Масло за скоростите на 2.5 TDI R5 AXE

Бусове проекти или как се грижим за своя любим бус
Правила на форума
Изображение
naturo
Мнения: 40
Регистриран на: Чет 09 сеп 2021 10:36
Автомобил:
Двигател:

Масло за скоростите на 2.5 TDI R5 AXE

Мнениеот naturo » Сря 17 ное 2021 17:40


Привет,
В етап на смяна на повечето консумативи съм и преглед на Мултивана. Нямам особени притеснения и съм решил да подновя и доуправя някои неща. Предишният собственик се е грижил с внимание за колицата, което само мога да адмирирам.
Конкретно: Решил съм да сменя маслото на скоростите. четох в един менюъл, че за DSG/моите не са такива а 6 ст. ръчка/ смяната е на 60 к. км или 3 години.
За да няма оплаквания, че скоростната кутия е туш реших и почнах да гледам масълца. Изненада! На всякъде в България маслото, което предлагат е с вискозитет 75W90. Но тук е интересното. За моят двигател и скорости/AXE и 6 степенна механика/ е необходимо само и единствено масло със спецификация G 052 171 70W75, което е много странно. То и за двигателят е скъпичко, но това е положението. Намерих го въпросното за скоростите и не е особено скъпо и е за DSG кутии. Вискозитет 75W константно явно.
Интересувах се и попрочетох доста сайтове и е така. Тоест не наливайте някакви бъркочи 75W 90, защото верно ще има оплаквания, че скоростите на тезе бусове са от кашкавал.
Мнението е мое и просто казвам какво съм разбрал в тази връзка.
Като получа новото масло ще видя какво излиза от кутията и дали има нещо по магнита на пробката. Сиво и светещо ли е значи правилно съм преценил. Хем ще сравня горе доле вискозитета с новото.
Хайде със здраве!




Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: Масло за скоростите на 2.5 TDI R5 AXE

Мнениеот niks76 » Вто 23 ное 2021 19:10


да ти задам въпрос еп4 или еп5 -шах с пешката?
п.с лаборатории за масло предполагам не си виждал ,а едва ли и изполвал.Без да го приемаш лично, но рекламата в книжките е по голяма от истината с числата................. а скоростите наистина са кашкавалени


naturo
Мнения: 40
Регистриран на: Чет 09 сеп 2021 10:36
Автомобил:
Двигател:

Re: Масло за скоростите на 2.5 TDI R5 AXE

Мнениеот naturo » Пет 26 ное 2021 17:25


niks не навлезнах в дълбочина на това, което ми пишеш, но ми прозвуча заядливо. Както и да е!
Споделих какво съм прочел. Не сам "разбирач". Това е много висока топка за мен.
За въпросното масло си направих труда да прочета и наистина четох немалко. Ползвам няколко езика и това ми помага. От скоро съм във форума, но преди имах и добро вечно Ауди. Тоест съм горе-долу с VAG-овете.
Само ще напиша, че днес източих маслото и беше като двигателно, което не ми хареса. Имам предвид тъмно към черно. Не беше сивкаво и явно нагряването в тая кутия е сериозно. Нямаше стружки на пробката за източване и ще пиша как се сържи трансмисията след смяната на маслото.
Маслото и новото и старото са много, много тънки! За мен /защото не съм стъпвал в масларска лаборатория!/ са като вода-малко по-гъсто обаче. Не мога да сравня по консистенция с подходаща течност.



Върни се в “Моят VW Bus”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 59 госта