Новият закон за зимни (и не само) гуми

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Stivi » Пет 16 ное 2018 21:03


Абе има и го и момента ,че тези текстове се пишат така,че дори и след внимателно четене, и мислене ,остават съмнения дали правилно си разбрал,ненапразно добрите адвокати намират вратички за да измъкват престъпници....понеже така са написани законите,че да има вратичка :a045




Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот viksanlg » Пет 16 ное 2018 21:13


:th_up


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Iezekil » Пет 16 ное 2018 21:15


Абсолютно.Ицо се сърди,ама и аз почнах да се съмнявам след това масово повтаряне на едно и също по новините.Статията също е ала-бала,конкретен отговор за дълбочина на зимна шарка няма.А ходи се разправяй с ченгето на пътя,то 1,6мм са си галоши.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот ivo_555 » Пет 16 ное 2018 21:28


Ключовата дума в закона е „ИЛИ”, от там следва, че гумите „подходящи за зимни условия”, след като не е упоменато изрично са си по подразбиране както винаги си е било над 1,6. ИЛИ щом колата не е с такива гуми влиза в действие правилото за някви гуми над 4 мм.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Iezekil » Пет 16 ное 2018 22:03


Да де,ама то е ташак зимна гума 2мм...та не се знае какво точно е мислил законодателя,като е творил.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот icoico » Съб 17 ное 2018 7:09


ivo_555 написа:Ключовата дума в закона е „ИЛИ”, от там следва, че гумите „подходящи за зимни условия”, след като не е упоменато изрично са си по подразбиране както винаги си е било над 1,6. ИЛИ щом колата не е с такива гуми влиза в действие правилото за някви гуми над 4 мм.


Очеизвадно е така. Само, че хората, които преди това са роптали против новите гуми изведнъж се сепват "абе как така 1,6 мм? Има неква врътка тука..." :smile


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Iezekil » Съб 17 ное 2018 8:24


Принципно и аз до сега тълкувам точно така и съм го казвал,но щом е толкова очеизвадно,защо аджаба не се чу това уточнение от средствата за масова информация?Това питам,кой е роптал и за какво не знам.
Нещо такова се получава,както тая некадърно написана статия,цитирана от Ицо.
В нея се внушава,че според параграф 6 т.10, закона видиш ли се отнася за всяко друго ППС,но не и леки автомобили/някак не са споменати в изброените ППС и МПС/.
Та аз бих използвах параграф 6 т.12 да направя корекция,че автомобил е всичко обуто с гуми,за които иде реч в чл.139/даже и тролеите,понеже трамваите точно не ни интересуват/.Изключение са каруците,там не знам ще мерят ли грайфер.
Та единствено ясното е едно-ППС може да се движат с летни гуми....и второ,че с грайфер под 4мм. получаваш 50лв.глоба.
Та да питам,кое е очеизвадното?За ченгето по новините/както отбеляза един колега/очеизвадно ли е,щом мереше зимна гума за дълбочина на грайфера?Или пък ще е по-лесно да водим дела за 50лв?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Vlad777 » Съб 17 ное 2018 9:58


Трудно ми е да разбера по какъв точно начин трябва да ти се обясни това, което е доста ясно написано?

Всички гуми трябва да имат грайфер над 1.6 мм. Затова се мери.

През зимата обаче трябва да си или със зимни, или с незимни, но ако си с незимни трябва да имаш 4 мм. грайфер.

Сега ясно ли е? (Риторичен въпрос!) Ако не спреш да философстваш и да превръщаш темата в чат ще патиш!!!


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Iezekil » Съб 17 ное 2018 11:24


Аз и ти очевидно така/еднакво/тълкуваме закона.Защо обаче не се обяснява така по средствата за масова информация,това питам.Нали всички виждаме как се обяснява,включая и от полицията.Та искам да го видя или чуя така обяснено,ама черно на бяло.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот ivo_555 » Съб 17 ное 2018 12:40


Като се сетя преди време един полицай какъв отговор даде за оная картинка с кола, автобус и светофар.....!


Хачо Стоев
Мнения: 68
Регистриран на: Вто 20 фев 2018 10:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Хачо Стоев » Съб 17 ное 2018 14:24


Интересно ми е, как ще го засекат точно, че е 1.6мм, а не 1.5 или 1.7? В лаборатория ли ще я дават?

Която статия не отговаря на въпроса,зададен от колегата.
Зимна гума с 3мм. грайфер законосъобразна ли е или не?


Не знам, къде точно е дефинирано, какво е "зимна" гума? Сигурно тая, на която някой производител, е сложил щампа със снежинка? Но откъде да сме сигурни, че тя наистина отговаря на изискванията за зимни гуми, като такива изисквания /поне официално/ няма? И в тази връзка, има трети тип гуми - всесезонните, тях към коя група ги причисляваме?


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот icoico » Съб 17 ное 2018 15:52


Iezekil написа:Аз и ти очевидно така/еднакво/тълкуваме закона.Защо обаче не се обяснява така по средствата за масова информация,това питам.Нали всички виждаме как се обяснява,включая и от полицията.Та искам да го видя или чуя така обяснено,ама черно на бяло.


Нищо не тълкувате, доколкото написаното в закона, макар и глупаво, не оставя възможности за тълкуване. Медиите си живеят в собствена паралелна вселена, нямаща много допирни точки с нашата.

Хачо Стоев написа:Интересно ми е, как ще го засекат точно, че е 1.6мм, а не 1.5 или 1.7? В лаборатория ли ще я дават?...


Лесно. Двама катаджии се разписват, че гумата ти е на галош. Редовно съставен АУАН има доказателствена сила, а оборването му/търсенето на лаборатория вече си е твой проблем. Ако катаджията е максимално проС има начини.


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот ivan_pop » Съб 17 ное 2018 17:00


Vlad777 написа:Трудно ми е да разбера по какъв точно начин трябва да ти се обясни това, което е доста ясно написано?

Всички гуми трябва да имат грайфер над 1.6 мм. Затова се мери.

През зимата обаче трябва да си или със зимни, или с незимни, но ако си с незимни трябва да имаш 4 мм. грайфер.

Сега ясно ли е? (Риторичен въпрос!) Ако не спреш да философстваш и да превръщаш темата в чат ще патиш!!!

А може ли някяква препратка къде в закона е написано какво е зимна гума?
Щото има и всесезонни гуми.Там в закона упеманато ли е на тях колко да е протектора?


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот ivan_pop » Съб 17 ное 2018 17:05


icoico написа:
Iezekil написа:
Лесно. Двама катаджии се разписват, че гумата ти е на галош. Редовно съставен АУАН има доказателствена сила, а оборването му/търсенето на лаборатория вече си е твой проблем. Ако катаджията е максимално проС има начини.

Втория катаджия и да се разпише,неговото мнение не важи пред съда!


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот ivo_555 » Съб 17 ное 2018 17:26


Щом е всесезонна, то значи е подходяща за всички сезони, включително зимата.

Ти като отидеш на магазина как си купуваш зимни гуми, трябва ли ти някаква специална законова дефиниция, щом един производител е произвел дадена гума като зимна, значи тя е зимна, вече дали наистина е зимна и колко е качествена е друг въпрос.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта