Ситуация на пътя - засичане на джигит в бус лентата

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8288
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Ситуация на пътя - засичане на джигит в бус лентата

Мнениеот Stivi » Пон 30 окт 2017 13:58


RPMLimit написа:На Джигита не му е позволено да изпреварва от дясно :screwy така че гори пред полицейските органи ако те са неподкупни :censored2 разбира се.

Та казваш,на път с три ленти за движение нямаш право да се движиш с по-висока скорост от този дето е в ляво от теб понеже го "изпреварваш" .... :mhihi




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ситуация на пътя - засичане на джигит в бус лентата

Мнениеот Vlad777 » Пон 30 окт 2017 15:10


Никога не е излишно за де цитира ЗДВП, защото явно доста хора не знаят какво правят по пътищата... :bishop


Чл. 15. (1) На пътя водачът на пътно превозно средство се движи възможно най-вдясно по платното за движение, а когато пътните ленти са очертани с пътна маркировка, използва най-дясната свободна лента.

(2) Разпоредбите на ал. 1 не се прилагат и водачът на моторно превозно средство може да използва за движение най-удобната за него пътна лента в следните случаи:
1. (отм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.)
2. (изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) в населените места, на пътно платно с две и повече пътни ленти за движение в една посока, обозначени с пътна маркировка или пътен знак, по които е разрешено движението на пътни превозни средства със скорост не по-голяма от 80 km/h;
3. когато навлизането по пътната лента се разрешава от светлинен сигнал.

(3) Броят на пътните ленти се определя от пътната маркировка или от пътен знак, а когато няма такива - от водачите, съобразно широчината на платното за движение, широчината на недвуколесните пътни превозни средства и от необходимото странично разстояние между тях.

(4) Когато има път, платно за движение, пътна лента или алея, предназначени за движение на определени пътни превозни средства, водачите на тези превозни средства са длъжни да се движат по тях.

(5) Когато няма специално предназначена за тях пътна лента или алея, водачите на мотопеди, велосипеди и други немоторни превозни средства може да използват за движение разположения отдясно по посоката на движението им пътен банкет, ако той е годен за това и ако това не пречи на другите участници в движението.

(6) (Нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) Когато пътна лента е сигнализирана за движение само на превозни средства от редовните линии за обществен превоз на пътници, се забранява движението на други пътни превозни средства.

(7) (Нова - ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. - ДВ, бр. 37 от 2015 г.) Забранено е преминаването и паркирането на пътни превозни средства в паркове, градини и детски площадки в населените места извън обозначените за това места.


Потребителски аватар
Mustang GT-R
Мнения: 462
Регистриран на: Пон 04 апр 2005 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Ситуация на пътя - засичане на джигит в бус лентата

Мнениеот Mustang GT-R » Пон 30 окт 2017 15:48


Тук и двамата са виновни. Единият защото кара в бус лентата, а другия, защото не е осигурил предимство на този в бус лентата при престрояването си. Не може участниците в движението да се правят на КАТ и да наказват нарушителите като не им дават предимство и в следствие на това да стават ПТП-та.


AdFunk
Мнения: 23
Регистриран на: Пон 16 апр 2007 16:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Ситуация на пътя - засичане на джигит в бус лентата

Мнениеот AdFunk » Пон 06 ное 2017 23:52


Добре де колеги, само на мен ли ми звучи нелогично да имаш предимство, след като се движиш в забранена за теб пътна лента? Как може да се тълкува като абсолютно правото на предимство на движещият се направо в бус-лента джигит, след като той не трябва да е там?

Има ли някой колега с наблюдения дали по същия начин се тълкува закона в чужбина?


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Ситуация на пътя - засичане на джигит в бус лентата

Мнениеот К.Одаджийски » Вто 07 ное 2017 7:29


Ами отнел си прадимство, ако вместо "джигит" там беше автобусът? Все тая е, на теб си ти пишат акт за отнето предимство, пък ако са пичове и на джигита акт за движение в бус лента и всички са недоволни


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Ситуация на пътя - засичане на джигит в бус лентата

Мнениеот Lupender » Вто 07 ное 2017 9:12


Относно тълкуването е въпрос на решение от съответния началник на КАТ. Преди няколко години причиних ПТП поради колебание - идвам от Е79 и спускам към Метро Благоевград, където излизам на път водещ към града. Сега там има знак (осигури предимство), но когато направих ПТП-то знака го нямаше (стоеше само стойката), навлязох внимателно и макар да погледнах в огледалото, не видях един бакшиш, който се движеше с дота висока скорост и го ударих в задната врата... Така, след като дойде КАТ, констатира липсата на знака и я отрази в акта, който ми написаха (заедно със скица). Обясних им логиката ми, че след като идвам от главен път би трябвало да съм с предимство, но така или иначе акта беше факт. Когато излезе постановлението, с известно задоволство открих, че имам само парична глоба, без отнемане на контролни точки, като началника беше взел предвид липсата на знак за осигуряване на предимство.


mitakas86
Мнения: 20
Регистриран на: Съб 04 ное 2017 0:32
Автомобил:
Двигател:

Re: Ситуация на пътя - засичане на джигит в бус лентата

Мнениеот mitakas86 » Нед 19 ное 2017 1:21


На мен какво ми се случи преди време - карам служебен бус, и коланът минава покрай ръчната спирачка, която "великите" автоинженери решили да сложат отляво точно до колана! Та като си слагам колана, понякога се усуква в ръчната спирачка, и я вдига! Така един ден, както си потеглям, ми светва удивителната на таблото. Видях, че колана се е оплел в ръчната - класика в жанра! Спирам, разплитам си колана, опъвам го, свалям ръчната, и си го слагам пак. Потеглям, и след 10 метра ми удря палка "зорко" наблюдавалият ме г-н Катаджия, който се появява незнайно откъде. Бях САМ. Обяснявам ситуацията, оня ми се смее и ми вика, че много филми съм бил гледал. :eek И вместо да ми пише един фиш и поживо-поздраво, оня отворко решава да ми друсне акт и да ми вземе талона и контролни точки!!! :screwy Пише като свидетел колегата му , който се появява отнякъде след 5 минути и хал хабер си няма, защото беше през цялото време с гръб и пишете акт на друг с моя късмет! Викам му - 1-во, като ме спря бях с колан, второ - колегата ти го нямаше и беше с гръб, как така го привличаш за свидетел? И този "приятен" и "справедлив" служител на МВР ми вика - "Каквото Аз кажа, това е! Щом Аз пиша, че си бил без колан, значи си бил! Каквото Аз му кажа на колегата, той това ще потвърди! Внимавай че наблизо има светофар, ако продължиш да ми адвокатстваш, ей сега ще те "направя" да минеш на червено!" :horror Побеснях и бях омерзен от този самозабравил се комплексиран служител на "реда". Веднага отидох до КАТ и писах жалба до началника им. Никакъв ефект! Ходих по адвокати като ми излезе НП-то, всички чупят пръсти и ми викат - "Ами хубаво, ама ти си сам, те са двама, нямаш свидетели, твоята дума срещу тяхната, няма как да го докажем в съда, че действително е било така, както ти казваш..." И си платих като поп за нещо, за което абсолютно не съм виновен. Освен това 3 пъти ходих да ми удължават акта, защото 3 месеца не излиза това НП! На всичкото отгорекато си платих "заслужената" глоба, банката в двора на КАТ ми взе 6лв комисионна за това, че захранвам банковата сметка на милата ни родна полиция. Хвала, хвала на такива "органи" !!! :mhihi

Последна промяна от radotom на Нед 19 ное 2017 2:05, променено общо 1 път.
Причина: А общото с джигита и бус-лентата къде го пропусна в писанието? ;)))



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 29 госта