Новият закон за зимни (и не само) гуми

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот stefan4o » Сря 15 ное 2023 18:42


batjoro написа:Вие, в София, с какви скорости карате, че каналите на зимната гума няма да се справят с отвеждането на водата? :eek

На Цариградско май беше 80 или 90 ограничението...




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот fur1ous » Сря 15 ное 2023 20:22


batjoro написа:Вие, в София, с какви скорости карате, че каналите на зимната гума няма да се справят с отвеждането на водата? :eek


А не, те се спряват се пак не са сликове, просто са чувствително по зле на дъжд от коя и да е лятна гума.


batjoro
Мнения: 98
Регистриран на: Вто 14 мар 2006 15:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот batjoro » Сря 15 ное 2023 21:21


На Цариградско май беше 80 или 90 ограничението...


Не съм от София, но често шофирам там и знам, че ограничението е 80 км/ч.
При тази скорост няма никакъв проблем за зимните гуми при дъжд.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот fur1ous » Сря 15 ное 2023 21:36


Е реално няма, освен ако тоя пред теб не се опита да те брейк чеква защото другия пред него се е насецал. :mhihi Ситуации всякакви.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 16 ное 2023 7:56


При положение, че на летните гуми има възможност за аквапланинг при 80-100 км/ч предполагам тази граница при зимните гуми е по ниска, но всеки би трябвало да познава състоянието на гумите си и да се съобразява с пътната обстановка.
По темата, в Закона /признавам си не съм го чел в тази му част/ има ли определение за зимна и лятна гума. Защото ако няма определение, как законово проверяващият ме ще разбере какъв грайфер и какъв вид ми е гумата за да знае дали да ме глоби или да не ме глоби? Какво ще му е основанието!? Аз съм шофьор и знам че тази е летна или в чл някой си, алинея емнайста пише коя гума е лятна и коя зимна


Liminat
Мнения: 425
Регистриран на: Вто 21 окт 2008 21:54
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Liminat » Чет 16 ное 2023 8:39


Доста фактори са при дъжд, не е само до гума. Карам из София, последните дъждове, и джантите са толкова мръсни, сравнено с Варна, че явно зацапания прах по пътищата там е доста повече. При тръгване на светофар гумите ми пребоксуват, по-скоро от зацапване, накапали масла, прах от накладки, отколкото излъскан или от асфалт с други качества. Да пришпорваш с 80 по Цариградско при дъжд, колкото е ограничението, не е много разумно, защото при ситуация няма да спреш както би спрял на сухо.
Ненапразно при дъжд катастрофите са повече, матряла забравя законите на физиката и не може да спре навреме. Влошената видимост е отделно.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19150
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот stefan4o » Чет 16 ное 2023 18:37


К.Одаджийски написа:При положение, че на летните гуми има възможност за аквапланинг при 80-100 км/ч предполагам тази граница при зимните гуми е по ниска, но всеки би трябвало да познава състоянието на гумите си и да се съобразява с пътната обстановка.
По темата, в Закона /признавам си не съм го чел в тази му част/ има ли определение за зимна и лятна гума. Защото ако няма определение, как законово проверяващият ме ще разбере какъв грайфер и какъв вид ми е гумата за да знае дали да ме глоби или да не ме глоби? Какво ще му е основанието!? Аз съм шофьор и знам че тази е летна или в чл някой си, алинея емнайста пише коя гума е лятна и коя зимна

Наистина и аз не зная да има дефиниция за "гуми подходящи за зимни условия" в закона :gruebel


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот kris11 » Чет 16 ное 2023 19:55


Чудя се за какво се притеснява?
Ами елате във варна да види9те улица дето е от ремонт пт 1 март 2023. Полежен сфалт , а шафтите са тука стръчи 3-4 см, тука е надолу 4-5 см. На места има пропадания от по 50 см за маного кратко растояние - в рамките на 3-4 м Е това е строителството на Птника и избраните от него фирми като Инжстрой без работници, а с наети фирми с преобладаващо тъмно зелени .
Вечер по тъмно , ако си от друг район , непознаващ пътя си еХХ ан. Откъде ще видиш адско пропадане на пътя или дълбоки шахти без странично осяветление и табели и знаци ??
ремонта започна от 1.03 е и нищо не завършено . Хората за толкова време мостове=
и тунели под планини дълбаят , а тука 1,4 км ега ти великите строежи и ремонти.
А и не само по мое виждане , но иот водачи на бетонозовзи пътя е станал по- тесен за сметка на много широки тротоари от двете страно сякаш ще има преселение към града от тъмнозелените от Каменар. Или яко , ама много се крадат пари от еврофондовете ?? Ако ще правеят велоалея се питам кой идиот ще кара колело по стръмнен баир ??Тротинетките издъхват по стръмния наклон нагоре.

Последна промяна от kris11 на Чет 16 ное 2023 20:02, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот 777 » Чет 16 ное 2023 20:01


Всички сайтове за гуми имат категория сезонност с ясно означение - зимни, летни, всесезонни. При това положение какво по-конкретно определение трябва. Зимни условия - зимни гуми или всесезонни. Щом се продават като летни другите няма как да минат за зимни. А конкретно по гумите си има стандартни картинки за разпознаване.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Vlad777 » Пет 17 ное 2023 9:10


В българското законодателство няма дефиниция за "гуми за зимни условия", но в европейското има, така че все пак има законова рамка: Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 година относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях (Текст от значение за ЕИП)

Законът поставя някакви ограничения, но оставя финалното решение на шофьора, който да прецени кои гуми са оптимални и безопасни на база на употреба на автомобила за него, което е доста по-либерално от повечето европейски страни, където ограниченията са стриктни.

Да не забравяме, че законите не могат да заместят изцяло разума и преценката на всеки един човек за това кое е добро и кое не. Нека се запитаме следните въпроси:
- Забранено ли е от закона да се ядат конски фъшкии?
- Ядем ли конски фъшкии щом не е забранено?


Потребителски аватар
joro_kem
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3926
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 7:11
Автомобил: Octavia I Tour Octavia III FL
Двигател: AXR DFFA
Местоположение: Пловдив

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот joro_kem » Съб 18 ное 2023 6:55


Vlad777 написа:Нека се запитаме следните въпроси:
- Забранено ли е от закона да се ядат конски фъшкии?
- Ядем ли конски фъшкии щом не е забранено?[/b]

:thumb_down


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8389
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот samo_pechka » Съб 18 ное 2023 11:39


На джипа съм с едни гуми за кал, пресечен терен, черни шосета. Грайфер имат , вероятно към 15мм, но за зима, сняг , лед са пълен леш . Т.е. ще има да се пързалям , все едно е с галоши, хем са и марка, на гудияр са, но както казах за кал ( там се справят перфе) . По закон съм читав за зимата. Не го намирам за правилно, но такива са нещата.
Но аз съм лесен, имам зимни и за него на отделни капли , слагам ги за час вкъщи и съм готов . Имам и вериги за него ( че и два комплекта за отзад и отпред) , колкото и странно да звучи, щото от моето обкръжение не познавам някой с джип с раздатка, да се вози с вериги в багажника.
Материала също е от значение. На една от колите ни са летни с отличен резултат на мокро. В смесено време, киша, държат се супер. Сняг, не знам , нямаше миналата "зима" да ги тествам. И на третата в семейството ни е с всесезонки на бриджстоун , доволен съм много. И на сухо, и на мокро , и на киша/леко заледени усойни участъци- супер. Зима нямаше, в смисъл на над два санта сняг да ги пробвам.
Карайте внимателно и това е. Зимни/летни , ако нямаш мозък в главата и с най-най-яките зимни може се отъркаляш или пропаднеш нейде.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 19 ное 2023 8:38


Vlad777 написа:В българското законодателство няма дефиниция за "гуми за зимни условия", но в европейското има, така че все пак има законова рамка: Регламент (ЕО) № 661/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 13 юли 2009 година относно изискванията за одобрение на типа по отношение на общата безопасност на моторните превозни средства, техните ремаркета и системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за тях (Текст от значение за ЕИП)

Законът поставя някакви ограничения, но оставя финалното решение на шофьора, който да прецени кои гуми са оптимални и безопасни на база на употреба на автомобила за него, което е доста по-либерално от повечето европейски страни, където ограниченията са стриктни.

Да не забравяме, че законите не могат да заместят изцяло разума и преценката на всеки един човек за това кое е добро и кое не. Нека се запитаме следните въпроси:
- Забранено ли е от закона да се ядат конски фъшкии?
- Ядем ли конски фъшкии щом не е забранено?

Да, аз имам два комплекта сезонни гуми на джанти и си ги сменявам редовно, карам максимум 4 сезона или по малко ако дойде износването предварително, но да кажем на 16 ноември още съм с летните гуми, спират ме и имам 3мм грайфер, какво ще бъде описано в акт, фиш или каквото пишат там. Кара с летни гуми? И ако го пише така бих ли могъл да оспорвам в съда липсата на определение в закона за лятна и зимна гума и некомпетентността на органа написал акта!?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот Vlad777 » Нед 19 ное 2023 14:38


Най-вероятно ще ти съставят акт или фиш по чл. 183, ал. 4, т. 5 от ЗДвП, във връзка с изискването на чл. 139, ал. 1, т. 4
Чл. 183.
....
(4) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Наказва се с глоба 50 лв. водач, който:
...
5. (доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) управлява моторно превозно средство с износени или разкъсани гуми или в нарушение на чл. 139, ал. 1, т. 4;

Чл. 139. (1) Движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат:
1. технически изправни;
2. (изм. - ДВ, бр. 68 от 2013 г., в сила от 02.08.2013 г., изм. - ДВ, бр. 14 от 2015 г.) с размери, маса и натоварване на ос, които не надвишават нормите, установени от министъра на регионалното развитие и благоустройството, и с товари, които не представляват опасност за участниците в движението;
3. (нова - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) обозначени със съответните опознавателни знаци;
4. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) с гуми, предназначени за зимни условия, или с гуми с дълбочина на протектора не по-малка или равна на 4 mm през периода от 15 ноември до 1 март.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Новият закон за зимни (и не само) гуми

Мнениеот К.Одаджийски » Пон 20 ное 2023 7:36


Явно правото не ми е силата :screwy Чак сега като го почетох сигурно за сто и незнам си кой път схванах, че в периода от 15 ноември до 1 март законът и катаджията не го интересуват вида на гумите, трябва да са само с 4мм протектор. Той няма да ми пише акт, че карам с летни гуми, само за по малкия грайфер :th_up



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 126 госта