Наближава :arrow 10-ти юбилеен Volkswagen Club Fest 2019 (10-ти, 11-ти и 12-ти Май 2019 г.)

Новите преносими камери радари на КАТ с триножници ARH S1

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
i.stojanov
Автомобил: Golf 5 TDI
Двигател: BXE 2007

Re: Новите преносими камери радари на КАТ с триножници ARH S1

Мнениеот i.stojanov » Съб 08 дек 2018 8:25

А тази пък, каква е ??
ПП: 70 км/ч на Ботевградско Изображение

Потребителски аватар
dobrin
Rule Enforcer
Rule Enforcer
Автомобил: VW Touareg 2016
Двигател: R-line TDI 262ps
Контакти:

Мнениеот dobrin » Пет 04 яну 2019 13:32

Само няколко съображения относно решението на съда в Плевен.

1. То не е влязло в сила, така че нека не се радваме толкова. Тепърва предстои обжалване пред по-горна инстанция, а там нещата могат да вземат друг обрат.
2. Според мен начинът, по който е изготвена въпросната наредба не противоречи на закона, а го допълва, конкретизира приложното поле. Тълкуването на съда на ал. 2 от чл. 11 от наредбата противоречи на нормативното право. Когато става въпрос за императивни правни разпоредби, особено процесуално-правни, каквито са тези, не може на принципа per argumentum a contrari да се извеждат права за контролните органи.
3. Дори да предположим, че се установи несъответствие между закона и наредбата, то е нужна само една дребна граматическа промяна на пар. 6, т. 65, буква "б" от закона, за да бъде всичко ОК. Което ще стане, ако започнат да падат актове в съда.

И най-важното - спазвайте ограниченията, а не търсете начини да се отървете безнаказано, защото всичко това може да се върне върху вашата глава.

Потребителски аватар
icoico
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот icoico » Нед 06 яну 2019 13:49

Stivi написа:Това да си юрист не било лесна работа ! Пет пъти чета и не мога да го разбера :gruebel Все пак ще дам предположение-ако камерата е в колата /или върху нея/ трябва да те спрат на място,ако е тринога до пътя а полицайте са на 20м в колата,тогава снимките важат !?

Aз ще дам предположение, че решението зависи от личността на нарушителя. Изциганил се е някой "наш човек" за сто лева :Mr Green Fun :Mr Green Fun . Почти същият случай, същата камера ARH CAM S1 № 11743cd , същият град, същият съд, друг съдия иии.... противоположното решение:

http://rspleven.eu/docs/02704518_260a1518.htm

Електронният фиш е издаден при наличието на всички условия по чл. 189 ал. V от ЗДП. Налице е установяване и заснемане на административно нарушение със система, в отсъствието на контролен орган и нарушител, което отговаря на всички изисквания на закона. Заснемащото устройство в конкретния случай е било позиционирано и експлоатирано от оправомощено по нарочния ред лице в съответствие с инструкцията му за употреба и разпоредбите на НАРЕДБА № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата, което изключва участието на човешки фактор. Правилно и в съответствие със закона административно-наказателната отговорност на жалбоподателя е реализирана посредством облекчената процедура за издаване на електронен фиш.

П.С. Тоя туч тежи десет кила и не мисля, че изобщо може да се монтира на друго освен тринога.

Потребителски аватар
Miki
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот Miki » Сря 09 яну 2019 17:01

Колеги, днес някаква жена от Стар пост е идвала до блока и е звъняла на детето с обяснението, че съм имал нещо от КАТ Благоевград. Последно по това трасе съм минавал в края на 2015-та година. След това изобщо не съм стъпвал в тая посока. Това лято си подновявах шофьорската книжка и талона и специално накарах да проверят за глоби - излезе само някакъв фиш от 2016-та от София, който си го бях платил още в деня на нарушението, друго нямаше в системата. Чудя се да ходя ли до тия или да не се занимавам?

ПП. сайта e-uslugi.mvr.bg работи ли, пробвах и там, не ми изкара нищо?

Потребителски аватар
nikolay_ss
Автомобил: [GolfMK4] [W211]
Двигател: [ALH++ 01] [OM646 05]

Мнениеот nikolay_ss » Сря 09 яну 2019 17:06

В момента с новите им закони, където те спират от движение при неплатени глоби, аз бих отишъл да проверя какво е.

Потребителски аватар
VWGT
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот VWGT » Сря 09 яну 2019 17:27

спират те само ако имаш издадени и връчени, но неплатени в срок наказателни постановления.
ако те спрат и се окаже, че имаш невръчено, ти го връчват на момента и от тогава почват да текат сроковете за оспорване и плащане. При неплащане в срока и последващо спиране вече може да ти вземат книжката.

в случая по скоро оставам с впечатление, че се касае за самото връчване (ако изобщо това е причината да идва куриера). та и да не си го вземе сега колегата, има право на едно спиране без да изгърми :)

в сайта се показват само издадени актове

Потребителски аватар
Miki
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот Miki » Пет 11 яну 2019 13:21

Мерси на включилите се.
Оказа се, че колата е карана от приятелката на брат ми (дал съм му я да я ползва от няколко месеца).
Още не съм видял фиш или акт е. В такива случаи как се доказва, че колата е карана от друг? Или всичко ми се пише на гъза?

Потребителски аватар
VWGT
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот VWGT » Пет 11 яну 2019 13:44

другият трябва да си признае пред КАТ, за да му съставят на него акта. В противен случай ти се навеждаш :)

Потребителски аватар
Miki
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот Miki » Пет 11 яну 2019 13:55

Не става дума за паричната страна на въпроса, а за досието ми и точките. Ако е акт какво - трябва да ходя да обжалвам и да си губя времето ли? Или въпросната госпожица е достатъчно тя да отиде до КАТ? А ако е фиш, тогава какво?
Това ще ми е за обеца на ухото, братлето да си я прехвърли на негово име и да я прави каквото си иска. Ако не си прибирам ключовете.

Потребителски аватар
VWGT
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот VWGT » Пет 11 яну 2019 14:07

е то затова е навеждането ... паричките са само за гъдел. После почват разходките до КАТ за получаване на НП, за презаверяването му всеки месец, докато най-накрая издадат Акта. Вече според зависи може и точки да ти вземат. Че и бонус-малуса ако го приемат ще ти вдигнат ГО-то и на новата кола. Шишът е дебел. За това най-добре госпожицата или брата да отидат с това писмо в КАТ и да кажат "аз я карах колата" и така. А ти я прехвърли, 130 лева е.

Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Автомобил: 2xGolf 2 + Jetta 2 + A3 + B5-5
Двигател: RP+PG+PB+AGN+AVF
Контакти:

Мнениеот Vlad777 » Пет 11 яну 2019 15:42

Последните 7 мнения какво общо имат с темата за камерите ARH S1?

Потребителски аватар
icoico
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Мнениеот icoico » Пет 11 яну 2019 16:53

Miki написа:Не става дума за паричната страна на въпроса, а за досието ми и точките. Ако е акт какво - трябва да ходя да обжалвам и да си губя времето ли? Или въпросната госпожица е достатъчно тя да отиде до КАТ? А ако е фиш, тогава какво?
Това ще ми е за обеца на ухото, братлето да си я прехвърли на негово име и да я прави каквото си иска. Ако не си прибирам ключовете.

Еми иди да видиш какво е. Ако е фиш:

ЗДвП Чл. 189(5) (Нова - ДВ, бр. 10 от 2011 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Електронният фиш по ал. 4 се връчва на лицето по чл. 188, ал. 1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.

Ако е акт няма да е на нея, а на теб, щом теб търсят :rolleyes

П.С. Дайте верно за камерите.

Vincent1
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот Vincent1 » Чет 07 мар 2019 21:03

Здравейте,

Аз съм колега от форума на Ауди, но тъй като имах сблъсък с някаква камера на пътя, а тук има добре развита дискусия реших да се регистрирам и да разкажа за моя случай, ако е възможно някой по опитен да помогне.

Малко предистория - на 3 март на връщане към София по Скоростния път Перник-Драгичево в отсечката с ограничение от 60 км карах с по висока скорост от разрешената и на отбивката за Стомана имаше патрулка и "нещо" като тринога. Казвам нещо защото се отличаваше по някои неща от тази тринога по снимките:

1. На цвят беше бяло
2. Беше на пода, а не на тринога
3. Не беше фронтално на пътя, а под може би ъгъл от 30 градуса
4. Имаше някакви кабели към патрулката, която беше на 3-4 метра.

Възможно ли е това да е била някаква друга камера? Това че беше на земята (тревата), може ли да значи че още не е била конфигрурана и пусната? Когато една камера не е поставена фронтално на пътя, а под ъгъл може ли да снима правилно? В темата беше споменато че има някакъв толеранс от 14 км, дали наистина съществува такова нещо, поне да падна на по ниска глоба.

И най-важното - до колко време трябва да ми излезне фиша, ако имам такъв и този сайт (https://e-uslugi.mvr.bg/ESP.Web.Portal/ ... vice/Index) актуализира ли се своевреммено.

Потребителски аватар
MMX
Автомобил:
Двигател:

Мнениеот MMX » Пет 08 мар 2019 11:10

Опасявам се, че сайта на МВР показва фиш за скорост след като ти го връчат, което е супер голяма простотия. Уж може да провериш, но реално виждаш нещо след като вече ти е известно. Не става въпрос за момента на обработване и издаване на фиша в КАТ, а за реално връчване. Имах един фиш висял 2-3г без да го знам, който не се показваше в тая псевдо-система.

Потребителски аватар
ABSOLUT
Автомобил: Passat B4 + Golf Mk1
Двигател: 1Z + JB
Контакти:

Мнениеот ABSOLUT » Пет 08 мар 2019 11:56

:offtopic
Е тази простотия я направиха за да не знае човек, че има невръчен фиш и да не се крие от полицията, да могат да го изненадат и да си го получи. Пълна идиотщина, държават вместо да те улеснява и да вървим към цифровизация и интернет, тя се опитва да те преметне и заблуди.

Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”