KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
plamski3
Мнения: 870
Регистриран на: Пон 24 окт 2011 20:01
Автомобил: VW Golf 4
Двигател: AKL
Местоположение: Sofia

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот plamski3 » Чет 03 сеп 2015 13:57


Според този материал: http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/nad-730-agresivni-shofyori-sa-izvadeni-ot-lentite-za-dvizhenie-samo-za-2-sedmici.html

цитат: "Само пътна полиция може да Ви спре за проверка на пътя, без значение, дали има камера в патрулката или не. Задължително е обаче, ако спрат шофьор в нарушение, да го глобят веднага." (00:20)

цитат 2: "Ако не сте в нарушение, никой няма право да Ви спре и може веднага да подадете сигнал. На шофьора трябва да му бъде обяснено защо е спрян." (1:36)

цитат 3: "За рутинна проверка на документи, за тестове с дрегер или за контрол на скоростта, може да Ви спре само патрул оборудван с камера. При това полицейските коли трябва да са няколко, а цялата полицейска акция да се записва." (2:43)

Има ли нещо вярно в тези думи? Преди седмица ме спряха за проверка за алкохол. Преди мен имаше поне още 20-тина проверени, като резултатите и данните за шофьора се записваха в книга. Камера нямаше и колата беше само една. Когато ги попитах, дали това е част от акцията на КАТ, което беше очевидно, те ми отговориха, че нямат право да ми кажат защо ме проверяват (спират).

Ако цитатите от репортажа са истина, може ли да споделите къде мога да ги открия написани, за да имам обосновка при следващо спиране.

Благодаря!


Kuncavia написа:Липсва ли палка, фуражка или жилетка, въобще не им спирам. Досега 3 пъти съм го правил с кола, никой не ме е гонил. Има си правила, които важат за всички.


За палката не си прав. И аз така си мислех, но снощи четох правилника за прилагане на ЗзДП и там пишеше, че с могат да спират със стоп палка, но ако нямат могат и с ръка.
Направи ми впечатление, че в това издание скоростта на магистралата за категория В беше 120км/ч. Ако някой има актуален правилник, нека го сподели, че може и аз да съм в грешка.




StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот StrEagle » Чет 03 сеп 2015 14:32


скоростта на магистрала е 140 за B, 100 за А, ...
стар правилник гледаш явно


Потребителски аватар
plamski3
Мнения: 870
Регистриран на: Пон 24 окт 2011 20:01
Автомобил: VW Golf 4
Двигател: AKL
Местоположение: Sofia

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот plamski3 » Чет 03 сеп 2015 15:01


Знам, това имах предвид като споменах за скоростите. Но такъв е качен в сайта на КАТ. Затова ако някой има по-нов, нека го качи, за да го прегледам относно правомощията на служителите на КАТ и правилата, при които могат да ни спират.


Потребителски аватар
Kuncavia
A.C.A.B.
Мнения: 3360
Регистриран на: Чет 25 яну 2007 13:00
Автомобил: Golf MK1 Cabrio
Двигател: 1600 cc
Местоположение: LZ1LFC
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Kuncavia » Чет 03 сеп 2015 15:07


Те постоянно ги сменят. До преди месец имаха право да те спират само за документална проверка. Единствените, които можеха да ти пишат акт бяха тези с камерите. Сега май могат и сигмите или всички, не мога да им хвана спатиите вече. Като видя един познат катаджия ще го питам за актуална информация :mrgreen


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот lz2aii » Чет 03 сеп 2015 15:43


plamski3 написа:...ако някой има по-нов, нека го качи, за да го прегледам относно правомощията на служителите на КАТ и правилата, при които могат да ни спират.


Ако имаш предвид правилника за прилагане на закона за движението по пътищата, ето го http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/-13618687


Потребителски аватар
plamski3
Мнения: 870
Регистриран на: Пон 24 окт 2011 20:01
Автомобил: VW Golf 4
Двигател: AKL
Местоположение: Sofia

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот plamski3 » Чет 03 сеп 2015 15:49


И този гледах. Виж глава 13 - и там ограничението е 120 за кат. В, което означава, че не е актуален.


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот lz2aii » Чет 03 сеп 2015 15:57


http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2134649345 Виж чл. 21, ал.1 от Закона. Все пак ЗДвП е с по-голяма сила от Правилника като нормативен акт. Вероятно наистина Правилника не е актуализиран.


Потребителски аватар
plamski3
Мнения: 870
Регистриран на: Пон 24 окт 2011 20:01
Автомобил: VW Golf 4
Двигател: AKL
Местоположение: Sofia

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот plamski3 » Чет 03 сеп 2015 16:02


Да, в закона е коректно написано, но правилника за прилагане на ЗзДП не е. От тук следва, че правилника не е обновен.

Едит:
Знаеш ли къде мога да намеря информация относно репортажа по-горе?


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот lz2aii » Чет 03 сеп 2015 16:09


Нямам представа. Ще поразпитам и ако чуя нещо ще пиша тук :th_up .


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот Vlad777 » Чет 03 сеп 2015 16:15


Това е последния вариант след промените от ФЕВРУАРИ 2015 г.:

ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/-13618687

На сайта на КАТ правилникът не е актуална версия. Като цяло то още в самото му начало си пише кога е обновен:

Обн. ДВ. бр.25 от 22 Март 1996г., попр. ДВ. бр.72 от 23 Август 1996г., изм. ДВ. бр.32 от 18 Април 2006г., изм. ДВ. бр.46 от 12 Юни 2007г., изм. ДВ. бр.34 от 1 Април 2008г., изм. ДВ. бр.44 от 9 Май 2008г., изм. ДВ. бр.53 от 10 Юни 2008г., изм. ДВ. бр.45 от 16 Юни 2009г., изм. ДВ. бр.63 от 16 Август 2011г., изм. ДВ. бр.60 от 7 Август 2012г., изм. и доп. ДВ. бр.13 от 17 Февруари 2015г.


Потребителски аватар
lz2aii
Мнения: 1330
Регистриран на: Съб 09 фев 2013 12:45
Автомобил: VW Passat B 5.5
Двигател: AVB 1.9 TDI 2002
Местоположение: Габрово

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот lz2aii » Чет 03 сеп 2015 16:20


Да, ама при все, че е изменен и допълнен през февруари 2015 г., таблицата за скоростта в раздел ХІІІ не е коригирана. За това, трябва да гледаме в закона.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот icoico » Вто 15 сеп 2015 8:51


plamski3 написа:Според този материал: http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/nad-730-agresivni-shofyori-sa-izvadeni-ot-lentite-za-dvizhenie-samo-za-2-sedmici.html

цитат: "Само пътна полиция може да Ви спре за проверка на пътя, без значение, дали има камера в патрулката или не. Задължително е обаче, ако спрат шофьор в нарушение, да го глобят веднага." (00:20)

цитат 2: "Ако не сте в нарушение, никой няма право да Ви спре и може веднага да подадете сигнал. На шофьора трябва да му бъде обяснено защо е спрян." (1:36)

цитат 3: "За рутинна проверка на документи, за тестове с дрегер или за контрол на скоростта, може да Ви спре само патрул оборудван с камера. При това полицейските коли трябва да са няколко, а цялата полицейска акция да се записва." (2:43)

Има ли нещо вярно в тези думи?...


Ми, има. В смисъл, някои думи са верни, сглобените от тях изречения не са, ноооо пък звучат добре пред камера :mhihi :mhihi За илюстрация, диалогът между катаджията и последния човек с Голфа:
-Кво съм направил?
-Фаровете...
-Ама нали лятото сега казаха не се карат...и съм със златен талон!

Предполагам, от чутото по някоя телевизия си е направил извод, че притежател на златен талон може да не кара на фарове през лятото... :mhihi Иначе, ако наистина искаш да знаеш какво могат и какво не могат полицаите - ЗМВР Глава 5 Раздел 1- Правомощия на полицейските органи. Например, пак като илюстрация, понеже горе седи един цитат как някой три пъти не спирал на полицаи, без след това да тръгнат да го гонят:

Чл.86 (7) Забранява се използването на животозастрашаваща сила за задържане или
предотвратяване бягството на лице,извършващо или извършило ненасилствено деяние,ако
лицето не представлява опасност за живота и здравето на другиго.


Прочее ако утре гледаш от терасата как някой тъмнозелен сваля радиото на колата ти, докато от другата страна на улицата полицаят си чисти ушите с антената на станцията, да знаеш, че е законно :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4425
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот ABSOLUT » Пон 12 окт 2015 10:53


@TiL
въпроса ти не е за тука, ами е за тази тема:
http://forum.vwclub.bg/viewtopic.php?f=61&t=57947&start=1980


StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот StrEagle » Сря 28 окт 2015 16:33


нова камера на Цариградско, с/у The Mall
Изображение

на снимката не се вижда хубаво, но е един сив цилиндър м/у двете платна, висок колкото човек

още я конфигурират, също още няма знаци, но си щрака и в двете посоки..


StrEagle
Мнения: 792
Регистриран на: Вто 19 юли 2011 13:11
Автомобил: Polo 6C
Двигател: DAJA
Местоположение: София

Re: KAT vs Шофьори. Как да се защитим ? (кратък наръчник)

Мнениеот StrEagle » Чет 29 окт 2015 12:26





Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта