Давност на фиш

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Давност на фиш

Мнениеот MMX » Вто 13 фев 2018 10:48


Предполагам е дъвкана темата, но не знам изяснена ли е. Есента една служителка в КАТ ми каза, че давността на електронните фишове е 4 години. Имам някакъв от 2013, за който научих от нея и самата служителка каза, че няма нужда да го плащам, защото е изтекла давността, но ще продължи да виси в системата им. Влизах в новата уеб система - не се показва нищо. При проверка на пътя полицаите обаче го виждат и твърдят, че има фиш за плащане. Дали давността е друга или блъфират по заповед отгоре?

PS: Четох в lex.bg някакви дискусии и имаше нещо, че ако фишът не е връчен, давността не е започнала да тече. Т.е. ако не си получил писмото фишът ще виси безкрайно, а ако си го получил и те са получили обратната разписка, тогава има давност 2г примерно.




Потребителски аватар
Barboukov
Мнения: 6090
Регистриран на: Вто 21 апр 2009 21:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Re: Давност на фиш

Мнениеот Barboukov » Вто 13 фев 2018 11:34


Ако не е връчен до 6 м от издаването му се отменя. Една колежка отмени вече такъв... Но в съда, защото КАТ Плевен отказаха доброволно да го направят.


Потребителски аватар
MMX
Мнения: 1612
Регистриран на: Пет 05 мар 2010 14:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Давност на фиш

Мнениеот MMX » Вто 13 фев 2018 12:00


Значи наглост както предположих. Другото обяснение е от незнание да се подсигуряват, а накрая каквото стане. Но почти сигурно знаят кое как е, но пробват.


Потребителски аватар
Pokerstars
Мнения: 323
Регистриран на: Пон 18 апр 2011 10:47
Автомобил: Audi A4 B7
Двигател: 2006
Местоположение: Sofia

Re: Давност на фиш

Мнениеот Pokerstars » Вто 10 апр 2018 12:33


Странна работа. Преди дни ме спряха и ми Взеха книжката заради неплатен фиш 100 лв, който обжалвам. Поискаха ми документ с който да удостоверява че обжалвам, но не го носех. Както и да е. Друго искам да кажа. Връчиха ми още 3 фиша които са от 2015 година (електронни) , които до този момент не бяха връчени. Юни 2017 когато ми връчиха този за 100 лв. Служителите в руп Свиленград ми казаха че тези от 2015 са с изтекла давност. А тези, които ми ги връчиха сега, казаха че давност почва да тече след връчването. Та как едните полицаи казват че са изтекли по давност още юни 2017. А тези ми ги връчват април 2018... Това са 3 год. Някой запознат да каже с точност. Аз мога да ги обжалвам . Но са в 3 различни области. И занимавката ще е голяма.

Последна промяна от Pokerstars на Вто 10 апр 2018 13:00, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Давност на фиш

Мнениеот 110afn » Вто 10 апр 2018 13:00


За първи път чувам, че може фиш да се обжалва :gruebel


Потребителски аватар
Pokerstars
Мнения: 323
Регистриран на: Пон 18 апр 2011 10:47
Автомобил: Audi A4 B7
Двигател: 2006
Местоположение: Sofia

Re: Давност на фиш

Мнениеот Pokerstars » Вто 10 апр 2018 13:03


Разбира се , че може. Особено след като съм сигурен , че е неправилно и на снимката ясно се вижда как са ме снимали преди знака за ограничение. Полицая даже ми каза да обжалвам. В случая става въпрос за електронен фиш със снимка от патрулка.


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Давност на фиш

Мнениеот fichtenweg » Вто 10 апр 2018 15:43


От около 1 година насам, по последните изменения на ЗАНН (закона за административните нарушения и наказания) давността на всички глоби (не само на катаджийските) е 2г., пък ако искат да ви казват че е 5г.

Разпоредбата на чл. 82, ал.1, б. „а“ ЗАНН предвижда, че административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли две години, когато наложеното наказание е глоба. Алинея две на същия текст гласи, че давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието.

https://clubz.bg/52951-vas_davnostta_na_vsichki_globi_e_2_godini_pylen_tekst


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Давност на фиш

Мнениеот virus_2005 » Вто 10 апр 2018 17:20


Pokerstars написа:Странна работа. Преди дни ме спряха и ми Взеха книжката заради неплатен фиш 100 лв, който обжалвам.


Отнели са ви книжката неправомерно.

Pokerstars написа: А тези, които ми ги връчиха сега, казаха че давност почва да тече след връчването.


Това не е вярно.
Давността започва да тече след изтичане на срока за обжалване, а не от дата на връчване.


Georgi Vutov
Мнения: 248
Регистриран на: Пон 27 сеп 2010 15:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Varna

Re: Давност на фиш

Мнениеот Georgi Vutov » Чет 19 апр 2018 9:28


НА мен пък ми излиза в системата на КАТ неплатен фиш от 20лв 05.2015г.По спомен фиша беше за забравени светлини.
Та въпроса ми е , защо след близо 3 години ми излиза фиш с давност 2г?? И ако ме спрът за проверка ще ми вземат най вероятно книжката , защото в системата им ще излиза неплатена глоба.
Не съм за 20лв , но защо да им ги давам на тия @№$%€§ ...


Потребителски аватар
Благовест
Мнения: 2117
Регистриран на: Нед 02 яну 2011 22:38
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Давност на фиш

Мнениеот Благовест » Чет 19 апр 2018 9:31


Защото си бил без светлини.
Доколкото знам умря тоя номер с давността. :rolleyes


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Давност на фиш

Мнениеот fichtenweg » Чет 19 апр 2018 17:24


Давността си я има, както писах по горе - 2 г., но след изтичането й дават глобите на НАП (редно или нередно), и там вече ще си ги платите при първия повод при който се изисква изваждане на документ от НАП за задължения (покупко-продажба на движимо/недвижимо имущество). Обстоятелствата за отнемане на СУМПС са регламентирани, а не по преценка на служител на КАТ който е забелязал в тяхната с-ма, че има висяща глоба.


Потребителски аватар
alpinab
Мнения: 553
Регистриран на: Сря 26 юни 2013 20:22
Автомобил: VW Passat
Двигател: CRL
Местоположение: София

Re: Давност на фиш

Мнениеот alpinab » Пет 20 апр 2018 7:58


fichtenweg написа:Обстоятелствата за отнемане на СУМПС са регламентирани.



Това значи ли, че ако имам актове неплатени преди 12+ години и ме проверят на пътя ще ми вземат книжката?


Потребителски аватар
fichtenweg
Мнения: 702
Регистриран на: Сря 13 юни 2007 9:01
Автомобил: Passat B5
Двигател: AHH
Местоположение: София

Re: Давност на фиш

Мнениеот fichtenweg » Пет 20 апр 2018 8:26


За 12+ години вече е изтекла и така наречената "абсолютна давност" на задълженията в НАП - която е 10г, а те са последна спирка. Не съм разглеждал подробно обстоятелствата които налагат отнемане на СУМПС, но мисълта ми е че това не става просто по преценка на пътя. Ето тук са разписани извадки от закона, малко пресилено заключение за случая на превишаването на правата (не вярвам да съдят блюстителите на реда до такава степен) но все пак дава ориентир, че отнемането не е толкова елементарно:

http://ss7.dupnica.net/archives/1666


Потребителски аватар
lubo007
Мнения: 1231
Регистриран на: Вто 31 окт 2006 18:56
Автомобил: GOLF 5 TDI
Двигател: BKC
Местоположение: Пловдив

Re: Давност на фиш

Мнениеот lubo007 » Пет 20 апр 2018 20:12


Мен пък ме спряха преди коледа и ми връчиха фиш от 2012 и ми казаха че нямало такова нещо да отпадне за давност. За мой късмет беше платен още тогава и издирихме белвжка от банката със зор. Системата ем е капут от всякъде


Потребителски аватар
plameney
Мнения: 397
Регистриран на: Вто 25 май 2010 21:46
Автомобил: Passat B5 1.6
Двигател: ARM 2000
Местоположение: Асеновград
Контакти:

Re: Давност на фиш

Мнениеот plameney » Съб 21 апр 2018 20:52


fichtenweg написа:Давността си я има, както писах по горе - 2 г.....

Две годишна давност няма.Миналия месец подновявах книжка и ми връчиха на гишето за подаване на документи електронен фиш от 2016 януари или февруари не помня.Не пускат да се прави книжката преди да им връчиш платежното.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта