Превишена скорост

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Превишена скорост

Мнениеот Iezekil » Съб 16 дек 2017 8:11


icoico написа:
Iezekil написа:бе нали му пише на акта 80км разрешена,кво градско


Глобата е наложена за превишена скорост в града, затова.

Не схващам нещо...във вашия град 80км. ли е разрешеното за градско?




Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Превишена скорост

Мнениеот icoico » Съб 16 дек 2017 8:32


Iezekil написа:
icoico написа:
Iezekil написа:бе нали му пише на акта 80км разрешена,кво градско


Глобата е наложена за превишена скорост в града, затова.

Не схващам нещо...във вашия град 80км. ли е разрешеното за градско?


Колкото по знак, толкова е разрешено. И не само в нашия. Обаче санкциите за превишена скорост в и извън населено място са по различни алинеи от закона, демек наказателното постановление пада в съда по формални причини, независимо дали съответният джигит се е движил с 40 или 400 километра в час над ограничението. За какво, мислиш има толкоз много тарикати по пътищата :smile


Потребителски аватар
vlast_vd
Мнения: 147
Регистриран на: Вто 26 фев 2008 11:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Видин
Контакти:

Re: Превишена скорост

Мнениеот vlast_vd » Съб 16 дек 2017 10:33


Zdravko Zankov написа:Това не е околовръстното,а изхода за Перник.



Изходът за Перник, но е единствената табела, според която околовръстното шосе е във населено място.

Взеха да се появяват, коментари че се търсят(търся) оправдание наказанието да се обжалва, което е така. Но според мен е напълно правилно поне да се преразгледа и евентуално наложи като за извънградско, защото се вижда, че липсват правилно поставени табелите за неселено място, според които се определя един път дали е в населено място или не.

Монтана е аналогичен случай, когато се влиза откъм Берковица. Там табелите също липсват.

ПП. Аз пускам един сигнал в контактния център на СО за липсващи табели, пък те нека преценяват дали ще си го преместят от единия крачол в другия или ще ги поставят


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12752
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Превишена скорост

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 16 дек 2017 11:00


Човече, това не е околовръстното шосе.
А изхода за Перник.
Околовръстното остава далеч назад,при Борис Три,както казва Пената.
Защо все околовръстното ти е в устата?


Потребителски аватар
tomata
Мнения: 482
Регистриран на: Нед 11 юни 2006 18:21
Автомобил: VW Passat B5 Alhambra
Двигател: AWT AWC
Местоположение: Пазарджик

Re: Превишена скорост

Мнениеот tomata » Съб 16 дек 2017 14:55


Това не е ли точно на шела на бояна на околовръсното. Там е пълно с знаци с ограничение 80. По рано имаше и знаци за камери. Нз защо се дърляте излишно. Според мене е по добре да е 80 ограничението защото ако е 50 и както е минал с 131 ще е доста над 400лв глобата.
П.с. Моля колегата където съветва да обжалва, да даде инфо как разбираш кой полицай ти е писал акта и как разбираш има ли право да пише актове. Аз лично съм виждал на тъста ми 3 снимки и име на полицай не съм видял(снимките бяха 2013г). Ще бъде полезно на всички, получава ли честитки.


Потребителски аватар
vlast_vd
Мнения: 147
Регистриран на: Вто 26 фев 2008 11:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Видин
Контакти:

Re: Превишена скорост

Мнениеот vlast_vd » Съб 16 дек 2017 15:52


Ще обобщя всичките си разсъждения.
Всички сме съгласни, че там ограничението е 80км/ч и относно това няма спорове. Обаче наказанията за градско и извънградско за превишена скорост са различни.

Тъй като минавам през въпросната отсечка, идвайки от Видин през Петрохан, и досега никога не съм видял табела за влизане(излизане) в(от) населено място (освен тази за Горна баня, но тя не противоречи на предположението, че движещоте се по СОП все още не са влезли в населено място), поради което аз няма как да знам, че стигайки до камерата на Бояна вече съм в населено място. Ето затова е редно наказанието за превишена скорост, засечна от камерата до Бояна, да е съставено според разпоредбите за превишена скорост относно извън населено място. Тук поисках от Здравко да ни покаже според коя табела за населено място, въпросната камера се намира в границите на някое, което и да е, населено място. Аз от него видях само четене отгоре отгоре и леки нотки на заяжане, но не и указано местоположение на табела оказваща границата на населено място, според която тази камера е в населено място.

Опитах да намеря контрааргумент за това мое предположение. Оказва се, че такъв има и това е табелата на шосето Перник<->София, която съм показал. Така, когато идваме от Перник към София, още в налалото на Княжево се оказваме в населено място(гр.София) и стигайки до кръстовището на бул. Никола Петков(СОП) с бул. Цар Борис III не сме го напуснали. Правим десен завой към кв. Младост и стигаме до въпросната камера. При така описания маршрут камерата се намира в границите на населено място. @Здравко, сега разбра ли защо говоря за околовръстното и табелата на изхода за Перник?


В крайна сметка, гр. София няма необходимите табели, с които да се определят еднозначно границите на населеното място, или са поставени на неподходящи места.

Колегата @Seedd може да сподели тези мои размишления с адвоката, с когото ще се съветва.
А от морална гледна точка е съвсем правилно да си поеме наказанието за извършеното нарушение, независимо от факта че може да се окаже сакциониран по неподходящ член/алинея/точка.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Превишена скорост

Мнениеот Iezekil » Съб 16 дек 2017 18:41


Явно този толеранс ти го правят именно заради неяснотата във или извън населено място си.На Ицо коментара е несериозен,понеже ако в закона пише,че скороста в населено място е максимална 50,то и знак 120 да видиш,не е оправдано юридически да надвишаваш тази по закон А пък глобата за превишаване в извн наслено място над 50 km/h - е 600 лв,така че е все тая.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Превишена скорост

Мнениеот icoico » Съб 16 дек 2017 19:03


Iezekil написа:...На Ицо коментара е несериозен,понеже ако в закона пише,че скороста в населено място е максимална 50,то и знак 120 да видиш,не е оправдано юридически да надвишаваш тази по закон А пък глобата за превишаване в извн наслено място над 50 km/h - е 600 лв,така че е все тая.


На Ицо коментарът се дължи на това, че чете законите до края, а не докъдето му изнася или докъдето счете, че е достатъчно :c020

ЗДвП Чл. 21. (1) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 47 от 2012 г.) При избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство е забранено да превишава следните стойности на скоростта в km/h:
(2) Когато стойността на скоростта, която не трябва да се превишава, е различна от посочената в ал. 1, това се сигнализира с пътен знак.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Превишена скорост

Мнениеот Iezekil » Съб 16 дек 2017 19:42


Където под "различна" се има предвид "по-ниска".Но все пак както казах явно самите органи усещат пропуск и съответно правят отбив от скороста/което сефте чувам/.Така и така гобата по този начин е изравнена с извънградската.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Превишена скорост

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 16 дек 2017 20:27


Няма се предвид по ниска. Има се предвид различна. Различна от 50 км в час може и да е 80 и 60 и 70 и 120, може и да е 30 и всичките се указват с подходящия знак.
Не знам северната тангента е с ограничение 120 км, градско ли се води или извънградско като си е реално околовръстното на София


Потребителски аватар
vlast_vd
Мнения: 147
Регистриран на: Вто 26 фев 2008 11:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Видин
Контакти:

Re: Превишена скорост

Мнениеот vlast_vd » Съб 16 дек 2017 20:28


"Отбив"-ът в скоростта е поради съвсем друга причина, а именно точността на уреда в измерването. В този случай това е радарът и той си има допустима грешка от 3% . За да не се получи, че санкционираният е ощетен допълнително и несправедливо, то грешката на уреда се взема в негова ползва.

Поради тази причина, при измерени 131км/ч санкцията е за 0.97*131=127.07км/ч. А реално скоростта е била между 127.07км/ч и 134.93 км/ч.


К.Одаджийски написа:...
Не знам северната тангента е с ограничение 120 км, градско ли се води или извънградско като си е реално околовръстното на София


И там би трябвало да е извънградско, поне в краищата ѝ. А във вътрешността може и да попада в зоната на някой квартал, а знака да е пропуснат.
Ти, като човек от монтанския край, можеш ли да ни кажеш горе-долу къде е била табелата на монтана влизайки откъм Берковица? До колкото ми е известно, тамошната камера е извън града, а ограничението в зоната ѝ на засичане е 60км/ч. Някъде между камерата и кръговото предполагам, че е била/трябва да бъде знака за гр.Монтана?


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Превишена скорост

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 16 дек 2017 20:40


Преди беше 50-60 метра след пропадналия завой на Чернила, т.е стотина метра преди камерата на СБА, но там ограничението откак се помня е 60 км/ч, дори и преди камерата


Потребителски аватар
darknessevil
Мнения: 215
Регистриран на: Нед 13 май 2007 10:13
Автомобил: Passat B6 DSG 2009
Двигател: CBBB 170hp
Местоположение: София

Re: Превишена скорост

Мнениеот darknessevil » Чет 28 дек 2017 13:34


Iezekil написа:Не схващам нещо...във вашия град 80км. ли е разрешеното за градско?


Iezekil написа:Където под "различна" се има предвид "по-ниска".


Ходи си върни книжката, моля те. Ще направиш едно добро, ако пътуваш с обществен транспорт.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Превишена скорост

Мнениеот Iezekil » Чет 28 дек 2017 13:51


Прав си,моето момче.Трябва да се минават опреснителни,неведнъж съм го казвал.


Потребителски аватар
darknessevil
Мнения: 215
Регистриран на: Нед 13 май 2007 10:13
Автомобил: Passat B6 DSG 2009
Двигател: CBBB 170hp
Местоположение: София

Re: Превишена скорост

Мнениеот darknessevil » Чет 28 дек 2017 13:59


Да. Или човек да поема самоинициативата да не "лежи" на знания от миналия милениум, а сам да опреснява спомените си и да се запознава с новостите.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта