Сваляне на номерата заради изтекла книжка

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
ssssl
Мнения: 923
Регистриран на: Вто 12 май 2009 17:47
Автомобил:
Двигател: CJXC
Местоположение: Sofia

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот ssssl » Вто 30 яну 2018 0:57


$100 написа:"Към момента ако катаджия хване шофьор с изтекла книжка, той ще му наложи глоба по Закона за движение по пътищата - от 100 до 300 лв. или глоба и по Закона за българските документи за самоличност от 30 до 200 лв.". Т.е. плащаш глобата, подновяваш си книжката и караш без да ти пипат номерата. А евентуално може и да не я подновяваш, ако можеш да си позволиш 130-500 лв на всяка проверка.





Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот VWGT » Вто 30 яну 2018 12:27


този цитат на кого е? на мен не ми стана ясно на какво основание по ЗДвП ще е тази глоба? член? В ЗДвП се предвижда глоба 20 лева за неописани казуси.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот Iezekil » Вто 30 яну 2018 13:16


Изтекла книжка всъщност значи невалидна,нали?Значи чл.177


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот VWGT » Вто 30 яну 2018 13:55


къде в чл.177 пише невалидна книжка? пише че трябва да е валидна за категорията на МПС-то, което управляваш
примерно да караш мотор с В категория е нарушение.

в 150 пиша че трябва "свидетелството му за управление да е в срок на валидност", т.е. това е причина да те спрат, но не е и причина да те глобят по чл.177, защото там тази формулировка липсва.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот Iezekil » Вто 30 яну 2018 14:48


В смисъл,че щом е невалидна,значи си неправоспособен водач,нали?Тази дума вече се среща в чл.177 и в чл.171 -2а.Ако и тази дума не ти харесва,ще я набедим за повредена;;;


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот Pet_rov » Вто 30 яну 2018 14:56


Изтеклият срок на СУМПС прави ли те неправоспособен?


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот MMX » Вто 30 яну 2018 15:02


Pet_rov написа:Изтеклият срок на СУМПС прави ли те неправоспособен?

Изтеклият срок на медицинско свидетелство от очен лекар (примерно отпреди 10г) гарантира ли, че все още виждаш по същия начин? Като ти изтече срока на личната карта, какво пречи да подпишеш договор с нея - нали си все ти, ще видят по снимката и имената кой си. Само че договорът няма да е валиден въпреки, че ЛК не е фалшива. Давам насоки за мислене само.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот Pet_rov » Вто 30 яну 2018 15:12


Ми мисля... Книжката ми изтича утре примерно, карам днес до 24.00 вечерта и в 00.01 мин ставам неправоспособен... Логично...


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот MMX » Вто 30 яну 2018 15:22


Pet_rov написа:Ми мисля... Книжката ми изтича утре примерно, карам днес до 24.00 вечерта и в 00.01 мин ставам неправоспособен... Логично...

Обираш банка. Давност 20г. Хващат те 1 ден преди да изтече давността => влизаш в затвора за 10-15г. 1 ден по-късно си свободен, ако ще да обявиш по телевизията, че ти си извършителят. Логично/нелогично - така работи системата. Не разбирам защо е цялото хленчене при книжките. Отделен въпрос е, че вече не вземат номерата.


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот Pet_rov » Вто 30 яну 2018 15:33


Въпросът ми беше - как изтичането на срока на документа ме прави неправоспособен водач. Последният ти пример пък въобще не е удачен. Умен мъж си, ще се сетиш защо не е. Аз приключих с коментарите по тази тема. :beer


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот VWGT » Вто 30 яну 2018 15:53


пак се отклонявате в свободни интерпретации. Нали идеята на промяната в ЗДвП беше да се регламентират ясно и точно нещата, да няма произволни тълкувания на тоя или оня съд.
Аз не разбирам какво и как е променено и от къде идва закючението, че само ще ме глобят с 300 лева по чл.177, а няма да ми спрат колата по чл.171, като и на двете места пише, че трябва да съм правоспособен.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот icoico » Вто 30 яну 2018 17:11


VWGT написа:...Аз не разбирам какво и как е променено и от къде идва закючението, че само ще ме глобят с 300 лева по чл.177, а няма да ми спрат колата по чл.171, като и на двете места пише, че трябва да съм правоспособен.


И аз така. Реално промяната е, че изтеклото СУМПС изрично прави водача неправоспособен щото нали, за да управлява МПС, трябва да е в срок на валидност. А реакциите из пресата са в точно обратния смисъл. Та ще чакаме евентуално още някоя поправка на поправката в закона, както стана с тъмните джамове :mhihi


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Сваляне на номерата заради изтекла книжка

Мнениеот Vlad777 » Вто 30 яну 2018 18:38


Съдебната практика показва, че ако ти е изтекла книжката не е същото като да си неправоспособен.
Ето едно решение: http://www.admcourt-bs.org/CMS_ADM/images_content/250_2015R.htm
Съгласно чл. 50 от Закона за българските лични документи (ЗБЛД), свидетелството за управление на МПС представлява индивидуален удостоверителен документ за придобита правоспособност и е един от трите български лични документи съгласно чл. 1, ал. 5, т. 2 ЗБЛД, който се издава от органите на МВР, със срок на валидност 10 години. Обстоятелството, че свидетелството за правоуправление на едно лице е с изтекъл срок не прави лицето неправоспособен водач, защото наличието на този документ само удостоверява правоспособността, не я поражда и съответно изтичането срока на документа не лишава водача от придобитото право да управлява МПС. С изтичането на срока на валидност на СУМПС за водачът се поражда единствено задължението да направи постъпки пред съответните органи да му бъде издадено ново такова. Също така с изтичане на срока на валидност на свидетелството, то се превръща в нередовен документ по смисъла на §1, т.2, б.“ж“ от ДР на ЗБЛД, но няма за последица загуба на придобитата вече от лицето правоспособност да управлява МПС, поради което неправилно касаторът е санкциониран на основание чл.177, ал.1, т.2 от ЗДвП. На основание тази санкционна норма, може да бъде наказано лице което изначално не е придобило правоспособност да управлява МПС от съответната категория или на което е отнето свидетелството за правоуправление, било то временно на някое от основанията по чл.171, т.1 от ЗДвП, било поради отнемане на всички контролни точки.


В случая се прилага новият чл. 177, в който освен за неправоспособност, глобяват и за непритежаване на валидно свидетелство.
Чл. 177. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г.) (1) Наказва се с глоба от 100 до 300 лв.:
1. който управлява моторно превозно средство, след като е лишен от това право по съдебен или административен ред;
2. (изм. - ДВ, бр. 2 от 2018 г., в сила от 03.01.2018 г.) който управлява моторно превозно средство, без да е правоспособен водач, без да притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е загубил правоспособност по реда на чл. 157, ал. 4, или след като свидетелството му за управление на моторно превозно средство е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, или е обявено за невалидно, тъй като е изгубено, откраднато или повредено;
Свидетелството за управление в графа 4Б пише "дата на валидност". т.е. след тази дата не притежаваш валидна шофьорска книжка за категорията.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Сваляне на номерата заради изтекла книжка

Мнениеот icoico » Вто 30 яну 2018 19:48


Мммм...няма да е и баш така, защото:

Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:
2а. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2017 г., изм. - ДВ, бр. 77 от 2017 г., в сила от 26.09.2017 г., изм. - ДВ, бр. 2 от 2018 г., в сила от 03.01.2018 г.) прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство:
а) без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства - за срок от 6 месеца до една година;


Параграф 22 се получава. Промениха нещо, ама какво ли... :mhihi

П.С. О, майна гот, докато се опитвах да схвана какво са променили, прочетох следното:

...Уважаеми колеги, уважаеми господин Летифов! Споменахте, че чакаме законопроекти. Да, всички говорим, че очакаме законопроекти. Тези законопроекти се работят в момента, ще бъдат три отделни законопроекта. Благодарение на това, че разделяме Закона за движението по пътищата на три отделни законопроекта, вече няма толкова често да се налага неговата промяна...

:banghead :banghead :Mr Green Fun :Mr Green Fun :censored2 :censored2 :censored2

http://www.parliament.bg/bg/plenaryst/ns/51/ID/5989


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Сваляне на номерата заради изтекла книжка

Мнениеот viksanlg » Вто 30 яну 2018 20:46


Мдааа , като ни изтекат срока за личните карти и ние не съществуваме и трябва нови документи и ЕГН и кво ли не.Личната карта е удостоверение както и шофьорската книжка с разумен срок на давност поради известни нам причини.По тази логига,ако свидетелството за управление не е само документ, който да устоверява правоспособност на водача ,а не му я вменява,тогава защо след изтичане на този документ не се държат наново шофьорските изпити ,а се приема по презумция ,че водача е правоспособен(освен ако няма здравословни проблеми разбира се) и след непобходимите медицински прегледи водачъп получава новата си шофьорска книжка със съответния срок на годност? Ако водачът е неправоспособен би трябвало да се минава както всички начинаещи с изпити по листовки и кормуване.Нека да се помисли и над това.Значи можем да получаваме удължените срокове на кничките си по едно съображение ,а ни наказват по друго! :screwy



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 21 госта