Регистрация на самоделно ремарке?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8385
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Регистрация на самоделно ремарке?

Мнениеот samo_pechka » Вто 09 авг 2016 22:11


logrus написа:Много си е хубаво, ама иска категория +Е - без нея мога да влача ремарке със обща маса до 750кг. и без спирачки. А това е с обща маса 2000кг. и механична спирачна система.

Ако оставим настрана, точно типа ремарке, има промяна в закона , за тегленето на ремаркета, каравани и т.н. Вече не е необходимо да имаш +Е категория дори и за ремарке над 750кг , стига общото тегло на композицията ( теглещата кол и ремаркето ) да не надвишават 4250 кг. Т.е. ако колата е с общо тегло 2250 кг , ремаркето не трябва да надвишава 2000кг. Стига разбира се и да е позволено такова тегло да дърпа. Щото някоя малолитражка с общо тегло 1500кг не значи, че ще е разрешено да влачи 2750кг ремарке . Въпреки, че не се надвишава общото тегло от 4250кг, просто самият автомобил не е пригоден за такова тегло ремарке. Има и друго- примерно бус с обща маса 3500кг , разрешено му е да дърпа да речем 2500кг ремрке, но ако нямаш +Е категория, за да си според закона точен, ще имаш право да закачиш макс 750кг ремарке ( 3500+750=4250кг ). За по-тежко ремарке ще е необходимо доп. Е кат.




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Регистрация на самоделно ремарке?

Мнениеот Vlad777 » Вто 09 авг 2016 22:15


Както съм писал неведнъж, собствената маса на теглещия автомобил, трябва да е по-голяма от общата маса на тегленото ремарке.

Т.е. ремарке с максимална маса 2 тона трябва да го теглиш с автомобил, който тежи поне 2 тона празен. Обаче ако автомобила тежи 2 тона празен, то той ще има поне още 1/2 тон полезен товар. И така се оказва, че общата маса на автомобила е 2.5 тона, което като се събере с обща маса 2 тона на ремаркето, се получава 4.5 тона на композицията, което не може да се дърпа без Е.

:arrow Ето тук е обяснено


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8385
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Регистрация на самоделно ремарке?

Мнениеот samo_pechka » Вто 09 авг 2016 22:21


Vlad777 написа:Както съм писал неведнъж, собствената маса на теглещия автомобил, трябва да е по-голяма от общата маса на тегленото ремарке.

Това по закон ли е колега? Щото в немско примерно не е баш така. И някои автомобили и разрешените тегла на ремаркетата http://www.mitpferdenreisen.de/files/AD ... ab1800.pdf . Прави впечатление примерно един Дефендър 110 - собствена маса ( без товар) е някъде до към 2100-2200 кг макс. Дават му да "дърпа" 3500кг....И други има , който му се търси , ще намери
Vlad777 написа:И така се оказва, че общата маса на автомобила е 2.5 тона, което като се събере с обща маса 2 тона на ремаркето, се получава 4.5 тона на композицията, което не може да се дърпа без Е.

Еми какво му пречи да закачи ремарке до 1750кг обща маса? Никъде не е казано/написано че е задължително да е макс, позволеното тегло да се закачи на колата.....
П.п Сега се сетих, че дори на мой автомобил ( А4 Б5 куатро с 110к.с. ) собствената му маса е по-малка от рарешеното тегло на ремаркето ( мисля с поне 250кг ) ....да снимам ли талона?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Регистрация на самоделно ремарке?

Мнениеот Vlad777 » Вто 09 авг 2016 23:19


Ако общата маса на ремаркето е по-голяма от собствената маса на теглещия автомобил е необходима Е категория. Иначе може и без Е, стига композицията да е с обща маса до 4250 кг.

По ЗАКОН за ДвП:
Чл. 150а
6. категория В
- моторни превозни средства с допустима максимална маса, която не надвишава 3500 kg, проектирани и конструирани за превоз на не повече от 8 пътници плюс водача; моторните превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, която не надвишава 750 kg; без да се нарушават разпоредбите на правилата за одобряване на типа за съответните превозни средства, моторни превозни средства от тази категория могат да образуват състав с ремарке с допустима максимална маса, надвишаваща 750 kg, при условие че допустимата максимална маса на състава не надвишава 4250 kg;


По правилник за прилагане на закона обаче:
чл. 21,
6. категория В + Е
- състав от пътни превозни средства с теглещо моторно превозно средство от категория В и ремарке, когато:
а) максимално допустимата маса на ремаркето надвишава 750 кг;
б) максимално допустимата маса на ремаркето надвишава масата без товар на теглещото превозно средство;

Това в червеното - подточка а) - противоречи на закона, който е приет след правилника и съответно законът важи, защото е с приоритет пред правилника.
Подточка б) обаче си важи и съответно се гледа собствена маса на автомобила и макс маса на ремаркето. И ако макс масата на ремаркето е повече от собствената на автомобила си трябва категория Е.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8385
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Регистрация на самоделно ремарке?

Мнениеот samo_pechka » Вто 09 авг 2016 23:36


Vlad777 написа:Подточка б) обаче си важи и съответно се гледа собствена маса на автомобила и макс маса на ремаркето. И ако макс масата на ремаркето е повече от тази на автомобила си трябва категория Е.

Ясно. Благодаря за което. Може би защото имам Е кат. не съм е ровил за "подробностите" . Моля за извинение ако съм подвел някого.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Регистрация на самоделно ремарке?

Мнениеот kris11 » Сря 10 авг 2016 9:13


да заблудил съм се , не съм погледнал на голяма снимка теглича. дадох линка защото преди в Елена произвеждасха дълги автомобилни ремаркета. Даже и сега срещам от тях.


Потребителски аватар
shotik
Мнения: 349
Регистриран на: Пон 09 юли 2007 21:07
Автомобил: Seat Cordoba Vario 2000
Двигател: ALM 1.6 MPI 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Регистрация на самоделно ремарке?

Мнениеот shotik » Сря 10 авг 2016 19:28


Logrus, имам книжка за ремаркета, стара е , но в нея има размери на най-често срещаните ремаркета около края на 80 те години, както и изисквания, чертежи на конструкции и ел схема, мога да ти дам клема и щекер ,ако искаш ми се обади/
.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 81 госта