Сваляне на номерата заради изтекла книжка

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
duke_89
Мнения: 2
Регистриран на: Съб 01 юли 2017 17:44
Автомобил:
Двигател:

Сваляне на номерата заради изтекла книжка

Мнениеот duke_89 » Съб 01 юли 2017 18:04


Колеги,

Във вторник ме спряха за проверка и се оказа, че книжката ми е изтекла преди почти месец. Свалиха ми номерата и ми взеха малкия талон + книжката. Катаджиите ми казаха на другия ден да ходя в КАТ (за Пловдив става въпорс) и там ще са ми малкия талон и номерата. Казаха ми да си платя и ще си ги взема....

Да, ама не...чаках 2 часа да слезе инспектор АНД, който ми каза да ида след 1 месец за наказателно постановление и тогава ще ми се обясни какво следва. До тогава колата ми е на трупчета. Каза ми още, че веднага мога да си пусна документите за нова книжка и да карам друга кола :banghead

Разпитвах полицаи и познати и едни ми казват 1 месец колата се спира от движение, други - 6 месеца!!! :scare3

Моля, някой ако знае как стоят нещата по тази тема да помогне със съвет. Също така, ако ми я спрат за 6 месеца дали мога да я "продам" на жена ми и да се регистрира на ново?

Предварително благодаря!




Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот $100 » Съб 01 юли 2017 20:13


Доста тъпо да я спират от движение за изтекла книжка. Глоба - да, но книжката е валидна, само трябва да се подмени носителят. Разбирам да е изтекла преди половин-една година. По тая логика, ако закъснееш с техн. преглед пак трябва да вземат номерата, а без ГО направо 3 м затвор.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот icoico » Съб 01 юли 2017 23:12


duke_89 написа:...Разпитвах полицаи и познати и едни ми казват 1 месец колата се спира от движение, други - 6 месеца!!! :scare3 ...


ЗДвП Чл. 171. За осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки:
2а. (нова - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление и/или е употребил алкохол с концентрация в кръвта над 0,5 на хиляда и/или наркотични вещества или техни аналози, както и при отказ да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози, или не изпълни предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му и/или за употреба на наркотични вещества или техни аналози - за срок от 6 месеца до една година;


Можеш да опиташ да обжалваш на база това, че изтекла книжка не означава липса на книжка. Само, че напоследък този номер май не минава вече.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот $100 » Нед 02 юли 2017 0:43


Аз мисля, че книжката си е съвсем валидна - ако не я носи толкова не "притежава" колкото и като е изтекла. Разликата е, че малко по-бързо ще успее да я донесе като е забравена. "Без да притежава" значи или да не е изкарвал никога книжка или да му е временно отнета за нарушение.


Потребителски аватар
icoico
Мнения: 3795
Регистриран на: Пет 04 май 2007 18:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Stuttgart
Контакти:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот icoico » Нед 02 юли 2017 7:29


Не е от значение какво мислим аз, ти или комшията, от значение е какво мисли оня, дето се подписва на наказателните постановления и какво ще помисли съдията при евентуално обжалване. По принцип не обичам да цитирам вестници като доказатество, ноооо:

http://www.paragraph22.bg/22-sedmichnik ... ski-knijki

...Според "Пътна полиция" шофьорите с изтекъл срок на книжките се третират като тези, които не "притежават съответно свидетелство за управление". Същото казват и съдилищата - или поне някои от тях. Защото магистратите от години спорят по този въпрос и тълкуват по различен начин закона. Част от тях директно приемат, че без подновена книжка водачът е неправоспособен. Другите пък казват: абе правоспособен е, ама няма валидно свидетелство за това. Има и трето мнение: че книжката с изтекъл срок въобще не е предвидена като състав на нарушение в ЗДвП.

Лошото е, че колкото административни съдилища в страната - толкова и становища, а те са последна инстанция по тези спорове...


duke_89
Мнения: 2
Регистриран на: Съб 01 юли 2017 17:44
Автомобил:
Двигател:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот duke_89 » Вто 04 юли 2017 12:23


Ами ще изчакам да излезе наказателното постановление и ще се обжалва...голяма беля стана.


Tiamath
Мнения: 3
Регистриран на: Съб 26 авг 2017 11:57
Автомобил:
Двигател:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот Tiamath » Съб 26 авг 2017 12:18


Какво се случи, имам подобен проблем? Кога излезе постановлението?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот инжектопляктор » Съб 26 авг 2017 16:20


Правото за управление не е отнето и е безсрочно. Веднъж придобито, не би следвало физическият носител, притежаван от правоимащия да е единственото, което го различава от такъв, който не притежава право. Все пак, имат система, в която може да се провери дали даден човек има отнето СУМПС или правата му са наред.
Това е все едно нотариалният акт на къщата ти да е невалиден, щото видиш ли не си си подновил личната карта навреме.
Смяната на СУМПС или лична карта не е с цел да се поднови правото, а по чисто технически причини. С годините човек се променя и трябва да се впишат новите данни. Или има нови изисквания за вида на документа.
Тук трябва да поясним, че свидетелството за управление на моторно превозно средство (СУМПС) е един от българските лични документи по смисъла на Закона за българските лични документи (ЗБЛД). Подновява се (в общия случай) през десет години. И е официален удостоверителен документ. Именно защото е само удостоверителен документ, книжката не създава правоспособност на шофьора, а само служи като доказателство, че я има. Самата шофьорска правоспособност се придобива след покриването на ред предварително поставени условия, включително и прословутите курсове и положени след тях изпити.
Освен това, според параграф 2 от преходните и заключителните разпоредби в ЗБЛД, документът с изтекъл срок, включително и шофьорската книжка, не е невалиден, а е нередовен. И ако водачът изтърве срока за подаване на заявление за подмяната му (30 дни), го заплашва глоба от 20 до 150 лева. Изтеклият срок на свидетелството обаче по никакъв начин не прави водача неправоспособен. Поне не и според този закон, санкциите по който впрочем също налагат органите на МВР.

Според мен има основание за обжалване. Членовете са описани. може да се обжалва, че документът не е невалиден и се носи отговорност само по ЗДЛБ, където глобата е минимална и със сигурност не се свалят табели и не се отнемат права.


Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот stardreamer » Съб 26 авг 2017 16:48


@инжектопляктор, как документът няма да е невалиден след посочения срок?
Цитирам от моята книжка "Дата до която е валидна категорията" и има дата, след тази дата кое е прави валидна книжката/категорията?
Съответно по написаното на документа, издаден по законен ред се разбира, че е невалиден след еди коя си дата.

Разбирам че е неприятно, особено за кратък срок и дано момчето поне е пробвало да обжалва.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот $100 » Съб 26 авг 2017 18:30


инжектопляктор написа:...Веднъж придобито, не би следвало...

инжектоплякторът не знам в почивка ли е бил или болнични, но накрая отново се включи с бурни разсъждения.


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот инжектопляктор » Съб 26 авг 2017 19:20


stardreamer написа:Цитирам от моята книжка "Дата до която е валидна категорията" и има дата, след тази дата кое е прави валидна книжката/категорията?

Графата "Дата, до която е валидна категорията" на задната страна на СУМПС нов образец(розов) е празно, ако имаш B и M категория.
Това поле съществува там поради факта, че валидността на удостоверяващият документ за категория B е 10 години, но за категория C е 5 години. За да не се налага да се се издават 2 отделни СУМПС, съществува това поле.
Но това поле не е валидност на придобитото право за управление на моторно превозно средство.
Правото за управление на моторно превозно средство след придобиването му съществува до момента на отнемането му. Независимо от валидността на удостоверяващият документ.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот $100 » Съб 26 авг 2017 20:29


Аз се чудя дали при изтекла книжка не е по-изгодно да кажеш, че не я носиш. Ако за забравена книжка пак махат номерата вече ще е прекалено голяма простотия.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот К.Одаджийски » Съб 26 авг 2017 20:53


$100 написа:
инжектопляктор написа:...Веднъж придобито, не би следвало...

инжектоплякторът не знам в почивка ли е бил или болнични, но накрая отново се включи с бурни разсъждения.

Но този път има логика в разсъжденията, с оглед на цитата който е дал, изглежда правилно да се обжалва.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6115
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот ktamen » Съб 26 авг 2017 21:24


И откъде е този цитат :mhihi
Подозирам, че въпросният цитат е от някой форум подобен на нашия.
Всъщност същото беше написано, малко преди да се включи и Пляктора. Ама с разумна уговорка, че правилата в БГ са твърде разтегливи......
icoico написа:Другите пък казват: абе правоспособен е, ама няма валидно свидетелство за това. Има и трето мнение: че книжката с изтекъл срок въобще не е предвидена като състав на нарушение в ЗДвП.

Лошото е, че колкото административни съдилища в страната - толкова и становища, а те са последна инстанция по тези спорове...[/b]


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Сваление номера заради изтекла книжка

Мнениеот $100 » Съб 26 авг 2017 21:48


К.Одаджийски написа:
$100 написа:
инжектопляктор написа:...Веднъж придобито, не би следвало...

инжектоплякторът не знам в почивка ли е бил или болнични, но накрая отново се включи с бурни разсъждения.

Но този път има логика в разсъжденията, с оглед на цитата който е дал, изглежда правилно да се обжалва.

Е, то разсъжденията му повечето пъти имат логика. Въпросът е, че с назидателен тон във форума няма да се стресне КАТ и да се откаже от подобни изпълнения. И за дневните светлини може да се напишат подобни неща, но се намират оправдания и обяснения.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта