Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
dodo2000
Мнения: 178
Регистриран на: Вто 07 апр 2009 9:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот dodo2000 » Вто 14 окт 2014 15:05


Видях, че преди някой е питал за същото в тази тема, но понеже отговора не беше много ясен затова ще попитам отново...
Попаднах на полицай, който стриктно съблюдаваше закона и пресичайки неправилно пеш ме настигна и глоби с фиш за 20 лв. Та се чудя да го плащам ли този фиш, да не го ли плащам... Каза ми, че щом имам кола и шофьорска книжка било добре да го платя но като чета в нета разни коментари, че след време я ме потърсят за тия 20 лв я не, нещо се разубеждавам. Но все пак нека някой по запознат да даде мнение ако може.




Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот 777 » Вто 14 окт 2014 16:29


Плати ги, за да запомниш как се пресича.


Потребителски аватар
anonym0us
Мнения: 1721
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 22:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ηετρϰζ

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот anonym0us » Вто 14 окт 2014 16:39


До колкото знам, фиша ако не го платиш, след време ще ти го приберат когато плащаш данъка на колата. Това, че има давност, вече го няма и най добре е да го платиш. Ако не се лъжа до 7 дни, се плаща по банков път, после става АКТ. Ще почнат да ти вкарват филм, че няма как да ти пишат АКТ, без да са ти взели синото талонче, но и това ще стане, ако ти се наложи да ходиш до КАТ, и там ще те издрусат. Ако ли не, след време, когато сменяш лична карта, или шофьорска книжка, пак ще си вземат парите. По-добре си го плати. И аз имам фиш за плащане, ама все нямам време да се наканя да ида до КАТ.


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот siso_k » Вто 14 окт 2014 16:42


dodo2000 написа:Видях, че преди някой е питал за същото в тази тема, но понеже отговора не беше много ясен затова ще попитам отново...
Попаднах на полицай, който стриктно съблюдаваше закона и пресичайки неправилно пеш ме настигна и глоби с фиш за 20 лв. Та се чудя да го плащам ли този фиш, да не го ли плащам... Каза ми, че щом имам кола и шофьорска книжка било добре да го платя но като чета в нета разни коментари, че след време я ме потърсят за тия 20 лв я не, нещо се разубеждавам. Но все пак нека някой по запознат да даде мнение ако може.


anonym0us написа:... Ако не се лъжа до 7 дни, се плаща по банков път, после става АКТ. ...


Не е точно така...Не се съставя Акт, макар че на пръв поглед така излиза, ако четеш буквално закона. Съставянето на Фиш е една по улекотена процедура за административно наказване. Ако при всяко неплащане на глобата се издаваше АУАН то тази процедура не би имала голям смисъл, тъй като с него се поставя началото на общото административно-наказателно производство.

Глобите с фиш, ако не се платят в определения срок, се пренасочват към съответната ТД на НАП за събиране от публичен изпълнител. И по принцип никой няма да те търси за тях. Но ако ходиш да си подновяваш някой документ (ЛК, СУМПС, Паспорт) или както каза колегата по-горе - при плащане на данъка на колата, ще те накарат да платиш и фиша.

Мен скоро ме глобиха по друг повод - пак с фиш за 20 лв., но за момента не смятам да го плащам - само при нужда. :c020


misho_GTI
Мнения: 1986
Регистриран на: Чет 13 сеп 2007 11:29
Автомобил: 1990 Golf GTI + 1991 Country
Двигател: PB 112 + 1P 98
Местоположение: София

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот misho_GTI » Чет 16 окт 2014 21:48


Имам 1 фиш от миналата година(30лв-неплатен), снимка за скорост (100лв-платен на време) и един фиш от март тази година(30лв-неплатен), няколко дни след фиша от тази година ми написаха акт за неспиране на знак стоп, и ляв завой от неправилна лента. Карах си 6 месеца без син талон и като отидох кат да си платя каквото имам, и да си взема талона, ми обявиха, че трябва да платя 40лв за акта. Платих ги, върнаха ми талона а фишовете не ми ги и потърсиха. 2 седмици преди това ходих в данъчното да си платя данъка на колата, и там не са ми търсили никакви фишове.


Потребителски аватар
kostik
Мнения: 149
Регистриран на: Пон 23 яну 2012 16:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, жк.Люлин

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот kostik » Пет 03 юни 2016 18:01


Карах си аз с 65 км/ч връщайки се от Рилският манастир и ме спряха. Обясниха ми, че съм нарушил закона и ми писаха фиш 20 лева. В Същият ден платих фиша в пощата. След около година и половина НАП очтиво ме приканиха да си заплатя същият фиш 20 лева и понеже аз не знаех, къде по-точно съм си го заврял ги заплатих отново.
Та да си дойда на думата - Държавата ще си събере задълженията по един или друг начин.
При липсата на пълна давност и желание от страна на хората да се информират все ще си ги платят.
Хубава тема и получава :arrow


Потребителски аватар
KOKO ГЕОРГИЕВ
Мнения: 1110
Регистриран на: Вто 25 яну 2005 15:38
Автомобил: AUDI A8 4.2 Quattro + FORD Galaxy
Двигател: AUW 2001
Местоположение: София

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот KOKO ГЕОРГИЕВ » Пет 03 юни 2016 23:37


kostik написа: След около година и половина НАП очтиво ме приканиха да си заплатя същият фиш 20 лева и понеже аз не знаех, къде по-точно съм си го заврял ги заплатих отново.

Ако беше платил от личната си или такава на близък банкова сметка(плащанията към бюджета са разрешени от чужди сметки стига всичко да е попълнено изрядно) нямаше да платиш втори път защото банката срещу таксичка естествено щеше да ти издаде дубликат на нареждането, а понякога това става и безплатно. :c020


Потребителски аватар
kostik
Мнения: 149
Регистриран на: Пон 23 яну 2012 16:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, жк.Люлин

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот kostik » Съб 04 юни 2016 9:46


Тогава това беше по-удобният вариант. Бях млад и зелен и все още намях представа с каква администрация си имаме работа :D


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот georgebonev » Чет 02 ное 2017 9:19


Фиш за неправилно паркиране от вчера... (настъпана 5см пешеходна пътека тип "квадратчета"..., просто нямаше никакво свободно парко място в района, обиколих квартала първо...).
Където е синия, но по- в ляво.
Screenshot-globa.png

https://www.google.bg/maps/@43.2511199, ... 6656?hl=bg

Фиша е за 50 лв. и най-долу на залепената бележка на стъклото има посочена банкова сметка в СиБанк.

Утре мисля да го плащам, но къде?

Направо в банката, но какво да посоча за основание? Едната цифра от номера на фиша не се чете, прилича на 8, но другите 8-ци се четат, а тази не, и не прилича на никоя друга цифра...
Да посоча номера на колата, трите имена, ЕГН и серията и номера на фиша с цифра 8, която не се чете?
Или да отида до КАТ и тяхната банка (гишето)...
Пише, че ще ми пратят фиша на адреса, но вероятно няма да е в 7 дневен срок, за да видя точно номера на фиша...

2017-11-02-15-20-10.jpg

Последна промяна от georgebonev на Чет 02 ное 2017 15:23, променено общо 1 път.


mitice
Мнения: 379
Регистриран на: Вто 04 окт 2016 19:59
Автомобил: Golf 3 Europe
Двигател: ABU

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот mitice » Чет 02 ное 2017 12:22


georgebonev написа:Фиш за неправилно паркиране от вчера... (настъпана 5см пешеходна пътека тип "квадратчета"..., просто нямаше никакво свободно парко място в района, обиколих квартала първо...).
Където е синия, но по- в ляво.
Screenshot-globa.png

https://www.google.bg/maps/@43.2511199, ... 6656?hl=bg

Фиша е за 50 лв. и най-долу на залепената бележка на стъклото има посочена банкова сметка в СиБанк.

Утре мисля да го плащам, но къде?

Направо в банката, но какво да посоча за основание? Едната цифра от номера на фиша не се чете, прилича на 8, но другите 8-ци се четат, а тази не, и не прилича на никоя друга цифра...
Да посоча номера на колата, трите имена, ЕГН и серията и номера на фиша с цифра 8, която не се чете?
Или да отида до КАТ и тяхната банка (гишето)...
Пише, че ще ми пратят фиша на адреса, но вероятно няма да е в 7 дневен срок, за да видя точно номера на фиша...


Че къде пък в тва забутано място катаджии да следят за тва?


Потребителски аватар
geleznia1
Мнения: 304
Регистриран на: Съб 15 ное 2014 16:42
Автомобил: golf 4
Двигател: 1.6 SR 98
Местоположение: Плевен

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот geleznia1 » Чет 02 ное 2017 12:29


Във пощата излиза най-евтино .


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот georgebonev » Чет 02 ное 2017 14:29


mitice написа:Че къде пък в тва забутано място катаджии да следят за тва?

Мястото си е в "центъра на пазара"... Обикалят почти постоянно и през целия ден... Спряха ме сутринта за проверка на документи...
Само че, тези в улицата в дясно не ги глобяват, май, постоянно има спрели по цялата улица. Паркинги има и в дясно до магазина, и в ляво - където е снимката, и от зад на магазина... Просто нямаше едно място...
Както и да е, виновен съм си, че стъпих на пътеката, и ще си платя... Може би ако бях се доближил плътно в ляво до съседната кола, нямаше да настъпя пътеката и нямаше да имам фиш...

Глобата е по чл.98, ал.1 т.5:
Чл. 98. (1) Престоят и паркирането са забранени:
1. на място, където превозното средство създава опасност или е пречка за движението или закрива от другите участници в движението пътен знак или сигнал;
2. до престояващо или паркирано пътно превозно средство от страната на движението;
3. в тунели и подлези, на мостове, надлези, стеснени участъци от пътя и в участъци с ограничена видимост;
4. върху трамвайни и железопътни линии или в такава близост до тях, която може да затрудни движението на релсовите превозни средства;
5. на пешеходни или велосипедни пътеки и на разстояние, по-малко от 5 метра преди тях;
6. на кръстовище и на по-малко от 5 метра от тях;
7. на платното за движение, където разстоянието между пътното превозно средство и пътната маркировка, забранена за пресичане, е по-малко от 3 метра или с пътен знак е забранено изпреварването;
8. върху пътна лента, предназначена за движение на бавнодвижещи се пътни превозни средства, обозначена с пътен знак.
(2) Освен в посочените в ал. 1 случаи паркирането е забранено:
1. (изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) пред входовете на паркове, театри, кина, предприятия, както и на други места, където е възможно да влизат или да излизат пътни превозни средства;
2. на платното за движение и на тротоара непосредствено пред входовете на жилищни сгради и гаражи, когато това затруднява достъпа до тях;
3. на спирките на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници;
4. (изм. - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г.) на места, определени за хора с трайни увреждания;
5. (нова - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 01.01.2018 г., изм. относно влизането в сила от ДВ, бр. 81 от 2016 г. - ДВ, бр. 98 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) на пътя - за регистрирани пътни превозни средства, свидетелството за регистрация на които е отнето или върнато в Държавно предприятие "Център за предоставяне на услуги";
6. (нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) пред входовете и на прилежащите тротоари на детските заведения и училищата.

Това 5 м преди тях - по посока на движение - да, но след тях не намирам инфо...
Винаги съм оставял 5 м преди и след пешеходните пътеки в други случаи...

Плащане в пощата не ми е удобно...
Въпроса беше какво да пиша като основание, защото има неточност/не се чете цифра...


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот Stivi » Чет 02 ное 2017 14:49


Тази "пътека" ,ако и сега е в състоянието в което е на снимката, ми е интересно на какво основание глобяват,че то трябва някой да ти каже че там има такава,от колата едва ли се разбира :eek


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3096
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот georgebonev » Чет 02 ное 2017 15:42


След няколко опита да проверя инфото на
https://e-uslugi.mvr.bg/ESP.Web.Portal/ ... vice/Index
сега излезе резултат.
Номера на фиша вече е ясен.

03.11.
Фиша го платих в банката. Такса превод 4 лв.
Мисля, че ако имаме сметка в СиБанк, превода ще е 1.50 лв.
За основание, написаха само серията и номера на фиша.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 33 госта