Спиране от движение при неплатени глоби

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот MMX » Вто 14 ное 2017 10:49


Към НАП би трябвало да е 5 години. Но това прехвърляне така и не съм сигурен става ли, кога се случва и как. Изваждате си ПИН/ПИК код за НАП и с него се виждат всякакви неплатени задължения. Същия върши работа и за гледане на осигуровки за НОИ, така че си струва едно разхождане.




Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот Andonov » Вто 14 ное 2017 12:13


Имах неплатен фиш 30лв от 08.2011г. В началото на тази година ми дойде писмо от НАП. Платих го и още на другия ден проверих в таблетите на КАТ дали е отразено плащането. Беше описано с точност до секундата на плащане. Така че който иска да не плаща.


Hambo
Мнения: 4
Регистриран на: Чет 05 окт 2017 8:58
Автомобил:
Двигател:

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот Hambo » Вто 14 ное 2017 12:59


MMX написа:Не може да няма давност. Даже за убийства има. Ако изрично не е казано, сигурно важи някаква по-обща давност.


И това доживяхме - пътни глоби за паркиране и фарове, да се приравняват с убийствата, по давност! Каква ще е следващата дивотия, сигурно доживотен затвор, ако не спазиш знак стоп?


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот MMX » Вто 14 ное 2017 14:20


Hambo написа:
MMX написа:Не може да няма давност. Даже за убийства има. Ако изрично не е казано, сигурно важи някаква по-обща давност.


И това доживяхме - пътни глоби за паркиране и фарове, да се приравняват с убийствата, по давност! Каква ще е следващата дивотия, сигурно доживотен затвор, ако не спазиш знак стоп?

Прочети пак за какво се говори преди да бързаш да пишеш. Казвам, че давност има за всичко, включително и за убийство (т.е. прощава ти се и това стига да мине достатъчно време). Щом за тежки престъпления има давност е логично да има и за дребни глоби.

http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/ ... vnost.html


Потребителски аватар
vlast_vd
Мнения: 147
Регистриран на: Вто 26 фев 2008 11:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Видин
Контакти:

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот vlast_vd » Вто 14 ное 2017 23:18


В ЗДвП не би трябвало да има текстове относно давността.
Тя е определена в Закон за административните нарушения и наказания ЗАНН - https://www.lex.bg/laws/ldoc/2126821377 .

Някой може да допълни, ако има още закони/разпоредби/документи свързани към определянето на давността.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 553
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот alpinab » Сря 15 ное 2017 8:57


Ето ги двете години, за които говорех:
--------------------------------------------------------------------------
Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
--------------------------------------------------------------------------


Сега изниква въпроса: Прибирането на книжка на пътя администативно наказание ли е?


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот Andonov » Чет 16 ное 2017 7:46


Да, защото ти пишат веднага акт. Дори и да платиш след 1 час миналите си задължения, за които ти отнемат книжката, оставаш без талон и чакаш месец(и) за да излезе НП.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот icoico » Чет 16 ное 2017 21:31


MMX написа:Някой може ли да каже със сигурност има ли такова нещо да ти вземат номерата, ако при проверка се окаже, че имаш неплатен фиш?...


Не. Само спират от движение колата и прибират малкия талон, ако си собственик :rolleyes

ЗДвП Чл. 171. (Доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г.) За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:
2. (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) временно спиране от движение на пътно превозно средство:
к) (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) на собственик, който управлява моторно превозно средство с наложено наказание глоба, незаплатена в срока за доброволно заплащане - до заплащане на дължимата глоба;
Чл. 172.(4) (Нова - ДВ, бр. 60 от 2012 г., в сила от 07.08.2012 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 9 от 2017 г., в сила от 26.01.2017 г.) В случаите по чл. 171, т. 2, букви "в", "и", "к", "л", "м", "н" и т. 2а свидетелството за регистрация на моторното превозно средство се изземва със съставянето на акта за установяване на административното нарушение на лицето, управлявало моторното превозно средство...


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот Lupender » Сря 13 дек 2017 22:28


На мен ми взеха книжката за един ден, на другия платих натрупаните глоби и си я взех, но без талона, понеже щели да ми наложат акт за неплатените глоби (?!). За момента изчаквам да си получа талона и евентуално акта. Изрично ме предупредиха да пазя вносните бележки като ида за талона и да настоявам за "ръчно премахване на данните за нарушения от системата", каквото и да означава това.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Спиране от движение при неплатени глоби

Мнениеот icoico » Чет 14 дек 2017 8:51


Lupender написа:...Изрично ме предупредиха да пазя вносните бележки като ида за талона и да настоявам за "ръчно премахване на данните за нарушения от системата", каквото и да означава това.


Точно това, което значи. Случайно при посещение в НАП по друг повод ми изскочи неплатен фиш отпреди пет години. Сигурен съм, че го платих още същия ден след издаването, ама като не пазя бележка-платих си го още един път, като поп и то при положение, че е с изтекла давност, ама не ми се рискува да ме спрат и да ми приберат книжката, докато чакам решение за опрощение на едни 20 лева. Системата им е ВъГъЗъ :twisted :censored2

20171214_083937 (1).jpg
20171214_083937 (1).jpg (89.9 KиБ) Видяна 2110 пъти



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта