Минаване на жълто на орлов мост

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
i_mitkoff
Мнения: 4
Регистриран на: Пет 23 ное 2018 0:38
Автомобил:
Двигател:

Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот i_mitkoff » Пет 23 ное 2018 1:06


Здравейте,

нов съм във форума, мя да ме извините ако темата не е за този раздел или не е подходяща за форума.

Та днес се движих в посока Младост идвайки откъм СУ и на Орлов Мост на първия светофар имаше 1-2 секунди от зеленото когато преминавах, но може и да ме е хванало жълтото, ако не при преминаване, то със сигурност съм бил вътре в кръстовището, когато е светнало. Попринцип спирам при такива ситуации, но зад мен плътно се беше залепил един и просто нямаше как да спра(щеше да е рязко), и най-вероятно щеше да последва ПТП. Пред мен имаше тролей на ГТ който ми пречеше да видя таймера на светофара по-рано, за да преценя по-адекватно скоростта. Всъщност бях 4-5 кола и изобщо не очаквах, че зелената фаза ще е толкова кратка, въпреки ръчното регулиране. Та видях цялото нещо накрая. Не си спомням дали този след мен премина, защото се притесних от случката. На следващия светофар внимавах много, беше зелено, сигурен съм, като преминах, но сега ме подгони параноята, че и там може да съм минал на жълто.

Тъй като там има доволно количество камери, да очаквам ли честитка по пощата, ако ме е хванало жълтото на някой от светофарите или все пак някой ги преглежда и преценя ситуацията, а не се разчита само на компютрите. В случая просто не беше възможно да спра без да причиня ПТП. Не съм от тарикатите които правят простотии за да спестят 1-2 минутки. Просто кофти стечение на обстоятелствата.

До колко време да очаквам евентуалната честитка? Ако пристигне такава мога ли да обжалвам и има ли смисъл? И колко се очаква да ме глобят? 100лв +10 точки? Нямам други нарушения до момента. Може ли да ме глобят и за двата светофара ако и в двата случая съм минал на жълто(за втория съм убеден, че не съм минал на жълто, но все пак)? Какво става в такъв случай 300 лв + 22 точки + месец без книжка?




Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот toraborat » Пет 23 ное 2018 10:42


Минаването на жълто е ок, за това е направено, да се изнесат навлезналите.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот batVenci » Пет 23 ное 2018 14:14


То май сега и властта кара на жълто...


Потребителски аватар
R.o.s.e.n
Мнения: 288
Регистриран на: Пет 02 мар 2012 14:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот R.o.s.e.n » Пет 23 ное 2018 15:57


Ако в момента, в който си навлезнал в кръстовището не е светело червено, няма проблем. :th_up


i_mitkoff
Мнения: 4
Регистриран на: Пет 23 ное 2018 0:38
Автомобил:
Двигател:

Re: Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот i_mitkoff » Пет 23 ное 2018 16:27


Със сигурност не е светело червено при навлизането. Може би и жълто не е светело или ако е светнало, то е било докато съм преминавал или съм бил вече навлязъл в кръстовището, но си набих страшен филм в главата, че е и двоен тоя светофар, понеже съм чувал и чел истории за глобени минали на жълто през въпросното кръстовище или пък настъпили стоп линията. Че там е страшен биг брадър. Отвсякъде те гледат камери и чакат да сгафиш. Майната им на парите, те се печелят, ама ако ми вземат точки или пък книжката за такава тъпа ситуация много ще се издразня. Поне да има за какво ...


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот Курт Деликуртев » Пет 23 ное 2018 18:35


А какво пише в закона, не беше ли че можеш само да се изнесеш от кръстовището, на жълто нямаш право да влизаш в него!

Питам щото книжка си вадих преди много години и вече съм забравил.


i_mitkoff
Мнения: 4
Регистриран на: Пет 23 ное 2018 0:38
Автомобил:
Двигател:

Re: Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот i_mitkoff » Пет 23 ное 2018 19:15


Курт Деликуртев написа:А какво пише в закона, не беше ли че можеш само да се изнесеш от кръстовището, на жълто нямаш право да влизаш в него!

Питам щото книжка си вадих преди много години и вече съм забравил.


Попринцип е нещо от типа на - ако можеш спри, а ако няма как да спреш без да останеш посредата на кръстовището или задния да се забие в теб - по-добре премини. За това и пуснах темата, защото е много тълкувателно всичко. И исках да видя дали има хора били в подобна ситуация. Познавам човек глобяван за минаване на жълто на това място, но не знам при какви обстоятелства. Ще го потърся тези дни, да го разпитам, но търся и друго мнение.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот Iezekil » Съб 24 ное 2018 8:03


Чл. 31.(7)4. жълта светлина - означава "Внимание, спри!". Това не се отнася само за онези от водачите, които в момента на подаването на този сигнал, след като им е било разрешено преминаването, са толкова близо до светофара, че не могат да спрат, без да създадат опасност за движението. При подаване на този сигнал на кръстовище водачите, които навлизат или се намират в кръстовището, са длъжни да го освободят.


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот toraborat » Съб 24 ное 2018 13:11


Ако те лепнат, няма много какво да направиш. Според мен пий едно пиене и те така... :mhihi


i_mitkoff
Мнения: 4
Регистриран на: Пет 23 ное 2018 0:38
Автомобил:
Двигател:

Re: Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот i_mitkoff » Съб 24 ное 2018 13:40


Да, то ясно, дано не са решили да пълнят хазната. То май там е и много избирателно кой ще гледа записите и дали изобщо някой ще го гледа. Единствено ако са решили да ме глобяват, дано поне се вижда тоя задния, че е плътно зад мен, да се мъча да обяснявам, че няма как да спра, за 1 секунда, без все пак да навляза в кръстовището и без същия този да се вреже в моята кола.


Потребителски аватар
birdman 07
Мнения: 44
Регистриран на: Пон 30 юли 2012 15:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Минаване на жълто на орлов мост

Мнениеот birdman 07 » Съб 24 ное 2018 15:16


Дишай спокойно !
Никой няма да те викне за нищо.
Там, ако глобяваха всички за подобна дреболия, верно щяха да напълнят хазната !!! :a045



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта