Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот ivo_555 » Сря 06 дек 2017 14:03


И между другото след като ние си имаме знак, защо трябва да ни интересува знака на отсрещния, аз си се ръководя по моя само, достатъчно е да се ориентирам кой е с предимство?




Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот gergeto » Сря 06 дек 2017 18:45


Търсите ( не всички де ) " под вола теле" - стар или нов закон - предимствата не са се променили , все пак правилника не е само за БГ. Стопа си е стоп , светофара си е сфетофар в цял свят ,почти. Друг е въпроса че листовките са некви странни и на практика трябва да ги решаваш докато ги научиш наизуст и в крайна сметка май никои от младите шофьори и кандидат шофьори не е отварял да прочете ПЗДП .


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Сря 06 дек 2017 22:41


Нека разясня нещата,особено ако има и други неграмотници като мен,да се знае..

Дойде ред на г-н Дървен Философ да признае,че явно е изкукал с времето и спомените му не са замъглени/щото много помня,като слон съм/,а направо объркани.И това не е от неграмотност,а от много учене.Владо,прав си батьовото.Но нещо ти куца добрия тон,каквото е изискването тук и ти трябва да си еталона за това.
Днес се допитах до няколко човека,единия дългогодишен инструктор,посетих библиотеката и се запознах в детайли с нещата,понеже съм маниакално детайлен човек.Може би съм прост и заблуден,но се оказа,че не съм само аз,което е доста странно.За да стигна до дъно ще ви кажа,че явно става дума за някаква масова заблуда, но по някое време държавата се е усетила и е сменила името на прословутия СТОП,явно с идеята да конкретезира обстановката/защото е сменила и знаците по кръстовищата/+ още няколко на пръв преглед дребни промени.Друго обяснение за подмяната на името му аз/лично аз/ не мога да дам освен масовата заблуденост,с което моята вина и глупост се превръщат в общи.Но ще дам конкретен пример,който е в противоречие с толкова простото правило,достатъчно обосновано юредически.
Та така,както Владо е цитирал сухо чл.75,завиващия на ляво чака насрещните.Проблемът в тогавашните листовки и съответно закони и разяснения е този,че на всички картинки на кръстовища/от листовките/,срещуположните пътища са с едни и същи знаци.Сиреч стоп срещу стоп,триъгълник с/у т-к.Няма нищо сложно,правилата са ясни,не съм счел за нужно да ги снимам,понеже е доста обем,а винаги от 1-2 снимки ще се породи съмнение за останалите..Сега ще ви покажа аргументирано по законния ред,как се преминава законно на кръстовище при ляв завой,преди срещуположният колега.Тук важна роля играят някакви доплнителни правила и закони,за които няма как да добите представа,ако се цитира един единствен член от Правилника/тогавашния/.
По същата схема/за еднакви прилежащи знаци на срещуположните пътища/ е написан и въпросния чл.75.Долу както виждате има разяснение за прекъсване на потока...
Screenshot_4.png
самата идея за поток предполага,че говорим за вече навлезли в кръстовището автомобили

г-н Дървен Философ се приближава от към знак №1 и ще прави ляв завой,Владо иде от към стопа.Знам,че трябва да спре,да се огледа,да се изтеги на видимост,да тръгне- и аз навлизам в кръстовището.Ако той е навлязъл вече,по закон трябва да изчакам преди кръстовището,сиреч да спра въпреки знака и да го изчакам
Screenshot_5.png
Този ме съмнява,че е писан пак за главния път,но закона си е закон.

навлизам в кръстовището а отсрещния няма много опции,понеже стопа си е стоп
Screenshot_1.png
Не са предполагали,че отсреща може знака да е друг мож би,но закона на сухо си е закон.
и какво се получава?Стъпвайки на закона си минавам като пич,което вобще не опира до извадения от нищото чл.75
Не се оправдавам,още повече от незнание,просто търся отговорите от причинно-следствените връзки.Да,Влад е прав в частност,но трябва да погледнем нещата като цяло.Още повече,че помня как във връзка с една ситуация,моят инструктор ми каза,че неползването на предимство се счита за нарушение,а всъщност днес открих,че въобще не е бил прав,което някак затвърди мнението ми за някаква грешка в системата,усетена и оправена във времето.Защото няма безпричинни неща.
Screenshot_3.png


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Сря 06 дек 2017 22:49


ivo_555 написа:И между другото след като ние си имаме знак, защо трябва да ни интересува знака на отсрещния, аз си се ръководя по моя само, достатъчно е да се ориентирам кой е с предимство?

Много добър впрос.Питал см в 2 теми,но така коммпетентните колеги не отговарят.И така,на кръстовище има само и единствено 2 стопа на 2 улици.Кой е с предимство и защо?Ако да кажем идваш от пътя без знак?
А ако кръстовището е Т образно и има само 1 стоп и нищо друго???


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Vlad777 » Чет 07 дек 2017 0:29


ЗАПРИ СЕ!!! Вместо да си губиш времето да дращиш тук, седни и прочети закона! Там пише!


Потребителски аватар
L_ZAREV
Мнения: 33
Регистриран на: Съб 02 сеп 2006 18:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот L_ZAREV » Чет 07 дек 2017 10:03


Чл. 46. (1) Пътен знак Б1 указва на водачите на пътни превозни средства, че са длъжни да пропуснат движещите се по пътя с предимство, което може да стане и без спиране.

(2) Пътен знак Б2 указва на водачите на пътни превозни средства, че са длъжни да спрат на "стоп-линията", очертана с пътна маркировка, или ако няма такава - на линията, на която е поставен знакът. Преди да потеглят отново, водачите са длъжни да пропуснат пътните превозни средства, които имат предимство.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Чет 07 дек 2017 19:36


Като имаш знак е ясно,че го спазваш.Въпросът ми е какво правиш,ако нямаш знак пред себе си
а.Гледаш знаците на другите и си правиш умозаключенията/стига да ги виждаш/
б.Даваш предимство на десния без да се интересуваш от знакът му.
Като отговора трябва да е законно издържан,за да няма актове после.


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот petko5 » Чет 07 дек 2017 20:21


Vlad777 написа:Както съм писал и друг път, в закона между двата знака Б1 и Б2 няма по-важен. И двата имат еднакво значение, но Б2 те задължава да спреш, а на Б1 спираш само ако е необходимо, но и в двата случая пропускаш автомобилите по пътя с предимство.

Извън задължението за спиране, двата знака са абсолютно равнопоставени и нямат никакво предимство един, спрямо друг.


Влади, пак ти казвам:
Няма такова правило....два различни знака с едно и също значение..... иначе е безсмислен целия закон :wink

Знак №1 НЕ СИ ДЛЪЖЕН ДА СПРЕШ.....!!!!, докато знак №36 СИ ДЛЪЖЕН ДА СПРЕШ !!!!
Това е разковничето в цялата ситуация, единия те ЗАДЪЛЖАВА да спреш, докато другия НЕ !

Аз продължавам да твърдя, че реда е: Червен-Жълт-Син !

п.с.
Ако това е от значение и за потвърждение на протокола, разговарях с над 10 пътни полицаи и толкова инструктори.....
Не че съм ги издирвал точно за това, ......клиенти случайно попаднали в моята работата...... и всичките те потвърдиха моята теза..... Червен-Жълт-Син !


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот gergeto » Чет 07 дек 2017 20:50


petko5 написа:Аз продължавам да твърдя, че реда е: Червен-Жълт-Син !

п.с.
Ако това е от значение и за потвърждение на протокола, разговарях с над 10 пътни полицаи и толкова инструктори.....
Не че съм ги издирвал точно за това, ......клиенти случайно попаднали в моята работата...... и всичките те потвърдиха моята теза..... Червен-Жълт-Син !


Е , щом така твърдят компетентните лица - мога ли да помоля за по- ясна логика и тълкувание на закона от тяхна страна ?


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12751
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 07 дек 2017 20:54


Като знам как пишат актове,заеВи.


Потребителски аватар
petko5
Мнения: 2926
Регистриран на: Сря 11 апр 2007 18:16
Автомобил: VW Golf 3
Двигател: ААМ
Местоположение: София-Белоградчик-Стара Загора

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот petko5 » Чет 07 дек 2017 21:07


gergeto написа:
petko5 написа:Аз продължавам да твърдя, че реда е: Червен-Жълт-Син !

п.с.
Ако това е от значение и за потвърждение на протокола, разговарях с над 10 пътни полицаи и толкова инструктори.....
Не че съм ги издирвал точно за това, ......клиенти случайно попаднали в моята работата...... и всичките те потвърдиха моята теза..... Червен-Жълт-Син !


Е , щом така твърдят компетентните лица - мога ли да помоля за по- ясна логика и тълкувание на закона от тяхна страна ?


Знак №1 НЕ СИ ДЛЪЖЕН ДА СПРЕШ ....!!!!, докато знак №36 СИ ДЛЪЖЕН ДА СПРЕШ !!!!

Каква по желязна логика искаш от това искаш ?

Спирам да пиша по темата...... :no


Zdravko Zankov написа:Като знам как пишат актове,заеВи.


Като знам и как взимат книжки.... :no


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12751
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 07 дек 2017 21:11


Хм,а кой дава книжки?


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот gergeto » Чет 07 дек 2017 21:15


Наскоро ,това лято карах шоф. курсове ,но не съм установил някаква промяна в практическата част на правилника - кормуването и спазването на правилника , демек. Изпитът ми пред ДАИ по норматив е 50 мин. и изпитващия буквално се чудеше вече откъде да ме накара да мина ( делничен ден , по обяд) за да запълни времето на изпита. Минах и през много подобни ситуации на кръстовища и накрая си взех изпита с 1 ( една) наказателна точка , която получих за неспазване и по-ранно напускане на маркировка на ускорителната лента на околовръса. Инструктора ми е същия отпреди 26 години и му имам пълно доверие , а изпитващия от ДАИ беше един от гадните и мърморещи ДАИ -джии . Просто смятам че си взех изпита честно и начина ми на каране и спазване на правилника бе оценен положително от инструктор и изпитващ.Затова мога да споря за много пишман -тълкувания на правилника.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот Iezekil » Чет 07 дек 2017 21:21


petko5 написа:
Влади, пак ти казвам:
Няма такова правило....два различни знака с едно и също значение..... иначе е безсмислен целия закон :wink

Знак №1 НЕ СИ ДЛЪЖЕН ДА СПРЕШ.....!!!!, докато знак №36 СИ ДЛЪЖЕН ДА СПРЕШ !!!!
Това е разковничето в цялата ситуация, единия те ЗАДЪЛЖАВА да спреш, докато другия НЕ !

Аз продължавам да твърдя, че реда е: Червен-Жълт-Син !

п.с.
Ако това е от значение и за потвърждение на протокола, разговарях с над 10 пътни полицаи и толкова инструктори.....
Не че съм ги издирвал точно за това, ......клиенти случайно попаднали в моята работата...... и всичките те потвърдиха моята теза..... Червен-Жълт-Син !
Братле,тотално си в грешка,а това,че инструктор ти го е каза е тотална лъжа.За полицията съм склонен да се съглася.
Дали спираш или не,тук се пита за реда.По сегашните закони,двата знака се отнасят за пътя с предимство,а са в една група/вече/,понеже са един вид равнопоставени един спрямо друг.За да не гледам картинката,след автомобила по главния пт,следващия дето минава е тоя направо.Някъде беше цитиран члена за ляв завой и тук е с пълна сила,понеже знаците се отнасят и двата за пропускане на пътя с предимство.
Аз нещата които писах по-горе са от стария закон и не трябва да се подвеждаш/ако аз съм причината де/.Пак ще подчертая,че Б2 сега гласи "Пропусни движещите се по пътя с предимство",както и Б1.А един спрямо друг ползват правилото на десния и в случая -на завиващия в ляво и пресичащ пътя на движещия се направо.


Потребителски аватар
ivo_555
Мнения: 1913
Регистриран на: Чет 21 яну 2010 11:16
Автомобил:
Двигател:

Re: Я да ви видя в тази ситуация.... каква е последователността на това кръстовище ?

Мнениеот ivo_555 » Чет 07 дек 2017 21:32


Значи този на.триъгълника, не е длъжен да спре, спор няма, нооо, да предположим, че е спрял, за да даде предимство, отсреща на стопа също има кола, няма сила която да ме накара, ако аз съм направо да дам предимство на тоя срещу мен ако прави ляв завой, пък ако някой посмее да ме изкара виновен, със сигурност ще се видим в съда.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта