Сваляне на номерата заради изтекла книжка

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот инжектопляктор » Чет 31 авг 2017 13:48


icoico написа:[ Такова титанично усилие веднъж на десет години не би трябвало да затруднява чак толкова много, нали?

Това няма нищо общо с темата, но ще ти отговоря..Ако знаеш какви километрични опашки има в КАТ и знаеш как повечето от нас работят, а работното време на КАТ е тогава, когато е работното време на повечето от нас ти става ясно, че трябва да си вземеш отпуск, за да отидеш до КАТ.
Освен това, ако ти както си в София, дойдеш да живееш в Бургас, трябва да ходиш обратно в София като дойде време да си сменяш книжката.
Ако можеше електронно да се подават документи и само да отидеш, за да си я получиш - това е друго. Но КАТ е 50 години назад спрямо останалия свят.
Доскоро цъкаха на ДОС-вски програми...




Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот Iezekil » Чет 31 авг 2017 14:35


Само дето на пияния ще му спрат колата за 1 месец.А тоя с изтеклата книжка ще ходи на пререгистрация...Логиката ми съвсем не куца,понеже не е моя,а взета от живота.Наистина ли има нещо общо престъплението/пиене,друсане/с закъснението?
Отделно,че книжката ми е за 5 години,понеже имам някакво Ц,с което по съвременните пътни закони не мога да карам нищо конкретно...щото искали неква компетентност.
Отделно преди години закъснях с преподновяването на ЛК,понеже имаше такива опашки пред паспортно,че се чакаше по 2 дни от тъмно до тъмно в кучите студове на открито.Че да ме бяха прибрали за 1 година/или екстрадирали в Сирия/ тогава,щото съм някак си емигрант без документ?!!


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот MMX » Чет 31 авг 2017 15:22


инжектопляктор написа:
MMX написа:Нещо ти куца логиката.

И какво? Какви са тия глупави примери?
Основен принцип в правото, включително в НК е "Наказанието е съответно на престъплението".
В случая наказанието очевидно е сбъркано. Приравнява се човек с изтекла книжка с такъв, който кара без да е имал никога права или с някой пиян с 5 промила.
Ми дай да издаваме смъртни присъди за дъвчене на дъвка в колата тогава?

Изкушавам се да ти тегля една майна (предполагам не само аз), но ще ми пишат предупреждение. Общо взето вземи се регистрирай в lex.bg и там забавлявай хората с увлеченията си по право.
Iezekil написа:Отделно преди години закъснях с преподновяването на ЛК,понеже имаше такива опашки пред паспортно,че се чакаше по 2 дни от тъмно до тъмно в кучите студове на открито.Че да ме бяха прибрали за 1 година/или екстрадирали в Сирия/ тогава,щото съм някак си емигрант без документ?!!

ЛК ти трябва за доказване на самоличност. Ако си носиш задграничния паспорт или шофьорска книжка, няма да те арестуват за липса на ЛК. А за закъснението може да те глобят, но като има опашки няма да си правят труда за 1-2 седмици закъснение. Така че примерът не е много на място. Англоезичните казват на книжката "лиценз" - изтекъл ти е лиценза, нямаш лиценз. Това че в 99% от случаите го подновяват без проблеми не означава, че се подразбира притежанието му. Не съм много сигурен дали е проблем да си го подновиш половин година по-рано. Ако може - тогава значи не би трябвало да се чака последния момент и оправдания, че скоро е изтекъл не вървят.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот Iezekil » Чет 31 авг 2017 15:48


Хайде вместо майни и персонални съвети,да вкараш малко логика в постовете си?Примера ми с друг документ е по-намясто от твоя,сравняващ един изряден/примерно/шофьор с предумишлен убиец.Щото вярвам си съгласен,че седнеш ли зад волана на кило салата,си убиец?Да,СУМПС ще пострада при спирането ти,но не и семейният автомобил,видиш ли.Каква е логиката?
Аз не че съм с изтекла книжка,но е много грешно отнетата такава да се сравнява с изтекла примерно.Не са на кантар нещата въобще.
пп.Май вече и ЛК служи за доказване на самоличност,както в белите държави.Та примера ми е много намясто да знаеш,щото в Шуменския кат работят 2 гишета за има няма 4-5 часа,та е еднакво зор да смениш книжка и регистрираш кола...


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот icoico » Чет 31 авг 2017 16:01


инжектопляктор написа:...Ако знаеш какви километрични опашки има в КАТ и знаеш как повечето от нас работят, а работното време на КАТ е тогава, когато е работното време на повечето от нас ти става ясно, че трябва да си вземеш отпуск, за да отидеш до КАТ.
Освен това, ако ти както си в София, дойдеш да живееш в Бургас, трябва да ходиш обратно в София като дойде време да си сменяш книжката...


И какво- понеже не е лесно, дай да си караме доживот с изтеклата книжка ли?
Пред перспективата да направя катастрофа и застрахователят любезно да ме запита "защо ти, п..ка майна си управлявал МПС с изтекъл документ и известно ли ти е какво означава регресен иск" вервай ми и от зад Бургас ще отида до София. :mhihi


инжектопляктор написа:...Ако можеше електронно да се подават документи и само да отидеш, за да си я получиш - това е друго. Но КАТ е 50 години назад спрямо останалия свят.
Доскоро цъкаха на ДОС-вски програми...


Ако баба ми беше мъж, щеше да ми е дядо :mhihi Мислех, че обсъждаме суровата реалност, а не хипотетичната вероятност родната полиция да прескочи с овчарски скок от деветнадесети направо в двадесет и втори век :mhihi


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот инжектопляктор » Чет 31 авг 2017 16:15


MMX написа:Ако може - тогава значи не би трябвало да се чака последния момент и оправдания, че скоро е изтекъл не вървят.

"Увлечения по право" Аз преди години мислех да ставам юрист, но разсмислих. Именно заради подобни неща.
Не е редно да се приравнява притежанието на изтекло СУМПС с липсата на такова.
В единият случай си изкарал курс и си минал изпит, което показва, че си правоспособен и няма да убиеш някой.
Във вторият случай си потенциален убиец, който нарушава закона, карайки без никога да е минал изпит.
По-полека с персоналните съвети и майните.
Вие искате да приравните човек, който е пресякъл неправилно с убиец. Не случайно по-рано посочих основен принцип в правото.
Но е по-лесно да се философства, т.е да бъдеш опозиция.
Много неща не са правилни и да се поставят ултиматуми не е начина. Не би трябвало да чакаме до последно? Ама то не би трябвало и да има километрични опашки пред КАТ и те да са 50 години назад и да не можеш да си провериш глобите по електронен път. Не би трябвало да висиш на опашки, за да си прехвърлиш колата, като в тия Англоезичните страни го правят с двустранен договор, който го пращат по пощата. И не само там.
icoico написа:И какво- понеже не е лесно, дай да си караме доживот с изтеклата книжка ли?

Не, казвам че това е простимо прегрешение.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот icoico » Чет 31 авг 2017 16:27


инжектопляктор написа:...Вие искате да приравните човек, който е пресякъл неправилно с убиец. Не случайно по-рано посочих основен принцип в правото...


Ние(аз) нищо не искаме да приравним, а ние(аз де) искаме, ако някой човек е дотолкова ...ъъъ...неориентиран, в материята, че да взема акъл от приказки във форуми да не остава с фалшивото убеждение, че към настоящия момент и при сегашното законово положение с изтеклата си книжка при една проверка ще може да претендира за някакво специално отношение, различаващо се от това към неправоспособен водач.Понеже щото основният принцип на правото е да се придържа към валидните в момента закони, а точно този пак към момента допуска двояко тълкуване с дебел превес на негативната за водача възможност icon_idea


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот MMX » Чет 31 авг 2017 16:48


инжектопляктор написа:Не е редно да се приравнява притежанието на изтекло СУМПС с липсата на такова...

Темата стана много банална и се подразбира, че си чешем езиците или пръстите. В твоя ред на разсъждения-фантазии ще ти дам тема за размисъл или материал за дъвкане:

- Случай 1: някой е карал целия курс, накрая не е взел листовки, няма книжка, така кара 15 години. Натрупал е опит не по-малко от някой себеподобен, който обаче е взел листовките и има книжка. Каква е разликата в уменията и риска да е потенциален убиец? Случаят е хипотетичен, подразбира се, че реално почти няма такива хора, ако не броим циганите. Но пак казвам - правя разсъждение в твоя стил.

- Случай 2: някой е изкарал курс и изпит, взел е книжка от първия път. Карал е реално 20-30км и от 15 години не е карал изобщо. Иначе редовно си подновява книжката и е изряден. Мисля, че е доста по-опасен потенциален убиец от случай 1.

- Случай 3: някой си е взел книжката, но с 6 диоптъра и са му дали медицинско на косъм. След 10г книжката му изтича, забравил е да я поднови, но междувременно е вдигнал още диоптри и едва вижда. Вземат му номерата, защото няма лиценз за шофьор (т.нар. книжка) и той обжалва, че е закъснял само с 2 седмици и е несправедливо оставен без кола.

- Случай 4: някой е платил за курс, изпратил е някой да му вземе изпита представяйки се за него и си подновява книжката навреме. Кара както знае.

- Случай 5: някой е изкарал валидна книжка, направил е тежка катастрофа и е осъден, че няма право да управлява МПС за срок от 3 години (взета му е книжката). През това време го спират без книжка и той претендира, че все пак някога е имал и "не може" да се приравнява на циганин, който никога не е имал книжка. Това е в случай, че някой предложи допълненително пояснение към закона "без някога да е имал СУМПС".

Въпросът е предимно към инжектопляктора, останалите да не се дразнят от 5-те частни случая, но нали сме тръгнали да оправяме несправедливостите в закона.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот Iezekil » Чет 31 авг 2017 20:16


1.Щом не е взел листовки,значи не знае правилника,знаци и пр.Как да го приравним?
2.Този ще е най-безопасния шофьор,като жена ми.Нито ще се изсилва,ни изпреварва...Как може да е по-опасен от 1?
3.Много любители шофьори знам с големи диоптри,далтонисти,че и инвалиди....Не съм чул да са му взели книжката на някой..
4.Има и такива но няма как да знаем какви водачи са..
5.Това е примера,който заслужава въпросната тежест на закона.
Всичко това какво общо има с колата на трупчета за 12м?
Предполагам говорим за забравяне на подновяване на документ поради необръщане на внимание,липса на време или липса на МПС.Защо даваме примери с рецидиви или умишлени престъпления?За което си има съответните глоби,затвори и отнемане на СУ.Защо да спрем от движение и колата на бай Ганчо,че не обърнал внимание или услужил на шефа си и незнаел,че трябва да му изиска документите за оглед?И на каква логика точно е от 6 до 12м. спряна колата?
Оръжието ли е виновно за убийството или ръката в която е?


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот $100 » Чет 31 авг 2017 20:26


Iezekil написа:...за забравяне на подновяване на документ поради необръщане на внимание,липса на време

Ако нямаш време да си подновиш книжката е съвсем логично да не караш докато намериш време. Само глобата ще е повече от 10 пътувания с такси. А ако професионално кара по цял ден и "няма време" да си поднови книжката си е за 6м на трупчета. Да му се освободи време.

Като цяло целият драматичен казус предполагам се решава лесно. Не съм го пробвал и надявам се да не се налага, но:

Вариант 1 - подновяваш си книжката с експресна поръчка. До 3 дни след акт имаш право да напишеш допълнителни възражения до началника на КАТ. Представяш книжката, пишеш, че съжаляваш за недоглеждането. Ако е изтекла преди 2-3 седмици до месец, предполагам началникът може да отмени санкцията и да ти върнат колата без да чакаш. Глоба пак ще си платиш.

Вариант 2 - подновяваш книжката и пускаш обжалване в съда. Съдията вижда, че вече имаш книжка и просрочието е малко и отменя наказанието.

Няма гаранция, че ще стане, но предполагам има доста голям шанс. И не става дума за философстване, че това не е като да нямаш право да караш, а само е изтекъл документа, а чисто и просто казваш "вече съм изряден, плащам глобата, отменете само спирането от движение".


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот инжектопляктор » Чет 31 авг 2017 20:43


$100 написа:Ако нямаш време да си подновиш книжката е съвсем логично да не караш докато намериш време.

100 долара, хайде стига с тези ултиматуми. Всички сме хора.
Проблемът се състои в това, че наказанието не е адекватно спрямо провинението.
И законът е двуличен по това отношение.
Най-лесно е да поставяш ултиматум. В момента това, което правиш е...
"100 долара е в пустинята. Умира жаден...Минава един камилар..
И 100 долара му казва.."Умирам от жажда"...
Камиларят отговаря - "Ми намери си вода"
100 долара отговаря - "Ми къде?"
Камиларят казва - "Ами че това не е мой проблем, като си жаден, ще си намериш!"
Нищо че се намира в пустинята..."
Ултиматумите без да се поправи закона не решават нищо.
И би трябвало ние като общество да упражним натиск, за да се коригират подобни неща.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот $100 » Чет 31 авг 2017 22:22


Не разбрах за какви ултиматуми говориш. Изглежда искаш да кажеш, че като видиш, че ти е изтекла книжката (вчера), а утре имаш спешна работа "с колата" - изобщо не те вълнува дали може да те хванат. Качваш се и си караш. А ако те хванат, ще проведеш половинчасова беседа с катаджията на тема "наказанието не е адекватно спрямо провинението..." и той със силно главоболие от разсъжденията ти ще каже "айде карай".


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот Iezekil » Чет 31 авг 2017 22:47


От темата останах с впечатление,че случая е такЪв,в който провинилият се разбира за изтеклата книжка едва,при самата проверка.Недоглеждане да кажем.
В същия велик закон пише,че при неизпРавност на МПС,то се спира до отстраняване на неизправноста му
При липса пък на задължителната застраховка ГО,се спира до заплащането и.
Апропо,това всъщност е доста сериозно и най-малкото равно като сериозност провинение,като изтекла книжка.Предполагам пак се получава от недоглеждане и няма да пишем 10 страници как можеш да си я платиш или да не караш?
Странно,само за нашия казус не пише за пускане на колата в движение при представяне на валидно СУ.
И забележете.Ако си дадеш колата на някой пиян-над о,5 промила,или дрогиран,или караш в града с 200-спиране за 1 месец.Това все по-леки провинения ли са?


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот $100 » Пет 01 сеп 2017 0:00


И аз не знам защо се разтяга още темата. Може би е подходящо да се заключи. Да вземем да напишем проекто-изменение на закона, за да е справедлив за каращите с изтекла книжка? Току виж набързо го приемат - дали има шанс (това е ирония, ако някой не разбира). Принципно трябва да се поправи, но трябва още 100 недомислени и по-важни неща в законите да се оправят. Това да забравиш да си подновиш книжката е доста рядко явление, но изглежда е с приоритет. Преди време вземаха книжката за 3-6 месеца, ако надвишиш ограничение на скоростта с повече от 31км/ч. Това беше доста криво наистина. За книжката е достатъчно веднъж на 2 години да я погледнеш. Като се има предвид, че ЛК и паспортът също изтичат вероятно по друго време - близко до ума е покрай тях да си провериш и останалите документи докога важат. Има напомняне на телефона и др. методи.

Последна промяна от $100 на Пет 01 сеп 2017 0:08, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот icoico » Пет 01 сеп 2017 0:07


$100 написа:...Това да забравиш да си подновиш книжката е доста рядко явление, но изглежда е с приоритет...


Не чак толкова рядко. Според полицията са около двеста и петдесет хиляди "забравили". Пак според полицията, доста голяма част от забравилите не си подновяват книжките щото имат натрупани глоби, които не искат да плащат :smile



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта