Затъмняване на стъкла - как?

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
achodemo
Мнения: 1480
Регистриран на: Нед 05 окт 2008 22:50
Автомобил: GOLF IV
Двигател: AHF ASZ
Местоположение: Габрово

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот achodemo » Вто 28 авг 2012 21:28


refresh4o написа:achodemo, първо като не ти харесва прескочи темата и второ като се показваш колко разбираш, ако нямаш нищо против да те поправя за изказване за вредните ув лъчи, че не спирали. Ще ти го обясня като на малко дете, за да го запомниш! Всяко тяло- прозрачно или не спира ув лъчите! ако щеш и прозрачното стъкло на дограмата ти или пластмасовата бутилка от газирани напитки или вода! найлоновата торбичка и тя! единствено 2 неща на света пропускат вредните ув лъчи- два вида много рядки диаманти които се ползват за изследвания. И както лектора ми по физика от университета казва: Дали ще си купиш очила от 5лв или тези които ги дават, че предпазват на 100% е едно и също, само дето в единия случай ще дадеш куп пари повече, а в другия ще ги спестиш!


Мъка ,мъка . facepalm Как се минах ,че не си купих очила от 5лв ,а те бели същите като тези от 200 . :063:
Сега като се сетя има и по-евтин вариянт за "фолио" , вместо да си купя "качественното Американско" фолио за 8лв :Mr Green Fun , със същия успех мога да си купя ролка целофан за цветя (нали и целофана спира UV ,щом е казал лектора ти)?!! :idea: Има същите качества , но на много по-изгодна цена heavy metal zork

п.п.
refresh4o написа:achodemo, първо като не ти харесва прескочи темата
Защо да я прескачам ,бе младеж . Заглавието на темата е "Затъмняване на стъкла - как?" ,нали ? Аз казах моя метод по-горе . :dummy:

За въпроса с очилата ,като отвори дума , ще ми позволиш ли произволен цитат ,който важи с пълна сила и за фолиата :

Степента на защита, която обикновено е посочена върху дръжката, етикета или в паспорта на очилата, НЕ зависи от цвета на стъклата. Търсете знак UV 400! Той означава, че в химическия състав на стъклата влизат добавки, които осигуряват именно 100% защита.
По-евтините и некачествени стъкла за слънчеви очила са изработени от пластмаса или минерално стъкло, които пропускат в голяма степен ултравиолетовите лъчи. Те предпазват единствено от ярката видима светлина. Намалявайки яркостта на преминалата светлина те карат зеницата на окото да се разшири, което води до попадане в окото на още повече UV лъчи. Поради това особено внимание при избора на слънчеви очила трябва да се обръща на степента на пропускливост на ултравиолетови лъчи. Наличието на маркер CE означава удовлетворяване на изискванията на европейските директиви, а именно 100 % филтриране на електромагнитни лъчи с дължина до 400 nm.

от тук
http://www.dr-uzunova.com/index.php?option=com_content&task=view&id=103&Itemid=129

Хайде наздраве ! :beer

Бягай обратно на лекции , защото нещо не си схванал материята :D




Xepho
Мнения: 11
Регистриран на: Пон 10 дек 2012 19:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот Xepho » Пон 10 дек 2012 21:46


Само не разбрах аз имам голф 2 и се чудя да ли може да си затъмня 2та предни прозореца защото сам виждал 3-4ма с така затъмнени стъкла и нямат никакъв проблем но един приятел си ги затъмни и 2та предни и му направиха забележка да се махне фолиото от шофиорското стъкло но на др-то може но имам и такива приятеи които са затъмнили всички стъкла без предниа scare scare scare


Потребителски аватар
predat0r
Мнения: 2810
Регистриран на: Чет 02 фев 2012 13:44
Автомобил: Mercedes-Benz W203
Двигател: C270CDI
Местоположение: АСЕНОВГРАД

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот predat0r » Нед 06 яну 2013 15:18


Xepho написа:Само не разбрах аз имам голф 2 и се чудя да ли може да си затъмня 2та предни прозореца защото сам виждал 3-4ма с така затъмнени стъкла и нямат никакъв проблем но един приятел си ги затъмни и 2та предни и му направиха забележка да се махне фолиото от шофиорското стъкло но на др-то може но имам и такива приятеи които са затъмнили всички стъкла без предниа scare scare scare


Забранено е по принцип.. Имат право да ти спрат колата от движение :beer


Потребителски аватар
IvailoOo
Мнения: 2086
Регистриран на: Пет 26 мар 2010 22:29
Автомобил: Audi A4 B7 Avant
Двигател: 2.0TDI 8v 140 BPW
Местоположение: Балчик

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот IvailoOo » Нед 06 яну 2013 15:32


То не само по принцип..а направо си е забранено. Не слушай отделни хора,че в закона пишело еди си к'во.То може много неща да пише,ама полицаите си го тълкуват както и им дойде.Те да ти спрат колата от движение(което не е особено трудно),пък иди се оправяй после


Потребителски аватар
refresh4o
!!!ИЗМАМНИК!!!
Мнения: 762
Регистриран на: Съб 09 апр 2011 20:59
Автомобил: VW POLO B5188PP
Двигател: AEX 1996
Местоположение: Варна

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот refresh4o » Нед 06 яну 2013 23:52


айде пак се почна и тука... явно си чел какво съм писал щом приказваш, че е разсъждавано вече върху това, ами ако имаш малко акъл и достойнство ще си ги използваш когато и където трябва


Потребителски аватар
IvailoOo
Мнения: 2086
Регистриран на: Пет 26 мар 2010 22:29
Автомобил: Audi A4 B7 Avant
Двигател: 2.0TDI 8v 140 BPW
Местоположение: Балчик

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот IvailoOo » Пон 07 яну 2013 0:27


Акъла и достойнството си ги използвам както и където се налага,така че мен не ме мисли.Още повече пък ме вълнува какво си писал,защото могат да те нае*ат така жестоко,че ще ти държи влага дълго време.Този вариант съм го разучил мнооого отдавна,а и имам доста кадърни приятели и познати знаещи закона на изуст.Но като сметна че за изминалите 2 години имам изминати над 40к. из цяла България (в града карам другата кола,така че са предимно извънградско) и не си струва да дърпаш дявола за опашката или да буташ двадесетолевки на всяка проверка. Недейте да лежите на това ухо,че нямали светломери.Имат си при това действащи и заверени. Не сте попадали на точни човек,но всичко е въпрос на време,както се казва.Нямам намерение да казвам повече каквото и да било.Всеки си има глава на раменете..нека я използва,за да не стане накрая...ама те така ми казаха.


Потребителски аватар
niki_g
Мнения: 55
Регистриран на: Нед 26 авг 2012 21:12
Автомобил: Golf IV 1.9 TDI
Двигател: AHF 1999
Местоположение: pleven

Re:

Мнениеот niki_g » Нед 13 яну 2013 22:18


pvitkov написа:Минете покрай районните управления и вижте личните коли на полицаите
предни , задни , всичко е затъмнено ,за тях май закона е друг ???
Ама като питаш някой полицай защо са така : Те са със специален режим . Та всички ли са под прикритие ????

То да им бяха личните автомобили само :) Във Враца видях патрулка със затъмнени странични и задно стъкло.


Потребителски аватар
neon
Мнения: 1796
Регистриран на: Вто 04 апр 2006 21:38
Автомобил: S3
Двигател: BAM
Местоположение: София

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот neon » Пон 14 яну 2013 1:30


Случайно попаднах на темата и оставам с впечатление, че всеки иска да се затъмни за 5лв. Оставам с впечатление, че в тази тема пишат 2 типа хора. Едните питат как да си го направят (по възможност за 5лв) а другите вероятно се занимават по един или друг начин с лепене на фолио и се опитват да намекнат, че за 5лв. НЯМА ДА СТАНЕ. За да няма съмнение относно това аз към кои се числя направо си казвам - към тези, които са залепили някое друго парче фолио и то сравнително успешно. :wink:
Първо искам да уточня, че съм лепил и фолио за 5лв/3 метра и за 30лв/кв.м. От всички опити съм стигнал до следния извод - ЗАБРАВЕТЕ КИТАЙСКОТО ФОЛИО ЗА 5ЛВ!!!
Второ - искам да развенчая един мит относно цената на фолиото. "Американското фолио е скъпо!" Всичко е относително..... Ако 10лв/кв.м ви се виждат много.... значи е скъпо. :lol: В същото време има и за по 50лв/кв.м, което вече наистина е скъпо (според мен де). Логичния въпрос е "Каква е разликата м/у евтино и скъпо като все е "американско"?". Ами както при повечето неща и при фолиата има различни класове с различни характеристики. Както се досещате по-скъпото е с по-добри характеристики, но всички отговарят на определени основни изисквания. Освен за визуален ефект (което повечето тук търсят) фолиата отговарят за намаляването на пропуснатата видима светлина (тоест какво ще се вижда от и в автомобила), за спирането на ултравиолетовите лъчи (които причиняват увреждане на материалите,кожата, очите и т.н.)и за ограничаване на инфрачервените лъчи (които отговарят за топлината). Принципа на изработване на различните фолиа е различен. Истинските фолиа са многослойни (3-5 слоя) като всеки има различна задача. Затъмнението е задача на един слой, отблъскването на топлината на втори, залепването - на трети.При "китайските" всичко е на едно - затъмнението се дължи на оцветеното лепило.... Смятайте!
Китайските фолиа за 5лв НЕ ОТГОВАРЯТ на никакви стандарти.
Трето - умението да лепиш фолио също струва пари. Уменията не се придобиват за един ден. Има различни начини едно и също нещо да се изпълни, и крайния резултат доста зависи от него. За пример - задно стъкло от едно парче - без снадки, прорези, фулмастери и прочие АМАТЬОРСКИ методи. Да - има стъкла,които не могат да се направят от едно парче, но те са ужасно редки и едва ли някога ще попаднете на такова. В цената на качественото фолиране на автомобилни стъкла се включват различни неща, но основните са ЦЕНА НА МАТЕРИАЛИТЕ и ТРУД на лепящия го. Отделно има и други компоненти като разходи за наем, отопление,осветление и т.н. При всички положения обаче за клиента е важен крайния резултат! Точно затова тези,които лепят добре фолио взимат скъпо.
След всичко изписано до тук искам да обобщя - ако искате да тонирате сам автомобила си първо трябва да имате определени умения, второ - трябва да имате лесен за тониране автомобил.
Например Голф 2 е един от най-лесните, 3-ката е по-сложна, 4-ката още малко нагоре, а 5-цата я водят за една от доста трудните за тониране коли.
Замислете се тогава ако имате Нисан Микра 2 примерно. :lol: Или Ситроен С6. death
Трето-след като сте решил, че имате основни умения трябва да прецените какво фолио да вземете - с хубаво фолио се работи по-лесно, но и грешките са по-скъпи.
Четвърто - инструменти за лепене (не си мислете че със шпаклата от комплекта на китайското, макетен нож и сушоара на майка си нещо качествено ще се получи).
Пето - място за лепене (помещение). Под асмата в двора НЕ СТАВА.
Шесто - желание да стане (или поне инат)...

Лепенето на фолио не е някаква ужасно сложна материя, която изисква години учене, но не е и нещо, което става с четене на инструкции (макар че помага).
Та така - желая успех на всички, които ще се пробват.


georgiblagoev82
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 26 фев 2013 15:17
Автомобил:
Двигател:

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот georgiblagoev82 » Чет 28 фев 2013 19:07


Колеги току що се регистрирах в форума изчетох всички теми така и не разбрах от къде мога да си закупя качествено фолио на разумна цена. Не сам стиснат но не бих дал 100 лв за два квадрата фолио. А се съмнявам, че тези които извършват тази услуга за 100-120 лв и нататък работят с наистина качествени материали.


Потребителски аватар
bace_go6o
Мнения: 237
Регистриран на: Съб 14 май 2011 23:21
Автомобил: lek
Двигател: AFN 97
Местоположение: Sofia, Dupnica, Bulgaria

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот bace_go6o » Съб 02 мар 2013 11:52


georgiblagoev82 написа:Колеги току що се регистрирах в форума изчетох всички теми така и не разбрах от къде мога да си закупя качествено фолио на разумна цена. Не сам стиснат но не бих дал 100 лв за два квадрата фолио. А се съмнявам, че тези които извършват тази услуга за 100-120 лв и нататък работят с наистина качествени материали.


Отиваш в първия магазин за авточсати, питаш за американско фолио! Евтино е, горе-долу качествено, не ти трябва такова от 100лв.


georgiblagoev82
Мнения: 2
Регистриран на: Вто 26 фев 2013 15:17
Автомобил:
Двигател:

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот georgiblagoev82 » Съб 02 мар 2013 16:30


Колега благодаря,но виж на какво се натъкнах току що. Намерих един сайт ,в който има много подробни описания и продават американско фолио,което е изрязано за съответния автомобил.Били му хвърлил едно око и какво ще кажат другите колеги от форума.

http://tintcom.com/


Потребителски аватар
bace_go6o
Мнения: 237
Регистриран на: Съб 14 май 2011 23:21
Автомобил: lek
Двигател: AFN 97
Местоположение: Sofia, Dupnica, Bulgaria

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот bace_go6o » Нед 03 мар 2013 19:57


Ти хубаво ще си поръчаш направо отрязани, ама като не го направиш като хората от първия път, примерно едното стъкло, и после трябва да поръчваш пак цял комплект. Помисли и за това!
Според мен си е по-добре 1-2 ролки, даже и една ще ти е достатъчна, зависи от автомобила де. И с някой приятел, в някой слънчев, топъл ден запредвате ръкави и почвате. Не е толко сложно, даже е приятно.. :th_up Успех!


Потребителски аватар
passat123
Мнения: 1658
Регистриран на: Пон 13 авг 2007 0:06
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот passat123 » Нед 19 май 2013 23:36


Колеги някакъв шанс за минимално равномерно затъмнение на стъклата предните два и задните два прозореца на вратите + задното стъкло в равномерен цвят така ,че да не е някакъв пълен мрак а нещо съвсем леко тълно и недразнещо очите на полицаите ! Имали някакво фолио и ако да колко процента да е пропускването на светлина !


Потребителски аватар
neon
Мнения: 1796
Регистриран на: Вто 04 апр 2006 21:38
Автомобил: S3
Двигател: BAM
Местоположение: София

Re: Затъмняване на стъкла - как?

Мнениеот neon » Пон 20 май 2013 10:00


50% VLT (светлопропускливост) е най-светлото тониращо фолио. Всичко под това си е направо незабележимо.


niki_gti_pln
Мнения: 55
Регистриран на: Чет 01 дек 2011 23:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re:

Мнениеот niki_gti_pln » Вто 21 май 2013 1:35


Ivan Petrov написа:Наи-добре даи някъде да ти го направят, обикновенно където продават фолиото там трябва да могат да го лепят... :wink:
Не е философия, но е занимавка, не е за хора с слаби нерви :oops:
Ако го залепиш и не изчистиш балончетата е много грозно
Ако пък не залепиш по ръбовете фолиото като хората почва да се отлепя цялото...
Сам си реши :wink:



За да не се отлепя при дигане и сваляне на джама мойте съм ги минал по ръбовете с безцветен лак за нокти. :)



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 174 госта