Новият закон за зимни (и не само) гуми

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот icoico » Пет 02 дек 2016 1:38


Понеже съседната тема за поправките в закона е заключена, вероятно заради многото спам, искам тук да се извиня на всички колеги и на журналистите, отразили "новината" за това, че допуснах, дето дупетатите ни са проявили здрав разум при гласуването на второ четене миналата седмица. Mea Culpa, Mea Maxima Culpa... :redface :redface :redface :redface

http://www.parliament.bg/bg/plenaryst/ns/51/ID/5725

Стенограма от парламентарното заседание на 24.11.2016: написа:
...Остава да гласуваме предложението на господин Цветомир Михов. Това е § 16 в доклада на Комисията. Чета предложението на господин Михов:
„§ 16. В чл. 139, ал. 1 се създава т. 4:
„т. 4. с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм през периода от 15 ноември до 1 март.“

Коректен ли е текстът? (Реплика от народния представител Цветомир Михов: „Да.“)
От 15 ноември до 1 март е предложението на Цветомир Михов, а предложението на господин Вълков е от 1 декември. Сега гласуваме предложението на господин Цветомир Михов: от 15 ноември до 1 март.
Гласували 79 народни представители: за 76, против няма, въздържали се 3.
Предложението е прието....


Това е положението :bowdown :banghead . Само като илюстрация на бурните "експертни" дебати, които всеки може да си погледне в линка, даден по- горе:

...Искам да Ви питам, тук в текста е записано, че става дума за гуми, предназначени за зимни условия. Вие самият споменахте така наречените „сезонни гуми“: според Вас те включват ли се в този текст и утре, ако хора са си купили така наречените „сезонни гуми“, те ще бъдат ли изправни, ако този текст се приеме, или няма да бъдат? (Реплика: „Да, да.“) ...

:banghead :censored2 :Mr Green Fun




Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1931
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот beuchat » Пет 02 дек 2016 1:59


Тоест,ако правилно съм разбрал,може да се кара и с летни гуми през този период,но с грайфер не по-малък от 4мм,така ли ?


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот icoico » Пет 02 дек 2016 2:17


beuchat написа:Тоест,ако правилно съм разбрал,може да се кара и с летни гуми през този период,но с грайфер не по-малък от 4мм,така ли ?


Ще може, когато промените в закона бъдат публикувани в Държавен Вестник и влязат в сила.

Another Brick in the Wall, пак от същата стенограма:

родният законотворец написа:...ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Уважаеми господин Председател, господин Михов предложи според мен много разумна редакция на текста, затова се надявам да я подложите на гласуване. Неговата редакция, ако съм разбрал добре и моля господин Михов да потвърди, ако това е така, казва, че не е задължително да се кара със зимни гуми – може да са зимни, може и летни да са гумите, стига, ако гумите са летни, пък дори и зимни, те да имат 4 мм грайфер, при положение че една чисто нова гума има 8 - 9 мм грайфер, тоест означава да не са изтъркани повече от половината, така да се каже. В този случай всички хора с читави летни гуми също ще могат да карат през зимно време. Според мен отпадат споменатите от мен аргументи. Благодаря.
ПРЕДСЕДАТЕЛ КИРИЛ ЦОЧЕВ: Благодаря, господин Добрев.
Има ли трета реплика?
Дуплика – заповядайте, господин Михов.
ЦВЕТОМИР МИХОВ : Благодаря Ви, господин Председател.
Точно и правилно сте ме разбрали, господин Добрев...


:bowdown :bowdown :banghead :banghead


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1931
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот beuchat » Пет 02 дек 2016 2:30


Демек много шум за нищо.Дефакто пак може да се кара с всякакви гуми от 15 ноември до 1 март,с разликата,че се увеличава изискването за грайфер от 1.6мм на 4мм,а през останалото време от годината с гуми с грайфер не по-малък от 1.6мм.
Което според мен е добре,защото има градове практически без зима.
Например тук в Пловдив трайна снежна покривка нямаше предните дни когато валя.Карах си с летните гуми,защото зимния ми комплект е в Ямбол и не ги бях сложил,но със спокойно каране и винаги едно наум за поведението им не съм имал проблеми.


DundyTheCroc
Мнения: 811
Регистриран на: Сря 11 юли 2007 15:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София Nissan Primera GT, Passat 5.5 TDI, Mondeo MK4

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот DundyTheCroc » Пет 02 дек 2016 8:36


beuchat написа:Демек много шум за нищо.Дефакто пак може да се кара с всякакви гуми от 15 ноември до 1 март,с разликата,че се увеличава изискването за грайфер от 1.6мм на 4мм,а през останалото време от годината с гуми с грайфер не по-малък от 1.6мм.
Което според мен е добре,защото има градове практически без зима.
Например тук в Пловдив трайна снежна покривка нямаше предните дни когато валя.Карах си с летните гуми,защото зимния ми комплект е в Ямбол и не ги бях сложил,но със спокойно каране и винаги едно наум за поведението им не съм имал проблеми.

Ще може да се кара със зимна с грайфер под 4мм, или лятна над 4мм ;)


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Iezekil » Пет 02 дек 2016 9:01


Дам,това "или" е вратичката в съда,да си караш с зимни гуми на 2мм.грайфер.Много умно.


Потребителски аватар
mk5_gti
Мнения: 179
Регистриран на: Пет 21 дек 2012 19:23
Автомобил: Golf 5 GTI DSG
Двигател: BPY 2008

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот mk5_gti » Пет 02 дек 2016 14:32


В Италия закона за гумите е много добре измислен, а именно. От 15 ноември до 15 март или караш със зимни гуми, или караш с летни при наличието на вериги в колата. След това всеки решава има ли нужда от зимни гуми, в района в който живее


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8288
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Stivi » Пет 02 дек 2016 15:30


mk5_gti написа:В Италия закона за гумите е много добре измислен, а именно. От 15 ноември до 15 март или караш със зимни гуми, или караш с летни при наличието на вериги в колата. След това всеки решава има ли нужда от зимни гуми, в района в който живее

Е това е по-лошо от варианта с летните на 4мм,значи може да караш с каквито искаш галоши,но веригите в багажника те пазят от всякакви ПТП-та :screwy


Потребителски аватар
mk5_gti
Мнения: 179
Регистриран на: Пет 21 дек 2012 19:23
Автомобил: Golf 5 GTI DSG
Двигател: BPY 2008

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот mk5_gti » Пет 02 дек 2016 16:19


Stivi написа:
mk5_gti написа:В Италия закона за гумите е много добре измислен, а именно. От 15 ноември до 15 март или караш със зимни гуми, или караш с летни при наличието на вериги в колата. След това всеки решава има ли нужда от зимни гуми, в района в който живее

Е това е по-лошо от варианта с летните на 4мм,значи може да караш с каквито искаш галоши,но веригите в багажника те пазят от всякакви ПТП-та :screwy
Защото легните на сняг те пазят от ПТП. Това с 4мм. Са пълни глупосни, защото не вярвам всеки да си мери мм. На гумата, а и н Бг като те спре с 3мм. Гума и ще ти каже и са кво праиме.


_B4_
Мнения: 154
Регистриран на: Сря 25 апр 2012 10:40
Автомобил: Passat B4
Двигател: ABS 1994
Местоположение: София

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот _B4_ » Пет 02 дек 2016 16:33


Летни гуми при зимни условия, особено пък тези "икономичните", които имат само 2-3 надлъжни канала - а дано някой с такива не кара зад мен.

п.п. И що са там 240 като 70 взимат решение ?!?!?!?


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот icoico » Пет 02 дек 2016 17:59


_B4_ написа:...п.п. И що са там 240 като 70 взимат решение ?!?!?!?


Теоретически ако са под половината гъ...ааа...глави, по правилник нямат право да гласуват нищо. Но броенето е оставено на съвестта на председателстващия. Резултатът е повече от виден... :Mr Green Fun


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот icoico » Вто 20 дек 2016 22:42


От днес, следната новина:

http://lex.bg/laws/ldoc/2134649345

Чл. 139. (1) Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат:

4. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март.

Туйто :censored2 :screwy


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот ktamen » Вто 20 дек 2016 22:53


А катаджиите дали си имат сертифицирани шублери да мерят милиметрите :mhihi
Тия нашите никога не се изморяват да творят умнотии.


Потребителски аватар
IceHeart
Мнения: 369
Регистриран на: Пон 28 мар 2011 20:43
Автомобил: Golf IV
Двигател: 1.8 AGN
Местоположение: ๏̯͡๏

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот IceHeart » Сря 21 дек 2016 0:20


Дефакто, ако карам с чисто нови гуми, предни зимни и летни отзад, пак горя така ли?


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1931
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот beuchat » Сря 21 дек 2016 0:56


Дефакто не.Или си караш със зимни гуми или всесезонни с грайфер не по-малко от 1.6мм което си е по-закон(освен в този новия закон в дадения период),или караш с летни с грайфер не по-малко от 4мм.
Дефакто излиза,че ако имаш зимни гуми с грайфер 1.6мм и летни с грайфер 4мм,летните ще те спасят в снега щото са с повече грайфер :mhihi :mhihi :mhihi
Много велика държава :bowdown :bowdown :bowdown



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ludmil и 14 госта