Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки на Г4

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
jollycatman
Мнения: 433
Регистриран на: Пет 23 окт 2009 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот jollycatman » Пон 16 сеп 2013 20:55


Моите чистачки ги чистих през 2009г и още работят перфектно. Добре е освен тях да се изчисти и калта, която се е натрупала в подкалника, пречи на бързото отичане на водата и превръща нишата под предното стъкло в аквариум :biggrin




Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот hooligan_sk » Пон 16 сеп 2013 21:04


hitman0013 написа:Капе вода точно върху черната кутия и влиза в механизма от долу. Бях изолирал горната част и затова само от долу остана като вариант. При мен блокира винаги шофьорското рамо, затова съм стигнал до този извод. Бих си купил нов механизам, дори и да е за по-бързата смяна-да не си губиш времето в раздвижване докато кори и чаркалъци са свалени. Т.е. сменяш единия с другия и имаш цяла година да си го поправиш.
П.П.: знаете ли други коли с подобни проблеми, щото има доста 25 годишни дараци които никога не са имали проблем с чистачките. Баси дефекта!


Всичко на базата на Г4 + А4 го има този проблем. :th_up


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот siso_k » Съб 28 сеп 2013 21:16


Колеги, направих и аз процедурата, че бяха яко спекли чистачките.

Проблемите които имах:

1. Изваждане на тапите на рамената на чистачките
2. Изваждане на рамената от шлиците
3. Изваждане на пластмасовата кора която покрива механизма на чистачките
4. Изваждане на спеклата ос на чистачките от втулките
5. Подбити резби на осите на чистачките
6. Изгубих зегерката, която държи оста да не излиза от втулките

Решенията:

1. С тънка отверка и яко дърпане нагоре. Тъпите шваби са направили кнопката за пъхане на отверкататично от към долната част на кората и там отверка не може да се пъхне. Трябва да е нещо L-образно, което да го повдигне
2. Хванах рамото отдолу с трите пръста и с малко чукче чукайки по оста избих оста навътре. Шлиците са на конус, достаъчно е само леко да мръдне и излиза. Забележка: Не чукайте директно върху оста - резбата се подбива много лвсно! Използвайте трупче или бронзова по-дебела шина.
3. С малка отверка се подпъхва от единия край и се дърпа смело нагоре - (т.е. към вас). С една дума - иска си малко по груба сила. Държи се на улей, който наподобява обърната буква Ω
4. Тва го блъсках 2 часа с чука и не излезе. В един сервиз ми го нягряха малко с горелка и с трръбен ключ леко го раздвижиха. При нагряването и последващото раздвижване трябва много да се внимава да не се счупи алуминевата част в която се върти оста на чистачката.
5. Получава се заради блъскането с чука по оста. Взема се плашка 8х1.25 и се нарязва нова резба.
6. Когато я слагах не я хванах хубаво и изхвърча в незнайна посока. Търсите магазин за крепежни елементи и вземате зегерка за вал 12мм Изображение

Сега имам бързи и гладко работещи чистачки :biggrin :th_up


Потребителски аватар
bobifoto
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 16 фев 2013 13:27
Автомобил: VW golf 4
Двигател: AKL
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот bobifoto » Сря 27 ное 2013 11:58


Здравейте, колеги :smile по закон за всеобщата гадост в дъждовно време ми се развалиха чистачките а и сняг заваля. Темата е много хубава но снимките от началото не се виждат. Насочете ме към сервиз или човек който може да ми помогне да ги почистим, ще си платя за услугата!


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот siso_k » Сря 27 ное 2013 21:05


Ремонта не е сложен колега, ако осите не са съвсем спекли ще се справиш лесно. Аз за да ми извадят моята ос ходих в Мото Експерт (на Симеоновско). Не ми взеха пари щото дефакто трябваше малко да ми го нагреят та да отпусне и да се извади. Иначи всичко друго сам си го направих и сега си бачкат идеално :th_up


Потребителски аватар
bobifoto
Мнения: 4
Регистриран на: Съб 16 фев 2013 13:27
Автомобил: VW golf 4
Двигател: AKL
Местоположение: София
Контакти:

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот bobifoto » Чет 28 ное 2013 20:49


Колеги, само аз ли не виждам снимките на началната страница на темата? Поне да ги погледна за да се пробвам и аз да почистя чистачките :smile


Потребителски аватар
siso_k
Мнения: 1221
Регистриран на: Вто 10 авг 2010 9:29
Автомобил: 1999 VW Golf
Двигател: AKL
Местоположение: Ветровития град
Контакти:

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот siso_k » Пет 29 ное 2013 11:37


Не си само ти, просто хоста където автора е качил снимките явно вече не съществува.


ceco_lch
Мнения: 1
Регистриран на: Пет 19 фев 2010 18:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: варна

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот ceco_lch » Нед 01 дек 2013 13:31


Моите чистачки едва се движеха и спираха по средата на стъклото. Леко напръскване със спрей WD-40 в осите на чистачките и оста на електромоторчето ми разреши проблема без разглобяване. Сега имам много по-бързи чистачки.


Росен2
Мнения: 408
Регистриран на: Нед 30 мар 2014 19:58
Автомобил: Golf III
Двигател: AAM 1996

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот Росен2 » Чет 08 май 2014 17:55


Luciano написа:
Dorian написа:Браво Васе,значи си успял да направиш всичко успешно без да чупиш предния прозорец този път :lol:

след 2 строшени предни джама и две кори на сол, беше време да се науча :mrgreen:

То честно казано Голфа е една от най нескопосано сглобени коли.Не е никак userfrendly ,тук всяка интервенция иска специализиран сервиз.Мит е,че бил лесен за обслужване.Кората под стъклото се сваля гадно,пластмасовите копчета не се отвъртат с кръстат отверка,после няма как да хванеш и видиш дали рамото е паснато на отвора,дърпам като обезумял,да не говорим че после кората се намества на магия.Рамото на чистачките не излиза по никакъв начин.Ако закача кука за него по скоро целия Голф ще вдигна,но така се вклинява че няма вадене.А изгори ли ти комутатор или бобина на пътя - не те виждам.В инструкцията на моя голф пише,че трябвало всяка година да чистя между радиатора на климатика и водния.Да ама като разбрах че се сваля двигателя ,окачването и гумите,отделно се източва фреона - се отказах моментално. Оня ден рябваше да свалям капачката на делкото.При мен е така обърната ,че единия зъб е плътно долепен към блока.За откачване го откачих,но когато трябваше отново да го щракна ударих на камък.Нямах място където да пипна от кабели,тръби и блок.Трябваше да въртя делкото рискувайки центровката.Направих си скоба от пирон и с 300 зора закачих зъба.
Има една приказка която някой е излмислил,че Голфа моно бил роден за газ.Голфа моно е най неподходящата кола за газ.Имам опит с опел,форд и тойота и никога такива проблеми с грешки,разкачване наклеми и други простотии.Да не говорим че и разхода при тия дрингели голфовете е с 3 до 4 литра средно по голям.Сегашния ми е 1.8,а е по муден и тромав от предишните ми коли,най мощната от които беше 1.3..........
С какво пръскате това проклето рамо,за да излезе ? Просто вече почвам да намразвам тая марка...


Потребителски аватар
plamikcho
Мнения: 775
Регистриран на: Чет 11 юни 2009 15:25
Автомобил: VW Passat B6
Двигател: BLS 2007
Местоположение: Sofia

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот plamikcho » Чет 08 май 2014 18:07


Ако наистина е толкова запекло, както описваш, може да не стане само с пръскане. Пробвай да нагрееш малко рамото. Моето беше също яко запекло и пръскането не помогна. Ползвах чук и гаечен ключ като лост. За щастие се предаде и нанесох леки поражения на кората само. Пластмасовата кора не е чак толкова проблемна, когато е чисто между нея и стъклото. Правил съм подобен ремонт и на Опел Корса - там не беше по-розово, дори и след почистване пак се сваляше и слагаше много трудно (аз не успях да я счупя, но в един сервиз успяха :twisted ). Написал съм как процедирах - повдига се леко с отвертка и се пръска със сапунена вода в улея на кората (където е стъклото). Пак с отвертката се бърка и се вади колкото може повече от боклуците. След почистване кората излиза много лесно :th_up


Росен2
Мнения: 408
Регистриран на: Нед 30 мар 2014 19:58
Автомобил: Golf III
Двигател: AAM 1996

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот Росен2 » Чет 08 май 2014 18:47


С чука няма да стане,зверски е вклинило.Ще трябва да търся
По добре направо сервиз да си направя вече,сега съм си поръчал vag-com кабел,заради газовата.Но понеже нямам лаптоп а настолен компютър,ще трябва и лаптоп да пазарувам :eek .Като полицайте дето въртяли масата за да завъртят крушката.... :biggrin


jollycatman
Мнения: 433
Регистриран на: Пет 23 окт 2009 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот jollycatman » Пет 09 май 2014 8:49


Чистачката се сваля по-лесно, когато е повдигната нагоре. Хващаш за късата част на рамото и с много лашкане и дърпане става. Така е само първия път след това излиза по-лесно. Успех!


Росен2
Мнения: 408
Регистриран на: Нед 30 мар 2014 19:58
Автомобил: Golf III
Двигател: AAM 1996

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот Росен2 » Пет 09 май 2014 17:07


Проблема е решен,но после след като монтирах отново пластмасата от към водача,остана един процеп от около 2-3 милиметра между нея и стъклото и неще да прилепне плътно.Навсякъде е захванато точно и пасва,ама явно нещо се е изкривила.
Пътьом сложих и термопаста MX-4 на комутатора.


Потребителски аватар
hitman0013
Мнения: 1865
Регистриран на: Пон 11 май 2009 11:22
Автомобил: GOLF 4
Двигател:

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот hitman0013 » Пон 12 май 2014 19:35


Росен2 написа:Проблема е решен,но после след като монтирах отново пластмасата от към водача,остана един процеп от около 2-3 милиметра между нея и стъклото и неще да прилепне плътно.Навсякъде е захванато точно и пасва,ама явно нещо се е изкривила.
Пътьом сложих и термопаста MX-4 на комутатора.

След 3то 4то сваляне на кората, вече тя не може да влезе плътно в канала дори да е изчистен перфектно. Ще посъбира малко листенца и кал.


Sashomaha
Мнения: 2
Регистриран на: Пет 05 сеп 2014 13:29
Автомобил:
Двигател:

Re: Как да си оправим бавните или почти блокирали чистачки н

Мнениеот Sashomaha » Съб 27 сеп 2014 18:31


Проблемът при мен е, че чистачките работят само на 3-тата степен. Някой имал ли е подобни проблеми и как може да се оправи ?

П.С. Водих я на няколко майстори, единият вика, че моторчето и за смяна, другият - че контролният ключ (джоистика) е проблемен.. и искат доста висока цена за ремонт около 100 лв... Дайте някакви съвети, как мога да се размина с по-малко..



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 46 госта