VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
emanuil.hranov
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 26 сеп 2017 14:01
Автомобил:
Двигател:

VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Мнениеот emanuil.hranov » Вто 02 окт 2018 21:24


Здравейте колеги,

Пиша с молба за съвет понеже съм изпаднал в ситуация, която ми се струва малко "Параграф 22".

Казусът е следния:

Продадох старото VW Polo на един господин от Пазарджик. Сключихме сделка пред нотариус и той си замина с колата за Пазарджик поживо, поздраво, и тук започнаха проблемите. Тръгнал да я регистрира човека в КАТ Пазарджик (понеже колата е със софийски номер) и тя се оказва с пренабит номер на рамата, след което от КАТ я изземат (въобще не съм подозирал за този проблем, понеже когато купих колата, тя беше със софийски номера и за това не се наложи смяна. Смени се само собственика по талон.) Викаха и мен и предишния собственик в Пазарджик да даваме показания, но в крайна сметка не се установило виновно лице и разследването се прекратило. Върнали колата на човека от Пазарджик, обаче когато се опитал отново да я регистрира му продупчили рег. талона и му казали, че понеже има интервенция по номера на рамата не може да се пререгистрира тая кола и така по талон остава на мое име.

Да обобщя - по договор е на името на новия собственик, но по талон на мое име :banghead

Въпросът ми е, какви са опциите пред новия собственик на колата? Какво означава продупчения талон? Не можах да намеря много информация по този въпрос, но някъде мярнах,че означава спряна регистрация на МПСто (което значи, че не може да се движи по пътищата май). Ако все пак може да се движи колата, не мога ли да направя някакво пълномощно и новия собственик да я кара? След сключването на договора, отписах колата в общината, но след като новия собственик не я регистрира в 30 дневния законов срок, също се чудя на кое име ще тече данъка.

Единствената опция за която се сещам и говорихме с новия собственик е да я бракувам тая кола в КАТ, да я пратя за скрап (макар че и това не съм сигурен как ще стане при текущото положение) и да се оправяме вече допълнително с него с парите.

Ще съм много благодарен ако някой е имал подобни премеждия и може да сподели опита/съветите си с мен.

П.С. Колата е на 22 години вече и я продадох за сума под 1000 лв, така че не си заслужава да се занимавам и с адвокати.

Поздрави




Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 03 окт 2018 6:40


Продупчения талон означава бракувана кола. За да се пусне в движение трябва да мине през техно тест. Сега вариантите май са да свалиш номерата, да си върнеш на човека парите, колата на скрап и само трябва да питаш нотариус този договор какво се прави с него


Потребителски аватар
emanuil.hranov
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 26 сеп 2017 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Мнениеот emanuil.hranov » Сря 03 окт 2018 10:07


Сега се поинтересувах допълнително за бракуваните автомобили и дали може да се регистрират отново. Важно е да се знае становището за бракуване на автомобила. Ако е бракувано за съхранение (на частен имот) може да се пусне в движение ,но ако е бракувано за унищожение (предадено на скрап), не може да се възстанови регистрацията му. В моя случай силно се съмнявам колата да е бракувана за съхранение (заради проблема с номера на рамата), но това ще науча от пазарджиклията.

Опитвам се да разбера дали е възможно въобще възстановяването на регистрацията на автомобила (и дали ще си заслужава всичките нерви и усилия) или скрап е най-удачния вариант.


Потребителски аватар
Vw_polo_16v
Мнения: 583
Регистриран на: Чет 17 юли 2008 0:07
Автомобил: VW Polo 6n Seat ibiza 1.8T
Двигател: AFH 1996 AQX 2000
Местоположение: София/Волуяк

Re: VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Мнениеот Vw_polo_16v » Сря 03 окт 2018 10:09


Изключително гадна ситуация. Законово не знам как стоят нещата, но според мен е редно да си върнеш парите на човека. След това колата на скраб или на части, за да си избиеш някой лев. Успех!


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Мнениеот ivuchev » Сря 03 окт 2018 12:39


Ако не му е проблем на Пазарджиклията да кара колата с генерално пълномощно , правите едно.
За продупчения талон отиваш в кат по твое местоживеене и казваш че е изгубен да ти дадът дубликат. Ако това не става, тогава вариянтът от горните постове, а именно връщаш парите и продаваш на части.
Според мене талона е само продупчен , то ако колата е бракувана следва да са му свалили и табелите , а те не са. Още повече няма как да му върнат колата след установяване на пренабита рама. Може да митеш по тънката лайсна . Пробвай моя вариант сигурен съм че ще стане . Аз какви съм ги правил ако знаеш , но това е друга тема


Потребителски аватар
emanuil.hranov
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 26 сеп 2017 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Мнениеот emanuil.hranov » Сря 03 окт 2018 13:00


Благодаря за изказаното мнение!

Две неща се питам обаче:

1.Като отида в Кат София да си искам нов талон няма ли да им излезне на компютрите, че на тази кола й е дупчен всъщност талона и има проблеми с нея и да откажат да ми дадът дубликат
2.Ако все пак стане тази схема и човека го спрат катаджий в Пазарджик с колата и й направят проверка, няма ли пак да лъсне цялата история на яве и да си има проблеми

Поздрави


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Мнениеот ivuchev » Сря 03 окт 2018 13:35


Ти до сега как си я карал без проблеми.
Пак казвам тя ако е бракувана щяха да и свалят табелите , според мен само са продупчили талона щом пък и са му я върнали?! Просто не може да се пререгистрира. По другото питане просто отиваш в кат софия и казваш че си изгубил талона и ще разбереш. Смело не бой се ,нали ти не си я краднал.
Ако минеш в кат ,после сигура няма да има проблеми човека.
А какво ше стане с договора, дреме ти к...ц, ти нали си я отписал от данъчното.
Гле сега щом в бг човека е регистрирал кола с пренабита рама значи проблема си е в държавните служители, няма после да пати обикновенния гражданин. По някой път колкото и да ни се иска да сме толерантни към държавата тя толкова повече ни сере на чучура, и следва да сме по някога малко извън закона.
Само да не види това мнение оня добросъвестния с джетата че ще ми нахока репата. :confused
Айде отивай в кат да видиш какво ще става и да пишеш после .

Ако все пак съвестта ти надделее , връщай парите и пускай нова тема. :c020 успех


Потребителски аватар
emanuil.hranov
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 26 сеп 2017 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Мнениеот emanuil.hranov » Сря 03 окт 2018 15:36


ivuchev написа:Ти до сега как си я карал без проблеми.


Карал съм я, ама тогава не беше излезнал на яве тоя проблем и тя се водеше редовна, а сега някакво разседване е имало по тая кола. Все пак ще го накарам човека да ми изпрати документите, с които са му върнали колата, за да видя какво точно се казва там.

Ако все пак съвестта ти надделее , връщай парите


То съвестта ми е насочена към човека, не държавата. Щом тя не ме защитава и аз да си купувам автомобил с пренабити номера и по този начин ме ощетява, защо аз да съм гузен, че мога да я прекарам.


Потребителски аватар
emanuil.hranov
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 26 сеп 2017 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Мнениеот emanuil.hranov » Чет 04 окт 2018 10:34


И друго се чудя.

След като сключихме договор за продажба и аз отписах колата в общината от моето име, имаше 30 дневен срок, в който новия собственик трябваше да я регистрира. След като това е невъзможно на чие име продължава да тече данъка за автомобила?


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: VW Polo с продупчен рег талон след продажба

Мнениеот ivuchev » Чет 04 окт 2018 11:32


Ти още ли се чудиш .Иди в кат и си оправи нещата . Тука маже да си драскаме до сабале. Казах ти има много пропуски в системата на страната , не за друго някои я наричат Абсурдистан. Иди до кат вземи дубликата и после ще черпиш. Да тря да се видите с човека и да ти даде документите.
Много въпроси задаваш . После аз ще ти задам един въпрос.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта