Актуални промени в ЗДвП

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот VWGT » Пет 11 авг 2023 12:28


Защото има хора, които не са наясно с всички процеси и особености при тестването, а полицайте са склонни да спестяват инфо.




Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот fur1ous » Пет 11 авг 2023 17:54


Адвокат съветва да не подписвате протокол за изземване на кола

Аз го разбирам така, подпишеш ли да ти вземат колата ако излезнеш положителен на теста, един вид се признаваш за виновен, аз лично никога не бих подписал, ако ми излезне положителен, но и не употребявам наркотици де. :c020


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19698
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот Vlad777 » Пет 11 авг 2023 20:36


Доста хора не употребяват, но се оказва, че има 400 медикамента без рецепта, които могат да дадат положителен резултат. Например ибопрофенът или сироп за суха кашлица...
Важна особеност е, че едни от най-често използваните без рецепта лекарства, също могат да повлияят на резултатите, провокирайки фалшив резултат и повличайки след себе си многобройните последици от това.

Кои лекарства могат да провокират фалшиво позитивен резултат?


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот 777 » Пет 11 авг 2023 21:52


Не знам какви медикаменти има, но аз виждам явен напън да се измислят оправдания. Можело еди какво си - като може, значи ще се ползва друг тест. Оправданията са точно като статията по-назад за оня, който уж имал 3 упойки при зъболекар него ден и затова бил положителен тестът. Като са толкова нестабилни тестовете, да прибират колите на дрогираните след като излезе изследването след 5-10-20 месеца (срок, който отново е изсмукан от пръстите, защото били много заети). НО, при 1.2 промила се прибира на момента, кръвен тест, който излиза на същия ден и се решава колата при кого остава. Поне за пиене да действат на момента, а не през цялото време да коментират оправдания заради неточните тестове за наркотици и покрай тях някак тихомълком дай да не вземаме кола и за явно пияни. Не виждам особена нужда и от кръвен тест - всеки с над 1.2 промила би трябвало да е "ясен" на място при гледане, мирисане или тест да ходи по права линия.

Не знам само как ще се оправят когато пиян кара собствената си кола, до него се вози друг пиян, при спиране шофьорът отива на дясната седалка, после или слиза или се разменят, но в крайна сметка започват да твърдят, че шофьор е бил другия, за когото колата се явява чужда. Как полицаите ще доказват, че реалният шофьор е бил еди кой си. Ще стане масова практика.


gadnyara
Мнения: 268
Регистриран на: Чет 15 фев 2018 18:35
Автомобил: Golf7 GTE 17 + MB S205 220d 20
Двигател:

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот gadnyara » Съб 12 авг 2023 21:31


Нещо не мога да схвана - при еднакво деяние не е ли редно да се налага еднаква (подобна) санкция? Ако богат човек убие някой, присъдата му по-голяма ли трябва да е спрямо някой с ниски или никакви доходи....?!
Някакъв див псевдо-социализъм прозира тук. Според мен, това тотално ще отпадне до няколко месеца. Глупаво е.
Уточнявам, не съм нито от пиещите шофьори, нито от богатите. Просто винаги се опитвам да мисля справедливо.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот 777 » Съб 12 авг 2023 23:31


Не знам за какъв див социализъм ти се вижда. Глоба примерно 1000лв. Единият с Мерцедес, който струва 150,000лв. Бъркат ли го 1000лв? Не. Ще ги плати, после пак, пак и пак ще пие. Даже ще се хвали как не го бърка да плаща и си пие. Да направят глобата 30,000лв за да го заболи тоя с мерцедеса, става ли? Тогава какво прави човек с кола за 2000лв? Продава си апартамента, ако има собствен. В случая въпросът е решен просто - каквато кола имаш, такава ще изгубиш.

Във Финландия не е имало социализъм, но са стигнали до подобен тип глоби:

https://www.168chasa.bg/article/12651186


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот dobrin » Нед 13 авг 2023 16:24


Как пък на мен не ми е показвало нито веднъж нещо различно от 0.0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000?!? :gruebel
Ама щяло това, ама щяло онова ... Ама подкупите, ама лекарствата ... Сивата икономика ...
Половин България пие и кара (щото сме мъже, разбийш лЕ и на мен две бири не ми показват, щот съм МЪЖ 130 кила!), проблемът били лекарствата и грешните тестове. Ама те тези лекарства, които показват на полевите тестове в тях пише, докато ги приемате, да не шофирате и да не работите с машини. :lupe
Е, кръвната проба не лъже!
Когато следващият път обсъждате законодателни промени в наказателното право, се запознайте предварително с понятието за наказание и целите му и си отговорете на въпросите какви са всъщност те при така предвидените наказания.
Винаги може и по-добре, може да имаме и по-работещи институции, но все отнякъде трябва да се започне. У потенциалните нарушители трябва да има страх от наказателно преследване (генерална превенция). Установените нарушители трябва да се поправят, а ако не - максимално да им се отнеме възможността да вършат подобни деяния в бъдеще. И дори само подкупите, които трябва да платят да станат тройно по-големи, пак е някакъв, макар и минимален успех. Защото страхът и бъркането в джоба са двете най-движещи сили за българина.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 891
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот MamaMy » Нед 13 авг 2023 23:34


И пак заКОН. За ЛЪВ няма да важи. Силните на деня пак ще се измъкват на кило и канче покрай вратата. Ще ми се контролните органи да са мъжки органи, ама надали. Докато заплатите им се определят от политиците, независимостта ще е по Айнщайн. Системата е яко "Хризантема". Докато не се смени кардинално, на нашата улица все ще вали. Далече съм от мисълта, че влизането в Шенген шъ ни оправи. Факт е, че в ЕС се наблюдават доста практики за които нас ни газят, а добрите практики които сочат колегите по-горе все са на страни по допирателната на ЕС. Явно по тез' ширини трябва да се лее кръв за да станат нещата добре. И тази кръв да е артериална, а не менструална.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот 777 » Нед 13 авг 2023 23:43


MamaMy написа:И пак заКОН. За ЛЪВ няма да важи. Силните на деня пак ще се измъкват на кило и канче покрай вратата.

Това да ти е проблемът. Нека първо конете да спрат да карат пияни и да останат само лъвовете. Дори наполовина да спаднат, пак е голямо постижение. А надявам се броят на конете е 50-100 пъти повече от лъвовете.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 891
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот MamaMy » Нед 13 авг 2023 23:58


Нямам големи наблюдения, но забелязвам, че напоследък на нашите коне едвам им стигат парите за зоб та не остават много за бензин. Навъдиха се обаче едни прясно забогатели по-тъмни коне. Дойдоха от чужбинско с по-нови каруци и решиха, че са хванали Алах за халата. Карат всякак и най-вече без тефтери. То освен каруците няма какво друго да им вземат. Иначе лъвовете редовно се черпят карали. И обратното, но заедно с подходящите органи. Даже с топ органите.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот 777 » Вто 15 авг 2023 21:33


Нови легенди и оправдания:
https://novini247.com/novini/vav-vrazka ... 98308.html

Само 1.5% от инцидентите били причинени от пияни. Направо може и без глоба, явно пияните се справят като трезвени.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот thanis » Сря 16 авг 2023 11:23


Ами колега - вярно е това, че много нисък процент е заради алкохола. Но не означава, че няма смисъл. Масово се кара с алкохол, но това не означава, че когато има алкохол има и птп. Идеята е да има по-малко хора зад волана с алкохол.

Поради основно нарушение – първо нарушение на водач управление на МПС
след употреба на алкохол, са настъпили 83 ТПТП, при които са загинали 7 и са ранени 97
участници в движението по пътищата. За 2021 г. данните са 64/3/74


Публична информация е това https://www.mvr.bg/docs/librariesprovid ... 375b6b7e_0


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 16 авг 2023 12:13


https://ec.europa.eu/transport/road_saf ... its_bg.htm

Полезно за пътуващи в чужбина ,от падащите менюта може да се избере държава и тема


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8296
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот Stivi » Чет 17 авг 2023 17:02


777 написа:Нови легенди и оправдания:
https://novini247.com/novini/vav-vrazka ... 98308.html
Само 1.5% от инцидентите били причинени от пияни. Направо може и без глоба, явно пияните се справят като трезвени.

Не казвам, че трябва да пиеш, или друсаш и да караш, но е факт, че ПТП-тата заради пиене или дрога са нищожен процент от всички, просто се появиха 2-3 случая с голям обществен отзвук и затова дописаха закона "на коляно" ! Точно както "високата" скорост от 140 км/ч по българските магистрали /която масово се заклеймява/ е виновна със същият процент, за ПТП-тата по магистралите, но очаквам скоро и там да направят промени, добре че колата ми и без това не е за скорости над 140, иначе много щеше да ме е яд :thumb_down
P.S С нетърпение очаквам да чуя, за първите конфискувани коли с цена над 100 000 лв. :wink


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Актуални промени в ЗДвП

Мнениеот 777 » Пет 18 авг 2023 11:24


За % ПТП с участие на пияни имам съмнения за изкривена информация. Примерно ако даден шофьор умрял при ПТП, правят ли му тест за алкохол? Ако се е блъснал в дърво, но е оживял - ще тръгне ли да вика КАТ за да установят, че е бил пиян и да го санкционират?



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 136 госта