Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
rado7319
Мнения: 6
Регистриран на: Чет 12 апр 2012 15:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот rado7319 » Нед 19 ное 2017 19:23


На пръв поглед има огромно разнообразие от фабрични и самоделни дневни светлини.
Много от самоделките не отговарят на изискванията за височина , отстояние и т.н.

Обаче едно е ЯСНО - независимо дали дневните светлини са на къси, процент на дълги , вместо габарити, заедно с габарити, заедно с мигачи в двусветлинна крушка, вместо фарове за мъгла, заедно с фаровете за мъгла независимо дали самите фарове за мъгла са отдолу на бронята или в основния фар, или са някъде по бронята, където е преценил поставящия ги те ТРЯБВА да работят САМОСТОЯТЕЛНО!
Т.е не може заено с тях да светят предни габарити, задни габарити или осветление на задния регистрационен номер.

Например ако си пуснете габаритите заедно с фаровете за мъгла и твърдите, че това са ви дневните нарушението е че Ви светят предните и задните габарити и осветлениео на номера!


ЗА КСЕНОНА - Мой познат наскоро са го глобили 500 евро( 250 евро, ако се плати до 48 часа) в Леон, Испания затова че е бил със ксенон , поставени в рефлекторен фар, ОБАЧЕ:
- не заради ксенона, той не е забранен
- не заради липсата на лупи , те не са задължителни ,
А ЗАРАДИ ЛИПСАТА НА:
- система за автоматично регулиране височината на фаровете
- система за измиване на фаровете
Тези последните две изисквания ВИНАГИ са били задължителни!

Доколкото познавам ситуацията в Испания е много вероятно дори да сте с КСЕНОН на фаровете за мъгла да нямате проблеми ното с ксенона, нито с лупите, НО от пръскалките и жироскопа не можете да се спасите.

В България тези неща ще се оправят след 20 години - тогава всички коли ще бъдат с фабрични дневни и тук, и ксено
на ще е в историята.




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8288
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот Stivi » Нед 19 ное 2017 23:25


Мдааа,съгласен съм да не глобяват за ксенони,само да правят проверка дали заедно с китайския шит си монтирал и миячки и жироскопи.... :mhihi


rado7319
Мнения: 6
Регистриран на: Чет 12 апр 2012 15:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот rado7319 » Пон 20 ное 2017 0:03


...

Последна промяна от Vlad777 на Пон 20 ное 2017 0:29, променено общо 1 път.
Причина: Това не е място за безплатна реклама


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот Vlad777 » Пон 20 ное 2017 0:28


Така и не разбрах смисълът на тази тема какъв е, освен да си рекламираш някакъв сайт, линкът към който изтрих.


rado7319
Мнения: 6
Регистриран на: Чет 12 апр 2012 15:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот rado7319 » Пон 20 ное 2017 0:37


Смисъла е от обща култура да се знаят две прости истини:
1. ДНЕВНИ СВЕТЛИНИ- Да, ВСЯКАКВИ, но БЕЗ НИКАКВИ ДРУГИ включени СВЕТЛИНИ
2. КСЕНОН - ДА, Лупи - не е задължително, ОБАЧЕ - умивалници и жироскопи - задължително!

На този сайт просто са дадени много простичко и сбито всички изисквания за дневните. Никаква реклама не съм искал да правя.
Извинявам се за недоразумението :surprised


Потребителски аватар
Tipsy
Мнения: 1072
Регистриран на: Сря 13 окт 2010 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: НЕ СЪМ ОТ СОФИЯ

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот Tipsy » Пон 20 ное 2017 8:28


Аз докато не го видя написано в закон не го вярвам. Всичко друго е плод на писателски разсъждения.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот VWGT » Вто 21 ное 2017 10:23


разсъждения по картинка ... и за DRL и за ксенона.
И по двата въпроса има теми във форума с цитати от конкретните EU директиви.


Потребителски аватар
mk5_gti
Мнения: 179
Регистриран на: Пет 21 дек 2012 19:23
Автомобил: Golf 5 GTI DSG
Двигател: BPY 2008

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот mk5_gti » Вто 21 ное 2017 20:50


Моят голф е със заводски DRL и светят единственно лупите на къси. Не светят габаритите и лампите на номера. След като пусна ръчната фаровете светват и единственият начин да ги изгася е да дръпна ръчна.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот VWGT » Сря 22 ное 2017 10:25


таблото свети ли ти :) ако ползваш ръчната това е т.нар. "скандинавски" тип на дневни светлини. Фабрично е заложен в много автомобили, които се продават в скандинавия, заради особеностите на тамошния климат (6 месеца нощ:)). Аз съм примерно с "канадския" вариант, който и ти го имаш и е въпрос на цъкане с ВАГ-КОМ ... избираш коя секция на колко процента да се пали сама при даване на контакт.

DRL се появява и става норма малко по-късно. Част от цитатите на радко се отнасят за фабрично вграждания DRL и са проблем на самия произовдител. Без да отговаря на тези спецификации, колата няма да се допусне до пазара. Афтърмаркет DRL реално е измислица, която покрива калпаво описаните (и непълно ненужни) бг разпоредби за дневни светлини (което не е DRL). Според нашия закон и късите светлини на автомобила са дневни светлини. Попринцип, когато едно техническо нововъдение при колите се появи, то винаги засяга само произведените след него, за по-старите не е задължително ... примери колкото искаш ... ESP, TPMS, DRL и тн. Коланите на задните седалки също ... единствено не съм сигурен за коланите на предните седалки дали не са станали задължителни за ретро колите, ама май не са.

За ксенона е малко по-прав, ама пак не съвсем :) Фарът, независимо дали е рефлектор или лупа, също трябва да е HID сертифициран. Неоходимо е да има съответната Е щампа. Без нея и с 5 кантара да е, пак не става. Изобщо, за да си сложиш афтермакет ксенон по правилата, ще ти излезе по-скъпо отколкото да си вземеш оригинален втора ръка :)

А за халогените ... може и да се получи номера само ако са вградени в едно тяло с основните светлини, като така ще имат и "кантар" и измиване и щампа. На прима виста се сещам за голф4, суперб1, мазда6 ... има такива коли.


Потребителски аватар
mk5_gti
Мнения: 179
Регистриран на: Пет 21 дек 2012 19:23
Автомобил: Golf 5 GTI DSG
Двигател: BPY 2008

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот mk5_gti » Сря 22 ное 2017 13:40


Не ми свети таблото, светят само фаровете. И когато запаля и сваля ръчната на таблото ми свева надпис DRL...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот VWGT » Сря 22 ное 2017 14:42


питах за таблото, защото и за него съм срещал обяснение ... което може и да е така, не знам ... твърди се, че не свети, за да се сетиш като се стъмни да си включиш истинските фарове. Тогава светва и вътрешното осветление на колата, както се активира и функцията corner light, ако я имаш.

И скандинавския и северно американския режим включват и задните габарити и осветление на номера.


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот Andonov » Сря 22 ное 2017 15:24


скандинавския пали и габарите, докато американския само късите


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот VWGT » Сря 22 ное 2017 15:49


аз мисля, че съм на американския и ми светят и габаритите ... ама може и да бъркам, доста отдавна го цъках това.
доколкото помня, скнадинавския искаше да се дърпа и пуска ръчната, за да пали фаровете и за това май избрах американския...


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот MMX » Сря 22 ное 2017 16:20


rado7319 написа:1. ДНЕВНИ СВЕТЛИНИ- Да, ВСЯКАКВИ, но БЕЗ НИКАКВИ ДРУГИ включени СВЕТЛИНИ

Кой го твърди това? Значи светят задни габарити през деня и си в нарушение - струва ми се, че си съчиняваш правила. За задния номер си представям как някой през деня може да разбере, че се осветява. Че и да ме глоби, защото заслепявам някого - с лампите отпред няма проблем, но отзад става чудо.


rado7319
Мнения: 6
Регистриран на: Чет 12 апр 2012 15:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

Мнениеот rado7319 » Сря 22 ное 2017 19:45


Добре, имам предвид основно фабричните DRL - наистина има всякакви варианти - на къси, в габарити 21/5 - 21вата дневните, 5 вата габаритите, на фаровете за мъгла, отделни и светят САМО те.

Идеята да не светят задните габарите е да не те блъснат отзад , заради постоянно светене на лампи , подобни на стоповете :cry

За ксенона - има си фабричен и с лупи и с рефлектор, ВИНАГИ с пръскалки и жироскоп.

По АНАЛОГИЯ - фабричното може да си го направим сами да е като него :icon_lol



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта