Отписване на ватомобил

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Caddyluck
Мнения: 50
Регистриран на: Чет 03 мар 2022 18:14
Автомобил:
Двигател:

Отписване на ватомобил

Мнениеот Caddyluck » Вто 12 сеп 2023 17:36


Здравейте,чух че имало начин да не бракуваш автомобила си ,но да не ти текът данъци.Има ли такъв вариант.Имам кола която не ползвам ,но не искам да продавам за сега.Но данъка скочи двойно(200+),и си мисля за такъв вариант или ме подвеждат?




Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Отписване на ватомобил

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 12 сеп 2023 18:23


Не мисля, че има такъв сценарий.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1345
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Отписване на ватомобил

Мнениеот fur1ous » Вто 12 сеп 2023 18:33


Е има, сваляш номерата, с тях и талоните на колата отиваш в кат за да дерегистрираш колата, като трябва да пуснеш заявление,че колата ще се държи в частен двор. Това е процедурата. Нямаш регистрация, нямаш данъци.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 890
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Отписване на ватомобил

Мнениеот MamaMy » Вто 12 сеп 2023 20:47


Това реално е бракуване. За да я възстановиш после трябва да мине Технотест.
Специално питах в КАТ. Нямало друг начин. Това е мега тъпо, но държавата няма да изтърве този мазен кокъл.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Отписване на ватомобил

Мнениеот Zdravko Zankov » Вто 12 сеп 2023 20:54


Свалиш ли номерата, мача е свирен.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Отписване на ватомобил

Мнениеот Ивайло Димов » Сря 13 сеп 2023 2:04


1524 Временно спиране от движение на превозно средство по желание на собственика
Заявителят може да поиска временно спиране от движение на превозно средство, когато възнамерява да не го ползва продължително време, както и да ограничи ползването му от други свързани с него лица

На основание на: Наредба № І-45/2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и ремаркетата теглени от тях
Орган по предоставянето на административната услуга: Звена "Пътна полиция" при Столичната дирекция на вътрешните работи и Областните дирекции на МВР

Срок за предоставяне: Незабавно

Срок на действие на документа/индивидуалния административен акт: До подаване на заявление за пускане в движение

Орган, осъществяващ контрол върху дейността на органа по предоставянето на услугата: Директор на Областна дирекция на МВР в което е съответното звено "Пътна полиция"

Орган, пред който се обжалва индивидуален административен акт: Директор на Областна дирекция на МВР в което е съответното звено "Пътна полиция"

Ограничения и условности: Временно спиране от движение на превозно средство се извършва само в звено "Пътна полиция" по постоянен адрес на собственика или адреса на седалището на стопанския субект.

Изисквания, процедури, инструкции
Подаване на заявление
Заявлението се генерира от информационна система на МВР. Данните са попълнени автоматично. Заявителят само проверява данните и удостоверява с подписа си верността им. Заявителят не е необходимо предварително да попълва заявление.

Към заявлението се прилагат:

1. документ за самоличност
2. молба в свободен текст, в която се посочват причините за спиране на превозното средство от движение
3. част II на свидетелството за регистрация на превозното средство
4. документ за преминат технически преглед - ако е в срока на валидност
5. документ за платена държавна такса
6. нотариално заверено пълномощно - когато регистрацията се заявява от пълномощник

Образци
Типово заявление за услуги по регистрация на превозни средства (образец само за сведение! Заявлението се попълва и отпечатва на гише)

Нормативна уредба
Наредба № І-45/2000 г. от Наредба № І-45/2000 г. за регистрацията, отчета, пускането в движение и спирането от движение на моторните превозни средства и ремаркетата теглени от тях

Заплащане

Услугата може да бъде заплатена по един от следните начини:
На гише в административно звено за обслужване с банкова карта
По банков път


Няма подобни неща без сваляне на номера :) При спиране от движение се дължи общинския данък без значение дали колата е в състояния да се движи .При дерегистрацията в случая се плаща данък до деня в който е подадено заявлението и КАТ подадат информация в общината.Но това се прави ако колата ще се бракува или продава на части ,случая мисля че няма нужда от подобни гимнастики за да се спести данък .

Автора иска да прецака системата като не си плаща данъка но МПС-то си е регистрирано и може да си го ползва когато поиска .


nikmar
Мнения: 345
Регистриран на: Пон 22 ное 2010 11:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Отписване на ватомобил

Мнениеот nikmar » Сря 13 сеп 2023 13:26


Аз имам кола, която е спряна от движение, номерата (черни) са в мен, а талонът (старият тип) е в КАТ. От 2007 г. въведоха уж "символичен" данък около 50 лв., който аз си плащам чинно вече 16 години... :banghead


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 890
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Отписване на ватомобил

Мнениеот MamaMy » Сря 13 сеп 2023 14:02


Специално ходих до КАТ да питам за предния си автомобил. Беше си в много добра кондикция и много си го харесвах. Карах го с удоволствие защото имаше великолепни спирачки и доста мощен мотор. Влизаше в дрифт по всяко едно време без да се престаравам много с газта. Возеше страхотно поради размера и теглото си, но разхода беше силно неприличен. Това се дължеше на много фактори, но не заслужаваше да бъде бракуван само по тази причина.
Попадна ми сегашната кочинка. Разхода спрямо размера и теглото супер приличен, но удоволствие от карането 0. Става за превоз от точка А до точка Б и толкова. Много дразнещи дребни проблеми и не особено удобен. Исках да си запазя стария автомобил като стабилен резервен вариант без да ми къса джобовете. И данъка и застраховката му бяха перо. Оказа се според каките зад гишетата, че няма начин да бъде свален от регистрация и след време пуснат отново. Свалят ли се номерата е почти равносилно на бракуване. След това за пускане в движение трябва да мине технотест. Не ме плаши технотеста като процедура. Точно този автомобил ще мине безгрижно, но не може да си го правиш когато си искаш. Идвали един път годишно което обезсмисля запазването на колата като резервна. В случай на нужда няма как спешно да я пусна в действие.

ПП До някъде са прави. Този автомобил като преседи няколко години може да се наложи тотално ревизиране преди пускане отново в експлоатация.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Отписване на ватомобил

Мнениеот kris11 » Чет 14 сеп 2023 20:47


MamaMy написа:..Точно този автомобил ще мине безгрижно, но не може да си го правиш когато си искаш. Идвали един път годишно което обезсмисля запазването на колата като резервна.

Както му казват почти от източника:
Спрян миналата година и свалени номера за алкохол на приятел. Сега понеже му е минал срока на ГТП трябва да мине т.н. "Технотест"/ Идвали 2 пъти в месеца от Шумен , някъде след автосалоните Такса 30 лв. Проблема е рапатрак от местостоянето до Технотеста и след малко време до КАТ - 2 пъти такса.


Потребителски аватар
MamaMy
Мнения: 890
Регистриран на: Вто 27 юни 2006 22:33
Автомобил: Galaxy
Двигател: AUY
Местоположение: Едно малко село край Плевен

Re: Отписване на ватомобил

Мнениеот MamaMy » Чет 14 сеп 2023 23:38


Като каза за първоизточника та от техния сайт:
Пак е по-нагъсто. Както казах мисля, че беше само веднъж годишно, но тогава ме успокояваха, че не било проблем да мина в Ловеч или някой съседен град. Да, не е пречка, но за тях, а за мен... :stumm :banghead
Прикачени файлове
Клипборд01.jpg



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 50 госта