Актове, давности, закони - разяснения

Нормативна уредба - Закон за движение по пътищата, правилник за прилагането му, нарушения, актове и наказателни постановления. Глоби и административни мерки и обжалване.
Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Актове, давности, закони - разяснения

Мнениеот wili98 » Сря 05 сеп 2007 1:26


Та ако случайно са ви написали акт и се чудите дали да плащате как и защо.. ето ви малко рафинирана информация.
и преди да се чудите "колко точки" ще ми вземат моля прочетете

Наредба за контролни точки и наказания - 15.02.2008г.

Ако не сте си декларирали колата в данъчното след покупко продажбата...
трябва да изчакате 2г и 2м от датата на покупка, и тогава я декларирате спокойно, че няма да ви бъде написан АКТ.
Ако не съм си регистрирал МПС-то в данъчното?
интересното е 3,4, 5 страница.. където даже и 'двокатите признават ;)

с две думи минавате метър по чл. 34, ал.1 от ЗАНН
или:
Чл. 34. (1) (Изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., доп., бр. 102 от 1995 г. и бр. 12 от 1996 г.,
доп. - ДВ, бр. 61 от 2002 г.) Не се образува административнонаказателно производство, а
образуваното се прекратява, когато:
а) нарушителят е починал;
б) нарушителят е изпаднал в постоянно разстройство на съзнанието;
в) това е предвидено в закон или указ.
Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт
за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на
нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението, а за
митнически, данъчни, банкови, екологични и валутни нарушения, както и по Закона за
публичното предлагане на ценни книжа и на нормативните актове по прилагането му -
две години.

според същият този текст, можете да отидете в КАТ след 1година + срока за прехвърляне на автомобил.

Ако ви изпратят призовка че са ви снимали или да се явите в стая Х в КАТ, съвсем спокойно отидете до чужбина, и след 1година вече не могат да ви съставят акт.

Ако случайно ви отлагат повече от 6 месеца, по някаква причина ви няма НП и се търкаляте с акта..излиза че пак се отървавате.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 12 от 1996 г.) Образуваното
административнонаказателно производство се прекратява, ако не е издадено наказателно
постановление в шестмесечен срок от съставянето на акта.

проблема тук, е НП може да е съставено но да не е придвижено до вас..в този случай не знам кой закон се гледа!!! 'двокатите да кажат

сега интересната част.
ДАВНОСТ НА НП.!!!!!
първо само да кажа че:

Чл. 64. Влизат в сила наказателните постановления, които:
а) не подлежат на обжалване;
б) не са били обжалвани в законния срок;
в) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1998 г.) са били обжалвани, но са били потвърдени или
изменени от съда.

Ето къде е истината за давността на НП.:
Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;
б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.



Давността са прекъсва при следните примерни действия на администрацията:
- писма с обратна разписка за връчване на наказателното постановление;
- при данъчните дела с уведомяването за образувано изпълнително дело;
- поканата за доброволно плащане/изпълнение;
- придружително писмо от митническите органи с описание на нарушението и др. подобни.


по точка 3 това значи максимум 3 години..

само не знам какво е "е образувано изпълнително производство"?
т.е. в какъв слуай не се прилага правилото за максимум 3 години!

Ако смятате, че са ви наложили АКТ неправомерно..
тук http://www.vwclub.bg/forum/viewtopic.php?t=37418 е описано как да се жалите...
mod edit: vaskoto1

Последна промяна от wili98 на Сря 31 окт 2007 18:23, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот wili98 » Сря 05 сеп 2007 1:31


моля 'двокатите да ни светнат с думи прости кво значи:
"е образувано изпълнително производство" /цитиран в чл.84 ал.4/

а също така и как се процедира в случай, че някоя тиква нейде не ти е пратила НП от нейде а ти съвестно си ходил да си търсиш НП.. кви са сроковете за "отпадане" НП.


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Мнениеот gr_kanev » Сря 05 сеп 2007 7:22


С риск да си навлека гнева на всички тук (е, дано не са всички, а почти), искам да попитам уважавания от мен админ wili98, тази негова тема не се ли движи в разрез с т. 8 от правилата на форума, а именно :
Крайно недопустимо е публикуването на теми, свързани по какъвто и да е начин с нелегално съдържание, като пиратски софтуер, музика, филми и т.н.

Да, изрично не е споменато че не се допускат теми, свързани с неспазване на законите или заобикалянето им. Или това е така, само когато става въпрос, което нещо пряко ни засяга. Пояснявам - програмисти сме, и много ни боли, когато някой използва пиратски софтуер, защото ако не моя труд, то на някой събрат не е заплатен. Не би ли трябало като отговорни и разумни хора, представители на собствениците (и ползвателите) на най-масовата марка в България, да не допускаме неспазване на законите ? А ние тук даваме пояснения как да ги заобикаляме.
Вили, разбирам те как се чувстваш. Обаче не мисля че това е начина.
Ами дай утре да пишем как да не спираме на знак "Стоп", червен светофар, и т.н. Крачката е само една.
Не е ли по-добре (по-разумно) вместо да пишем такива теми по Интернет-форумите, да подадем информацията там, където трябва (имам предвид другата ти тема - за КАТ, защото явно тази е предизвикана от случката, описана в нея) ?


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vaskoto1 » Сря 05 сеп 2007 8:39


напротив докторе-тука вили е постнал тема как да СПАЗВАМЕ закона в наш интерес-това е ценно! как да не допускаме да ни клатят и какви вратички в закона са оставени за някой който ги знае-защо да не ги знаеме и ние?
закона е измислен за нас нали? ми хайде да го спазваме всички в пълен размер-с всичко намиращо се в него!
аз много подкрепям такива неща!
за съжаление в БГ единствения начин да си решиш проблемите е да станеш експерт в проблемната област.
какво е полицията? не е ли орган на закона-ерго, не трябва ли да знаят закона до запетаите?
изгрява ми някъфф катаджия просссс и се опитва да ме клати за пари само защото си мисли че аз не познавам закона? ми добре...mhihi
давайте повече такива сведения колеги! нужни са ни!
трябва да можеме да се защитиме при необходимост!


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Мнениеот gr_kanev » Сря 05 сеп 2007 8:50


А никой ли не се замисля че по този начин ставаме по-циганска държава ? Как да не си платя глобите ? Как да мина метър ? Как да не си платя тока, водата, парното, Интернета, ...
Не е ли по-добре да се постави проблема там, където трябва, за да се реши, вместо да се възползва някой от нещо ?
Ами тя тази държава от данъци и такси се издържа. Като не ги плащаме, спираме кранчето на държавата. Да, ама тази държава сме аз, ти, всички.
Като не е добър закона и има недостатъци - ами срещнете се с депутата си (народния представител). Това, че не ви харесва, и не сте гласували за него, не значи, че той не е вашия представител. Сигурен съм, че огромната част от хората не знаят кой (кои) е (са) депутата (депутатите), който (които) ги представляват. Но това е друга тема. Ами намерете ги, срещнете се с тях, изложете проблемите. Същото е и за проблема в КАТ - има си началник тая служба, който има приемен ден; има си и министър, и т.н. Ако толкова не се обърне внимание, има си телевизии, а пък и ние като форум не сме малка сила (институция) - отворено писмо, ... ; в краен случай протестни действия (напоследък са на мода и явно работят, ама вредата ... (но това пак е друга тема)).
Съгласен съм че всеки трябва да знае правата си. Но не мисля че е редно във форума да се обсъжда как да се заобикаля Закона - лично мое мнение и не ангажирам (освен себе си) никого и нищо с него !


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vaskoto1 » Сря 05 сеп 2007 8:59


добре де-плащай, плащай, плащай, плащай... бах им мамата на мене да не ми извират из крачолите?
искам и аз на мене някой да почне само да ми плаща а аз да си клатя...хм...висьонгите по цял ден!
явно е че с избори няма да се променят скоро нещата-прекалено много мегдан има за манипулации. ясно е също че обратна връзка след избори няма (вероятно няма и да има), сиреч аз те избрах сине мамин-аз мога да те сваля-нема такъв филм.
вратичките в законите си ги гласуват те-да могат да се изхлузват сухи от водата-а аз баламата, и ти, и той и всички да си плащаме като попове и да висиме като сополи по опашки и да им търпиме наглото поведение и неграмотноста (за професионализъм хич и няма да говоря)?
ммм не мисля че си прав!
в крайна сметка като даваш пари-трябва да знаеш за какво ги даваш... не да храня дебелогъзи чиновници с ОБЕДНА ПОЧИВКА на всеки 15 мин...
пенясвам всеки път като се сетя за това! :evil:


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Мнениеот gr_kanev » Сря 05 сеп 2007 9:03


vaskoto1 написа:...в крайна сметка като даваш пари-трябва да знаеш за какво ги даваш... не да храня дебелогъзи чиновници с ОБЕДНА ПОЧИВКА на всеки 15 мин...
пенясвам всеки път като се сетя за това! :evil:

Ами точно затова нищо няма да се промени като не плащаш. А за да се промени към по-добро, написах в предния си пост какъв е пътя (според мен). Хайде стига спам по важната тема.


Потребителски аватар
scuba
R.I.P. Holy Diver
Мнения: 6971
Регистриран на: Вто 19 окт 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот scuba » Сря 05 сеп 2007 9:05


gr_kanev написа:А никой ли не се замисля че по този начин ставаме по-циганска държава ? Как да не си платя глобите ? Как да мина метър ? Как да не си платя тока, водата, парното, Интернета, ...
!

EМи докторе не съм съгласен с теб и ше ме прощаваш. При условие, че имам начин да НЕ СИ ПЛАТЯ и това МИ Е ПОЗВОЛЕНО ПО ЗАКОН не виждам защо да го правя!!! В случая НЕ НАРУШАВАМ ЗАКОНА!!! Аз СПАЗВАМ закона, който ми дава възможност да не платя? Ха сега помисли, кой е виновен. АЗ или идиотите дето са мислили закона?


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vaskoto1 » Сря 05 сеп 2007 9:07


скубич, за едно доктора е прав. като проследиш веригата се оказва че точно ТИ си виновен-там е сладкото.
нали АЗ и ТИ сме ги избирали (някак) тия идиоти дето са правили законите...?
параграф 22 е малко тая работа...


Потребителски аватар
DragoGT
1/8 перничанин
1/8 перничанин
Мнения: 10772
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 18:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот DragoGT » Сря 05 сеп 2007 9:07


scuba написа:идиотите дето са мислили закона


Потребителски аватар
zdrash
Мнения: 642
Регистриран на: Сря 12 апр 2006 12:16
Автомобил: Audi A6 4F AQ
Двигател: ASB
Местоположение: RED village

Мнениеот zdrash » Сря 05 сеп 2007 9:10


ако шефа ти чака на опашка три дни да ти плати заплатата
дали ще ти я плати ????


Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот wili98 » Сря 05 сеп 2007 10:12


"Докторе" /ако ти е неприятно да се обръщам към теб така.. кажи и спирам/
специално тази тема е далеч от вскакви подбуди или подтиквания към неспазване на нормативните и законови уредби в РБ.
Напротив, показано е как когато една уредба я боли шперца да си събере таксите, в разрез със същият този закон /който апропо прочети, и ще намериш срокове, които господата от КАТ например трябва да спазват/ някой господа се мислят за величия, и явно единствената цел в техното животец е да лапат, без да ги боли за тези които им плащат заплатата.

Не знам защо трябва да чуствам вина и да съм гузен при положение, че именно аз самият се грижа за съвестното спазване на закона, както и да съм "в час" с него.
И защо трябва да нося чуство на вина, че именно аз спазвам закона до последният му символ, за разлика от държавна "сбирщина".

офф:
знаеш ли ще бъдеш учуден, ако разбереш какви са социалните и разни други придобивки на един служител в МВР.. ще бъдеш и учуден ако разбереш колко хора работят там, а сме на този хал.
Ще бъдеш учуден ако поразбереш, с каква лекота и за какви работи се харчат бюджети пари предновогодишно.. а 2 месеца преди това някой е ислил как било скъпои да внедрят една система която да улесни 30% от населението..

Ще бъдеш учуден за много неща..
голяма част от документите за тези работи ги има из Нета..
друга от приятели..
трета съм виждал със собствените си очи..

С две думи.. когато има за какво да ги хваля.. никога не съм го спестявал..
когато за какво да ги псувам още по-малко..

п.п. по повод кат ще спомена, че преди 3 дни бутнах за първи път пари на полицай от 4 години насам..
и трябва да прочета закона за да видя дали направих нарушение...


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Vlad777 » Сря 05 сеп 2007 10:51


Елементарна е сметката:

Налага ти се глоба от 5 лв въз основа на действащ закон.

Имаш право:
а) да си я платиш.
б) ако не я платиш в срок от 2 или 3 години - вече не дължиш глоба.

Щом законотворецът така е преценил - това е положението! С много закони не съм съгласен, но това не означава, че не трябва да ги спазвам.

В крайна сметка този същият законодателен орган е измислил и глобата и е дал възможност, глобата да не се плати.

Тук не говорим за неплащане и укриване на данъци, което е незаконно!


Потребителски аватар
Милослав
Мнения: 3648
Регистриран на: Сря 29 мар 2006 11:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот Милослав » Сря 05 сеп 2007 11:27


Я някой да каже - гише 19 в КАТ - там ме викат с призовка, а аз като гледам това е за връчване на НП за алкохол и тежки ПТП - не съм правил нито едното, нито другото ...
Може ли това да е за снимка?


Потребителски аватар
gr_kanev
Доктора
Мнения: 5650
Регистриран на: Пон 09 окт 2006 9:01
Автомобил: VW Transporter T5 2006
Двигател: AXD
Местоположение: Търговище

Мнениеот gr_kanev » Сря 05 сеп 2007 12:18


1. Не ми е неприятно като ме наричат "доктор" (всъщност може би е добре да бъде изписано така - в кавички и под ник-а ми). Надявам се и wili98 не се сърди като го наричам Вили.
2. Може би е по-добре всичката тая дискусия дето се заформи да бъде изнесена в друга тема - най-малкото защото се отклоняваме от това, записано в заглавието.
3. Запознат съм с доста неща в системата на МВР - не от Нет-а, ами информация първа ръка, така да се каже mhihi
4. Не мога да се съглася че неплащането на глоба, или недекларирането в срок на нещо си е спазване на закон. По един закон - може би да, но по друг си длъжен да го направиш.
5. Ставаше въпрос и за наказателни постановления - т.е. наложени наказания за извършени нарушения. Ако някой има претенции че не е извършил нарушението - да си обжалва и т.н. по реда. След като го е извършил и е съгласен с това - ами да си плаща. Нали целта е не да се пълнят нечии гуши, ами да не се правят нарушения.
Съгласен съм че тук са навързани много неща, и наистина както казва Vaskoto1, твърде силно заприличва на Параграф 22. Но ние сами сме си виновни, и с тези си действия още по-навътре влизаме. Явно всички, на които това, и цялата ориенталщина не им харесва, са избягали.



Върни се в “ЗДвП, нарушения, глоби, обжалване”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта