Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Вто 05 дек 2017 17:27


Vlad777 написа:
Не разбирам как може 20 години да караш автомобил, без веднъж да си отворил да прочетеш закона?!? :banghead После защо имаме ниска култура по пътищата... :bishop

Не можеш да разбереш нещо,което не знаеш.Моят съвет е да пробваш да решиш листовка от то време,те,както и днешните са пълни с такива кръстовища и ще разбереш кой прав,кой крив.После пробвай пак да лепиш етикети.
Не намирам правилника/из къщи беше/,та ще карам по памет,макар и да не съм го чел.
Знак №36 Спри,осигури предимство!Тук да разтълкувам,че осигуряваш предимство на всички е излишно.Това го промениха да е конкретно за главния път,за да облекчат уж правилата...ама сега се чудите що дядковците висят по стоповете и не ползват измисленото предимство.Или и те не са чели?
Насрещният ти с какъв знак е също излишно,понеже навлизайки преди теб е пак с предимство,по силата на кръстовището и на двупосочния път.Знак №1 беше предупредителен,докато знак №36 е задължителен.Реда на преминаване през регулирано кръстовище се определяше по силата на знаците,а именно,че този със №36 пред себе си минаваше последен.Ти може даже и да не си го чувал това,но тук много хора взели книжки преди повече от 20г. ще ме подкрепят.Аз ще се постарая да го намеря черно на бяло.
А това за десния важеше само за нерегулирано кръстовище.Такова понятие"нерегулирано"е изчезнало от новият правилник!Защо?
Друг пример- затова при кръстовища за десен завой,обособен с остров и характеризиращ се като отделен път направо,извадиха знаците отнемащи предимството на завиващия надясно,за да стане с предимство пред другия и да е в унисон с промените.
Пак затова отнеха предимството на многолентовия път и го дадоха на десния в локалното,защото промениха правилата.Тук сух член може да се цитира,понеже съм го правил,и понеже доста издържани и добре обяснени бяха нещата в стария ПпЗДвП,за разлика от сега.
Ако не знаете,пешеходците вече имат право да пресичат навсякде/почти/ и са с предимство въпреки,че не са на пътека/това за мен е най-новото,разбрах го четейки "новият" закон...
Очаквам колегите набори да ме подкрепят,понеже виждам,че сипваш на поразия без да имаш хал хабер кое как е било.
Vlad777 написа: Чл. 75. (1) При завиване наляво или в обратна посока на кръстовище, регулирано със светофар без допълнителна секция или с пътни знаци, водачът на нерелсовото превозно средство е длъжен да даде предимство на насрещните превозни средства, които се движат на право или завиват надясно.

[/quote] Тук ключовата дума е "движат".Който е навлязъл е с предимство,който си е спрял на стопа,няма право да навлиза в кръстовището,докато не се изпразни.Нямаше начин задължителен знак да отнеме предимство на предупредителен.А
въобще не мога да коментирам как се прави обратен завой на такова кръстовище,като от снимката на Гецата.




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Vlad777 » Вто 05 дек 2017 17:46


Айде намери правилника и го прочети - и стария и новия и тогава пиши глупости по форумите!


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Вто 05 дек 2017 19:17


Да,то написаното от теб са божите заповеди.Аз съм го чел,ти даже не си го и виждал ама го тълкуваш.Новият пък що,нали няма стар и нов?
Знак 36 минаваше последен,точка.Ако искаш вярвай,ако искаш недей.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Vlad777 » Вто 05 дек 2017 19:30


Написаното от мен са цитати от стария и новия закон, а не измислици и бледи спомени от нещо си. Няма какво да обясняваш какво имало и какво нямало. Дай цитати от закон с член и параграф. Аз съм дал и боравя с точни факти.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот ivo_555 » Вто 05 дек 2017 20:11


А какво става ако има/имало е два знака номер 36, един срещу друг, кой стоп трябва да мине, и кой да чака???

Аз съм взимал С кат. През далечната 97 година от училище, и не помня ляв завой да е бил с предимство, независимо че отсрещния има стоп.


batmit
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 14 авг 2012 22:48
Автомобил: Golf IV
Двигател: AKL 2000
Местоположение: Plovdiv

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот batmit » Вто 05 дек 2017 20:29


Какво се припирате - стар закон, нов закон. ИМА ДЕЙСТВАЩ В МОМЕНТА ЗАКОН. Какво е било едно време и глобите бяха10-20лв., а сега ...... Купете си учебник за категория Б - цена между 8 и 10лв. ще влезете в час и няма да сте ОПАСНИ за движението.
Може да решите някоя листовка по Интернет и ако имате над 87т тогава спорете.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Vlad777 » Сря 06 дек 2017 1:11


Извадил съм всичко и от стария и от новия закон. Както е видно, промяна няма. Преди 1974 г. не съм проверявал как е било, но от тогава до днес правилото е било винаги еднакво. Просто някои хора са над законите и си карат както си знаят...


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Сря 06 дек 2017 6:59


Редно беше малко да замълчим,докато изясним юридическата обстановка,ама нейсе.
Първо не виждам от новия закон да си извадил нещо/не че трябва,ама така твърдиш/от стария/преди 96г/ също,освен някакъв член,който най-вероятно се отнася за главен път.Ама айде"извадил си всичко".
Ако аз съм в грешка,а ти си прав,защо аджеба масово и другите застаряващи шофьори са в грешка?Това не значи ли,че така са ни учили?Тук е пълно с такива,но така си ги наплашил явно,че не смеят да се обадят и да ме подкрепят.Доказателство е една друга тема.

Би ли разтълкувал,ако обичаш,какво според теб значи на кръстовище да имаш знак Спри!Осигури предимство!И дали според теб или някой юрист да кажем,Осигури предимство и Пропусни движещите се по пътя с предимство значат едно и също за едни и същи участници в движението?И ако случайно някой каже "да" го питай,защо е променен?Защото е тълкуван неправилно ли?Ахам,допускам го като възможност/широко скроен съм/,което пък значи,че инструкторите са ни учили грешно,заради тях с е наложило доуточнението.Цели 2 поколения грешно обучени/не вярвам да са ми мгляви спомените,допитах се до доста тари шофьори.

Колеги,много ви моля,ако някой има стария правилник или старите листовки,от началото на 90те,да удари едно рамо.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 06 дек 2017 8:21


Iezekil написа:какво според теб значи на кръстовище да имаш знак Спри!Осигури предимство!

Аз съм взел книжка 95-та година по старите листовки с наказателните точки. 3 листовки по 30 въпроса. Тогава определението за знак 36 беше точно същото "Спри!Осигури предимство!" Никъде обаче не се споменаваше, а и никой не ме е учил, че трябва да осигуриш предимство на всички, а и такава е логиката. Спираш и осигуряваш предимство на движещите се по пътя с предимство, онзи отсреща, който завива на ляво си чака.
Все пак, аз съм спрял на стопа, но може да съм по бърз от теб и да тръгна и мина първи през кръстовището, нищо, че ти имаш възможност да не спираш на знак преди кръстовището.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот ivo_555 » Сря 06 дек 2017 8:30


Пак ще питам, ако по стария закон има два стопа един срещу друг, единия направо , а другия на ляво, кой ще мине пръв?


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Pet_rov » Сря 06 дек 2017 9:00


Този направо. Другият пресича твоята лента с ляв завой и трябва да те изчака.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Vlad777 » Сря 06 дек 2017 9:41


Значи в закона е написано ЧЕРНО НА БЯЛО, но господин дървен философ продължава да твърди, че СПОРЕД НЕГО не е така.

Ето линк към стария правилник: http://cade.datamax.bg/away/articles/PPZDP/i2040-1.htm
ОБРАЗОВАЙ СЕ, че необразованите стават за смях често!


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: RE: Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот ivo_555 » Сря 06 дек 2017 10:12


Pet_rov написа:Този направо. Другият пресича твоята лента с ляв завой и трябва да те изчака.
Именно, но защо ако единия е триъгълник, а другия стоп, има хора твърдящи, че левия завой е с предимство?!? Каква е разликата, недоумявам!


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4412
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Pet_rov » Сря 06 дек 2017 10:16


За мен е без значение бившия знак №1 в случая, искаш ли да правиш ляв завой в такава ситуация, чакаш. Логиката ми е следната - спрял си на стопа, пропуснал си евентуално движещи се по пътя с предимство. Караш направо през кръстовището, а този, който ти "сече" пътя с ляв завой, трябва да те изчака.


Потребителски аватар
Skruji
Мнения: 1146
Регистриран на: Пет 11 май 2007 16:40
Автомобил: Golf 6 Variant
Двигател:
Местоположение: София

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Skruji » Сря 06 дек 2017 10:29


Досега около 3526234623456 души му го казаха на колегата Iezekil, ама едно си баба знае едно си говори. И за да е мир, днес питах един инструктор и според него, колега Iezekil грешиш с тълкуването си.
А стар, нов и бъдещ закон..... В момента има действащ такъв и ще караме по него, който иска да си кара по стария, да си изобрети машина на времето и да излита назад :Mr Green Fun



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта