Новият закон за зимни (и не само) гуми

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8293
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Stivi » Съб 03 ное 2018 11:31


Да не пресоляваме манджата !Факт е ,че зимните месеци /особено когато има сняг по пътищата/ катастрофите със загинали рязко намаляват. Може да има счупени стопове и фарове,задръствания заради индивиди с кофти гуми,но няма жертви. Просто тези с "тарлъците" си знаят дереджето и карат бавно за да не си строшат таратайката,че после не могат да купят друга,за разлика от лятото когато всички са пилоти от F1,щото видиш ли тогава със всякакви галоши имаш перфектно сцепление :screwy Така че пак стигаме до главния проблем,който не е в гумите,а в липсата на сиво вещество между ушите :a045




Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот vucata » Съб 03 ное 2018 14:06


Факт... Обаче някак си е дразнещо 10 идиота да тръгнат по Петрохан или друг проход с галошите, да направят мазаляк от задръстване, и да псуват държавата, че не е чисто до асфалт. Аз никога не съм закъсвал за 10 години. Нито веднъж даже не ми се е наложило да си бутна колата дори. Но винаги съм подготвен за зимни условия, за разлика от сигурно 60% индивиди каращи със зимни гуми на 10 години и грайфер 5мм...


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот viksanlg » Съб 03 ное 2018 14:38


Да и баща ти и дедо ти все с летни и зимни гуми са карали! Доста е обсъждано това и за мен се преекспонира.Въвеждането на по-вече или по-малко конкретика няма да решат проблемите на народо психологията и всички да станат изрядни.Познавам хора ,които карат коли на името на други лица,коли които не са минавали преглед последните 6-7 години и от тогава нямат граждански и винетки и когато го спират единия апашин ,че му в пукнато предното стъкло и всичко от изброено липсва се отървава с 50 лева миналата година "почерпка" и такива ли хора да спазят правилата...за мен корупцията ни разказва яко играта и всички правила се нарушат , защото се знае че ще се отървеш!


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот vucata » Съб 03 ное 2018 14:42


Темата се разводнява и ше ни накажат. Едно време дедо ми кога е имал кола, в София не е имало 3 милиона автомобила. Сам се сети на къде бия!


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот icoico » Съб 03 ное 2018 16:22


Курт Деликуртев написа:Законът ако разрешава зимно време каране с летни гуми с грайфер по-голям от 4 мм наистина е недомислен!..


Не недомислен, а преизмногомислен. Не ми се цитира ъгейн първото мнение в темата :Mr Green Fun

П.С. Ама все пак ще го направя:

АТАНАС АТАНАСОВ (РБ): Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми колеги, това е текстът, който касае използването на зимни гуми „при сняг или лед“, както е записано. Аз предлагам този текст да го отхвърлим.
Първо, той е неясен, защото, давам Ви веднага пример. Условието е при сняг и лед, гуми за зимни условия или гуми с вериги. Тръгвате от Сандански, където е 15 градуса, стигате до Перник, където е минус един и има лед. И Ви питам, когато Ви спрат контролните органи, там какво обяснявате? (Реплики.)
По този начин формулиран текстът дава възможност за злоупотреба от страна на контролните органи. Това е категорично, така че много Ви моля. 


Всички ли парле ву франсе? Зимните гуми на сняг и лед не са задължителни, за да не ви рекетират катаджиите. Депутатите мислят за нас, дейб@ :Mr Green Fun


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7821
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот hooligan_sk » Пон 12 ное 2018 15:57


В България има раьони и части от деня, където зимни условия на практика няма. Живея в София и едната ми кола не се кара в зимни условия - киша/сняг/лед, отрицателни температури. Въпреки това си я карам из града сравнително често, дори някакви дни и през януари го позволяват. За пътуване и ежедневно ползване, имам друга кола, оборудвана за зима. Как тогава закона ще ме задължава да имам монтирани зимни гуми на първата? Как ще задължава хората в Сандански, които например могат да изберат да зарежат автомобила за 5те дни със зимни условия там и не пътуват на север, да купуват и търкалят зимни гуми 3-4 месеца? Та така, няма как зимните гуми да са задължителни за всички във всякакви условия и по всяко време - би било дискриминационно. :th_up


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Lupender » Пон 12 ное 2018 16:40


Понеже зимата често ми се налага да катеря Предел, има една такава практика като падне снега - катаджиите стоят на Градево и проверяват/предупреждават за зимни гуми и вериги. Връщат само тези с явните галоши. Не те карат да слагаш вериги, но те предупреждават, че ако закъсаш и заради тебе се запуши трафика, ще те глобят солено. Реално преди това да се е случило явно не могат, понеже нямат основания. И да, някои минават без да слагат вериги без проблем, други съм ги виждал отбили да слагат.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Iezekil » Пон 12 ное 2018 19:14


hooligan_sk написа:Та така, няма как зимните гуми да са задължителни за всички във всякакви условия и по всяко време - би било дискриминационно. :th_up

Защо е проблем да си купи някой такъв водач едни зимни гуми втора ръка например?Де факто нищо не губи,понеже ще си ги кара до 1,6мм. грайфер.Има хора,които ги хвърлят на 4-5мм,даже могат да ги подаряват такива.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот ktamen » Сря 14 ное 2018 13:05


Защото трябва да си губи времето по гумаджии, да търси къде да ги складира и ред други подробности.
ПП Майка ми си има 4 перфектни летни гуми, ама целогодишно кара със зимни поради законови дебилизми. Ако все пак има някакъв сняг, колата си стои пред нас и чака да се стопи снега. Демек от зимните няма абсолютно никаква полза, има вреда заради по-лошото сцепление, ама на кой му пука.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Iezekil » Сря 14 ное 2018 13:36


Тази зима май ще е дълга,отрицателните температури почват скоро.Каква вреда има карането на зимни гуми при -10градуса примерно незнам,но и карането със зимни през лятото ми се вижда вредно.Въобще не разбрах този пост.Даже и гумаджии не и трябват,след като има син.


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот polovera_9n3 » Сря 14 ное 2018 15:54


Добре... имам нови зимни гуми, но не съм ги купил защото закона го изисква, за защото трябва при зимни условия колата да е оборудвана според тях. Но много ме е яд, когато ме спрат на изхода на града и на 2 пръста сняг да ми казват да слагам вериги.... Имах един случаи зимата от Асеновград за Кърджали се връщам- сняг по пътя имаше,валежа беше спрял, ама 10 15 санта- никакъв проблем, даже се радвах на снега. Пристигам в Кърджали, ама се оказа, че за една кола друга ключовете останали в мене, и айде пак обратно към Асеновград. Обаче на отбивката след Черноочене- патрулка- спират ме- викат слагай вериги. Аз казвам вериги нямам- ето вижте- навих волана- с чисто нови зимни гуми 4 - от тия с 11мм грайфер. Оня вика- не ме интересува- слагай вериги, иначе няма да те пусна.....Абе - викам- човек - преди няма и час оттам дойдох - какви вериги какво нещо???? през това време откъм Асеновград коли идват без вериги- карат си нормално на снега...., тоя неговия колега спря отзаде 3 4 коли, ония за нещо отиде към тях, и аз 1ва и тръгнах.... нито ме подгониха, нито ме погледнаха. И отидох до Асеновград , после се връщам пак оттам- седят в патрулката и си ровят в телефоните....МАЛОУМНА полицейщина.....


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот ktamen » Сря 14 ное 2018 16:17


Iezekil написа:Тази зима май ще е дълга,отрицателните температури почват скоро.Каква вреда има карането на зимни гуми при -10градуса примерно незнам,но и карането със зимни през лятото ми се вижда вредно.Въобще не разбрах този пост.Даже и гумаджии не и трябват,след като има син.

И при минус 10 няма да кара, просто ще си стои в къщи на топло и ще чака и навън да се стопли. Даже да кара при минус 10, като няма сняг летните пак са за предпочитане. От син, дето е на 3000 км няма много полза, като трябва да се сменят гуми.
И не знам ква зима очакваш, ама половината зими в Ямбол температурата изобщо не пада до минус 10.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот icoico » Сря 14 ное 2018 21:24


Нова порция глупости от родната жИрналистика:

https://trud.bg/%d0%ba%d0%b0%d1%82-%d0% ... %bc%d0%bc/

Почвам вече да се питам дали гореписанието се дължи на най-обикновена некомпетентност или някой им цака кинти да плашат гаргите.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12790
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Zdravko Zankov » Сря 14 ное 2018 21:58


По нескОпосна статия не бех чел скоро.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Andonov » Чет 15 ное 2018 9:10


Последни как се тълкува закона ?
ЗАКОН ЗА ДВИЖЕНИЕТО ПО ПЪТИЩАТА
Чл. 139.
4. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март

Разрешено ли е в този период да се кара със зимни гуми под 4мм.
За мен така написан закона с "или с гуми..." нямат право да глобяват ако си под 4мм, но със зимни гуми.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 148 госта