Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот Кайзен » Пет 15 яну 2016 16:49


Обяснявам отново!
Водих комуникация единствено и само с една институция, като първия (първосигнален и необмислен) отговор е един, а след n-броя мейли последния отговор е противоположен (на първия).




goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот goldy » Пет 15 яну 2016 17:38


"Във връзка с Вашето запитване за възможността за направа на обратен завой Ви уведомяваме, че в Наредба 17 чл.12, ал.6 точно и ясно е казано, че действието на светлините се отнася само за указаната посока. Следователно не може да се прави обратен завой." - по-ясно от това няма накъде.

Този отговор е правилният още от времето, когато аз си взимах изпитите.
Задавал ли си доуточняващи въпроси?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот Кайзен » Пет 15 яну 2016 18:20


Защо точно този отговор е правилният?


goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот goldy » Пет 15 яну 2016 21:10


chef_ss написа:
goldy написа:Следователно не може да се прави обратен завой." - по-ясно от това няма накъде.

Както е видно, след поредица от мейли се оказва, че може, защото тази Наредба не урежда правилата за движение по пътищата. На мен все още не ми е известен закон или наредба, които да се отнасят за само едно кръстовище в България/София.


"Защо точно този отговор е правилният?"

Защото тази наредба /Наредба №17/2001г. за регулиране на движението по пътищата със светлинни сигнали/ УРЕЖДА съгласно чл.14, ал.1 от ЗДвП условията и реда за използване на пътните светофари. Съгласно чл.12, ал.6 на същата наредба в случаите на светещи полета, оформени като стрелка, действието на светлинните сигнал се отнася само за посоката, указана със стрелката.

На водач на МПС в случай на завиване в обратна посока съгласно изискванията в Чл.38 при светеща зелена светлина със стрелка на ляво и движейки се по отделна пътна лента с подходящата пътна маркировка, който не нарушава нито едно от посочените изисквания в чл. 6, чл. 12 и чл.39 от ЗДвП, е противозаконно да му се състави фиш/АУАН.

Чл. 38. (1) Завиването в обратна посока се извършва наляво от най-лявата пътна лента по посока на движението.
(2) При завиване в обратна посока водачът пропуска насрещно движещите се пътни превозни средства.
(3) При недостатъчна широчина завиването в обратна посока може да започне и от друга част на платното за движение, но водачът на завиващото пътно превозно средство е длъжен да пропусне и попътно движещите се от лявата му страна пътни превозни средства.
(4) При завиване в обратна посока на кръстовище не се разрешава движение назад.

Както виждаш завиване по чл.38 е съвсем друг казус.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот Кайзен » Пет 15 яну 2016 21:42


Моля не изкривявай написаното в едно изречение, само с извадка на удобна за теб част. Правилното е:

На водач на МПС в случай на завиване в обратна посока съгласно изискванията в Чл.38 при светеща зелена светлина със стрелка на ляво и движейки се по отделна пътна лента с подходящата пътна маркировка, който не нарушава нито едно от посочените изисквания в чл. 6, чл. 12 и чл.39 от ЗДвП, е противозаконно да му се състави фиш/АУАН.

Както виждаш, когато се вземе пълното условие нещата изглеждат НЕ по начина описан от теб. В поставения отговор са включени всички членове от ЗДвП, които имат отношение към маневрата "завиване в обратна посока" - 6, 12, 38 и 39.

Запознат ли си въобще с целия текс на Наредба 17? Знаеш ли за какво се отнася тя?

Ако направя обратен завой по кой член на кой закон пътен полицай би съставил фиш/АУАН?
Жокер: пътен полицай не може да глобява, а може да бъде глобен по Наредба 17. :gruebel


goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот goldy » Пон 18 яну 2016 15:16


Питаш: "Запознат ли си въобще с целия текс на Наредба 17? Знаеш ли за какво се отнася тя?" Да.
"Ако направя обратен завой по кой член на кой закон пътен полицай би съставил фиш/АУАН?" - според каквото полицаят реши, че си нарушил. Да речем: "...и в нарушение на чл. 31, ал. 4 от ППЗДвП извършва обратен завой...."
Чл 31 (4) Когато светещото поле за зелената светлина на светофар с 3 светещи полета е с формата на стрелка (стрелки) и върху светещите полета на червената и жълтата светлина са нанесени контурите на същата стрелка (стрелки), значението на сигналите на този светофар се отнася само за посоката (посоките), указвана (указвани) от стрелката (стрелките).
Казваш: "пътен полицай не може да глобява, а може да бъде глобен по Наредба 17." Всъщност пътен полицай може да глобява.
"Както е видно въпросната наредба НЕ урежда правилата за извършване на обратен, ляв или десен завой." Урежда заедно с други нормативни актове.

ЗДвП Чл.14 (1) Министърът на регионалното развитие и благоустройството съвместно с министъра на вътрешните работи и министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията определят с наредба условията и реда за използване на пътните светофари, пътните знаци, пътната маркировка и другите средства за сигнализиране при организиране на движението по пътищата, отворени за обществено ползване.

НАРЕДБА № 17 ОТ 23 ЮЛИ 2001 Г. ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА СЪС СВЕТЛИННИ СИГНАЛИ
Издадена от Министерството на регионалното развитие и благоустройството
Чл. 1. С наредбата се определят видовете светлинни сигнали, които се използват за регулиране движението на пътните превозни средства и на пешеходците по пътищата, отворени за обществено ползване, както и условията, редът, местоположението, начинът за поставяне и изискванията към пътните светофари, които подават светлинни сигнали.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1532
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот Кайзен » Пон 18 яну 2016 19:29


Искрено ме разсмя.

Съгласно ППЗДвП, чл. 85:
(1) Завиването в обратна посока се извършва само на ляво.
(2) Завиването в обратна посока се извършва от най-лявата пътна лента по посока на движението.
След като една маневра се ивършва само на ляво, то по коя стрелка на светофара е позволено извършването й?!?

Също така, в ППЗДвП липсва административнонаказателна отговорност ... :wink

Аз съм дотук. Нямам повече желание да отговарям на половинчати изречения.
Ако си пътен полицай, напиши как би формулирал евентуален фиш/АУАН с позоваване на член, алинея, точка от закон, финансова страна и отнемане на точки (ако е предвидено). Ако не си - то няма нужда да си губим времето с четене на закони и правилници, защото аз вече разполагам с писмено становище на Отдел "Пътна полиция", в което ясно и точно се казва кога е забранен/разрешен обратен завой.

И да се повторя:
П.П.: Нека всеки, който мисли че греша в моите съждения, да бъде така добър да ме опровергае с текстове от закони, правилници, наредби и т.н., но не и с обиди и мнения от рода на "чух от леля Гичка на пазара" (или т.нар. ЕЖК). Готов съм да приема всяко аргументирано мнение и да разбера, че съм сбъркал.
Аз отделих достатъчно време и енергия на този обратен завой.


goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот goldy » Пон 18 яну 2016 20:36


Питаш: "След като една маневра се ивършва само на ляво, то по коя стрелка на светофара е позволено извършването й?!?"
Отговарям: по никоя стрелка не е разрешено извършването на обратен завой. Не трябва да има стрелка/стрелки.

Изображение

"Ако си пътен полицай, напиши как би формулирал евентуален фиш/АУАН" Не съм пътен полицай. Когато не ме е мързяло да водя дела срещу ПП винаги съм печелил. Завършил съм училище за професионални шофьори.


Потребителски аватар
kostik
Мнения: 149
Регистриран на: Пон 23 яну 2012 16:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, жк.Люлин

Re: Въпрос за обратен завой на път с предимство.

Мнениеот kostik » Пет 03 мар 2017 21:53


Благодаря за хубавата тема и на всеки включил се. Това, което аз виждам, е че такива казуси имат нужда от поправка за да бъдат по-ясни и е редно някой да им обръща внимание.
Относно хората, които заявиха, че едва ли не няма нужда от следене на закона да разбирам, че в кръгови все още се чувствате с предимство и имам съвет към вас: В София кръговите станаха доста, когато идвате (ако не сте от София) внимавайте много всички карат доста бързичко и са доста напористи :)
Мисля, че темата е достигнала своят пълен потенциал и може да бъде заключена с оглед на това, че благодарностите ми я ъпват.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 11 госта