Проверка на актове към КАТ по интернет

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
vlast_vd
Мнения: 147
Регистриран на: Вто 26 фев 2008 11:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Видин
Контакти:

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот vlast_vd » Вто 22 авг 2017 22:05


Повече подробности за "проблема" със ситемата за актове/фишове на КАТ може да прочетете в този пост и коментарите отдолу. Накратко - за да сработи "страницата", която отваряме, е необходимо да се работи с няколко отделни системи, които не са мислени да работят заедно. Факт е, че с много повече усилия е постижимо, но е напълно възможно да останат частни случаи и отново да се счупи "страницата".
Самите данни също не са достатъчно добре запазени и/или спазващи някакъв формат. В коментарите има извадена неофициална статистика, че от 20 милиона плащания, едва за около 4 милиона директно са намерени актовете/фишовете, които се плащат. Към момента са останали 1 милион плащания, за които не се знае какво е платено с тях.

Факт е, че е било рано да се пуска тази услуга за потребители, но поне заинтересованите хора за Е-управление/Е-правителство на България ще имат аргумент за цялостен "ремонт" на наличните към момента държавни системи.

Вчера ми даваше познатата на всички грешка, днес работи и при мен.




Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1892
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот stefarata » Пет 01 сеп 2017 8:35


Без име.jpg
Това ми излиза на мен като задължения, фишът си го платих почти на другия ден.........но КАТ както винаги са в неведение за това. Сега ще се чудя къде да им търся документ , тъй като го платих през epaybg


Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1002
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот nikolay_ss » Пет 01 сеп 2017 9:20


epaybg би трябвало да имат някаква история на плащания и т.н.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот MMX » Пет 01 сеп 2017 11:25


Най-накрая се наканиха да пуснат ел. проверка. Само дето ми вади един фиш отпреди година и половина, който платих навремето. Сега ще трябва да се разкарвам до КАТ да им доказвам. Добре че съм се приготвил с извлечение от банката с печат след като го платих през банкирането. Иначе повечето банки не могат да ти намерят плащането, ако не кажеш в кой месец е било. И те са много напред с "електронните" услуги.


Svetlix
Мнения: 1192
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот Svetlix » Нед 03 сеп 2017 16:01


MMX написа: Иначе повечето банки не могат да ти намерят плащането, ако не кажеш в кой месец е било. И те са много напред с "електронните" услуги.


Базата данни на банките е огромна. Ако си им клиент - не е проблем. Но еъншен човек влиза, плаща нещо, някъде, някога ... Трудна работа. Те ли да помнят кога къде и какво си плащал? Имай в предвид, че едно такова търсене отнема страшно много време, ресурс и прочие. Затова всички документи от плащания кйюъм КАТ си ги пазете до гроб. Не заемат толкова много място, колкото проблеми може да ви създаде липсата им :a045


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот $100 » Нед 03 сеп 2017 16:31


Svetlix написа:Базата данни на банките е огромна. Ако си им клиент - не е проблем. Но еъншен човек влиза, плаща нещо, някъде, някога ... Трудна работа. Те ли да помнят кога къде и какво си плащал? Имай в предвид, че едно такова търсене отнема страшно много време, ресурс и прочие. Затова всички документи от плащания кйюъм КАТ си ги пазете до гроб. Не заемат толкова много място, колкото проблеми може да ви създаде липсата им :a045

В банка ли работиш или просто си разсъждаваш? Първо - има описание на всеки превод. След като за фиш там се пише номера на фиша, а не каквото ти падне, защо не може да се направи търсене по описание на превода? Отделно сметките на КАТ/МВР не са 1000, а са 2-3 за фишове. Щом има меню "плащане на глоби" е близко до ума да имат и търсене на подобни плащания. Виж, ако аз имам 5000 плащания на фишове, може и да ги затрудня с намирането на определен. Естествено, че си им клиент, след като си направил плащане през ел.банкиране. Не става дума за превод с платежно на гише, попълнено на ръка. Обаче ти казват "кажи ми точния месец" и после ти пускат списък с преводите за месеца. Все едно не могат да намерят плащане на фиш, а ти правят извадка за какви да е преводи. За ДСК говоря в случая, при други банки може да е по-организирана работата, но едва ли. Интересно, ако не са отметнали дадено плащане и им го доказваш с документ от банката какво ще направят. Дали ще издирват превода по номер или ще отметнат глобата като платена на доверие според документа? Ако е второто - един фалшив печат от банка и си оправяш глоба от 300лв примерно.


Svetlix
Мнения: 1192
Регистриран на: Вто 08 авг 2006 19:30
Автомобил: Passat B5 1999
Двигател: 1.9 TDI AFN
Местоположение: Плевен

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот Svetlix » Нед 03 сеп 2017 16:54


И в банка работя, банката ни обслужва КАТ на няколко места, а и разсъждавам. Понеже това с глобите е ежедневие, ще споделя какво се случва обикновено.

1. Идва клиента и не знае нито в коя банка е платил, нито каква е сумата, нито кога е било. За немалка част от идващите ДСК, ОББ, ЦКБ и прочие са някакви букви и където и да влезе, за него хората там трябва да знаят какво е правил по другите банки. На гишетата на КАТ банките се сменят, не е една и съща навсякъде. Ако е платил в старата банка, а иска копие от новата - познай кога ще намерят документа.
2. Сметките на КАТ/МВР не са 1 или 2. Особено на вторите са доста и за различните области са различни и в различни банки. На всичкото отгоре тези сметки нерядко се сменят.
3. Такова нещо като меню "Плащане на глоби" може да има в онлайн банкирането. От гледна точка на банката, това си е просто "плащане към бюджета". А такива преводи има хиляди в рамките на деня ... ако се търси от предходна година, това обикновено се прави в архив. Свалянето на архив не се прави от човек на гише, а от Супервайзор, ИТ Специалист и прочие. Отделно се случва с решение на някого отгоре. В зависимост от политиката на банката.
4. По описание на превода няма банка, която да търси. Имаш няколко хиляди превода за деня, клиентът не знае кой е деня (а често и годината). И какво някой служител трябва загуби часове, за да извади копие на бележка? За това време могат да се свършат много повече неща, от които банката ще изкара много повече пари. Копие на такъв документ е 4 лв. За времето в което търси може да обслужи няколко клиента, които мрънкат на опашката, че нещата се случват бавно. Ако при първото пускане е объркано основанието - пак няма да се намери. А за да не го отчита системата на КАТ това плащане, то най-вероятно е въведено грешно.
5. Търсенето на преводи се осъществява по филтри. Най-често по имена, клиентски номер, ЕГН, вид плащане, дата на сетълмент (най-често се ползва повече от 1 филтър) ... Ако в банковия салон влезе клиент, който е влязал само защото сметката на КАТ е в тази банка (много често се случва), търсенето е още по-трудно.
6. При нареждане на такъв превод през онлайн банкирането стават най-много грешки. Често потребителя не знае, че има точно определен шаблон за нареждане на такова плащане. Има точен формат за серия, номер и дата. Всяко творчество довежда до това, че системата на КАТ не отчита плащането. Най-често сменят точките на датата с наклонени черти, тирета или запетайки. Това е нещо за което никоя банка няма вина. Ако се наредят и по друга сметка - същата история.
Най-често срещаната грешка - няколко фиша или НП в 1 превод. Това системата на КАТ няма да го отчете, защото матрицата им няма да разпознае нито сума, нито дата, нито номер на глобата ... Ако го потърсите в банката, ако не знаете, че всичко това е на куп, банката няма да го открие ... За това банката иска дати и суми, а не основания.
....

Ако има нещо конкретно - питайте.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот $100 » Нед 03 сеп 2017 19:12


Svetlix написа:5. Търсенето на преводи се осъществява по филтри. Най-често по имена, клиентски номер, ЕГН, вид плащане, дата на сетълмент (най-често се ползва повече от 1 филтър) ... Ако в банковия салон влезе клиент, който е влязал само защото сметката на КАТ е в тази банка (много често се случва), търсенето е още по-трудно.
6. При нареждане на такъв превод през онлайн банкирането стават най-много грешки. Често потребителя не знае, че има точно определен шаблон за нареждане на такова плащане. Има точен формат за серия, номер и дата. Всяко творчество довежда до това, че системата на КАТ не отчита плащането. Най-често сменят точките на датата с наклонени черти, тирета или запетайки. Това е нещо за което никоя банка няма вина. Ако се наредят и по друга сметка - същата история.

Няма да се задълбавам по всички точки:

5. "се осъществява по филтри". Значи имаме филтри, има филтри за всичко с изключение на описанието, така ли? Не може ли да се филтрира по клиент и описание (номер на фиш) и веднага да бъде намерено? Може. Стига някой да се е сетил да направи филтър Описание на превода и служителката в банката да загрее, че по него + ЕГН/име на клиента може да го намери от раз.

6. Направих превод с онлайн банкиране, използвах шаблона, вкарах всичко както трябва. Не беше моя глобата, а за друг. След половин-една година тоя отива за нещо в КАТ и му казват "имаш неплатен фиш". Отивам в ДСК, казвам данните на фиша и оная ми казва, че не може да го намери "така" - трябва да ѝ кажа кой месец е превода, да си пусне една проста справка за всички мои преводи за тоя месец и ръчно открива фиша в списъка. Накрая даже не ми отпечатва извлечение за конкретния превод, а пуска всичко за месеца и това нещо го носи набеденият в КАТ.

Svetlix написа:3. Такова нещо като меню "Плащане на глоби" може да има в онлайн банкирането. От гледна точка на банката, това си е просто "плащане към бюджета". А такива преводи има хиляди в рамките на деня ... ако се търси от предходна година, това обикновено се прави в архив. Свалянето на архив не се прави от човек на гише, а от Супервайзор, ИТ Специалист и прочие. Отделно се случва с решение на някого отгоре. В зависимост от политиката на банката.

Добре, че ме просветли, че нямаше да се сетя, че глобите са обикновени преводи. Менюто съществува, защото към конкретните сметки на КАТ/МВР вървят много преводи и е близко до ума да бъде направено улеснение, което освен всичкото ще помага да не се въвеждат грешни номера на сметки. Същото нещо обаче може да го има и в справките, които може да прави гишето за клиент. Дори да е общо "плащане към бюджета" при едно физическо лице за цялата година или дори за 5 години няма да има кой знае колко дълъг списък. Самата служителка може да го направи ръчно, ако зададе сметките на КАТ - може да са стотици за страната, но за дадена област бяха 3 поне доскоро. Не отивам в друга област да си вадя такава справка. Възможно е да има някакви методи и просто да съм попаднал на неопитна касиерка, но се изненадах от неориентираността ѝ как да намери превод за глоба. Сякаш ѝ се случва 1-2 пъти в годината да прави подобно нещо.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот MMX » Пет 08 сеп 2017 11:00


Чудя се доколко организирано е прехвърлянето на фиш от камера. Когато фишът идва при собственика на колата, но реално е карал друг и издават нов. Дали стария успешно се отмята или тая система ще го покаже пак като неплатен? Старата система fish.mvt.bg правеше нещо такова. В местния КАТ си отмятат нещата, но не се подава информация към БД и продължаваше да показва като неплатен фиша на собственика.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот $100 » Вто 19 сеп 2017 21:17


Вярно ли е, че за неплатен фиш има давност 4 години?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот ktamen » Вто 19 сеп 2017 21:32


Не, 2 години е давността.


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1892
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот stefarata » Вто 19 сеп 2017 22:09


Системата ми показва че имдм неплатен фиш който е платен всущнист. Звънях в Кат Монтана и от там учтиео ми обясниха че трябва да отида в Кат с вносната бележка и ще ми го оправят. Приблемът е че нямам намерение да бия 500 км само и само някой да чукне две копчета на компютъра. Дали ско пишс едно писмо до началника нс Кат и приложа платежния докумрнт ще ги вземе под внимание?


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот $100 » Вто 19 сеп 2017 22:47


Предполагам и в КАТ Бургас могат да го оправят. Мисля, че от данните за плащането само пускат заявка към София, а там проверяват има ли такова. Иначе най-лесно да фалшифицирам една банкова хартийка и да си оправя всяка глоба.


Потребителски аватар
Strosner
Мнения: 295
Регистриран на: Пет 06 май 2016 11:48
Автомобил: VW - Audi - Skoda
Двигател: 2001г
Местоположение: Карлово

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот Strosner » Сря 20 сеп 2017 7:36


Като чета така, се чудя и недоумявам, защо изобщо трябва да има някоя частна банка, на гише, в държавния КАТ? Не знам как беше с глобите навремето, но като карах курса, при нарушение в учебното шофиране, ни наказваха със записи от 5.50лв, които се плащаха в пощата, а не в банка! И аз си отнесох един такъв запис тогава, смело отнех предимство, с ляв завой, инструктора побесня :mhihi


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Проверка на актове към КАТ по интернет

Мнениеот MMX » Сря 20 сеп 2017 10:06


Strosner написа:Като чета така, се чудя и недоумявам, защо изобщо трябва да има някоя частна банка, на гише, в държавния КАТ? Не знам как беше с глобите навремето, но като карах курса, при нарушение в учебното шофиране, ни наказваха със записи от 5.50лв, които се плащаха в пощата, а не в банка! И аз си отнесох един такъв запис тогава, смело отнех предимство, с ляв завой, инструктора побесня :mhihi

Просто си спомняш далечните времена когато нямаше частни банки. Сега проблемът не е, че банката в КАТ е частна, а че взема около 4лв за превод и то не междубанков, а внасяне в тяхна сметка. Тънкият номер е, че може да платиш с карта, но гледат да не се разчува много. Тая електронна система дали скрива изтеклите по давност глоби или показва всичко, току виж се излъже да плати някой?

PS: Между другото как стои въпроса с проверка от КАТ и неплатен фиш - уж спираха от движение. Има ли такова нещо или блъфират? Виси ми някакъв неотметнат фиш и не знам дали не карам по ръба на бръснача.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта