Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
goldy
Мнения: 77
Регистриран на: Съб 30 май 2009 20:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот goldy » Пет 25 яну 2019 19:46


Нов шофьор, взел книжка за категория В или В1, през първите шест месеца ще има право да кара кола с мощност до 50 kW (76 к.с.). А по-мощен автомобил – само с придружител, притежаващ съответното свидетелство от най-малко 5 години. Придружителят трябва да не е пил и да не се е дрогирал, както и да не му е отнемана книжката през последните 5 години. Новият шофьор няма право да вози пътници освен придружителя между 22 ч. и 6 ч., разкрива в. „Труд“.

Това предвижда проектът за нов Закон за движение по пътищата, публикуван за обществено обсъждане.

Наказанието на нарушение на ограниченията от нов шофьор е отнемане на книжката за 3 месеца и глоба от 500 лв. За придружител, който не отговаря на изискванията, сакнцията е 300 лв. След изтърпяване на наказанието срокът от шест месеца започва да тече отначало.




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот Stivi » Пет 25 яну 2019 19:58


Файдата ще е нулева,най-много да се понапълнят още малко джобовете на задаващите въпроса " и кво праим сега..?" ! Ако няма подходяща кола /то такива астматици почти няма в употреба/ ,ще има принудително чакане 6м. да мине "карантината" ,след което ще се качи на 200 коня купени от таткото бизнесмен и ще се размаже в някой стълб icon_idea Когато си дебил няма закон който да те спаси от самия теб ! Иначе за това да имат 2/3 от максималните точки за първите две години съм много съгласен,като знаеш че е по-лесно да останеш без книжка може и да се позамислиш малко за правилата !


Потребителски аватар
Lupender
Мнения: 708
Регистриран на: Съб 29 окт 2011 18:22
Автомобил: SEAT Cordoba
Двигател: TDI 1.9 ASV
Местоположение: Благоевград

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот Lupender » Пет 25 яну 2019 20:39


Не е много прецизирано - защо ограничението не е до 100 коня, а срока 2 години?! Това е малко погрешно схващане за зависимостта между мощност и ПТП-та - едни от най-смъртоносните нарушения можеш и с каруца да ги направиш - отнемане на предимство, не спиране на стоп... въобще неправилни маневри. От друга страна, по-слабия автомобил, е по-опасен при предприемане на изпреварване, понеже маневрата трае по-дълго. Другото - по-скоро възрастта на водача е от значение а не стажа му като шофьор. Според мен за коли над 200 коня трябва да има възрастов и стажов праг - примерно възраст над 26 години и стаж от поне 5 години.
Иначе СЛАВА БОГУ, в новия закон не фигурира идиотското ограничение от 80 км, което се дискутираше толкова активно. Законопроекта е публикуван за обсъждане на сайта на министерски съвет.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот batVenci » Пет 25 яну 2019 20:41


Пълни глупости е това за колите до 67 коня. Кой ще си купува такава тренировъчна кола за периода на карантината. Същото е и за шофирането с придружител. Пак ще се чака да мине карантината. И като мине карантината пак всичко е по старому...


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 25 яну 2019 21:24


68 коня е пежо 1.4 HDI, спокойно си прави 160 км/ч, така че смисъл много няма от тази поправка


Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот 110afn » Пет 25 яну 2019 22:22


По такава някаква логика за млад шофьор, на щерката и взех Фабия 64кс СДИ. Това си е слаба кола за придвижване и на нея може би и върши работа поне за момента. Аз като се кача в това усещам как засичам хората по кръстовищата
Честно казано нищо не ги учат на курсовете. Лесно се взимат книжки..........
По-лошо от превишената скорост е несъобразената скорост , но това е друга тема.


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот Водния дух1 » Съб 26 яну 2019 6:43


Има едни хорица,които измислят постоянно как да се пълни кацата с мед за да си облизват определени други пръстите... Нещо като онези ,които измислят плановете на мобилните оператори-как да се вземат повече пари от клиентите по някакъв завоалиран начин. Скоро тия тикви измислили са нещо ,което не е свързано с нови глоби,санкции...???


Потребителски аватар
M.Georgiev
Мнения: 208
Регистриран на: Пет 02 ное 2018 21:18
Автомобил: Touran
Двигател: BSX-109hp-2009

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот M.Georgiev » Съб 26 яну 2019 9:19




Потребителски аватар
Tipsy
Мнения: 1073
Регистриран на: Сря 13 окт 2010 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: НЕ СЪМ ОТ СОФИЯ

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот Tipsy » Съб 26 яну 2019 10:37


Водния дух1 написа:Има едни хорица,които измислят постоянно как да се пълни кацата с мед за да си облизват определени други пръстите...


Lupender написа:Това е малко погрешно схващане за зависимостта между мощност и ПТП-та - едни от най-смъртоносните нарушения можеш и с каруца да ги направиш - отнемане на предимство, не спиране на стоп... въобще неправилни маневри.


Това, което искам/исках да напиша е казано в някаква част от колегите е цитирания текст.
Гледах снощи централната емисия новини и познайте кой говореше за този законопроект - същият г-н, който внесе законопроекта за тъмните задни стъкла. Същият, който обясни на хората, че е несериозно като караш назад да си гледаш огледалата - трябвало да извърнеш глава назад. И същият този, който се оказа, че нямал и никога не е вадил книжка и не е шофирал автомобил. И той е седнал отново да мисли "смислени" законови промени.

Зададоха въпроса, ако до младия шофьор седне баба му, която отговаря на исканите критерии за стаж/то стажа не се мери с практика, а с време на притежаване на СУМПС/, изряден водач и т.н. Отговора беше, че няма никакви проблеми.
Какъв адекватен съвет може да даде такъв човек на млад водач? Ами ако никога не е шофирал/а и само притежава шофьорска книжка, но все пак отговаря на критериите са придружител?

Един приятел казваше така: Сутрин като идат на работа, сядат да се съвещават и някой казва - ей, чуйте каква велика глупост измислих. Другите единодушно се съгласяват, че глупостта е много голяма и решават, че трябва да я гласуват в закон.


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот Stivi » Съб 26 яну 2019 12:36


Днес прочетох че едно от предложенията е че ТИР-ове и автобуси нямало да имат право да изпреварват на магистрала :eek Вие представяте ли си какво ще стане ако това се спазва ? Километрова колона от камиони и автобуси караща със скоростта на първия която може да е 75км/ч :screwy


Потребителски аватар
Tipsy
Мнения: 1073
Регистриран на: Сря 13 окт 2010 21:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: НЕ СЪМ ОТ СОФИЯ

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот Tipsy » Съб 26 яну 2019 13:00


Untitled.jpg
Untitled.jpg (143.17 KиБ) Видяна 4649 пъти


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1511
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот Кайзен » Съб 26 яну 2019 15:09


goldy написа:Нов шофьор, взел книжка за категория В или В1, през първите шест месеца ще има право да кара кола с мощност до 50 kW

Значи ако реша да подаря на племенницата ми една нова кола, то това не би било възможно. Up-a е с 1,0 MPI 55 kW.

Stivi написа:Днес прочетох че едно от предложенията е че ТИР-ове и автобуси нямало да имат право да изпреварват на магистрала :eek Вие представяте ли си какво ще стане ако това се спазва ? Километрова колона от камиони и автобуси караща със скоростта на първия която може да е 75км/ч
В Италия по A22 от Brenner до Modena (от km 0 до km 314) е забранено изпреварването на камиони и отделно има зона, в която камионите не трябва да се движат със скорост от над 60км/ч:
Изображение


TheBlackening
Мнения: 79
Регистриран на: Вто 09 май 2017 14:08
Автомобил: Golf2
Двигател: 1990 RP

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот TheBlackening » Съб 26 яну 2019 20:27


Ford Focus 1.0 Ecoboost е над 100 коня. Каква нова кола може да си купи човек, която да е под 67 коня?


Потребителски аватар
bobocamaro
R.I.P
Мнения: 7510
Регистриран на: Вто 01 юли 2008 16:21
Автомобил: Golf 3 GTI
Двигател: 2E
Местоположение: София

Re: Новите шофьори – в коли до 67 коня. Дали ефекта обаче ще е положителен!?

Мнениеот bobocamaro » Съб 26 яну 2019 21:56


Шкода сити го 1.0, но едва ли това означава нещо по смисъла на темата.
Аз, например, курсовете съм ги карал на фелиция с най-смотания мотор. Даже беше гнявен карбуратора, та не вдигаше повече от 60 боклука мръсен.
Мисълта ми е за инструктора ми, келеша.
Не ме е учил да паркирам в редица, да тръгвам в баир, кочината не съм я изкарвал на извънградско и т.н. :no
Четеше вестник в колата до мене, докато обикаляхме адреси на които въртеше някакви негови си, други игри.
Казвал съм му: на тоя стоп няма да спра - е така, да си знаеш.
Нямаш проблеми: това го кажи утре на изпитващия, и пак носъ у вестника... :h020
Тия "днешните" не мога да ги мисля...те и не виждат кога съм прелетел с GTI-то. :icon_lol



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта