ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
jordan17772
Мнения: 658
Регистриран на: Пет 01 ное 2013 22:55
Автомобил: Golf IV 105ps + Passat B6 200ps
Двигател: BCB + CAWB

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот jordan17772 » Съб 18 мар 2017 20:11


Нощо време през Прохода на Републиката тировете си карат с 90, натискат те отзад през цялото време. На мен ми се случи един зад мен при слизане беше допрял боя до задната ми броня, а пред мен една цистерна сече пътя на завой и не знам по какво чудо съм още жив. Излязох от пътя с половината кола и едвам я овладях.




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот Stivi » Съб 18 мар 2017 20:38


Чета и почвам да се чудя колегите ли карат като баби,тировете ли са състезатели !? За първи път чувам в проход да те застига тир че и да ти се лепи за бронята ! Единствения вариант е да имаш в колата малко дете или жена на които им прилошава от завоите и затова да пълзиш през прохода,иначе няма начин ТИР-а /хеле пък пълен/ да те мачка независимо при изкачване или слизане :exclaim


Потребителски аватар
jordan17772
Мнения: 658
Регистриран на: Пет 01 ное 2013 22:55
Автомобил: Golf IV 105ps + Passat B6 200ps
Двигател: BCB + CAWB

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот jordan17772 » Съб 18 мар 2017 20:50


С жената и 8 месечния бебок бяхме. Като нямат товар и стават състезатели. Не го пожелавам на никого това изживяване и съм съпричастен на колегата. Има населени места в прохода, където има ограничения 50 примерно, а зад теб карат с 80-90 на инерция и ти няма къде да бягаш.


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот gergeto » Съб 18 мар 2017 22:06


За 40 тонна композиция-90 км/ч на равно,си е сериозна скорост.Но ако някой ми каже че на равно не може да избегне конфликт с ТИР-звучи ми несериозно,дори някакво си 1000-кубиково ,дърто ФИАТ-Уно може да контролира дистанция от невротичния тираджия....

Май по -голяма е паниката от "големия ,свиркащ "чеп" зад теб,отколкото адекватната реакция"
Паниката е лош съветник. :th_up


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот Iezekil » Съб 18 мар 2017 22:20


Когато спазваш ограниченията или някаква етика на каране,няма как да избягаш.
Вчера се сетих за темата,карах в дъжд и зад мен гледам тир.Карах с 90,оня също.Навлизам в село,оня на гърба ми вече.Карам с 60,оня на 200 метра преди табелата ме изпревари.Някакво ниско празно ремарке ли как се води,като за превоз на перки.Та издухва ме преди табелата,след която има 500 метра прав път и почва спускане,поради което видимоста е до там.Каква беше изненадата ми,когато след тоя тир ме изпревари друг,същата композиция.Та втория си беше наумил да превари и първия,щото продължи в лявата лента.Извиках на жената да гледа простотия,щото насреща може да се появи нещо и познай.Тоя втория се отказа точно на края на отсечката,реално ако беше излязло нещо насреща, щеше да е фатално.
Между другото,аз под ТиР разбирам 20 тонна композиция-влекач с ремарке.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот ktamen » Съб 18 мар 2017 22:23


Stivi написа:Чета и почвам да се чудя колегите ли карат като баби,тировете ли са състезатели !? За първи път чувам в проход да те застига тир че и да ти се лепи за бронята ! Единствения вариант е да имаш в колата малко дете или жена на които им прилошава от завоите и затова да пълзиш през прохода,иначе няма начин ТИР-а /хеле пък пълен/ да те мачка независимо при изкачване или слизане :exclaim

Преди 10 години редовно пътувах София - Самоков. Бях научил отлично пътя. Веднъж тръгвам от Самоков и видях ТИР пред мен, караше бързо, но все пак реших да го изпреваря още на равното, щото после знам каква мъка може да е изпреварването. Да де, ама няколко километра след като почнаха завоите гледам в огледалото същия ТИР се приближава със съвсем прилична скорост. В интерес на истината карах сравнително бавно. Позасилих, така че да поддържам дистанция от 200 - 300м и го следях в огледалото. Изпреварих поне 20 коли и ТИРа все след мен. Точно тогава ми се случи и най-сложното ми изпреварване, някаква лелка с мощна джипка, в завоите се тътри, а на правите натиска газта и голфчето няма шанс да я стигне. Изостанах, после засилих в завоите, така че да я настигна точно в началото на правата и като тръгнах да я изпреварвам имах два пъти по-висока скорост. ТИРа обаче остана след нея. В крайна сметка ТИРа и мен ме изпревари на кръстовището с околовръстното, явно някакси е изпреварил лелката или тя е спряла в Панчарево. На стъклото му пишеше АНГЕЛ.
Ако не познаваш отлично пътя, нямаш никакъв шанс да поддържаш скоростта на този Ангел, ако се пробваш, ще излетиш в Искъра. Така че за мен не е толкова невъзможно ТИР да те притиска отзад в проход, особено ако не познаваш добре завоите. ТИРа почти със сигурност беше празен, но пак си беше толкова голям и страшен.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот Iezekil » Съб 18 мар 2017 22:30


Да слагат камери,да им смъкват номерата за година,шефовете им да си скубят брадите...а шофьорите ли?Без проф.категория до живот или...


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот icoico » Пон 20 мар 2017 11:12


ktamen написа:...Така че за мен не е толкова невъзможно ТИР да те притиска отзад в проход...


Не само в проход :mhihi



Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот pe6kata » Пон 20 мар 2017 13:40


Очаквам скоро подобна тема как някой бил натискан отзад от валяк.

Към автора - вложи част от енергията си в шофиране, вместо реване по форуми. Започни да се движиш адекватно с движението и проявявай малко толерантност.


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот xalerrelax » Пон 20 мар 2017 14:31


Към последния колега.
Ти къде в описанието на случката видя нещо неадекватно?
Човекът си спазва закона , след това преценява и предприема маневра.
Повечето ТИР-аджии са селтаци и вярват , че пътя е само за тях.


Потребителски аватар
pe6kata
VW експерт
VW експерт
Мнения: 3009
Регистриран на: Чет 24 май 2007 16:49
Автомобил: passat corrado
Двигател: AAA и АBV turbo
Местоположение: Елхово

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот pe6kata » Пон 20 мар 2017 15:14


Ти там ли беше и видя ли какво е станало?!
Запозна ли се с версията и на другата страна?!
И кое е преценил адекватно - разстоянието или скоростта на идващия камион, на когото е трябвало да даде предимство?!

Не ти ли е ясно, че ТИР-а е бил засечен нагло от лекия автомобил?
Ако не е отнел предимство, мислиш че е щяло да има драми?

"Селтаци"-те каквото и да значи, ти гарантирам, че се срещат процентно са много повече при леките автомобили, отколкото при ТИР-аджиите. Аз лично имам повече доверие на професионален шофьор с милиони км зад гърба си, и управляващ доста сложна машина, пред някой неделен шофьор на лек автомобил, чийто поведение на пътя не се вписва в движението. Отделно, че от страна на ТИР-аджиите срещам винаги колегиалност - ще ти остави място за престрояване при изпреварване, ще ти пусне десен мигач, ще те изчака да изпревариш, преди той да предприеме изпреварване и т.н.

Мърдите по пътя - това са най-опасните елементи от движението. Щом и на ТИР пречиш, е крайно време да потърсиш проблем в твоя телевизор.


Потребителски аватар
xalerrelax
Мнения: 3060
Регистриран на: Чет 25 сеп 2008 10:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот xalerrelax » Пон 20 мар 2017 15:18


А ти беше ли там , че твърдиш , че някой е засечен?
Тираджията може да е на 5 или 500000 метра и пак да реши , че някой го сече.
Много си вярват , че пътят е техен , защото карат по - голям автомобил.
А това за колегиалността го пропускам.

Отделно точно на това място ,описано от автора карат като откачени.
Трябва да се кръстиш , че да си направиш левия завой.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот Andonov » Пон 20 мар 2017 15:36


Пешка ще ме извиниш ама наглостта на тираджиите е безкрайна. И да добавя, че намеси компетентност при тях - няма. 40 броя са във фирмата сега, минали милиони км повечето от тях, като само 2-ма могат да карал леки коли (те камионите тоолкова карат). Повярвай ми.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот icoico » Пон 20 мар 2017 16:41


pe6kata написа:..."Селтаци"-те каквото и да значи, ти гарантирам, че се срещат процентно са много повече при леките автомобили, отколкото при ТИР-аджиите. Аз лично имам повече доверие на професионален шофьор с милиони км зад гърба си, и управляващ доста сложна машина, пред някой неделен шофьор на лек автомобил...


Процентно на брой сигурно, но от тези, които ежедневно са на пътя- едва ли. Когато се занимавах ката ден с тираджии по едно време взех да се съмнявам, дето хората сме произлезли от интелигентен вид като маймуните, нема как да е станало просто :mhihi :mhihi


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: ужасно хулиганство на пътя от тираджия

Мнениеот 110afn » Пон 20 мар 2017 19:03


Ситуацията е такава, че ТИР-а е карал по-бързо, нарушение е добре. Но какъв го крепиш да скочиш пред него и да почнеш да пазиш ограничение? Това не е лоша, а много лоша преценка
Мисля Пешката така тълкува и се съгласявам с него.
Понякога колегиалност означава да отстъпиш, а не да спазваш точно буквата от закона



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта