Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
mitice
Мнения: 379
Регистриран на: Вто 04 окт 2016 19:59
Автомобил: Golf 3 Europe
Двигател: ABU

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот mitice » Вто 19 сеп 2017 18:52


Е, и как са листовките за Ц спрямо тези за Б категория трудни ли са ,че нещо им се поначудвам (нямам 21 години за ц+е)




Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот gergeto » Вто 19 сеп 2017 19:54


Листовките за CE и DE са доста по-различни от B , в смисъл че за профи категориите се набляга на техническата компетентност относно състава от превозни средства .
Проблема ми е че реших да поразгледам изпитите за B от любопитство поради " хилядите" промени на ЗДП и ППЗДП от както съм шофьор ( 1991 година) та до днес. За мен тоя закон е "надупчен " от кви ли не вратички ,за да се накаже или измъкне някой от някоя ситуация в която му е вменеа вина .Тоя нов правилник със всичките му промени и допълнения е няква лудница ,батак. :no


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Iezekil » Пет 22 сеп 2017 7:58


Разликата в листовките е същност и това с почивките,часовете каране и т.н.А това за вратичките е много точно казано.Най-фрапантния пример е например това,че се карат и някакви часове към БЧК за оказване на първа помощ,но на практика всъщност не е препоръчително да се оказва такава,понеже има риск да те разсипят от дела после.Според листовките правилното е"да запазя самообладание и да взема правилно решение",което точно нищо не значи.
По-назад в темата колегата коментира и спирането в еднопосочна улица.Направих си труда да порешавам в 2 сайта листовки и прави впечатление,че някак са различни,няма явно единна база по стандарт.Та попаднах на въпроса за спирането,който беше формулиран така:
На еднопосочен път в населено място паркирането от лявата страна е:
един от грешните отговори :разрешено, когато водачът не напуска превозното средство
Пратих запитване за некоректно зададен въпрос и т.н и се оказва,че тълкуването"престой" по новият закон е свързано само и единствено с разтоварване на пътници или товари.Сиреч,всякакво друго спиране макар и с присъствието на водача,всъщност е паркиране.Записано точно и ясно в закона,което ни връща къМ тезата,че за нас,старите водачи всичко е изменено и е полезно да си припомняме ПзДВП....


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот gergeto » Пет 22 сеп 2017 11:15


Незнам ,решавам отвреме на време като се сетя някоя друга листовка за "B" ,поразлиствам за справка правилника и все още нямам досега решена листовка с нула грешни отговора.
Питах сина ми и някои младежи как са взели изпитите- момчетата ми отговориха директно : Решаваш листовки докато научиш наизуст въпросите и отговорите. Абе лудница ,добре че в основните си положения като регулировчици ,знаци ,десностоящи с предимство и т.н. ,правилника не е фрапиращо променен.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Iezekil » Вто 03 окт 2017 21:32


Геца,вчера се разходих по успоредните под центъра -еднопосочните,Цар Освободител и цар Иван Александър...И на двете улици колите бяха паркирани в ляво.Де е закона?


Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот gergeto » Пет 06 окт 2017 16:25


Iezekil написа:Геца,вчера се разходих по успоредните под центъра -еднопосочните,Цар Освободител и цар Иван Александър...И на двете улици колите бяха паркирани в ляво.Де е закона?


Налълни се града с " новите българи " - Оникатни шофьори са те .


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 806
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот ivan_pop » Сря 18 окт 2017 18:15


ivan_pop написа:
beuchat написа:До колегата с писмото.Едва ли писмото е от КАТ или НАП.Ако скоро си имал нарушение вече глобите се вързват към НАП и ги пращат по М&B Експрес,които те посещават на адрес и ако не си вкъщи ти оставят бележка да се обадиш по телефона.Дефакто нищо не могат да ти направят,защото писмото не е връчено лично.

И аз съм в същата ситуация.Първо ми бяха лепнали на входа на блока бележка от БулПост да отида в офиса да получа писмо.По мои канали разбрах,че писмото е Свищовската полиция и не отидох да го взема.Вчера кварталния ми е сложил на вратата призовка да отида в полицията днес.Не отидох.
Какъв е чалъма да не платя глобата?

Аз да се похваля!
Спечелих!!! :biggrin

Последна промяна от ivan_pop на Нед 22 окт 2017 17:11, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
ABSOLUT
Мнения: 4425
Регистриран на: Пет 20 яну 2006 1:14
Автомобил: Passat B4+B7+Golf Mk1+Mk2 Country
Двигател: 1Z + CFGC + JB + 1P
Местоположение: София
Контакти:

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот ABSOLUT » Сря 18 окт 2017 18:27


@ivan_pop Обясни по-подробно какво и как си обжалвал, за да падне този фиш в съда.
Нали писа, че просто не си се явявал на призовките, а как се е стигнало до съд всъщност?


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Iezekil » Сря 18 окт 2017 18:44


И аз не разбрах,тоя чл.182-2-4 е за 300лв. гоба,що 150?


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 806
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот ivan_pop » Сря 18 окт 2017 19:09


ABSOLUT написа:@ivan_pop Обясни по-подробно какво и как си обжалвал, за да падне този фиш в съда.
Нали писа, че просто не си се явявал на призовките, а как се е стигнало до съд всъщност?

Получих няколко призовки да се явя,че да си получа електронния фиш.Два-три пъти не отидох,но накрая отидох и си получих електронния фиш.След това го обжалвах,жалбата изпратих с писмо с обратна разписка.Наложи се няколко писма с обратна разписка да пиша до съда,че те все искаха да доказвам разни неща.Според мен се опитваха да ме откажат.Накрая ми изпратиха писмо че е насрочено дело(дата и час) и да се явя на делото.
Изпратих молба да се даде ход на делото в мое отсъствие(пак препоръчано).
Всичко ми струваше 2-3 часа четене на закони и наредби,и 6-7лв. за препоръчани писма.
Ако има други въпроси ще отговоря.

Последна промяна от ivan_pop на Нед 22 окт 2017 17:12, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот Iezekil » Сря 18 окт 2017 19:37


Е нали уж отпадна слагането на знака за камера


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 806
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот ivan_pop » Сря 18 окт 2017 19:50


Iezekil написа:Е нали уж отпадна слагането на знака за камера

Електронния фиш е от Декември 2016г.Тогава още не беше отпаднал!


Потребителски аватар
pavelcho
Мнения: 135
Регистриран на: Вто 11 окт 2005 22:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Благоевград
Контакти:

Давност на задължение към КАТ и ко става?

Мнениеот pavelcho » Пет 20 окт 2017 9:04


Пичове, през системата https://e-uslugi.mvr.bg/ видях, че ми виси едно старо задължение от 100 кинта, но е от 2015, т.е. минали са 2 години и два месеца..
Как мога да го разкарам да не ми виси? Трябва молба да се премахне поради изтичане на давност или?

Ето го?
ЛНЧ, моля направете и справка по ФИШ/АУАН/НП, като въведете пълната сума по фиша.
Неплатени задължения към "Пътна полиция" за водач с ЕГН/ЛНЧ: XXXX915****

Тип документ Серия Документ № Дата на издаване Дължима сума (BGN) Процент отстъпка Сума за плащане (BGN) Действия
НП 15-XXXX-000109 13.08.2015 100,00 0,00 100,00


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6148
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Давност на задължение към КАТ и ко става?

Мнениеот VWGT » Пет 20 окт 2017 11:05


отиди на място в КАТ и там ще ти обяснят
от познати съм чувал, че не отпадат автоматично, а ти трябва да се позовеш на тази давност, т.е. ще трябва да подадеш някакъв документ, молба, заявление .. не знам


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8287
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Давност на задължение към КАТ и ко става?

Мнениеот Stivi » Пет 20 окт 2017 11:46


И да не забравиш после да кажеш какво е станало,че ми е интересно icon_idea



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта