Електронно връчване

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Електронно връчване

Мнениеот railfan » Пет 02 фев 2024 12:49


Няколко варианта са:
Ако имаш ПИК на НОИ или НАП - и за двата искат телефонен номер при издаването, който въвеждаш.
Ако си регистриран в системата за електронно връчване, пак има телефонен номер.
Според мен има и връзка между общините и кат, откъдето пак могат да ти извлекат телефонният номер.




Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Електронно връчване

Мнениеот VWGT » Пет 02 фев 2024 13:04


Варианти много, аз искам да разбера как реално работят. Всичко освен регистрация в системата за електронно връчване, би трябвало да не е легитимно и да не се практикува. И понеже оставам с впечатление, че доста хора са изненадани от получените съобщение, подозирам че нямат регистрация в тази система и се действа по някакви алтернативни канали.

За мен много неща не са ясни с тези електронни фишове, кога се считат за връчени и как? В тяхната система за електронно връчване ясно, но ако изпратят на някакъв изровен в нета чужд номер мой фиш с линк и там отворят линка, на кого го връчват?
На много места чета, че при ел фишовете нямало давност. А когато КАТ ти го връчат на улицата има ли давност, тогава фиша би трябвало да не е електронен, нали?


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Електронно връчване

Мнениеот railfan » Пет 02 фев 2024 13:19


Електронен фиш като смисъл е по начин на издаване. Дори и на улицата да ти го връчат - пак е електронен, защото е издаден от камерата автоматично. Поне според мен това е логиката, която стои зад това.
Иначе, защо да е нелегитимно? Всички изброени канали са част от МВР по един или друг начин. Тоест, заявявайки някое от изброените неща, ти си декларирал този телефонен номер като свои и носиш наказателна отговорност за подадени неверни данни. Така чужд номер няма как да попадне под твоето име.

За връчването: само когато се запознаеш със съдържанието на документа, тогава е връчен. Тоест, ако само получиш смс или вайбър и цъкнеш на линка, това няма как да е връчване, защото там пише номер, дата на издаване, дата на нарушение и сума за плащане.
Съдържанието е къде е заснето, как, кога и тн. Така че самият линк за плащане не е връчване, а възможност за плащане, вече ако решиш да ти го връчат или отиваш в кат, или спираш при някоя патрулка на пътя и го получаваш и черно на бяло.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Електронно връчване

Мнениеот thanis » Пет 02 фев 2024 13:27


След обработване на нарушението, новата система ще позволява собственикът на автомобила да получава съобщение по един от трите начина. SMS-ът ще е озаглавен „МВР: Извършено нарушение МПС“. Той ще информира за самото нарушение, ще съдържа номера на автомобила, с който е извършено и размера на дължимата сума.

На Вайбър и по електронна поща текстът ще е по-дълъг и ще съдържа два линка – единият ще води към Системата за сигурно електронно връчване, а другият - към Портала за административни услуги на МВР. При отваряне на самото съобщение, нарушението, за което се известява, няма да се счита за връчено, обясни комисар Мария Ботева, зам.-началник на отдел „Пътна полиция“, ГДНП. При отваряне на линка към Системата за сигурно електронно връчване и наличие на профил в нея обаче, наказанието вече ще се счита за връчено и дължимо.
С достъпване на другата връзка, водеща към Портала за електронни услуги на МВР, гражданинът ще може да види самото нарушение и при желание може веднага да го плати, дори и невръчено. Самото плащане ще е по познатите и досега начини.

Министър Стоянов обясни, че новата система реално работи от 16 октомври 2023 година. От тази дата до момента към Системата за сигурно електронно връчване са изпратени 12 490 наказателни постановления и над 100 000 електронни фиша. Досега връчени са над 5 000 документа, като голяма част от тях са платени. За ефективността на новия начин на уведомяване министърът даде и друг пример - през месец октомври тази година платените глоби са за над 11 милиона лева, с 2,5 млн. повече спрямо същия период на миналата година


Потребителски аватар
Enigma07
Мнения: 157
Регистриран на: Сря 26 фев 2014 21:07
Автомобил: VW Jetta mk5 2008
Двигател: BMM

Re: Електронно връчване

Мнениеот Enigma07 » Пет 02 фев 2024 13:32


Никъде не съм се регистрирал, единствено се сещам, че съм давал моб.номер като попълвам документите когато съм сменял ЛК, СУМПС или паспорт.
Сега като проверя в сайта на МВР и там също ми излиза тази глоба и вече е упоменато, че са ме глобили по чл.21 т.е. превишена скорост. Не пише къде е заснето и в колко часа.


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6155
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Електронно връчване

Мнениеот VWGT » Пет 02 фев 2024 14:36


За елелктронния фиш, звучи логично да е така.

За СМСте ето това е важното:
"При отваряне на самото съобщение, нарушението, за което се известява, няма да се счита за връчено, обясни комисар Мария Ботева, зам.-началник на отдел „Пътна полиция“, ГДНП. При отваряне на линка към Системата за сигурно електронно връчване и наличие на профил в нея обаче, наказанието вече ще се счита за връчено и дължимо.С достъпване на другата връзка, водеща към Портала за електронни услуги на МВР, гражданинът ще може да види самото нарушение и при желание може веднага да го плати, дори и невръчено. Самото плащане ще е по познатите и досега начини."

Т.е. в момента те само известяват. Без регистрацията няма връчване и произтичащи задължения.
Аз нямам спомен да съм давал някъде телефонен номер на МВР, камо ли да съм го декларирал, още по-малко верифицирал. Като данна за контакт е по-възможно да съм посочил служебен номер и в момента моите нарушения може би ги изпращат на някой бивш колега :) Дано са се сетили да спестят личните данни.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Електронно връчване

Мнениеот 777 » Пет 02 фев 2024 15:45


VWGT написа:Как правят връзката за подобни известия ... нарушител-ЕГН-телефонен номер??
Някъде декларирали сте пред КАТ телефонен номер за подобни известявания?

Не съм регистрирал кола скоро и не помня какво точно се попълваше в КАТ, но допускам, че освен ЕГН и адрес може да имаше и телефон на собственика.


bread1978
Мнения: 343
Регистриран на: Пон 16 фев 2009 9:13
Автомобил: VW Polo
Двигател: AEF 1997
Местоположение: София

Re: Електронно връчване

Мнениеот bread1978 » Пет 02 фев 2024 16:41


Имат ни номерата от документите за вадене/подновяване на ЛК, червен паспорт и книжка :smile
Обаче май без регистрация в порталите им не могат да връчат акта електронно. :drunk


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11919
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Електронно връчване

Мнениеот К.Одаджийски » Пет 02 фев 2024 19:24


На мен ми изпратиха съобщение по вайбър с нарушението и линк към сайта за електронно връчване. Аз имам пик на НАП и с него си направих регистрация с което ми го връчиха фиша и започна да тече 14 дневния срок за плащане с отстъпка. И понеже не бях аз, взех копие от шофьорската книжка на каралия с написано Вярно с оригинала и подписано, отидох в районното в Берковица защото фишът е издаден от КАТ Монтана, попълних една декларация и след 2 седмици ми падна задължението, а шофиралият вече го намериха и му го връчиха при пътна проверка


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Електронно връчване

Мнениеот kris11 » Чет 08 фев 2024 9:50


Еврика . ГолЕм напредък . Фиш за 20 лв. от 18.01,2024 г. от Варна най-после днес излезе в е-услуги на МВР :screwy :horror
Сигурно след месец в системата на патрулките ще излезе, че е платен фиша .


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Електронно връчване

Мнениеот thanis » Чет 08 фев 2024 12:03


Ако не е тайна за какво беше фиша ? Ще е доста странно да са те глобили за точно 10км/ч. Прави ми впечатление, че доста са почнали да дебнат.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Електронно връчване

Мнениеот railfan » Чет 08 фев 2024 12:16


Отдавна не съществува тая максима, че до 10-12 км/ч не засичат.
Няма такива вече. Радарите са с 2-3 км/ч най - много отклонение.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Електронно връчване

Мнениеот thanis » Чет 08 фев 2024 12:43


Колега railfan, винаги са засичали скорост, преди не се занимаваха за под 50лв глоби да пращат просто. В закона е описано, че е за глоба, както и оборудването на служителите може да си засича с 3км/ч допуск до 100км/ч и 3% над 100км/ч. Затова ми е любопитно kris11 - дали му е за скорост нарушението, щом е 20лв.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Електронно връчване

Мнениеот kris11 » Чет 08 фев 2024 19:59


thanis написа:Ако не е тайна за какво беше фиша ? Ще е доста странно да са те глобили за точно 10км/ч. Прави ми впечатление, че доста са почнали да дебнат.

Не карам бързо в града - имам дългоух пасажер на задната седалка, понякога в дясно отпред . При едно рязко спиране .... :horror
Не е тайна - за светлини, голям бус с 4 полицая . Тръгнах по ул Прилеп от Бизнес парк Пчелина надолу и след 1км препречен път от багер - копаят пак от 1 година. Спрях и стоях над 15-20 мин, точно не съм засичал. По едно време с ръкомахане пуснаха ляво /дясно движение. Втора кола, запалих и тръгнах и след 30 м патрулния бус. По това подобие на път или улица не може да се кара бързо - шахтите са тука има тука няма - едната 5-6 см нагоре ,другата надолу, отделно напречни издигания, а и новоасфалтиран път яки пропадания от по 20 см ляво дясно.
Турците за 1 г построяват мостове и тунели, тука за 1.3/4 км трасе 1 година разкопки.
Мога да ти го снема фиша и кача тук.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 145 госта