Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Vantage
Мнения: 194
Регистриран на: Съб 25 дек 2010 13:40
Автомобил: Golf R
Двигател: Variant 4motion
Местоположение: София

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот Vantage » Пон 27 авг 2012 3:13


shulio написа:
yoan4o написа:
ВАЖНО!
За прехвърлянето - в този случай може да се прехвърли колата и без да е декларирана, понеже данъчно задълженото лице т.е. баща ти, реално не дължи данък. От вашата община отидете и му извадете удостоверение за липса на дан.задължения.
С този документ можете да прехвърлите автомобла пред Нотариус. Успех! :да:


Това важи ли още, че имаме същия казус. Вчера гледах една кола и искам да я купя обаче собственика не е зачислил колата в данъчното след като я купил (това преди 3-4 години) . Пробвал да я зачисли сега и му искали договора за покупко продажба, който естествено е заминал някъде. В КАТ му казали, че ще го потърсят :). Та горния цитат валиден ли е? Човека няма други задължения. Ако извади документ от данъчното за липса на задължения нотариуса ще направи ли сделката?


Кажи-речи подобна ситуация със същите последствия- колата е внесена 2007 г. и се регистрира на възрастна жена инвалид. И съответно хората са си мислели, че като е освободена от данъци, няма и смисъл да се декларира автомобила в данъчното.
Съответно няма и как да ми издадат бележка за липса на задължения към общината, що се отнася за автомобила. Поръчах служебна бележка, че лицето няма никакви задължения към общината(отнася се за движимо и недвижимо имущество) Тази бележка би трябвало да свърши работа пред нотариус, КАТ и моето данъчно. Дано....




Потребителски аватар
yoan4o
магистрален бандит
Мнения: 4765
Регистриран на: Чет 21 авг 2008 16:21
Автомобил: 2018 Arteon R 335 + 2017 e-Up
Двигател: Много газ и всичко ток
Местоположение: София

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот yoan4o » Вто 28 авг 2012 12:47


Ми нали точно това съм написал. :deal :beer


ivobal
Мнения: 2
Регистриран на: Пет 19 авг 2011 12:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот ivobal » Сря 21 ное 2012 21:19


Здравейте, дали някой има идея по следния казус. През 2006г. купих кола от моя колежка(и съпруга и), но не я прехвърлихме,а ми дадоха пълномощно.Малко преди да я купя, колата бе дошла от друг град,в София, където и откраднаха предния номер.Тогава момата я регистрира в София и аз я купих.Помолих я да я регистрира в данъчното, но днес-утре мина месец скара се с мъжа си, напусна работа и замина за чужбина, а аз загубих връзка с нея.Сега не знам какво да я правя тази кола. Не искам,някой ден да издирват собственичката за неплатени задължения, нито пък аз да отнасям някакви глоби и тежки лихви. Бих си платил данъците за изминалите години, но нищо повече. А колата вече е доста стара, но не знам дали с моето пълномощно( валидно ли е пълномощно от 2006г. на което не е упоменат срок за валидност) мога да я бракувам, и дали въпреки това няма да се трупат някакви задължения и лихви.


Потребителски аватар
dlug
Мнения: 2510
Регистриран на: Вто 10 юли 2007 18:19
Автомобил: Passat B5.5 2003 1.9 TDI
Двигател: AVB
Местоположение: София

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот dlug » Чет 22 ное 2012 9:49


Пълномощното е валидно, след като няма изрично упоменат срок. Зависи какво пише в пълномощното. Ако е генерално (с други думи ако си пише че можеш да правиш каквото пожелаеш с колата) може да си я прехвърлиш (за което има някаква глоба че си закъснял), можеш и да я бракуваш според мен. Ако не е декларирана в данъчното можеш и ти да го направиш от името на собственичката. Глоба няма да имаш, защото са минали повече от две години от срока за деклариране. Обаче се начисляват данъци и лихви за минал период, които ти ще трябва да платиш. Ако е декларирана положението общо-взето е същото-плащаш си старите данъци с лихвите.
Според мен можеш да провериш по ЕГН на собсвеника в съответната община дали е декларирана и ако не е и искаш да я бракуваш викаш някоя фирма на място да я вземе, те ти дават бележка и с нея и пълномощното я бракуваш в кат. В този случай не би трябвало да искат бележка за платен данък (което все пка не е лошо да се провери де, не съм абсолютно сигурен)


ivobal
Мнения: 2
Регистриран на: Пет 19 авг 2011 12:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот ivobal » Вто 04 дек 2012 18:04


Много благодаря за отговора, колега dlug. Съжалявам, но ме налегнаха и други проблеми, та не бях на линия доста време.


Потребителски аватар
iceman1234
Мнения: 5
Регистриран на: Сря 05 апр 2006 19:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот iceman1234 » Пет 15 фев 2013 11:10


shulio написа:ВАЖНО!
...Съответно няма и как да ми издадат бележка за липса на задължения към общината, що се отнася за автомобила. Поръчах служебна бележка, че лицето няма никакви задължения към общината(отнася се за движимо и недвижимо имущество) Тази бележка би трябвало да свърши работа пред нотариус, КАТ и моето данъчно. Дано....


yoan4o написа:Ми нали точно това съм написал. :deal :beer


:arrow ОПИТ ОТ ПЛОВДИВ от днес - февруари 2013.
За да проверя информацията от цитата горе, отидох в "Местни такси и данъци" за въпросната бележка за липса на задължения - казаха ми че нямам неплатени данъци и могат да ми издадат тази бележка. Всъщност имам автомобил, който не е деклариран от година и половина.
После с въпросната бележка и голям талон, отидох при 2 нотариуса, да питам дали мога да продам колата с въпросните документи.
Любезно ми обясниха, че ТОЗИ ТРИК НЕ МИНАВА ВЕЧЕ :a045 (за което се радвам)
Обясниха, че трябва бележка от "местни такси и данъци" в която е упоменато, че конкретно за този автомобил не дължа нищо :neutral

След като изясних това, което всички коментирате, отидох на гишето и си декларирах колата с големият талон, договора за покупка и копие от такса придобиване, който съм платил при нотариус.
Глобата беше НЕгласно фиксирана на 40лв, след мен още 2-ма ме последваха с 40лв глоба за същото закъснение.
После ми сметнаха данъка за периода от Май 2011. до Дек 2012 + лихвите = 393лв
(сметката -> 224лв годишно умножено по година и половина + 10% лихви)

В момента в който платя тези 393лв могат да ми издадат бележка, че НЕ дължа данъци за 2012 и мога да я продам, но понеже вече сме 2013, ще трябва да платя данъка за Януари в периода за събиране на данъци - МАРТ месец.
===========================================
Радвам се че са затворили още някоя дупка в законите. Говорих с няколко фирми и частни лица които сменят постоянно автомобили и нека обобщя:
Всички които мислят да Не декларират коли или жилища, че ще получат бележка, че имат НЕдекларирано жилище/автомобил и това че НЯМАТ задължения е защото лично трябва да попълнят ДЕКЛАРАЦИЯ, за имуществото което и без това се знае че е тяхно и след това ще се изчисли колко точно дължат....
===========================================
Съгласен съм с тези от вас, които смятат, че данъците ни НЕ ОТИВАТ КЪДЕТО ТРЯБВА и че има предимно парадокси в законите и институциите и високите данъци за нови коли!
Това с ограничението за 100к.с. е глупаво, но не знам как да го променим, ако някой има идея, да сподели това, не възмущения.
Мислете продуктивно, не негативно :exclaim


Потребителски аватар
yoan4o
магистрален бандит
Мнения: 4765
Регистриран на: Чет 21 авг 2008 16:21
Автомобил: 2018 Arteon R 335 + 2017 e-Up
Двигател: Много газ и всичко ток
Местоположение: София

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот yoan4o » Пет 15 фев 2013 14:36


Колега, хубаво си изяснил ситуацията.

Най-вече си попаднал на Нотариуси. :th_up


Потребителски аватар
vesellin
Мнения: 1290
Регистриран на: Нед 23 яну 2005 16:27
Автомобил: Mitsubishi ASX
Двигател: 4N14
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот vesellin » Пон 18 фев 2013 13:33


Прясна информация на колеги, които не са ходили да регистрират автомобил в данъчното.
Автомобила е закупен 24.04.2009г.
110KW - 150 к.с.
Дата на регистриране в данъчното - 18.02.2013г.
Сума за плащане за 2009,2010,2011,2012г - 818лв (681лв - данъци и 137лв лихви)


Потребителски аватар
EvankoIII
Мнения: 46
Регистриран на: Пет 18 авг 2006 23:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот EvankoIII » Чет 21 фев 2013 13:53


Имам следния проблем. Преди 7 години продадох една кола, но новият собственик не я прехвърлил на свое име в КАТ и там до сега се води на мое име. Аз надлежно съм си я отписал от данъчното. Та въпросът ми е, какво да на правя, да подам жалба в КАТ ли или какво? Хич не ме кефи, че някой кара автомобил, който се води на мое име, да не говорим че е сменила поне 5 собственика до сега. Аз съвсем случайно разбрах, че още е на мое име.


Потребителски аватар
yoan4o
магистрален бандит
Мнения: 4765
Регистриран на: Чет 21 авг 2008 16:21
Автомобил: 2018 Arteon R 335 + 2017 e-Up
Двигател: Много газ и всичко ток
Местоположение: София

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот yoan4o » Чет 21 фев 2013 13:55


С копие от договора, с който е продадена колата иди и я отпиши от КАТ.
След това вече не те интересува.
Важното е да имаш документа. :th_up /смисъл договора/


Потребителски аватар
Nafta
Мнения: 1752
Регистриран на: Чет 02 авг 2007 13:40
Автомобил:
Двигател:

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот Nafta » Пон 04 ное 2013 19:39


А някой знае ли към момента какво е положението, щото имам една кола и не съм я регистрирал?Ще ме одрусат ли много?1 година мина, а още не съм я регистрирал... :screwy .И друг въпрос:като отида в данъчното, ще ми излезе ли едно фишче за фарове?Ще ме карат ли да го плащам И него? :rolleyes


Потребителски аватар
Emo19888
Мнения: 137
Регистриран на: Съб 12 яну 2013 18:43
Автомобил: Golf 4
Двигател: ALH TDI
Местоположение: София/Перник/България

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот Emo19888 » Пон 04 ное 2013 21:46


ИНФО прясно прясно от днес. След 10 месеца закъснение и пусната тема тук, се реших да отида да прехвърля Голфчето. Правих се на ударен в общината - първа кола ми е, не съм запознат със закона, служителката ми закова 35лв глоба и + 45лв данък (42 и нещо + лихва).
Общината е Подуенската в София. Като цяло служителите са малко нелюбезни, но се радвам защото глобата принципно е в диапазона 20-200лв, минах тънко. :bishop


Потребителски аватар
Nafta
Мнения: 1752
Регистриран на: Чет 02 авг 2007 13:40
Автомобил:
Двигател:

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот Nafta » Вто 05 ное 2013 23:26


Мерси за инфото, някой да знае нещо по втория въпрос?


Потребителски аватар
geo0rg1
Мнения: 180
Регистриран на: Чет 02 авг 2012 10:29
Автомобил: GOLF 4
Двигател: AKL
Местоположение: Sofia

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот geo0rg1 » Вто 05 ное 2013 23:31


Инфо от днес 05.11.2013г Глоба за неспазване на срока 30 лв.
Относно 2 въпрос не би трябвало ФИШ в Данъчното (мое мнение)


Потребителски аватар
Теодор
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 21 ное 2006 16:27
Автомобил: Ford Fiesta 6 BMW 325XI
Двигател:
Местоположение: София

Re: Глоба за нерегистрирана кола в данъчното ?

Мнениеот Теодор » Сря 06 ное 2013 8:30


Nafta написа:Мерси за инфото, някой да знае нещо по втория въпрос?

    Не icon_idea



    Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

    Кой е на линия

    Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта