Инвалидно парко място

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Инвалидно парко място

Мнениеот Barboukov » Вто 08 авг 2017 15:44


Здравейте,

Оказа се, че съм направил една глупост и въобще не съм съобразил ситуацията.

Търся място за паркиране пред жилищен блок. Видях 2 дупки и си харесах едната. Паркирах. След работа виждам на предното стъкло уведомление, че ми е съставен фиш за паркиране на място за инвалиди.

Останах много изненадан и като погледнах, видях че зад колата има знак за инвалиди. Погледнах под колата - маркировка няма. За бога толкова много сигнали съм подал срещу паркиращи на инвалидни места по паркингите на големите вериги магазини и да пропусна да видя знака. Това направо не съм аз.

Въпросът ми е следния: Тъй като докато гледах къде да паркирам не видях синя маркировка с инвалид, това прави ли парко мястото законно инвалидно? До колкото знам, за да е такова трябва да има и знак, и съответната маркировка.

Може ли да се обжалва този фиш от 200 лв, тъй като заради липсата на маркировка не съм разбрал, че това е за инвалиди?

Не желая упреци, поемам си вината и си признавам грешката.




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8288
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Инвалидно парко място

Мнениеот Stivi » Вто 08 авг 2017 18:01


Не се хаби,изгорял си с 200лв /баси,тия ако влязат в МОЛ-овете ще навъртят 20 000лв за час/ ,ето можеш да прочетеш примерно тези терзания на друг глобен за паркиране на инвалидно място /с излязло съдебно решение/ !
http://peugeotclub.info/forum/viewtopic.php?f=104&t=95066&sid=7260955ee7d4be3c0a240c92de7b058c&start=40


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Инвалидно парко място

Мнениеот Barboukov » Вто 08 авг 2017 21:30


Бях при началника на КАТ. Доста си поговорихме и той е на мнение, че това не е инвалидно парко място имайки предвид липсата на задължителната синя маркировка със съответния знак. Стигнахме до извода, че при наличието на знак Д21 може само да се гадае дали: 1. Общината няма намерение да въведе на този паркинг места за инвалиди, като е изпълнила първото от двете задължителни условия, а именно поставяне на знак. Или 2. Дали Общината не е решила да премахне въпросните паркоместа, като все още не отстранила и знаците.

Ще подам възражение и фиша ще бъде отменен, тъй като не става ясно дали е инвалидно парко място или не.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Инвалидно парко място

Мнениеот ktamen » Вто 08 авг 2017 21:41


Прочетох и темата в Пежо. Май съм късметлия, че още не съм глобен по същия начин. Няколко пъти ми се е случвало да паркирам и едва след това при повторен оглед наоколо да не ми харесат знаците и да се преместя, ама рано или късно и аз ще падна в капана.
Чудя се дали някога партийците ще се откажат от тази толкова доходна хранилка и ще отпуснат малко синя боя.
Barboukov написа:толкова много сигнали съм подал срещу паркиращи на инвалидни места по паркингите на големите вериги магазини

И имаше ли някакъв ефект от тези сигнали? Доколкото знам, паркингът е частен и и законите не важат :rolleyes
Едит: Липсата на синя маркировка, поне в София не те оправдава, то ако я имаше и бабите щяха да забелязват, че мястото е за инвалиди и кво ще правят паяците :a045


Потребителски аватар
Spas
Модератор
Модератор
Мнения: 3690
Регистриран на: Нед 09 сеп 2007 11:51
Автомобил: VW Golf 2
Двигател: 1800 RP
Местоположение: София

Re: Инвалидно парко място

Мнениеот Spas » Сря 09 авг 2017 12:04


Задължителни са навсякъде знак+маркировка. Дори и в София.


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Инвалидно парко място

Мнениеот Barboukov » Сря 09 авг 2017 12:09


Чл. 22. Местата за паркиране на автомобили на хора с увреждания се обозначават с пътен знак Д21 "Инвалид" в съответствие с Наредба № 18 от 2001 г. за сигнализация на пътищата с пътни знаци (обн., ДВ, бр. 73 от 2001 г.; изм. и доп. бр. 18 и 109 от 2004 г.) и с пътна маркировка с международния символ за достъпност (фиг. 5).


Потребителски аватар
escrime
Мнения: 3070
Регистриран на: Пет 07 мар 2008 10:34
Автомобил: X218 [ex VW137 R53 typ53i]
Двигател: OM642

Re: Инвалидно парко място

Мнениеот escrime » Сря 09 авг 2017 12:17


Напиши и развръзката след това.

Сигурен съм, че е било неумишлено, така че ти стискам палци. :th_up


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Инвалидно парко място

Мнениеот Barboukov » Сря 09 авг 2017 15:50


Абсолютно Жоре. Въобще по никакъв начин не съм видял, че е "инвалидно място". Най-малкото - ако имаше маркировка, грам нямаше и да ми мине през акъла да спра там. Спирал съм в кръстовище точно до свободно инвалидно място за 5 мин. Връщам се и паяка е там. Плащам си 20 лв на място и тръгвам. Но за бога НИКОГА няма умишлено да спра на място, предназначено за хора с увреждания. Съвестта ми не го позволява.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Инвалидно парко място

Мнениеот ktamen » Сря 09 авг 2017 16:07


Маркировката в София е пожелателна, а не задължителна. Преди да ми възразите, вижте темата в Пежо http://peugeotclub.info/forum/viewtopic ... c&start=40
Видно от писмените доказателства по делото и в частност - приложеният снимков материал, жалбоподателят е бил паркирал на място, което е забранено, въпреки че е знаел задължеието си като водач на МПС, че няма право на това. Не се споделят доводите му, че всъщност мястото не е било надлежно обозначено, тай като е липсвала пътна маркировка, каквато се изисква за обозначаване на такъв тип режим на преферницално паркиране съобразно Наредбата за организация на движението на територията на Столична община - чл.51, ал.3 от Наредбата. Жалбоподателят е санкциониран за неспазване изискванията на Закона за движение по пътищата, чиято нарушена разпоредба не е относима към сочената Наредба.

Поне според КАТ и според съда е пожелателна. Общинската наредба е само за заблуда на шофьорите :exclaim
Никой не ми отговори за сините места по паркингите на магазините :rolleyes


Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Инвалидно парко място

Мнениеот Barboukov » Пет 01 сеп 2017 9:56


Всичко мина без проблеми. Фиша е отменен. И въпреки, че не става ясно дали това е истинско инвалидно парко място или не, няма да си позволя втори път да спра там, тъй като вече знам, че се използва от точно определен човек с увреждания. Заради несвършена работа от общината нямам намерени да го ощетявам и заемам неговото място.

Публично се извинявам за допуснатата неточност и невнимание от моя страна. Също така изпратих официално писмо до Община Русе да направят маркировка на паркинга и да обозначат местата за инвалиди по начина, вписан в закона за да няма недоразумения и подведени.

Благодаря за разбирането и за това, че никой не ме нападна, че мрънкам въпреки че имам вина. Радвам се, че сте ме разбрали.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта