Ситуация

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Zamundo
Мнения: 48
Регистриран на: Съб 22 яну 2011 4:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: софия

Ситуация

Мнениеот Zamundo » Пет 08 сеп 2017 9:25


Въпрос за ситуация при която стана леко ПТП, ожулване на брони. Нямаше КАТ и всички бяха с каско и нямаше много значение кой е виновен, но кой всъщност е.

Двете улици са двупосочни. Паркиралите коли реално заемат 1/2 от лентата за движение(нарисувани). Лекият удар става при подаване на синята кола за завой надясно. Червената кола си кара направо и няма да завива. На завоя има спрял бус, от който няма никаква видимост. Ударът се случва в лентата на синята кола изцяло, като 2/3 от червената кола е в насрещното, а не в своята лента. Знаци няма, с предимство е дясностоящият, който обаче е в насрещното(червената кола) и на теория не трябва и да имат конфликтна точка.

[img]
SIT.png
SIT.png
[/img]
Прикачени файлове
SIT.png




Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Ситуация

Мнениеот Pet_rov » Пет 08 сеп 2017 9:36


За мен червеният, ама ако се замислиш, май никой не е, тъй като паркиралите коли объркват ситуацията. Най-виновна е първата паркирала до синята кола, защото нарушава правилника - кво беше - 30 м преди и 5 след кръстовище, ако нещо не бъркам.


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 416
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Ситуация

Мнениеот dalgia-73 » Пет 08 сеп 2017 9:39


Паркираните автомобили.Аз не бих паркирал така никога.Особено на завой.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: Ситуация

Мнениеот vanesto » Пет 08 сеп 2017 9:41


Той, че е виновен, тоя дето е спрял там, виновен е, ама като дойде КАТ няма да глобят него, а синият, защото червеният е с предимство и синият трябва да го пропусне, независимо в коя лента се движи. Пък може и да извикат паяк за този спрелият.


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4425
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ситуация

Мнениеот ABSOLUT » Пет 08 сеп 2017 10:29


За мене виновен е червения автомобил. В случая като е станало ПТП и ако ще се вика КАТ, трябва никой да не мърда. От КАТ идват и като видят, че червения автомобил е 2/3 в насрещното, то той е виновен. Той е с предимство като десностоящ, но в случая синия автомобил завива надясно, а не наляво и онзи му е в лентата.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Ситуация

Мнениеот viksanlg » Пет 08 сеп 2017 12:30


По правило до колкото се сещам,по принцип няма значение кой на къде завива и дясно стоящият е с предимсво,НО тук червения автомобил е предприел маневра с цел разминаване на паркиралите автомобили и синия е длъжен да го изчака в случая докато подмине кръстовището според рисунката.В този случай синия няма право да навлиза във вече заетото платно и е длъжен да го изчака до приключване на маневрата.Другото нещо е ,че едно нарушение не трябва да води след себе си друго такова.Тоест дори ако червения автомобил е в нарушение(а то не е така споредн мен),синия няма право да навлиза защото другия е първи по време ,първи и по място и тогава синия се води поредизвикал П.Т.П.


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 416
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Ситуация

Мнениеот dalgia-73 » Пет 08 сеп 2017 12:59


Абе то синият автомобил че е няма право да навлиза
е ясно.А дали въобще е имал някаква видимост.Може автомобила на ъгъла да е бил пикап.


Потребителски аватар
viksanlg
Мнения: 893
Регистриран на: Пет 10 авг 2012 18:46
Автомобил: Пасат б3 Лада Калина
Двигател: пб
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Ситуация

Мнениеот viksanlg » Пет 08 сеп 2017 13:04


Дали на ъгъла има автомобил или дърво и няма видимост за протокола винаги трябва да има поне един виновен.Повече е от ясно е че паркиралите автомобили на по-малко от пет метра са в нарушение,нокакто казах едно нарушрнир нр трябва да предизвиква (води след себе си) друго нарушрние.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Ситуация

Мнениеот stefan4o » Пет 08 сеп 2017 13:10


Според мен на някои от паркиралите трябва да им бъдат написани актове. А ако на улицата има знак - забранено е паркирането, на всички.


Потребителски аватар
Mustang GT-R
Мнения: 462
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Ситуация

Мнениеот Mustang GT-R » Пон 30 окт 2017 11:44


Естествено, че синият е виновен, защото червения е навлязъл вече в насрещното и синия ще трябва да го изчака. Освен това, червеният е и дясностоящ и е с предимство, но дори и да не беше пак синия ще трябва да го изчака, защото просто няма как да се разминат, както е и станало. :mhihi


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6043
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Ситуация

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 30 окт 2017 12:00


Ако синия беше завил надясно и се бяха ударили челно , виновен щеше да е червения.
В случая синия също е в насрещното и червения може да каже , че е искал да завие наляво и виновен става синия защото му е в насрещното.
Теоретично вина имат спрелите автомобили ограничаващи видимостта към кръстовището.
Реално и двата автомобила трябва на този участък да намалят и да очакват някой да се подаде и да си дадат път един друг.
Аз ако съм катаджия щях да пише акт на червения, защото е в насрещното и се движи с несъобразена скорост при , която да реагира при навлизане на синия собствената си лента.


Потребителски аватар
Mustang GT-R
Мнения: 462
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Ситуация

Мнениеот Mustang GT-R » Пон 30 окт 2017 13:34


Според тези, които казват, че червения е виновен защото е в насрещното, излиза, че той ще си стои докато не се махнат паркиралите коли, без да може да навлиза в насрещното, защото може да дойде един син автомобил изневиделица и без да се огледа да завие надясно и да се ударят. Колеги, червения е започнал изпреварването на паркиралите автомобили, преди да навлезе в кръстовището и преди да се появи синия автомобил. Защо да е в нарушение в тази ситуация?


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Ситуация

Мнениеот Stivi » Пон 30 окт 2017 14:08


За мен да дадеш предимство на дясностоящ значи да го направиш независимо от това в коя лента се движи! Ако вместо коли има заградено от ВИК място за ремонт каква ще е разликата !? Или ще пишат акт на ВиК-то :mhihi


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6043
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Ситуация

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 30 окт 2017 14:28


затова червения трябва да кара със скорост, с която ще е способен да спре ако се появи препятствие било то и дете с велосипед :a045


Потребителски аватар
tosco
Мнения: 73
Регистриран на: Чет 19 фев 2015 14:56
Автомобил:
Двигател:

Re: Ситуация

Мнениеот tosco » Пон 30 окт 2017 20:15


АбсЕлютно идентична ситуация преди 10г. Аз се едно съм червения автомобил, само че не заобикалям коли, а кофа за боклук.
Едно към едно. Дойде КАТ и ми писАха на мен акт! Навлязъл съм в насрещното. Писах възражение в акта от долу с претенциЙ за дясно стоящ, но нищо. Така, че ...



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 13 госта