Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Пецата.Маринов
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 19 юли 2017 20:08
Автомобил:
Двигател:

Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот Пецата.Маринов » Сря 19 юли 2017 20:21


Здравейте на всички! Не знам правилно ли съм написал темата не успях да се сетя за нещо кратко и ориентиращо. Та сега да обесня за моята ситуация някой ако може да ми помогне. Наскоро си закупих голф 4 внос от Швейцария платих си еко такси и т.н. и стигнах до кат Пловдив. След цял ден чакане влязох попълваха си там документи и такива неща и стигнах до минаването на преглед ваденето на талони и слагането на номерата. Какво се случи дойде един от механиците записа номера на рамата даде ми документа и минах на татък по редицата.Искараха ми талоните сложиха ми номерата заминах си. Дойде време да се регистрира и в данъчното и от там ми казаха че никъде не е въведено че колата има катализатор. Въпроса ми е аз ли съм сбъркал или те и какво да правя в този случай. Все пак ако се вкара в данъчното с катализатор 30% ми е по нисък данъка, но не ми е за това.Просто не искам да плащам за нещо, че го нямам, а аз да го имам. Някой ако може да ме посъветва нещо?




Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот ktamen » Сря 19 юли 2017 22:18


Да идеш да живееш в Швейцария.
Тук още 1000 години ще трябва да доказваме на държавните служители, че водата е мокра.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот Bai Sando » Сря 19 юли 2017 22:26


Преди време,документ за катализатор издаваха във всеки пункт за ГТП срещу 10-15 лв.После се носеше в данъчното и там ти въвеждаха,че колата ти е с такъв.
Сега го направиха автоматично от КАТ да те регистрират в данъчното.Защо не ги попита ония във вашето данъчно ако им донесеш документ за катализатор,дали ще могат да коригират,че колата ти е с такъв?


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот ivuchev » Чет 20 юли 2017 3:37


Пецата.Маринов написа:Някой ако може да ме посъветва нещо?




ako голфето ти е над 101 коня нема файда


Потребителски аватар
Пецата.Маринов
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 19 юли 2017 20:08
Автомобил:
Двигател:

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот Пецата.Маринов » Чет 20 юли 2017 6:17


Когато отидох ми казаха че документите не са пристигнали от кат имали някакъв проблем и аз и казах на служителката да изчака да не въвежда нищо именно заради това че ако успея да си извадя въпросната хартийка ще ми намалят данъка.Но не ми е за това просто не искам да плащам , че нямам нещо след като го имам...А и ivuchev не знам при вас как е но при нас гледат киловатите не конете.


DundyTheCroc
Мнения: 811
Регистриран на: Сря 11 юли 2007 15:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София Nissan Primera GT, Passat 5.5 TDI, Mondeo MK4

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот DundyTheCroc » Чет 20 юли 2017 7:36


Мерната единица е без значение, киловати и к.с. се преобразуват лесно една в друга, но ако си над 74 киловата е все тая дали си с катализатор, два и имаш евро 6, държавата не ти прави отстъпка за данъка, щото за нея всичко над 100 коня е луксозна кола :)


Потребителски аватар
Пецата.Маринов
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 19 юли 2017 20:08
Автомобил:
Двигател:

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот Пецата.Маринов » Чет 20 юли 2017 18:18


DundyTheCroc написа:Мерната единица е без значение, киловати и к.с. се преобразуват лесно една в друга, но ако си над 74 киловата е все тая дали си с катализатор, два и имаш евро 6, държавата не ти прави отстъпка за данъка, щото за нея всичко над 100 коня е луксозна кола :)


Искаш да ми кажеш че служителката ме е излъгала? И малко се отклонихме питах дали някой има представа какво да направя за да се вкара където трябва че колата има катализатор?


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот Vlad777 » Чет 20 юли 2017 18:22


Днес в англоговорещия свят най-често конската сила се определя като равна на 745,699 871 582 270 22 W. Обаче в почти цяла Европа конската сила се приема за равна на 735,498 75 W (т. нар. метрична конска сила). Тази стойност се дава в международния стандарт ISO 31-3, въведен и в България. Не съществува и общоприето международно означение на тази единица. На немски конската сила се означава с PS (Pferdestärke), на френски – с CV (cheval-vapeur), на английски – с HP или hp (horsepower).

И така, за метричната конска сила важи:

1 к. с. = 0,735 498 75 kW ≈ 3/4 kW,

и обратно:

1 kW = 1,359 621 73 к. с.

Дали ще ти каже 74 киловата или 101 конски сили е все едно и също.


Потребителски аватар
Пецата.Маринов
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 19 юли 2017 20:08
Автомобил:
Двигател:

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот Пецата.Маринов » Чет 20 юли 2017 18:27


Нещо аз ли не схващам? Служителката в данъчното ми обесни 1.10лв мисля ми каза като цена на киловат а колата ми е 110 киловата или 150 коня. Така това не ми е толкова от значение защото също ми каза че ако колата има катализатор данъка ми се намаля с 30% но мен като цяло не ме бърка дали ще дам 120лв или 80лв. Бърка ме това че искам да се преборя със системата която ме кара да плащам че нямам нещо което аз имам....Моля ако някой може да помогне по темата да сподели мнението си останалите неща не са ми толкова важни....


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19676
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот Vlad777 » Чет 20 юли 2017 18:46


Няма нужда да цитираш предишното мнение. използвай бутона "Нов отговор", а не цитат, когато мнението ти е веднага след предишното, на което отговаряш.

Данъчно облекчение за катализатор се ползва само за коли до 74 kW. Тоест и да имаш катализатор, щом си над 74 киловата, значи няма никакво значение - намаление няма.

:arrow Сайт на Министерство на Финансите
Данъчни облекчения

Предвидени са данъчни облекчения за:

- превозние средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл., снабдени с действащи катализаторни устройства и несъответстващи на екологичните категории „Евро 3", „Евро 4", „Евро 5", „Евро 6" и „ЕЕV" - данъкът се заплаща с от 20 до 40 на сто намаление по решение на общинския съвет;
- превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл. и съответстващи на екологичните категории „Евро 3" и „Евро 4" - данъкът се заплаща с 50 на сто намаление;
- превозните средства с мощност на двигателя до 74 kW вкл. и съответстващи на екологичните категории „Евро 5" и „Евро 6" - данъкът се заплаща с 60 на сто намаление;
- автобусите, товарните автомобили, влекачите за ремарке и седловите влекачи с двигатели, съответстващи на екологични категории „Евро 3" и „Евро 4" - данъкът се заплаща с 40 на сто намаление;
- автобусите, товарните автомобили, влекачите за ремарке и седловите влекачи с двигатели, съответстващи на екологични категории „Евро 5", „Евро 6" и „ЕЕV" - данъкът се заплаща с 50 на сто намаление;
- автобуси, извършващи обществен превоз на пътници по редовни автобусни линии в градовете и слабонаселените планински и гранични райони, които се субсидират от общините - данъкът се заплаща в размер 10 на сто от определения размер, при условие, че не се използва за други цели.

Екологичните категории се удостоверяват чрез предоставяне на документ, от който е видно съответствието на превозното средство с определената от производителя екологична категория.
Както виждаш всичките облекчения за леки автомобили са само до 74 kW включително. Над тези киловати облекчения няма.
Бърка ме това че искам да се преборя със системата която ме кара да плащам че нямам нещо което аз имам....
За да се "бориш със системата" трябва да започнеш от познаването на законите, по които работи тази ситема...


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот ivuchev » Чет 20 юли 2017 20:37


Пецата.Маринов написа: колата ми е 110 киловата или 150 коня.


пеца ако колата ти е под 14 годишна приготви си около 230 ((+ - 20 ) зависи къде живееш) кинта годишен данък но ако ти е по дърта жената правилно ти е казала, което пак не е нормално но има ли нещо нормално в нашата татковина ? Катализаторчето го забрави просто ( единствено ще ти помогне в бъдеще ако колата ти е евро 4 да плащаш по малко тол такса за магистралите както се говори да паднат винетките.

п.с Оправи си профила да видим каква количка караш де ;)

Последна промяна от ivuchev на Чет 20 юли 2017 20:48, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Пецата.Маринов
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 19 юли 2017 20:08
Автомобил:
Двигател:

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот Пецата.Маринов » Чет 20 юли 2017 20:46


Колата ми е 2000г. И именно защото не съм запознат пиша по форумите за да може някой който е да ми обесни.И след като няма данъчни облекчения защо служителката в данъчното ми каза че ще получа -30% на данъка явно и те самите не са запознати с законите...


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот ivuchev » Чет 20 юли 2017 20:50


Пецата.Маринов написа:Колата ми е 2000г.


в такъв случай данъка ще ти е около 150 лв . Данъчно облекчение ти няма да имаш освен ако нямаш телково решение . На служителката казали и че колата ти е 110 kw? От кой град си ? Питам щото всяка община сама си определя колко да е данъка

те виж http://www.calculator.bg/1/avtomobil_danak.html


Потребителски аватар
Пецата.Маринов
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 19 юли 2017 20:08
Автомобил:
Двигател:

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот Пецата.Маринов » Чет 20 юли 2017 20:58


На служителката и предоставих всички документи които имам за колата талони застраховки всичко което поиска.При което стигна до евро 1-2-3-4-5-6 и катализатор и ми казва ти нямаш такива неща. И аз я спрях викам за евро-то не знам обаче катализатор има и тя започна ами не е описано никъде трябвало ми някаква бележка не знаела от каде мога да я взема и т.н. И аз и казах да не въвежда нищо някой ми казват в номера на рамата си пише други ми казват трябва пак в кат да ходиш, а аз работя и не мога да си позволя да отсъствам от работа за нищо. За това писах тук да видя някой имал ли е този проблем ходил ли е до кат оправил ли се е и т.н. И става въпрос за КАТ Пловдив но аз си живея на село и за това я регистрирам там а не в Пловдив.А данъка нещо като 120-122лв ми каза че ще ми е.


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: Как се регистрира кола с катализатор в данъчното?

Мнениеот ivuchev » Чет 20 юли 2017 21:04


мисля че ти отговорихме вече , но в Пловдив са доста солени данъците . Ти като си от село да не би да я регистрираш при кметицата ;) нали трябва да я заведеш в данъчното в община Пловдив или селото ти си има собствена община ?

Данъка може да ти е толкова колкото казваш но до края на тази година и при условие че си я закупил края на май, началото на Юни месец съм съгласен но за другата година по 2

Последна промяна от ivuchev на Чет 20 юли 2017 21:11, променено общо 2 пъти.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта