Спиране от движение при неплатени глоби

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот MMX » Вто 07 ное 2017 11:12


Някой може ли да каже със сигурност има ли такова нещо да ти вземат номерата, ако при проверка се окаже, че имаш неплатен фиш? Чуваха се подобни варианти, но реалност ли са или журналистическа дезинформация? Примерно снима те камера, писмото се изгубва - имаш неплатен фиш без да знаеш. След половин година те спират за колан - не си платил, спираме те за 1-6м.

Малко като отделна тема, но вчера гледам в ел. поща писмо от НАП. Помислих го за спам, но викам чакай да проверя. Обясняват ми, че имам неплатен фиш, щели да правят административно производство, ако не го платя до 1 месец. Фишът е платен преди 1 година, след като излезе в новата система преди няколко месеца като неплатен ходих до КАТ да го отметнат. Отметнаха го и изчезна, но за НАП нещата явно вървят хем неточно хем и бавно. Ако има наказание "на пътя", човек трябва не само да плаща глоби ами и да си носи банкови извлечения в колата, че не се знае. И всяка вечер да проверява онлайн системата да не са му обработили през деня някоя снимка отпреди 3 месеца.




mitice
Мнения: 379
Регистриран на: Вто 04 окт 2016 19:59
Автомобил: Golf 3 Europe
Двигател: ABU

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот mitice » Чет 09 ное 2017 4:26


ПАк да кажем за недоразбралите, ЗА ФИШ НЕ СЕ СВАЛЯТ :) а само за АКТ :)


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот MMX » Чет 09 ное 2017 10:33


Мерси. Значи все пак има сваляне за "глоба" (акт). Ако пуснеш един цитат на закона няма да е зле, да се успокоя.

Ей това намерих, но се говори за глоба без уточнение акт или фиш:

"Чл. 171 За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:
1.временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач:

...
д) който управлява моторно превозно средство с наложена наказание глоба, незаплатена в срока за доброволно заплащане – до заплащане на дължимата глоба."


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот Vlad777 » Пет 10 ное 2017 1:34


И за неплатен фиш 10 лв могат да ти вземат книжката вече /по истински случай/.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот VWGT » Пет 10 ное 2017 13:46


май я взимат само при връчен и неплатен в срок
ако акта не е връчен (т.е. не знаеш за него), при спирането ти го връчват и вече след това ако не го платиш в срок, при следващо спиране взимат книжката
така че няма как да те изненадат

сега това с плащането и НАП е друг момент, за който също има решение. Плащаш само по електронен път, с превод или на ПОС, за да има история в банката.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот MMX » Пон 13 ное 2017 10:25


VWGT написа:май я взимат само при връчен и неплатен в срок
ако акта не е връчен (т.е. не знаеш за него), при спирането ти го връчват и вече след това ако не го платиш в срок, при следващо спиране взимат книжката
така че няма как да те изненадат

Дали имат данни кой е връчен и кой не?

VWGT написа:сега това с плащането и НАП е друг момент, за който също има решение. Плащаш само по електронен път, с превод или на ПОС, за да има история в банката.

Историята си е история, но като я има само в банката, а в НАП не я знаят какво следва? Не мога електронно да им кажа "ето вижте" - трябва на място да ходя да се разправям. Какво ме топли историята.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот VWGT » Пон 13 ное 2017 11:37


1. така твърдяха по телевизията, показаха таблета на катаджията, в който излиза цялата информация, вкл и за невръчени НП. Ама доколко нещата наистина работят така, не знам.
2. най-малкото ако се наложи, винаги ще можеш да представиш пред когото трябва доказателство. Алтернативата ти е да си пазиш касовата бележка ... никой не е казвал до сега, че заради неплащане към НАП ще ти спрат колата. А и според мен не трябва да ходиш никъде, връщаш им на НАП едно RE с приложено плащането и да се оправят.
За тези "хвърчащи" лисчета по пощата сме го коментирали много пъти, ако си сигурен, че си заплатил глобата ... нека да си я събират административно. В най-лошия случай ще трябва да се разходиш до НАП, в по-добрия ... няма да последва нищо.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот MMX » Пон 13 ное 2017 13:38


VWGT написа:2. най-малкото ако се наложи, винаги ще можеш да представиш пред когото трябва доказателство. Алтернативата ти е да си пазиш касовата бележка ... никой не е казвал до сега, че заради неплащане към НАП ще ти спрат колата. А и според мен не трябва да ходиш никъде, връщаш им на НАП едно RE с приложено плащането и да се оправят.
За тези "хвърчащи" лисчета по пощата сме го коментирали много пъти, ако си сигурен, че си заплатил глобата ... нека да си я събират административно. В най-лошия случай ще трябва да се разходиш до НАП, в по-добрия ... няма да последва нищо.

Силно ме съмнява, че с едно RE ще има какъвто и да е ефект. Отсрещната поща е обща за НАП, нещо в стил "infocenter@nap.bg" - нали не очакваш, че на тоя адрес идват 5-10 писма на ден и някоя секретарка внимателно чете всяко едно и стриктно отмята плащанията на подателя. Това "да се оправят" не върши работа, защото след половин година пак ще излезе неплатена глоба в някаква справка и пак ще те карат да доказваш, че си я платил. Съответно без никакви последици или компенсации затова, че те не са си изпипали работата и са ти губили времето. Интересно ми е, ако изтече давността за някой фиш дали системата ще го сметне и изчисти съответния документ или пак ще си виси до безкрайност или до поредната смяна на нова система.


Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1892
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот stefarata » Пон 13 ное 2017 14:39


Жалка работа. Миналата седмица ме спряха КАТ и единият от униформените само дето не се разплака от новата им система с въпросните таблети. Писаха ми 40 минути един прост фиш. Иначе това за спирането от движение е вярно. Тъпоти е че системите работят перфектно когато дължиш нещо. Но когато вече си ди олатил се оказва че никой не знае за това


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 553
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот alpinab » Пон 13 ное 2017 16:27


Всичко след 2006 ми е платено. Ще ми вземат ли книжката на пътя ако актовете преди тази дата висят неплатени?


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12753
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 13 ное 2017 17:01


Ние сме в края на 2017 година.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот MMX » Пон 13 ное 2017 17:13


Чух за 4г давност от служителката на гишето в КАТ (ако може да ѝ се вярва). Не знам редовите КАТ-аджии дали го знаят.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 553
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот alpinab » Вто 14 ное 2017 8:22


Имам представа, че сме 2017. Въпроса беше по-скоро дали все още има давност от 2 години. В последния закон за движение обновен на 26 Септември 2017г. не мога да открия нищо свързано с давност на фишове и наказателни постановления. Преди 10 години и повече назад, имаше такава точка в която се казваше по спомен, че всички глоби по-стари от 2 години губят давност и не подлежат на събиране. Явно тя е била вратична за неплащане на глоби и са я премахнали изобщо.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот MMX » Вто 14 ное 2017 10:23


Не може да няма давност. Даже за убийства има. Ако изрично не е казано, сигурно важи някаква по-обща давност.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот Andonov » Вто 14 ное 2017 10:37


Давност има към КАТ 2 или 3 г беше, но след това се прехвърля към НАП и там давноста е още по-голяма.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта