Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот Andonov » Чет 16 май 2019 9:58


kaloyandobrev написа:Проблемът е, че имам НП и ако отида отново в кат хем ще ми го връчат, хем и ще ми връчат още едно НП за това, че са ме снимали с 98 км на ограничение 50 в града.... и сумата става солена, а аз искам да забявя нещата докато събера пари и без кола няма как...


Ти правиш ли разлика между НП и електронен фиш за скорост?

VWGT написа:какво подвеждам ... чета закона, човека пише че има НП-та. При частните/установените собственици като при фирмите ли е? На фирмата, която прикрива шоферите няма как да и вземат книжката и може би заради това си спестяват двойните глоби (щото двете вървят ръка за ръка).

Дали е на физическо или юридическо лице глобите стоят зад ЕГН-то и всичко е на задника му. А по горе обясних защо няма Двойни глоби, но явно и това не разбра.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот VWGT » Чет 16 май 2019 10:08


да, не разбрах как е при личните коли? и там ли няма двойни глоби?
ти си описал ситуация със служебен автомобил


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот Andonov » Чет 16 май 2019 10:11


п.с. да обесня по разбираемо.
закона е написан, както го цитирах, но е изпълним САМО при НП (наказателно постановление), което НЕ се издава при електронен фиш, при което става неизпълним.

Последна промяна от summer_smile_ на Чет 16 май 2019 15:05, променено общо 1 път.
Причина: Моля използвай нормален шрифт.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот VWGT » Чет 16 май 2019 10:19


добре, а това твърдение вярно ли е?

Важно!!! Електронен фиш се издава само когато наказанието не предвижда лишаване от право да се управлява МПС и/или отнемане на контролни точки. Когато наказанието предвижда отнемане на свидетелство за управление на МПС и/или отнемане на контролни точки, процедурата трябва да премине по обикновенния ред – с издаване не Акт за установяване на административно нарушение, въз основа на който се издава и Наказателно постановление.



в случая при +48 км/ч в града се отнемат 12 точки, т.е. издава ли се НП, т.е. има ли двойна глоба?

* цитатът е от сайт на адвокатска кантора


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот virus_2005 » Чет 16 май 2019 10:29


Andonov написа:п.с. да обесня по разбираемо.
закона е написан, както го цитирах, но е изпълним САМО при НП (наказателно постановление), което НЕ се издава при електронен фиш, при което става неизпълним.


ЗДвП

"Влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление."


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот Andonov » Чет 16 май 2019 10:39


Точки за електронен фиш на никой не са отнели до сега.

http://www.api.bg/files/4915/4720/3364/ ... 2-2018.pdf
https://lex.bg/laws/ldoc/2134649345
чл.182
и тук не виждам отнемане на точки.
и спирам да обеснявам повече. ако има някой с отнети точки за превишена скорост да ме опровергае


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот VWGT » Чет 16 май 2019 10:43


това е добре да го уточним, какво е по закон описано и каква е реалната практика.

Подозирам, че разликата идва от собствността на автомбила. Служебните коли в някои случаи са привилигеровани, защото няма как да се приложат всички наказания при неустановен нарушител, примерно отнемането на книжка и точки от юридическо лице...

Но не знам дали при личните автомобили с установен нарушител сущо е така. Там сякаш няма пречки да се приложи ...

и още малко, електронния фиш е НП
От дефиницията произтича, че електронният фиш не е волеизявление на конкретен административен орган, а електронно такова, което единствено се записва върху съответния носител от определено лице, но въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи (станционарни или мобилни камери).

Той изпълнява функциите едновременно на акт за установяване на административното нарушение и наказателно постановление, но само по отношение на правното му действие, не и по отношение на неговите реквизити – законодателят е ограничил изкискуемите реквизити на електронният фиш, като сред тях не фигурира длъжностното лице, което го издадва и дата на издаването му.

Последна промяна от VWGT на Чет 16 май 2019 10:45, променено общо 1 път.


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот virus_2005 » Чет 16 май 2019 10:44


Списък на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат контролни точки съобразно допуснатото нарушение

7. за превишаване на разрешената максимална скорост с над 50 km/h в населено място - 12 контролни точки;


Потребителски аватар
Andonov
Мнения: 3925
Регистриран на: Вто 06 мар 2007 8:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот Andonov » Чет 16 май 2019 10:54


давате ми цитати от жълтите преси
дал съм линк със последния закон за движение по пътищата - точки видяхте ли

за такива нечетящи закона https://www.uab.org/%D0%A1-%D0%B5%D0%BB ... %80%D0%BE/


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот virus_2005 » Чет 16 май 2019 10:58




Потребителски аватар
110afn
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 25 окт 2009 13:55
Автомобил: Audi A6
Двигател: AFN
Местоположение: Враца

Re: Шофиране с изтекъл акт - Какво мога да очаквам ако ме спрат?

Мнениеот 110afn » Чет 16 май 2019 11:39


Ако двойните глоби почнат да се прилагат, фирмите веднага ще посочат шофьора. Фирмата има седем дневен срок да посочи шофьора. При лични коли същата врътка става. Мой колега изгоря с отнемане на книжка за доста превишена скорост. Посочи жена си че е карала. Нито от фирмата му направиха проблем, нито от КАТ



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта