Схема на зарядно за акумулатор

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
pas1.8mi
Мнения: 5208
Регистриран на: Нед 10 окт 2004 14:08
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8T AEB 1999
Местоположение: София,Плевен

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот pas1.8mi » Сря 28 окт 2009 19:44


Лабав е!Не се занимавай! :wink:




emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот emo-gar » Сря 28 окт 2009 20:08


Е,не е това ,което трябва.Поне 5 А да държи.Обаче има едно достойнство-кутия,проветрива,и това е нещо.Аз например започвам едно устройство от Кутията.При желание да си направиш сам зарядно,на пазара има доста трафове,вече знаеш какво трябва.Не гарантирам че ще излезе по-евтино от готово,но има добри схеми и резултата няма да е лош-даже обикновено по-добър от "купешкия" вариант.А и усещането е друго :wink:


Потребителски аватар
Ivaile
Мнения: 552
Регистриран на: Съб 21 фев 2009 22:47
Автомобил: Touran
Двигател: BSE 2008
Местоположение: Пловдив

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот Ivaile » Чет 29 окт 2009 10:44


:012: Правилно-няма да се занимавам с него!Но нещо вече ме зачовърка-ще го разглобя, ще проверя какво има в него и какво мога да поставя в таз кутия! Че акумулаторът ми е вече нашенски (немският издържа 7 години и имам нужда от свястно зарядно!А и е прав Emo-gar,тръпката е важна!


Потребителски аватар
vrangel
Мнения: 82
Регистриран на: Съб 18 ное 2006 12:45
Автомобил: vw golf3
Двигател: ABU
Местоположение: Чирпан

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот vrangel » Чет 18 фев 2010 1:01


По втората схема с единия тиристор съм направил поне 5 зарядни и работят перфектно.


Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 466
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот venll-vr » Чет 18 фев 2010 16:03


Дали ще може към обикновенно зарядно с трансформатор и изправителна група да се включи реле-регулатор от стара жигули или москвич /едни такива правоъгълни кутии/ и по този начин когато се зарежда акумулатора при достигане на максималния си заряд да изключва подаването ток от изправителя, то нали точно това е изискването към реле-регулатора. Не съм запознат с действието на тази реле-регулатори, просто давам идея.


georgi70
Мнения: 100
Регистриран на: Пет 05 юни 2009 22:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Харманли

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот georgi70 » Чет 18 фев 2010 17:00


Ivaile написа:Да използвам темата-имам стабилизиран токоизправител 24 волта, който представлява един масивен, тежичък блок, и има само вход-220в. и изход-24волта с контролна червена лампа над него. Възможно ли е да включа "нещо" НА ИЗХОДА, за да НАМАЛИ напрежението до14.2 волта? Искам да го използвам като зарядно за 12волтов акумулатор!Вътре има голям траф и някаква електроника, от които нищо не разбирам!

http://www.dobrikit.dir.bg/page76.htm работи перфектно само идин ампериметър

ти трябва?


Потребителски аватар
Dobromirski
Мнения: 1582
Регистриран на: Нед 31 дек 2006 10:12
Автомобил: Seat Leon
Двигател: ARL 150+ hp
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот Dobromirski » Пет 19 фев 2010 8:05


:да:
Аз на мойто импулсното зарядно от луничките му турих ей това http://www.dobrikit.dir.bg/page16.htm , като на мястото на последният диод през PNP транзисторче управлявам едно реле. Общият контакт е към + на зарядното, NC контакт е към акумулатора , а NO е към бубината на релето (колектора на транзисторчето , емитера е на +), а другият край на бубинката е към маса. По този начин, веднъж щракне ли и се самоблокира mhihi . С тримера настройваш последният диод да светне при 15,4 V. Така за 5 лева имаш хем индикатор колко се е заредил акумолатора, хем автоматично спиране на зареждането :да:
ПП: Паралелно на NC контакт, си подбираш един резистор, който да подсигори около 200mA заряден ток, след като изключи релето :wink:


Потребителски аватар
biostrong
Мнения: 771
Регистриран на: Нед 22 окт 2006 21:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот biostrong » Пет 04 яну 2013 13:06


Да избутам една стара тема :) и да попитам и аз.

Имам ей такава гадинка в къщи:
http://cdn.vicorpower.com/documents/datasheets/ds_flatpac.pdf
http://cdn.vicorpower.com/documents/applications_manual/DesignGuideAppsManual_200J00.pdf
http://sapps.vicorpower.com/upc/FlatPacAction.do

модулите и са 5v/някакви си ампера - не си спомням. 24V / 4,3A и 24V / 8.2A

след като има обратна връзка за изходящото напрежение и възможност за регулирането му според инструкциите на сайта им, как бих могъл да го използвам като зарядно ? Някой има ли някакви интересни идеи ?


dimitars
Мнения: 282
Регистриран на: Чет 09 мар 2006 20:54
Автомобил: Golf 3
Двигател: AEA
Местоположение: Пловдив

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот dimitars » Съб 12 яну 2013 19:25


Идеята е-магазин Метро-24,99 лв. с ДДС.В магазини като Баумакс,мьосю Бриколаж и други-модели на RIDER от 29,99 лева.Моделите са за 12V акумулатори,от 16 до 80 амперчаса.Напълно достатъчно.Няма как да го реализирате сами за по-малко пари.Пък и да има,едва ли си заслужава.Освен ако електрониката ви е в кръвта и правенето на различни устройства ви доставя удоволствие.


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот batVenci » Съб 12 яну 2013 21:33


dimitars написа:Идеята е-магазин Метро-24,99 лв. с ДДС.В магазини като Баумакс,мьосю Бриколаж и други-модели на RIDER от 29,99 лева.Моделите са за 12V акумулатори,от 16 до 80 амперчаса.Напълно достатъчно.Няма как да го реализирате сами за по-малко пари.Пък и да има,едва ли си заслужава.Освен ако електрониката ви е в кръвта и правенето на различни устройства ви доставя удоволствие.


Проблема е, че тези най-евтини зарядни обикновено са без никаква електроника. Състоят се само от трансформатор и грец. При по-продължително зареждане акумулатора се презарежда. Ако от страх се изключи зарядното по-рано, то акумулатора остава недозареден. Просто тези зарядни не зареждат правилно, като съществува риск да повредим акумулатора, или от презаряд, или от недостатъчно зареждане. Затова при професионалните зарядни, процеса на заряд се следи от сложна електроника изкъсо. Разбира се цената на последните е непосилна. След разглеждане на много схеми на зарядни, реализирах работеща схема, която е проста и евтина, но въпреки това вече се доказа на практика, обсъждана от колегите в тази тема:

viewtopic.php?f=11&t=187926


dimitars
Мнения: 282
Регистриран на: Чет 09 мар 2006 20:54
Автомобил: Golf 3
Двигател: AEA
Местоположение: Пловдив

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот dimitars » Нед 13 яну 2013 20:47


Четох темите.Просто ми е интересно.Ако един акумулатор на кола,която се кара редовно,има нужда от зареждане,може ли да се разчита на него?


Потребителски аватар
samo ra4na na zavoite
Мнения: 883
Регистриран на: Нед 27 яну 2008 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот samo ra4na na zavoite » Сря 05 юни 2013 22:28


dimitars написа:Четох темите.Просто ми е интересно.Ако един акумулатор на кола,която се кара редовно,има нужда от зареждане,може ли да се разчита на него?


Това няма значение за факта ,че зарядно за акумулатор рано или късно на всеки шофьор му се налага да използва.


Потребителски аватар
Пешо2004
Мнения: 161
Регистриран на: Нед 14 дек 2008 10:15
Автомобил: VW Passat Variant 5.5
Двигател: AVF 2004
Местоположение: София

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот Пешо2004 » Вто 11 юни 2013 9:56


dimitars написа:Четох темите.Просто ми е интересно.Ако един акумулатор на кола,която се кара редовно,има нужда от зареждане,може ли да се разчита на него?

Може да се разчита колега на този акумулатор,но това не означава че не трябва да се зарежда на качествено зарядно.Казваш редовно-примерно сама градско всеки ден сутрин 5км ,и вечер пак толкова.2 пъти стартер,фарове-задължителни,зимно време парно ,лято-климатроник(климатик). Ако тази кола не се кара поне веднъж в месеца извънградско продължително(над 100км)според теб дали този акумулатор винаги ще е на 90-100% зареден?Затова два пъти в годината на качествено зарядно(било от схемата на колегата,било за хора с повече пари качествено автоматично зарядно със следене параметрите на зареждане-разни криви WUoU,IWUoU и т.н.).А има и друг вариант през 3-4 години нов акумулатор.


Потребителски аватар
icefire
Мнения: 1777
Регистриран на: Сря 04 юли 2007 9:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Мünchen/София

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот icefire » Пет 06 сеп 2013 17:46


Колеги, аз искам да намеря приложение на едно старо ATX захранване, което имам. Ей такова е: http://www.flickr.com/photos/75588428@N07/9528379395/

Намислил съм да го използвам за зарядно за акумулатор според следното обяснение: http://elektronikbasteln.pl7.de/converting-computer-power-supplies-to-stabilized-138-v-dc-20-a.html
За съжаление не съм много добър с електрониката, но доколкото четох основното предизвикателство се състои в това, че напрежението на комп. захранване е регулирано само на изхода от 5V, а при 12V не е. Крайната цел е да получим 13,8V регулирано напрежение.
Съществената част от туториала е ето тази картинка:
Изображение

Това определено съм реших да го изпробвам, даже си поръчах вече подходящи съпротивления. Докато чакам да ми пристигнат съпротивленията се чудя как да го направя така, че да се изключва автоматично като е заредена батерията.. дайте ми някакви идеи как да доработя тази схема, така че да спира само когато зареждането е готово. В нета има много подобни схеми:
Изображение

Дайте ми някакъв съвет как да го направя. Лошото е, че от електроника много малко разбирам.. най-много мога да запоя някоя готова схема..


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13429
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Схема на зарядно за акумулатор

Мнениеот kris11 » Съб 07 сеп 2013 20:11


icefire -виж темата за зарядното на Добромирски от траф за лунички. Това е истината евтино.малко, леко,с екстри.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 119 госта