Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот Vlad777 » Сря 30 ное 2016 11:46


Iezekil написа:Задното панорамно никога не е било разрешено,въпреки,че с подходящи нерви и адвокат,можеше да се обори в съда.В смисъл,че при тълкуване на закона излизаше позволено,,но на практика небеше.

1. Ако че е част от сложните съюзи само че, въпреки че, макар че, при положение че, в случай че, по причина че, при условие че, като че (ли), сякаш че, при все че, освен че и др., запетаята се поставя пред целия съюз.

Скицата беше абсолютно същата, само че в антетката пишеше „за проектиране“.
Българските имигранти в САЩ не се отказват от своята идентичност, въпреки че се интегрират много успешно.



2. "Не беше" е като "не мога": Правилно е да се пише разделно – не мога, също и не можеш, не може, не можем, не можете, не могат. Частицата не се пише отделно от личните форми на глаголите (за 1, 2 и 3 л. ед. и мн.ч.), освен ако глаголът не може да се употреби без нея, както е в недовиждам, нехая.

Имам интернет връзка, но не мога да отварям страници.
Приятелят ми е голям домошар, не мога да го заведа нито на кино, нито на ресторант.


3. Точно на практика тъмните задни стъкла не са забранени, защото никой на практика не глобява за тях и не следи за тях и на практика всеки, който пожелае, си кара с тъмно задно стъкло необезпокояван.




virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот virus_2005 » Сря 30 ное 2016 13:45


Изображение

Изображение


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот icoico » Сря 30 ное 2016 14:03


virus_2005 написа:...


Ще рече след редакцията нещата би трябвало да изглеждат така:

Чл. 105.(1) Забранява се ограничаване на видимостта през челното, задното и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.


Потребителски аватар
Stoyanov_Vw
Мнения: 528
Регистриран на: Вто 06 дек 2011 1:31
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: 1.9 TDI AHF
Местоположение: Bourgas

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот Stoyanov_Vw » Сря 30 ное 2016 14:39


Не разбирам какъв е проблема със задното стъкло при положение, че имаме странични огледала? Какво им пречи, че е затъмнено? Следователно всички "баничарки" трябва да бъдат спрени от движение? :no


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1002
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот nikolay_ss » Сря 30 ное 2016 14:40


Ако се забрани заден панорамен да се затъмнява, аз не виждам никъв смисъл изобщо да се слага квото и да било фолио на тая кола.... кел файда си затъмня само задните странични два прозореца...


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот virus_2005 » Сря 30 ное 2016 15:12


icoico написа:
virus_2005 написа:...


Ще рече след редакцията нещата би трябвало да изглеждат така:

Чл. 105.(1) Забранява се ограничаване на видимостта през челното, задното и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.


Предполагам, че така написано по т.1 "Комисията не подкрепя предложението", следва т. 1 да отпадне, а другите точки са одобрени ...


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот icoico » Сря 30 ное 2016 15:20


virus_2005 написа:
icoico написа:
virus_2005 написа:...


Ще рече след редакцията нещата би трябвало да изглеждат така:

Чл. 105.(1) Забранява се ограничаване на видимостта през челното, задното и през страничните стъкла на автомобила, осигуряващи видимостта на водача към пътя, както и намаляване на прозрачността им.


Предполагам, че така написано по т.1 "Комисията не подкрепя предложението", следва т. 1 да отпадне, а другите точки са одобрени ...


Прегледай си отново предния пост :rolleyes

...Предложение от Петър Славов и група народни представители
В §6, т. 1 преди думата „стъкло" се добавя думата „задното", като останалият текст до края на изречението се заличава.
Комисията не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя текста на вносителя за § 6, който става § 9...


Текстът на вносителя е:

§ 6. В чл. 105 се правят следните изменения и допълнения:
1. В ал. 1 след думата „челното” се поставя запетая и думата „стъкло” се заменя със „задното”.


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот virus_2005 » Сря 30 ное 2016 17:53


Така го разбирам на пръв прочит. Предложението е " §6, т. 1 преди думата „стъкло" се добавя думата „задното", като останалият текст до края на изречението се заличава." Под него пише, че Комисията не подкрепя предложението.

Като влезне в сила ще видим ...


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8288
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот Stivi » Сря 30 ное 2016 18:20


Дори и да го приемат едва ли някой ще се занимава точно със задните стъкла ! За да ти направят проблем трябва първо да се накарат ВСИЧКИ да махнат фолиото на задното стъкло ,иначе който и да спрат, ще казва че е поставено преди да се промени закона и няма за как да докажат обратното :a045


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот Iezekil » Сря 30 ное 2016 18:50


Vlad777 написа: 2. "Не беше" е като "не мога": Правилно е да се пише разделно – не мога, също и не можеш, не може, не можем, не можете, не могат. Частицата не се пише отделно от личните форми на глаголите (за 1, 2 и 3 л. ед. и мн.ч.), освен ако глаголът не може да се употреби без нея, както е в недовиждам, нехая.

Извинявай,колега,отдавна съм завършил...и то само средно.Подведох се по следното:
II. Частицата не се пише слято със следващата дума в следните случаи:
1. ....
2. пред съществително, прилагателно или наречие, когато с не се образува нова дума с противоположно значение ( истина → неистина; приятел → неприятел; вярно → невярно; мирен → немирен; напразно → ненапразно; знаещ → незнаещ; узрял → неузрял; възпитан → невъзпитан)

Сиреч беше-небеше.Възприех го като наречие в случая,но явно съм сгрешил.
Vlad777 написа:3. Точно на практика тъмните задни стъкла не са забранени, защото никой на практика не глобява за тях и не следи за тях и на практика всеки, който пожелае, си кара с тъмно задно стъкло необезпокояван.

Запетая се пише пред втората (и пред всяка следваща) част на съотносителните разделителни и съпоставителни съюзи и... и, или... или, ли... ли

Преди 11-12 години в Кат ми разлепиха фолиото от задното панорамно стъкло на комбито,внос със фолиото от Швейцария.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот icoico » Сря 30 ное 2016 19:53


virus_2005 написа:...Предложението е " §6, т. 1 преди думата „стъкло" се добавя думата „задното", като останалият текст до края на изречението се заличава."...


Именно. Това предложение, в което се забранява ограничаване на видимостта само през предните и задните стъкла но, чрез отпадане на останалия текст до края на изречението отпада ограничението за намаляване на прозрачността на всички стъкла, както и ограничаването на видимостта през страничните стъкла не е прието от комисията :c020 Сещам се за оня стар виц "Да се освободи не да се разстреля" в който значението зависи от мястото на запетайката :mhihi


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот zfa159 » Пон 19 дек 2016 16:11


Мен с тези стъкла ме дразни само едно - защо за обикновения човек не може, ама ако си някакъв в "системата" , може. 90% от частните коли на полицаи или техни роднини, които правя, са с тотално затъмнени странични, че и предни стъкла, ама до такава степен, че отвън навътре нищо не се вижда, а пък всичките са си в движение и с редовен технически преглед. Просто не е редно за едните да може, защото са от "системата", а за другите да не може и видиш ли само за обикновените хора, това да създава сериозни предпоставки за птп, поради намалената видимост (това им беше аргумента) и да е предпоставка за спиране от движение или налагане на някаква глоба. Колите на НСО и повечето служебни полицейски също са с тотално затъмнени стъкла. Добре, да кажем, че там е нужно от гледна точка на сигурност и шофьорите им са професионалисти, ама примерно сина на началника на някое си РПУ с нищо не е повече от някой друг обикновен шофьор, за да може неговите стъкла да са затъмнени, без това да е проблем за никого. Аз ако си затъмня така моите, ще имам ред проблеми - няма да мина редовно ГТП, а ще трябва да давам пари под масата, ще ме спират през 200 метра, за да ми глобяват с по 20 или 30лв и т.н. Да, ама това е така, защото това съм аз, който не съм никакъв на никого :mhihi .
Иначе затъмняването има своята полза - повечето фолия за затъмняване са с UV защита и така дори с минимално затъмняване, температурата в колата значително се намалява, както и износването на всякакви пластмаси, кожи и т.н., които се нагряват и изпичат от слънцето иначе. Логично е, че когато въздуха купето на колата не се нагрява толкова (което основно става през прозорците), климатичната система се товари много по-малко, както и много по-бързо достига зададената температура в колата. Е, недостатък е зимата, че слънцето не напича купето през прозорците, ама ако колата има изправно парно, това не е проблем. Пробвал съм какво е да седиш в паркирана кола с изцяло тъмни стъкла на лятното слънце (една от въпросните на някого си) и общо взето вътре според термометъра ми, температурата е с около 10 градуса надолу, спрямо друга с нормални стъкла при еднакъв престой на слънце. Определено има смисъл дори само заради UV защитата, ама финансово не е оправдано предвид закона в момента.
По въпроса за задните стъкла - хубаво де, а какво се случва със заводски черните стъкла? Моето на джипа на задните и на 5-тата врата, си е такова и не е фолио, фабрично си е произведено тъмно и по рамата си излиза такова. Който и каквото и да иска да чегърта, няма да успее да свали нищо, защото не е фолио (пробвал съм). Това по какъв начин се обяснява на полицая, който е решил, че е фолио примерно?

П.п. намерих отговор на въпроса за колите, които са си произведени така - там глоба не би имало, защото са минали нужните тестове, но могат да поискат документ, който удостоверява това, както на техниечски преглед, така и при проверка в движение. Какъв точно е този документ обаче, остава неясно (вероятно официално становище от дилъра, че този автомобил е произведен така).
:beer


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот muns61 » Пон 19 дек 2016 20:21


Загряването се причинява от инфрачервените, не от ултравиолетовите лъчи. УВ-защитата на фолиата е безсмислена, защото всяко обикновено стъкло е филтър за УВ-лъчите. И тези на колите, и тези вкъщи.


Потребителски аватар
zfa159
Мнения: 7882
Регистриран на: Сря 31 яну 2007 12:16
Автомобил: SX4 M16A B4 Syncro AGG
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот zfa159 » Пон 19 дек 2016 21:29


Не се изразих съвсем правилно действително. UV лъчите са една от основните причини за избеляването на интериора на колата, а IR лъчите са причината за затоплянето на купето и затова е важно фолиото да спира и двата вида лъчи в голяма степен. Правех друго нещо, докато писах мнението си и съм пропуснал да спомена инфра червените въобще :dummy , извинявам се за неточността на предишното си мнение. Автомобилното стъкло спира около 30-40% от UV лъчите, а има фолио за домашна употреба, което спира до 93% от UV и IR лъчите, като в същото време е напълно прозрачно. Не зная обаче спецификациите на различните видове фолио за коли и какви са стойностите при тях.
:beer


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот icoico » Вто 20 дек 2016 19:04


muns61 написа:...УВ-защитата на фолиата е безсмислена, защото всяко обикновено стъкло е филтър за УВ-лъчите...


За теб е безсмислена. Щото не продаваш фолио :mhihi :mhihi :mhihi



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта