50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Dagestan
Мнения: 958
Регистриран на: Съб 30 ное 2013 19:04
Автомобил: Toledo 1M2 и един Фокус
Двигател: AGN 2000
Местоположение: Разград

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот Dagestan » Пон 17 окт 2016 20:43


НарКол написа:Аз карам с ей такива всесезонки и съм доста доволен. Трета зима, а са почти като нови, сцепление мн. добро.
А вие като искате можете да търчите при гумаджите всяка полет и есен и после да се правите на рацери по хлъзгавите пътища. :mhihi
Едно време хората като караха с видинки та какво?

С отделни летни и зимни гуми имаш 2 пъти по-голям пробег. Освен ако не караш по 5000км годишно, аз не виждам никаква изгода от всесезонни гуми.

Аз съм карал с 10-годишни зимни гуми и не бих искал да го повтарям, но не мисля че това би било причина за ПТП, ако се управлява автомобила, съобразно условията, а не на предела на възможностите му.




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6167
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот ktamen » Пон 17 окт 2016 20:53


Dagestan написа: че това би било причина за ПТП, ако се управлява автомобила, съобразно условията, а не на предела на възможностите му.

Това важи за всякакви гуми, без значение нали са нови зимни мишленки или 20 годишни сликове. Причината за ПТПтата винаги е в задкормилното устройство, а не в гумите. Просто с хубави гуми безопасната скорост е значително по-висока и шофирането е по-лесно.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот Iezekil » Пон 17 окт 2016 21:50


Управлявал съм веднъж при валящ мокър,лепкав,първи сняг с летни гуми...на първа,едва-едва,щото и с тая скорост спирането и тръгването бяха голям проблем.Беше вечер и нямаше голямо движение,иначе си представям,какво затруднение освен за себе си, бих бил и за другите участници.И тук трябва да е акцента:за гумата-спиране и тръгване,за водача-да сме отговорни за другите участници в движението.
На колегите живеещи в крайморските градове,дето твърдят,че сняг при тях няма:аз живея съвсем на морето и много добре съм запознат с влажноста там.Говорим за слани,мъгли,ветрове-съответно често мокър асфалт и чести заледявания..Динамична пътна обстановка,точно каквато би била и при извънградско каране-сух асфалт и се отпускаш,изведнъж заледен или навят участък...
Та ако приемем,че летните и всесезонни гуми се държат по-добре при студ,при сух,че и на мокър асфалт,то при лед/да не говорим за сняг/,особено при лед....хубавата зимна гума е безценна.За снега е ясно,то и за това станаха задължителни само при сняг.
Сменям си ги сам около 7 ноември,гумаджии и опашки не ме интересуват.
Всеки си има глава на раменете и всеки си я чупи сам.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6167
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот ktamen » Пон 17 окт 2016 22:25


Iezekil написа:особено при лед....хубавата зимна гума е безценна

Нали не намекваш, че зимните гуми имат някакво предимство върху лед :gruebel
За лед само шиповете помагат :exclaim


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот инжектопляктор » Пон 17 окт 2016 22:30


Единственото предимство на зимните гуми е малко по-меката в зимни условия смес и различният нарез на протектора, който за разлика от летните гуми позволява по-добро захапване на гумата в снега.


Потребителски аватар
heady88
Мнения: 40
Регистриран на: Вто 15 юли 2014 21:53
Автомобил: Passat B6 V6 Phaeton V10
Двигател: V6 TDI
Местоположение: Plovdiv
Контакти:

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот heady88 » Пон 17 окт 2016 23:38


инжектопляктор написа:Единственото предимство на зимните гуми е малко по-меката в зимни условия смес и различният нарез на протектора, който за разлика от летните гуми позволява по-добро захапване на гумата в снега.


подкрепям мнението на колегата , за протокола карах цяла зима с чисто нови гуми ( летни ) и нямах никакво усещане или квото и да било като карах с зимни : )


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот Iezekil » Вто 18 окт 2016 6:09


От моя опит точно това намеквам,хубавата зимна гума има/според мен/ предимство и на лед.Сега дали заради по-мекия каучук или заради ламелите-не знам.Може да има значение и размер и маса на автомобила-не знам.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот batVenci » Вто 18 окт 2016 6:33


Според мен, и заради и двете - мек каучук и ламели...


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот инжектопляктор » Вто 18 окт 2016 10:37


Iezekil написа:...хубавата зимна гума има/според мен/ предимство и на лед.

На лед, с каквото и да караш, освен с шипове, когато натиснеш спирачките се превръщаш в шейна.


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот Spas » Вто 18 окт 2016 10:40


Темата е за глоба, ако караш с летни на сняг, не "Предимства и недостатъци"! Само по темата моля.


Потребителски аватар
D1D00
Мнения: 360
Регистриран на: Пет 11 фев 2011 16:21
Автомобил: Volkswagen Golf GT
Двигател: ABD 1994
Местоположение: Шумен

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот D1D00 » Вто 18 окт 2016 12:27


По темата :mhihi, то няма как да караш с летни гуми на сняг, или ще ако караш ще е голям зор, инъче и аз мисля че глобата е малка. Трябва да сме с подходящи гуми за сезона, от това зависи и нашата безопасност! Преди,Два пъти щях да се пребия на хлъзгави участъци със стари гуми но се разминах за мой късмет.. След втория инцидент съм си казал, на всеки 2 сезона сменям гумите както летни така и зимните задължително с нов ДОТ, и сега карам по спокойно зимата и лятото. Един път ще ти потрябва да спреш внезапно и ако си със стара лоша гума, няма да имаш сцепление и белата е готова. Не трябва да се стискаме за пари за по-нови гуми!


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот инжектопляктор » Вто 18 окт 2016 13:50


D1D00 написа:По темата...

По темата - хубаво е да се глобяваме, но по морето има 1-2 седмици сняг за цялата зима. Условията не са кой знае колко зимни. А освен всичко това - малка ти е глобата, но на 2 сезона си сменяй гумите - 1200лв на 2 години. Много хора не са толкова добре с финансите. И вместо да започваме вечният тъп спор за това дали трябва да шофират, като не могат да плащат - погледни от колко места ни рекетират и колко ни остават за съществените неща.
Няма човек, който да не осъзнава, че читави гуми са нещо хубаво. Но когато нямаш транспорт и не си патрон човек, идва тежко на семейните финанси.
Не трябва да стискаМЕ пари за по-нови гуми, ама само ако ги имаМЕ, ако ги НЯМАМЕ, тогаВА?


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот Andonov » Вто 18 окт 2016 14:10


Ами едно време като карахме лади и москвичи с летни гуми видинки (нямаше зимни тогава) и колите бяха със задно и без нито една система за сигурност как нямаше проблем. Сега на калпавия гумите му пречели....


Потребителски аватар
IceHeart
Мнения: 369
Регистриран на: Пон 28 мар 2011 20:43
Автомобил: Golf IV
Двигател: 1.8 AGN
Местоположение: ๏̯͡๏

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот IceHeart » Вто 18 окт 2016 14:27


Andonov написа:Ами едно време като карахме лади и москвичи с летни гуми видинки ....

Едно време, и гумите бяха ГУМИ, и асфалта беше АСФАЛТ. Сега няма нищо истинско. Колите са по-мощни, караш със 100, 120км/ч по магистралата и все едно колата не се движи, съответно даваш повече газ, а никой не мисли за внезапното спиране, ако се наложи да спре аварийно и от там идват катастрофите.
После идва и интензивния трафик, който го е нямало "ЕДНО ВРЕМЕ". От тогава доста неща са се променили. Като почнем от това, че няма къде толкова да се ходи, защото не е имало толкова места за обикаляне до това, че не всеки е могъл да си позовли нова кола.

А по темата, според мен глобата е измислена доста хитро. Ако те спрат на -2 градуса, дори и да няма снаг, пак могат да те изчешат 50 лева, защото не си със зимни гуми. Все пак се води зимна обстановка. Слагам си Дебицата и не ми дреми. Може да са най-евтините, ама ако шофираш разумно няма проблем.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8308
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: 50лв глоба ако караш с летни гуми по сняг !

Мнениеот Stivi » Вто 18 окт 2016 15:06


инжектопляктор написа:По темата - хубаво е да се глобяваме, но по морето има 1-2 седмици сняг за цялата зима. Условията не са кой знае колко зимни.

То затова ако падне 1см сняг и Поморие-Бургас го вземам за 1ч понеже всички карат с 30-40 и трябва да заобикаляме тия в канавките :) Като нямат гуми или умения да хващат автобуса тези 1-2 седмици, а не да пречат на останалите icon_idea Ама то не е само по морето,и по магистралата като тръгна зимата за Правец ,средната скорост при снеговалеж е 80км/ч понеже половината са с гуми за мъгла,и реват като заклещени защо Лили не им е изчистила платното до сух асфалт :screwy



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта