Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Bat_Van4o
Мнения: 159
Регистриран на: Нед 04 апр 2010 16:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Габрово

Re: Глоба с фиш... възможности

Мнениеот Bat_Van4o » Чет 06 окт 2011 9:56


Здравейте,
Аз имам снимка от общината за неправилно паркиране и въобще не съм ходил в общината да се разправям, камоли да им плащам...И на мен ми е интересно какви могат да са последствията и как ще си вземат парите ако не отида да им ги дам.Разбрах, че това място на което са ме снимали се водило кръстовище(а не прилича) и фиша бил петдесет лева..Дали догодина няма да ми ги начислят към данъка или.. ?

Мерси предварително..
Поздрави :)




mi40
Мнения: 95
Регистриран на: Вто 01 май 2007 17:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Глоба с фиш... възможности

Мнениеот mi40 » Чет 06 окт 2011 9:57


тея глупави фишове трябва веднага да се плащат, че се забравя и после .....
и аз имам в жабката един и си седи с месеци, все не се сещам да го платя и не знам какви са последствията, но мисля че само ще бъде начислена някаква лихва, не ми е ясно как и кой ще ми направи акт


Bobi85
Мнения: 355
Регистриран на: Пет 28 ное 2008 3:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Глоба с фиш... възможности

Мнениеот Bobi85 » Чет 06 окт 2011 9:59


На мен ми е интересно какво става, например, когато си купя кола, но още не въм я вписал в никоя община и някой общински чиновник ми лепне някакъв фиш за паркиране на тротоар или зелена площ? :mrgreen:


Потребителски аватар
genata82
Мнения: 534
Регистриран на: Чет 29 юли 2010 22:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Глоба с фиш... възможности

Мнениеот genata82 » Чет 06 окт 2011 10:02


Имам два неплатени, заедно с още два неплатени акта. Това в период от началото на годината досега. Скоро трябваше да си вадя справка от данъчното за задължения и те още не бяха излезли. Като излязат тогава ще ги плащам.
Иначе по темата - неплатения фиш става акт! Проблема е, че след това КАТ изпращат всичките глоби към данъчното и там като ти трябва бележка за заем, детска градина, ясла за дете и те излизат. И трябва да ги платиш.


Потребителски аватар
Habits
Мнения: 112
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 15:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Глоба с фиш... възможности

Мнениеот Habits » Чет 06 окт 2011 13:03


Ясно! Значи може и да не се плаща, но в бъдеще трябва да си в готовност за евентуални проблеми... Май ще се разделям с 50 лъва.


Потребителски аватар
Dead man
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 9978
Регистриран на: Съб 27 окт 2007 11:02
Автомобил: Hyundai Sonata 2007
Двигател: 2.0 16V 145HP
Местоположение: София,Дружба 1
Контакти:

Re: Глоба с фиш... възможности

Мнениеот Dead man » Чет 06 окт 2011 13:57


Ок,донякъде е така...

Моят опит :

Пишат ми фиш.Не го плащам 7 и повече дни.Става на акт.Отивам в КАТ и ми дават наказателното постановление.Крия се 2 и малко години и го духат заради давността. :deal :deal

Като искат да ме таковат на земята,аз ги .... във въздуха... mhihi :kissy: :mrgreen:


Marto_Polo
Мнения: 614
Регистриран на: Сря 05 дек 2007 10:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник

Re: Глоба с фиш... възможности

Мнениеот Marto_Polo » Чет 06 окт 2011 16:37


Аз пък наскоро си намерих залепен на прозореца фиш за 30лв от общинска полиция за неправилно паркиране. В него пишеше някакви сметки на общината за плащане, но го изхвърлих, като мислех, че в данъчното ще излезе. Миналата седмица отидох да плащам данък, но този фиш го нямаше там. Сега незнам да търся ли къде да го плащам или да чакам да си го потърсят? Също и след като е от общинска полиция става ли на акт?

п.п. Това в Перник


azrod
Мнения: 1178
Регистриран на: Сря 07 апр 2010 22:42
Автомобил: Passat B3 Variant
Двигател: 1.8mi AAM 1993
Местоположение: Асеновград/ Пловдив
Контакти:

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот azrod » Пет 07 окт 2011 11:37


Едва ли ще стане на акт. И аз си мислех така, но наскоро един познат ме светна, че акта го пишат в твое присъствие и ти го връчват да го подпишеш ( ако не го подпишеш нямаш особено предимство ).
Иначе ще го има в общината, само трябва да минат N на брой месеци някоя дебелог*за служителка да го въведе... Хахаха имах случай да ми трябва документ от общината и ми казаха, че "имаме много работа и трябва да почерпиш ако искаш да се придвижи документа", та и ти трябва да бутнеш за да ти придвижат документа и да те глобят :D

P.P.: Малко по-сериозно по темата : можеш да се пробваш да отидеш пак в общината и да искаш някакъв документ, че не ти се водят дължими суми. Не помня как точно се казва въпросния документ, моля някой по-запознат с тая пирамидална институция "община" да сподели ако има опит :)

P.P.2: На мой колега също му лепнаха такова в Пловдив и като отиде да плаща му казаха, че IBAN-а на общината НАПИСАН на фиша е невалиден и трябваше да ходи да вземе валиден за да си плати глобата... "Добре дошли в България..."


Marto_Polo
Мнения: 614
Регистриран на: Сря 05 дек 2007 10:32
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Перник

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот Marto_Polo » Пет 07 окт 2011 15:50


Мерси за отговора :bowdown

Като гледам май ще чакам някой ден да се появи в данъчното и ще го платя тогава :beer


Потребителски аватар
pesho_sl
Мнения: 693
Регистриран на: Сря 09 яну 2008 18:16
Автомобил: VW Golf IV
Двигател: AGR 1998
Местоположение: Варна

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот pesho_sl » Вто 24 яну 2012 11:27


Здравейте колеги. Днес ми връчиха фишче, което ще прикача. Там не пише по кой член ме глобяват. Трябва ли да го плащам в такъв случай и ако не, знаете ли каква е процедурата?
Благодаря предварително на отзовалите се. :beer
П.П. Колата се води на инвалид.


Потребителски аватар
lou
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 20:22
Автомобил: Passat Variant
Двигател: BMR TDI
Местоположение: Шумен

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот lou » Вто 24 яну 2012 15:26


Давността важи ли при фишовете ? Защото имам 2 фиша - първия с дата 15.09.09 и втория с дата 15.11.09 ? От тогава са минали 2 години сега ако отида в данъчно,КАТ ще искат ли да ги плащам ?

П.С По-интерестното е че преди първия фиш имах акт за неправилно паркиране, и като ми излезе НП (а това се случва 15 дни след като ми написаха фиша) и отидох в КАТ да си взема талона фиша не ми излезе на компютъра :)


Потребителски аватар
shpeki
Мнения: 168
Регистриран на: Пет 04 яну 2008 11:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот shpeki » Вто 24 яну 2012 16:20


Верно ли още има балъци дето си мислят, че тоя фиш ще стане акт и чак писмо ще им пратят. Недейте да се подлъгвате. Няма как да имате акт без да сте били на място демек без да сте го подписали.


Потребителски аватар
pesho_sl
Мнения: 693
Регистриран на: Сря 09 яну 2008 18:16
Автомобил: VW Golf IV
Двигател: AGR 1998
Местоположение: Варна

Re: Глоба с фиш - въпроси и личен опит

Мнениеот pesho_sl » Вто 24 яну 2012 16:49


shpeki написа:Верно ли още има балъци дето си мислят, че тоя фиш ще стане акт и чак писмо ще им пратят. Недейте да се подлъгвате. Няма как да имате акт без да сте били на място демек без да сте го подписали.

Не знам кои са балъците, но в закона си е написано:

Чл. 186. (1) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., бр. 85 от 2004 г., изм. и доп., бр. 105 от 2005 г., изм., бр. 51 от 2007 г., изм. и доп., бр. 69 от 2008 г.) При маловажни случаи на нарушения, които са установени в момента на извършването им, на мястото на нарушението може да бъде наложена глоба с фиш в размер до 50 лв. Издаденият за наложената глоба фиш трябва да съдържа следните данни: за самоличността на служителя, наложил глобата; за самоличността на нарушителя; за мястото и времето на нарушението; за моторното превозно средство, с което е извършено нарушението; за нарушените разпоредби, за размера на глобата, срока, сметката или мястото за доброволното й заплащане. Фишът се подписва от служителя, наложил глобата, и от нарушителя, когато е съгласен да плати глобата и се изпраща за изпълнение на съответната териториална дирекция на Националната агенция по приходите. Заплащането се извършва чрез пощенски запис в най-близката пощенска станция или чрез банков превод по посочената във фиша сметка. Образецът на бланката на фиша се утвърждава от министъра на вътрешните работи и указанията в нея са на български и английски език.
(7) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., изм. и доп., бр. 105 от 2005 г., предишна ал. 4, изм., бр. 51 от 2007 г., доп., бр. 69 от 2008 г.) Издаден фиш, глобата по който не е платена доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, се смята за влязло в сила наказателно постановление и се изпраща за събиране на публичния изпълнител.

§ 93. (1) Наложените глоби по чл. 186 от Закона за движението по пътищата се събират по реда на Данъчния процесуален кодекс.

(2) Незаплатени глоби по издадени до влизането в сила на този закон фишове по реда на чл. 186 от Закона за движението по пътищата се заплащат в 6-месечен срок от влизането в сила на този закон в данъчното подразделение по местоживеене, без да се изпраща покана за доброволно изпълнение. След изтичането на 6-месечния срок издаденият фиш се счита за влязло в сила наказателно постановление и наложената глоба се събира по реда на Данъчния процесуален кодекс.

П.П. Малко законите в България са като "врата в полето", но да си имаме уваженето "shpeki", че явно за теб повечето писали в тая тема сме балъци. Нищо лично :beer


ceko84
Мнения: 264
Регистриран на: Нед 13 юли 2008 23:09
Автомобил: Passat B5 AFN Synhro
Двигател:
Местоположение: Видин

Re: Въпрос за глоба с фиш

Мнениеот ceko84 » Вто 24 яну 2012 16:56


jonn_krissy написа:Мисля че, до 7 дни ако не го платиш автоматично става АКТ и се води в досието ти.

Няма такова нещо,аз бях забатачил един фиш почти адна година,после ме спряха за колана и ми взеха талона,след като си платих акта и фиша си взех талона,фиша си беше 20 лв.


Потребителски аватар
lou
Мнения: 905
Регистриран на: Вто 23 сеп 2008 20:22
Автомобил: Passat Variant
Двигател: BMR TDI
Местоположение: Шумен

Re: Въпрос за глоба с фиш

Мнениеот lou » Вто 24 яну 2012 16:57


ceko84 написа:
jonn_krissy написа:Мисля че, до 7 дни ако не го платиш автоматично става АКТ и се води в досието ти.

Няма такова нещо,аз бях забатачил един фиш почти адна година,после ме спряха за колана и ми взеха талона,след като си платих акта и фиша си взех талона,фиша си беше 20 лв.


Е добре ако минат 2 години от датата на фиша тогава не отпада ли ?



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта