Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
nanobanano
Мнения: 367
Регистриран на: Нед 29 апр 2012 20:30
Автомобил: Vento 1.9TDI Smart 600cc 1999
Двигател: AHU 1997
Местоположение: Asenovgrad,Plovdiv

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот nanobanano » Чет 02 фев 2017 8:23


Явно и в бензиностанциите не знаят такова нещо,защото в лукойл на въпрос за транзитни номера ми казаха,че много хора питали,но такова било положението.В Шел пък без да се замислят ми казаха,че като си сменя номера автоматично ставало в системата... :screwy




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот VWGT » Чет 02 фев 2017 10:44


хах, в коя система се случват тези автоматични неща :)

защото КАТ София не знам да си "говори" с КАТ Варна, а ченгето тая справка по телефона ли ще я получи? след като може би се обади на единен номер 112?

Опитвам се да си представя процеса, по който АПИ може да разбира за номера на колата. Ако се плати през ПОС терминал, би могло ... номера ще се впише като основание, няква система (в по-лошия случай човек) ще може да го регистрира в няква база на АПИ. Но не се сещам как тоя номер ще се придвижи при касово плащане до тях. Единственият вариант е да се попълват хартиени документи, които после по пощата отиват в АПИ :)) Сега си представи, че си сменил номера в КАТ ... сигурно КАТ също ще попълни едни хартии, които ще изпрати до АПИ ... или обратното, АПИ изпраща всички данни в КАТ, ама до всички КАТ в страната със средно закъснения от около 3 месеца (заради ръчната обработка) тук вече, за да навкасат може да ползват e-mail. Те вече имат таблети, които обаче не са влезли в употреба. Значи катаджията ще звънне по телефон на свой колега, който да направи справката. Супер, ама ако колата е пререгистрана в друг град ---> колегата му ще го остави на изчакване, като му пусне нещо на Веско Маринов ... май се сещам коя е системата ... Халифакс ... има ли смисъл да продължаваме.

Ако имаше някаква система, винетките отдавна щяха да са електронни и камерите щяха да вършат цялата работа (защото доколкото съм чел за тях, "те поддържат" тази екстра ... да правят автоматична справка по сниман номер.) Като те хване без винетка, акта вече ти се печати в твоя КАТ. А той знае ти кви номера си имал и тн. Това обаче е доста дебела система, която за да се появи ще има едни обществени поръчки, шум и шоу по медиите. Или сме го пропуснали, или ползваме Халифакса.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4611
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот hvp800 » Чет 02 фев 2017 15:53


Тази система нито е скъпа за въвеждане, нито е сложна за изпълнение НО.... голямото НО е, че ако всичко е електронно, няма как да се измъкват "наШте", щото системата ще ги засича.
Всичките вратички във всички закони не са случайни, затова като цяло се работи на система - " Синджира си иде, козЪтЪ ги нема" .
Демек Халифакс


dido_top
Мнения: 1
Регистриран на: Вто 07 фев 2017 9:41
Автомобил:
Двигател:

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот dido_top » Вто 07 фев 2017 10:37


Някой знаели дали има глоба и каква е тя,ако не представя касов бон за винетката?


phantom_
Мнения: 2205
Регистриран на: Нед 25 сеп 2011 11:53
Автомобил: VW passat+BMW X3+Honda St1300
Двигател: avf+m47
Местоположение: shabla

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот phantom_ » Вто 07 фев 2017 15:57


По пътя на закона-все едно е незаконна и ако решат ще ти пишат акт като за без винетка.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 07 фев 2017 20:34


По пътя на закона, ако не е упомената глоба специално за това, не могат да те пишат без винетка, щото ти имаш такава. Глобата ще е 20 лв по оня член за глоби не описани в закона. Иначе попаднах на това
Ред за заплащане на винетна такса
От 22.12.2015 г., съгласно приетите изменения и допълнения в чл. 10а, ал. 4 от
Закона за пътища, винетната такса се заплаща от собственика или ползвателя на
пътното превозно средство след деклариране на регистрационния му номер.
Съгласно влезлите в сила изменения и допълнения в чл. 100, ал. 2 от Раздел ХХ
„Задължения на водачите на пътни превозни средства“ на Закона за движение по
пътищата, от 22.12.2015 г.: „Водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да
залепи валиден винетен стикер за платена винетна такса съгласно чл. 10, ал. 1, т. 1 от
Закона за пътищата в долния десен ъгъл на предното стъкло на моторното пътно превозно
средство при движение по републиканските пътища и да премахва незабавно винетния
стикер след изтичането на неговата валидност.
Водачът на моторно пътно превозно средство е длъжен да предоставя при необходимост валиден документ, доказващ
плащането на съответните такси в съответствие с тарифата и наредбата по чл. 10, ал. 6 от Закона за пътищата.


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот 110afn » Вто 07 фев 2017 21:08


Понеже нямам касова бележка, проведох дълъг разговор с когото трябва.
Към днешна дата трябва само остатъка от винетката с бар-кода


Потребителски аватар
slaveiko67
Мнения: 2120
Регистриран на: Сря 03 ное 2010 10:23
Автомобил: Golf 3 GT TDI
Двигател: AFN 96g
Местоположение: Montana

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот slaveiko67 » Вто 07 фев 2017 21:28


1500 преглеждания на темата...Всеки които я е чел има поне по 10 познати,близки,приятели и т.н.Как пък никой не сподели,че на някой се е случвало органите на КАТ да му поискат при проверка и касовата бележка с вписан номер на МПС-то в нея?Някаква параноя ли е или всяка година по това време се почват обсъждания къде ли не,подклаждани от коментари по някои медии,целящи/според мен/,основно да предизвикват страх от актове,глоби и в крайна сметка да купуваме по 2-3 винетки...колкото повече-толкова повече...Няма как,като имам три коли да купя три винетки,щото може да наложи да карам една от тях по прекрасните ни пътища... :thumb_down


Потребителски аватар
polovera_9n3
Мнения: 1916
Регистриран на: Съб 17 авг 2013 22:39
Автомобил: VW POLO TDI
Двигател: BNM 2007
Местоположение: Кърджали

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот polovera_9n3 » Сря 08 фев 2017 7:07


Хаха, то аз вече купих две, но какво се случи.... Отивам да прибирам една кола, дето седи 30 дни на Кап. андреево, там на последното обръщало. Вечерта преди да тръгнем отидох да заредя полото и да взема винетки годишни за полото и за другата кола. За полото ок- купих, ама на другата кола се оказа, че не и знам номера, а талоните са в колата. Номера го знам, ама 2те букви отзад не ги знам. Казах на продавачката в Омв, че не мога да се сетя и тя- отказа да ми продаде винетка. После си викам- ся ще измисля 2 букви, казах 2, тая ми вика- господине- това е номер на товарен автомобил....... :eek значи системата им показва такива неща. В крайна сметка не ми продаде винетка без рег. номер. Вечерта преди да тръгна прегледах всичките си хиляди снимки и на една от тях има колата :beer та записах номера и от друга бензиностанция в харманли купих винетка.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот VWGT » Сря 08 фев 2017 11:21


аз още не съм си взел винетка и ще ходя да поразпитам в някоя бензиностанция дали могат да проверят един автомобил дали вече има винетка, дали може да ми продадат две годишни винетки на една кола (номер) ... и какво правим ако си сменя номера

Ода, в закона наистина е добавена нова алинея 4 в сила от 31.01.2017, но според мен тя е насочена към издаващия винетката. Аз го разбирам, като да няма право да ти продаде винетка, ако не заявиш номер. За санкция и задължение да представяш касова бележка с рег.номер пред КАТ не пише никъде.

Чл. 10а. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2004 г.) (1) (Отм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г.)
(2) Винетните такси се диференцират в зависимост от вида на пътното превозно средство, за което са предназначени, и от срока, за който е платена винетната такса.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 11 от 2017 г. (*)) В зависимост от срока винетните такси биват годишна, тримесечна, месечна, седмична и дневна. За пътните превозни средства по ал. 7, т. 1 и 2 се издават годишна, месечна, седмична и дневна винетка. За пътните превозни средства по ал. 7, т. 3 се издават годишна, тримесечна, месечна и седмична винетка. Винетките са валидни съответно за срок от една година, три месеца, един месец, една седмица или един ден, считано от деня на закупуването им. Валидността на винетките се определя в наредбата по чл. 10, ал. 6.
(4) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2015 г., в сила от 22.12.2015 г., доп. - ДВ, бр. 11 от 2017 г., в сила от 31.01.2017 г.) Винетната такса се заплаща от собственика или ползвателя на пътното превозно средство след деклариране на регистрационния му номер, който се отбелязва в платежния документ.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот Andonov » Сря 08 фев 2017 11:35


VWGT написа: ... и какво правим ако си сменя номера


Писах го по нагоре, ама пак не се чете. Издава се официален документ на всяка една бензиностанция, който е предоставен от АПИ, като ти вземат касовата бележка със стария рег. номер.

Всеки продавач на винетки при закупуването им се дават такива бланки от АПИ. Броя на бланките е % от закупените винетки , за такива корекции.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот VWGT » Сря 08 фев 2017 12:04


и nanobanano ти е отговорил, че в бензиностанциите, в които той е проверил не е така ...
т.е.твоето срещу неговото, кое от двете е по-вярно не знам
ако имаш официално инфо, сподели

Със сигурност подготвят системата за преход към електронни винетки, въпреки това, все още никой няма право да те санцкионира (глоби)


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот Stivi » Сря 08 фев 2017 12:11


Аз не виждам каква е драмата и какво толкова се коментира има или няма глоба ! Купуваш си винетката,прибираш си найлончето с втория отрязък и касовата бележка при документите и си караш,като те спрат и ти го поискат /вероятността за което е почти нулева/ го показваш :a045 Ако си Андрешко или тарикат това си е твой проблем и няма нужда да занимаваш останалите с него icon_idea

Последна промяна от Stivi на Сря 08 фев 2017 12:35, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот VWGT » Сря 08 фев 2017 12:31


Проблемът е в това, че медиите, а и АПИ масово дезинформират. В случая лъжат за винетки, утре ще лъжат за нещо много по-сериозно. (Така беше със зимните гуми дълго време btw).
Всеки който си купи винетка, иска не иска получава касова бележка с номер. Но ако случайно я изгуби тази бележка, трябва ли да не спи 3 дни от притеснения и да прави чудеса от храброст, или направо да си купи още една винетка, заради тази бележка?

(като купувате стара кола, задължително искайте касовата бележка на винетката, ако няма такава веднага свалете още 100 лв)


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Има ли глоба за годишна винетка без рег.номер в касовия бон???

Мнениеот Stivi » Сря 08 фев 2017 12:43


VWGT написа:Но ако случайно я изгуби тази бележка, трябва ли да не спи 3 дни от притеснения и да прави чудеса от храброст, или направо да си купи още една винетка, заради тази бележка?

Тази бележка заедно с найлончето в 99% от случаите се прибира или при документите, или някъде в колата,значи за да я загубиш или си си загубил документите, или са ти откраднали колата ! В първия случай заедно с касовата бележка вече нямаш и втория отрязък което те прави нередовен ,и трябва или да купиш нова ,или да разчиташ че полицая няма да се заяжда ! Във втория случай /открадната кола/ така или иначе винетката не ти трябва :mhihi Да не забравяме че ако си загубиш личната карта, не ти дават нова със съчувствие,ами първо те глобяват задето не внимаваш :a045 А ако си купиш нещо за 150лв от магазина ,и то се окаже дефектно,но ти си загубил касовата бележка кво праим ??

Последна промяна от Stivi на Сря 08 фев 2017 12:57, променено общо 2 пъти.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта