Схема на зарядно за акумулатор

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
didko
Мнения: 188
Регистриран на: Пет 05 ное 2004 13:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот didko » Пон 19 окт 2009 10:33


Здравейте, имам (имах) едно старо руско зарядно (10А) на което му се повреди електрониката безвъзвратно, т.е. остана ми само един траф 2*18V. Та в този дух издирвам схема, естествено със задължителни екстри като изкл. на заряда при напълно зареден акумулатор, защита от късо и др. :wink: Старото бе реализирано с два тиристора и доста управляваща електроника, имаше дори и режим "старт".




Потребителски аватар
stanko_g
Мнения: 1809
Регистриран на: Съб 31 мар 2007 16:38
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Рудозем

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот stanko_g » Пон 19 окт 2009 13:47




Потребителски аватар
theraven
Мнения: 2358
Регистриран на: Сря 05 мар 2008 15:56
Автомобил: Golf Mk4 Sport Edition
Двигател: SDI
Местоположение: Нова Загора/София/Лондон
Контакти:

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот theraven » Чет 22 окт 2009 10:46


Ето две примерни схеми на автоматично зарядно за акумулатор. Единствено трябва да отбираш малко руски и да си намериш западните аналози на обозначенията на някои елементи.

1. Цък.

2. Цък.

:beer


didko
Мнения: 188
Регистриран на: Пет 05 ное 2004 13:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот didko » Пет 23 окт 2009 13:48


Руския е ясен, смея да твърдя че се справям, но на мен ми трябва нещо такова:
лошото на тази схема е че заряда продължава докато не се изкл. устройството :banghead:


Потребителски аватар
jijibs
Мнения: 698
Регистриран на: Нед 27 апр 2008 10:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас, Golf 3, AEA

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот jijibs » Пет 23 окт 2009 17:33


зарядно1.jpg


зарядно2.jpg


зарядно3.jpg


Не съм изпробвал нито една, но ако ти харесат давай смело :да:


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот kris11 » Съб 24 окт 2009 19:59


Ако искаш купувам ти твоето повредено зарядно :screwy
Имам му схемата .
1. Огледай всички спойки и презапои съмнителните . ремонтирал съм 4-5 бр и всичките бяха с калпави спойки по силовата част / диоди , тиристори /-не са почистени преди запояване повърхностите.
Иначе по самата схема за изключване много вероятно е някой електролитен кондензатор да не е вече такъв. Елементите са малко и не е проблем да се ремонтира.Може и ценер диода да е мръднал - оттам и,прага на изключане.

Opa забравих отзад имаше 1 букса , която се преместваше нещо като джъмпер . В едното положение - няма изклщчване при достигане на зададеното напрежение / прекъсва се веригата около ценера по спомени/ а в другото положение на джъмпера вече се следи напрежението и се изключва заряда.


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот emo-gar » Нед 25 окт 2009 16:10


Поради нарастващата актуалност на тия устройства през зимния период,за тези които могат да си го направят предлагам една изпитана схема с малко елементи.Може да се регулира тока и има ограничение на максималното напрежение.Единствения недостатък е ,че трябва сами да го изключите,т.е.да направите сметката AxH=Ah на акумулатора.Пример:5ампера х 12 часа=60Ah
snimka
Пояснение:
1.Трансформатор:мощност не по-малка от 150W,вторична намотка за 20-24(не по-ниско от 18,не по-високо от 24) волта и ток 5-10 Ампера(жицата е от 1мм.нагоре..)
2.Правотоков амперметър за обхват поне 10А.
3.Настройката на минимално(12,5-12,8В.)и максимално(15в.) напрежения се извършва чрез подбор на отбелязаните резистори(звездичка),поставят се тримери и след настройка-най-близкото по стойност съпротивление.Самата настройка става когато е включен реален акумулатор
4.Електронни компоненти:тиристор-всеки за напрежение 100в.и ток над 10А
транзистори:2Т6821(pnp)и 2Т6551(npn)
ценеров диод:напрежение на стабилизация 6,5-7,0в.,може да се наложи подбор
изправител(Грец):ампеража и волтажа са ясни,има едни готови "плочки",може и от отделни диоди да се направи
Охлаждане(радиатор,алуминий):за Греца-задължително,тиристора ще издържи с минимален радиатор
5.Не пренебрегвайте бушона,силно разреденият акумулатор може да "дръпне" доста ток при включване,също така може неволно да се обърне поляритет
6.Предвидете проветрива кутия,може и вентилаторче да се постави срещу трафа(така съм направил аз)


didko
Мнения: 188
Регистриран на: Пет 05 ное 2004 13:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот didko » Пон 26 окт 2009 9:06


kris11 написа:Ако искаш купувам ти твоето повредено зарядно :screwy
Имам му схемата .
1. Огледай всички спойки и презапои съмнителните . ремонтирал съм 4-5 бр и всичките бяха с калпави спойки по силовата част / диоди , тиристори /-не са почистени преди запояване повърхностите.
Иначе по самата схема за изключване много вероятно е някой електролитен кондензатор да не е вече такъв. Елементите са малко и не е проблем да се ремонтира.Може и ценер диода да е мръднал - оттам и,прага на изключане.

Opa забравих отзад имаше 1 букса , която се преместваше нещо като джъмпер . В едното положение - няма изклщчване при достигане на зададеното напрежение / прекъсва се веригата около ценера по спомени/ а в другото положение на джъмпера вече се следи напрежението и се изключва заряда.


Здравей kris11
Огледал съм всички спойки, в действителност беше гръмнал единия тиристор(смених го).Но вместо да заработи схемата (в режим регулиране по ток) по незнайни за мен причини започна на вдига изх напрежение от 0 до 20в и там вече сработва защитата. Зарядното е Устройство зарядно-пусковое "ИМПУЛЬС ЗП-03", но никъде не откривам негова схема а само на Устройство зарядно-пусковое "ИМПУЛЬС ЗП-02", което няма почти нищо общо няма с него. Схемичката която съм постнал по-горе малко наподобява моята (само по траф и силова част), и ми малко жал да изхвърля такова яко желязо...


Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот pas1.8mi » Пон 26 окт 2009 9:41


А защо не си налепиш втората схема/тази,която си намерил/?


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот emo-gar » Пон 26 окт 2009 9:49


Дидко,ако е "гръмнал" тиристор,твърде вероятно е да е заминал някой от двата транзистора(съдя по схемата,която си качил).Това е тъй наречената схема "генератор на ток".Абе смени всички активни елементи(полупроводници),стотинки ще излезе,и няма начин да не тръгне.
Има една подробност:вместо схемата с двата транзистора(npn /pnp) в "генератора на ток",руснаците (а и не само те)прилагат вариант с "двубазов диод"(някакво КТ 117,115-по спомен).Може би там ти е разликата.Та тая "джаджа" е особена-ни можеш я премери,нито е лесно откриваема,трябва да си разбирач ако тръгнеш по магазини.Ъпгрейдни я до схемата,която съм качил,имаш траф,кутия..т.е.поне 80%.Не бой се от презареждане ако е настроена схемата(да не би да спирам колата,да не презареди,напреженията са съвместими)


didko
Мнения: 188
Регистриран на: Пет 05 ное 2004 13:55
Автомобил:
Двигател:
Контакти:

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот didko » Вто 27 окт 2009 9:29


Поиграх си малко със старата схема(само загубих няколко часа в тестване) :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: Отивам да търся частите за схемата която съм постнал по-горе, понеже максимално се доближава до моята(трафа и тиристорите-те пък са направо същите 8) ). Ако имам късмет ще заработи от първия път ако ли не :bishop и нов


Потребителски аватар
Ivaile
Мнения: 552
Регистриран на: Съб 21 фев 2009 22:47
Автомобил: Touran
Двигател: BSE 2008
Местоположение: Пловдив

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот Ivaile » Вто 27 окт 2009 14:50


Да използвам темата-имам стабилизиран токоизправител 24 волта, който представлява един масивен, тежичък блок, и има само вход-220в. и изход-24волта с контролна червена лампа над него. Възможно ли е да включа "нещо" НА ИЗХОДА, за да НАМАЛИ напрежението до14.2 волта? Искам да го използвам като зарядно за 12волтов акумулатор!Вътре има голям траф и някаква електроника, от които нищо не разбирам!

Последна промяна от Ivaile на Чет 29 окт 2009 10:32, променено общо 1 път.


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот emo-gar » Вто 27 окт 2009 21:48


Ivaile,предполагам че трансформатора ти е за поне 27-30волта(за да стабилизира на 24DC трябва входа от изправителя да е повече с поне 2 волта).А колко е позволения ток на 24-те волта?Щото може и 1 ампер да е,може и 20..
Първо се осведомяваш за възможностите на трафа:откачаш му вторичната,замерваш напрежение на "празен ход"-то е променливо/50 херца.След това:в зависимост какво си премерил,връзваш консуматор и гледаш колко спада трафа.
Пример:да речем си измерил 28волта.Взимаш две еднакви крушки(автомобилни,да речем по 55вата).Гледай с някакви малоценни да пробваш,да не се изсилиш с някой Филипс,ей!
Двете крушки в последователна схема(значи по около 14 волта на всяка идва,крив-прав ток,няма особена разлика).Та ако "държи" трафа с минимален спад,това означава товароносимост 5-6 Ампера,т.е. става за някакво зарядно.Може да продължиш експеримента подобно до откриване на максималния ток.Имай в предвид,че зарядното обикновено работи 10 и нагоре часа и при това трафа не трябва да се запали!!!!.Абе пиши какво виждаш вътре,снимай ако може-все нещо ще се измисли.Действай,важното е да не ти стареят нахалост дрехите mhihi :beer


Потребителски аватар
Ivaile
Мнения: 552
Регистриран на: Съб 21 фев 2009 22:47
Автомобил: Touran
Двигател: BSE 2008
Местоположение: Пловдив

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот Ivaile » Сря 28 окт 2009 7:49


Довечера ще го снимам! Благодаря за бързия отговор,emo-gar!


Потребителски аватар
Ivaile
Мнения: 552
Регистриран на: Съб 21 фев 2009 22:47
Автомобил: Touran
Двигател: BSE 2008
Местоположение: Пловдив

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот Ivaile » Сря 28 окт 2009 19:00


Токоизправителят е 24в. -2.5 А. Когато го включих към акумулатора, контролната му лампа намали светлината си, а трафът забръмча !
Прикачени файлове
DSC00764.JPG
DSC00765.JPG



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 95 госта