Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Mihailov78
Мнения: 1112
Регистриран на: Пет 30 апр 2010 11:15
Автомобил: T3 Caravelle
Двигател: DG 1900cc Petrol
Местоположение: Sofia

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот Mihailov78 » Чет 29 юни 2017 22:23


Iezekil написа:
Mihailov78 написа:Те са опасни за всички участници в движението. Когато си паркирал до такъв автомобил, нямаш никаква видимост когато излизаш.

Ами да забранят и бусовете,камионите и баничарките...Независимо дали си във или до такъв автомобил,видимоста е ограничена.Е и?


90% от автопарка са леки автомобили, ако няма тъмни стъкла движението ще е много по-безопасно. Едно е да си с работна кола и да возиш прозорци (примерно), друго е на лекия автомобил да си праснал черното фолио за кеф. Освен това има тонирани стъкла с UV филтър на 70% затъменост (на едната ми кола са такива) които добре се справят със слънцето. Не мисля, че е случаен факта че са забраенени в повечето места по европа. Категорично подкрепям забраната на това, както и на ксенона, все пак живота и здравето са най-важните неща. Гъзарията и черните джамове в ромската махала, не на пътя. :beer




Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот Iezekil » Пет 30 юни 2017 0:08


Мен,моята кола дойде от Швейцария с затъмнени джамове и я карам от далечната 2005 година....Най-тъмното и явно качествено фолио,понеже грам не е избеляло....и представи и,нямам нито едно ПТП в живота си.Сега дали е гъзария,дали предпазвам поне малко газовата си уредба от взрив,това оставям на твоето въображение.По мои сметки 30% от колите на пътя са служебни,от тях поне 75% са баничарки или бусове.И докато аз поне имам някаква видимост през затъмнените си джамов,то те нямат никаква.Безопасноста е такава,каквато всеки си я направи.Ти я подкрепяш тая забрана,понеже нямаш обективност.На мен ми все тая,ще я обеля при необходимост въпросната пропускливост,просто казвам,че не пречи и сответно помага при силен слънцепек,както за газовата уредба,така и за пътниците по задните седалки.Дори подозирам,че разните баничарки и миниванове,товарни съответно, са много по-опасни от моя затъмнен пасат,който забележи,че би ти дал видимост към някой фар/нали са задължителни/ повече,от колкото е нужно.


ivo1973
Мнения: 29
Регистриран на: Сря 04 авг 2010 10:58
Автомобил: Транспортер Т4
Двигател: ААВ 1993г
Местоположение: sf

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот ivo1973 » Пон 10 юли 2017 21:15


Правилно-ще си има тъмни и още как.Да вземат да изрежат товарните бусове да станат аквариуми:)).Като се справят с гастарбайтерчетата дет фучат безнаказано и трепат мотористи и каквото видят-3-4коли то бетер кортежи.Дупките по пътищата, димящи сметища(ще караме по магистралата с 50)-ооооще мн има да се оправят нещица додет стигнат до фолиото и перденцата-дотогава смело лепене и шиене.А и да се поогледаме тировете с по колко халогена са на брони и над кабини и след това ксенон китайски блестящ или оригиналдъ с вдигнати на макс нагоре фарчета
За безопасно и безпроблемност при спиране-на предните странични се поставят нанизани на корда завески по модел тираджийски само без ресничките по края-предпазват чудесно от странично ниско и високо слънце.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот icoico » Пет 14 юли 2017 13:16


ivo1973 написа:...на предните странични се поставят нанизани на корда завески по модел тираджийски само без ресничките по края-предпазват чудесно от странично ниско и високо слънце.


Един проблем винаги има повече от едно решение :rolleyes

0000094024-middle.jpg


Потребителски аватар
Rat Fink
Мнения: 387
Регистриран на: Пет 04 юли 2014 11:15
Автомобил:
Двигател: 1 8t AUM 2 3DISI
Местоположение: София

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот Rat Fink » Пет 14 юли 2017 14:55


Laitovo доста го ползват в Русия. Има щори и завески. Като те спрат полицайте докато дойдат да питат ти с едно движение си го свалил или дръпнал, а пък после вече е друг въпрос как ще се разбирате...
Аз мисля да си взема такива за задните стъкла и врата - като ми трябват си ги щраквам за секунди, като ми трябва видимост си ги свалям.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот Iezekil » Пет 14 юли 2017 21:17


То сигурно могат да правят и хелиоматик за колите,както и електрически такъв.Вечер ще са напълно прозрачни,кво искат.


bongoo
Мнения: 148
Регистриран на: Сря 13 юни 2018 15:16
Автомобил: Passat B8-5
Двигател: 150 TDI 7DSG

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот bongoo » Чет 07 фев 2019 14:49


Темата е малко позабравена, но вчера си получих от тук щори за задните прозорци за 85 лв.Дойдоха през "Gabco" за три дни.Цена доставка 4,40лв.Много пипнати в изработката и пасват перфектно.В комплект с държачи и калъф за съхранение.Цената според мен е добра.Държачите се монтират лесно.
https://www.carshades.co.uk/shades-volk ... _6682.html


Потребителски аватар
achodemo
Мнения: 1480
Регистриран на: Нед 05 окт 2008 22:50
Автомобил: GOLF IV
Двигател: AHF ASZ
Местоположение: Габрово

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот achodemo » Чет 07 фев 2019 17:53


Много добре изглеждат тези мрежи .


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот VWGT » Чет 07 фев 2019 18:12


колега, тези щори с магнити ли са или с щипки (на картинките като че ли ги има и двата модела)?

ако са с щипки:
- може ли да се сваля и вдига прозореца, докато са поставени?
- При около 100 км/ч и отворен прозорец щипките държат ли?
- тези щипки постоянно ли стоят на вратата или само когато е поставена щората?

Иначе на предната кола имах такива с магнити, много добри са!


Потребителски аватар
achodemo
Мнения: 1480
Регистриран на: Нед 05 окт 2008 22:50
Автомобил: GOLF IV
Двигател: AHF ASZ
Местоположение: Габрово

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот achodemo » Чет 07 фев 2019 18:18


Тъй като гледам аз са на щипки и се захващат за гумените уплътнения , така че би трябвало да може да се сваля стъклото


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1002
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот nikolay_ss » Чет 07 фев 2019 19:24


Слагайте си на LLumar най-светлото, но не това което е 50% има още по-светло и предпазва от всякакви вредни UV и т.н., от години карам така и не са ми правили проблем никога.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот VWGT » Пет 08 фев 2019 9:13


аз ги ползвам да спират лятото слънцето, за да спи дребното.
В момента съм с един "чорапогащник", който се нахлузва през рамката на вратата и има същият ефект, но щората за 85 лева е примеливо. Миналата година лятото бяха по 150 лева за двете задни врати и за това разпитвам. Същите в Порше по 350+ :)

Фолиото е добър вариант за да е по-хладно вътре, но там трябва цялата кола да се облепи, иначе няма смисъл.


bongoo
Мнения: 148
Регистриран на: Сря 13 юни 2018 15:16
Автомобил: Passat B8-5
Двигател: 150 TDI 7DSG

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот bongoo » Пет 08 фев 2019 9:51


В комплеката има 5 щипки, като реално са достатъчни и 4.Закрепват се много лесно, като леко се подвига(може и с пръст, може и с инструмент от комплекта) гуменото уплътнение и се захващат здраво.Самите щори са издработени много здраво(не са кекави) и пасват идеално дори без щипките за придържане.Прозореца се отваря без проблем и това е целта.Не съм ги тествал с отворен прозорец в движение, но понеже щипките са захванати от горната страна на рамката и държат здраво щората точно там, смятам че няма да падат при висока скорост.Има клипчета как се монтират.Щипките са малки, не се виждат и щорите могат да се свалят бързо, като щипките си остават монтирани.Може да се спи в колата лятото на отворени прозорци:-).Цените в България са 2 или 3 пъти по-скъпи.И аз чаках да ги намалят, за да поръчам.Няма да съжалявате, качеството е на ниво.От вън на вътре почти нищо не се вижда.


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1931
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот beuchat » Пет 08 фев 2019 10:58


nikolay_ss написа:Слагайте си на LLumar най-светлото, но не това което е 50% има още по-светло и предпазва от всякакви вредни UV и т.н., от години карам така и не са ми правили проблем никога.

Колега,предполагам,че говориш за Air Blue серията на LLumar?Продава ли се свободно това фолио,и каква е цената за кв.м?


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1002
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: Тъмни предни стъкла - вече позволено?!

Мнениеот nikolay_ss » Пет 08 фев 2019 17:00


Нямам идея как се води, но е доста светло и почти не се забелязва, че има фолио. Не знам каква е цената. За 2 предни прозореца ми излезе 80лв да ми ги направят.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта