Новият закон за зимни (и не само) гуми

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот icoico » Съб 17 ное 2018 18:44


ivan_pop написа:
icoico написа:
Iezekil написа:
Лесно. Двама катаджии се разписват, че гумата ти е на галош. Редовно съставен АУАН има доказателствена сила, а оборването му/търсенето на лаборатория вече си е твой проблем. Ако катаджията е максимално проС има начини.

Втория катаджия и да се разпише,неговото мнение не важи пред съда!


Вторият катаджия няма мнение, а е свидетел на първия. Прочее имайте предвид, че грамотен полицай може да нашие лошо почти всеки, който захожда от посоката "полицаите нямат право да правят това и онова". Не, че грамотните полицаи са толкова често явление де :mhihi

П.С. Недей да търсиш под вола теле. Няма "зимни гуми", има "гуми, предназначени за зимни пътни условия". Всесезонните са такива.

Последна промяна от icoico на Съб 17 ное 2018 18:55, променено общо 1 път.




batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот batVenci » Съб 17 ное 2018 18:55


Просто разтакаването за обжалването на АУАН по инстанции, принуждава обикновения човек да плаща 50 лв. и да не се занимава с глупости...


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот ivan_pop » Съб 17 ное 2018 20:10


icoico написа:
П.С. Недей да търсиш под вола теле. Няма "зимни гуми", има "гуми, предназначени за зимни пътни условия". Всесезонните са такива.

Не търся под вола теле.Ама кажи къде в закона пише какво е "гуми, предназначени за зимни пътни условия"?На гумите с които карам през зимата има маркировка MS,M+S или нещо подобно.Ама това в закона не го пише.А като не е ясен закона,той дава възможност за тълкуване!


Хачо Стоев
Мнения: 68
Регистриран на: Вто 20 фев 2018 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Хачо Стоев » Чет 22 ное 2018 21:42


Лесно. Двама катаджии се разписват, че гумата ти е на галош. Редовно съставен АУАН има доказателствена сила, а оборването му/търсенето на лаборатория вече си е твой проблем. Ако катаджията е максимално проС има начини.


Не става, понеже е лесно за оборване! Затова досега, не съм срещал актове с такава насоченост, това не ти е превишена скорост, неспазено предимство, или невключени фрове!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Нед 12 ное 2023 10:16


Кайзен написа:
buller написа:..гума с 2-3 мм..

Съгласно чл. 139, ал. 1, т. 4 от ЗДвП – Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм през периода от 15 ноември до 1 март.

Как го тълкувате закона? За мен така, както в написано трябва или да се кара със зимни, или с летни с грайфер над 4мм. За зимните може и под тази стойност. Или неправилно го разбирам. Щото "или" в случая е определящото.


Потребителски аватар
buller
Мнения: 2163
Регистриран на: Пет 14 апр 2006 11:33
Автомобил: VW Passat B5_5 Exclusive
Двигател: 1_8T AWT
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот buller » Нед 12 ное 2023 10:20


Всякакви, стига да са 4+мм. Все пак има места, където няма сняг или такъв пада по изключение.
Ето една много хубава статия по въпроса: https://www.e-gumi.com/blog/ima-li-zako ... lgariya-45
В София забелязвам все повече коли с всесезонни гуми - интересен компромис, ако не се кара много (буквално си избиваш парите за 4-5 години само от смяната на гумите и хотел за съхранението).


Потребителски аватар
Tipsy
Мнения: 1073
Регистриран на: Сря 13 окт 2010 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: НЕ СЪМ ОТ СОФИЯ

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Tipsy » Нед 12 ное 2023 16:29


stefan4o написа:
Кайзен написа:
buller написа:..гума с 2-3 мм..

Съгласно чл. 139, ал. 1, т. 4 от ЗДвП – Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм през периода от 15 ноември до 1 март.

Как го тълкувате закона? За мен така, както в написано трябва или да се кара със зимни, или с летни с грайфер над 4мм. За зимните може и под тази стойност. Или неправилно го разбирам. Щото "или" в случая е определящото.

Според мен правилно го тълкуваш. Зимна гума без значение грайфера или каквато ще да е, но с минимум 4мм грайфер.
Предполагам зимна гума, за да падне под 4мм грайфер няма да е годна да потегли, но по закон може да се кара. Друг е въпроса тези мислили закона колко им е капацитета да преценят кое е редно и кое е правилно. До колкото си спомням тогава бързаха да скалъпят нещо в последния момент.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 777 » Нед 12 ное 2023 17:39


stefan4o написа:
Кайзен написа:
buller написа:..гума с 2-3 мм..

Съгласно чл. 139, ал. 1, т. 4 от ЗДвП – Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 мм през периода от 15 ноември до 1 март.

Как го тълкувате закона? За мен така, както в написано трябва или да се кара със зимни, или с летни с грайфер над 4мм. За зимните може и под тази стойност. Или неправилно го разбирам. Щото "или" в случая е определящото.

И на мен ми звучи така. Зимни всякакви или летни над 4мм. Както обикновено има саботьори при законодателите. Не знам гаврят ли се или нарочно подкопават държавата. Много други закони са пак така направени, че уж искаме да стане еди какво си, но малко се объркахме с формулировките и накрая законът не става за нищо.


powerade
Мнения: 1039
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот powerade » Нед 12 ное 2023 18:20


Абе зимните гуми са за сигурност на шофьора и на тия около него. Не са за покриване на законови норми. Карайте с адекватни гуми за атмосферните условия.
Днес ги сложих, не заради закона, летните ми имат 5 6мм, но другата седмица в Петрохан може да има сняг, е няма да се мъча и потя с летните, дори да не вали


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 777 » Нед 12 ное 2023 18:21


Не коментираме за какво са, а какво точно са написали в закона. Иначе аз за разлика от теб съм ги сложил от 1 месец.


Потребителски аватар
mukot
Мнения: 316
Регистриран на: Чет 26 дек 2013 22:28
Автомобил: VW T-roc FL + Honda Civic Sport
Двигател: DXDB - 2023 + eHEV - 2024
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот mukot » Нед 12 ное 2023 18:26


Обаче за сегашните климатични условия и особено ако се кара предимно в града всесезонните са по-адекватни и безопасни от гумите за сняг/какъвто няма/.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19114
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Нед 12 ное 2023 21:25


powerade написа:Абе зимните гуми са за сигурност на шофьора и на тия около него. Не са за покриване на законови норми. Карайте с адекватни гуми за атмосферните условия.

Нали не мислиш, че караме с гуми с 2мм грайфер? Коментираме закона, който наистина е леко идиотски...
За всесезонките - има го момента, че понякога са по-добрият избор. Особено за места с нестудена и безснежна зима.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот hooligan_sk » Пон 13 ное 2023 10:25


Допускането на употреба на летни гуми с протектор от поне 4мм, е съвсем адекватно за нашата смесена география. По дефиниция, националното законодателство, не може да е дискриминационно. Голяма част от съгражданите ни, нямат никаква нужда от зимни, че дори от всесезонни гуми. Аз също се възползвам от тази възможност и не съм слагал зимни гуми на основния ми автомобил, от 2017г. насам. :th_up


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 777 » Пон 13 ное 2023 18:42


Летните с 4мм грайфер са доста наивна работа. Карал съм с 2 нови зимни отпред и 2 нови летни отзад (на 1 месец и сигурно с над 4мм грайфер) и резултатът беше много нестабилна задница на сняг и риск от завъртане. Тъй че писалите закона са си преставяли нещата съвсем теоретично. И мен така ме окуражаваха тогава псевдо разбирачи "те предните са важни, а задните само се търкалят".


telefunken
Мнения: 112
Регистриран на: Нед 26 юни 2022 20:15
Автомобил: VW T- Roc Style DSG
Двигател: 1500 TSI OPF 2023

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот telefunken » Пон 13 ное 2023 19:34


Една част от съгражданите ни се превръщат много бързо в съселяни, като излязат с основните си автомобили по планинските (и не само) пътища зимно време, с летни гуми. Обществена тайна е, че не се поддържат второкласните пътища в добро състояние през зимата.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта