Смяна на заден мост - от барабани към дискове!?

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
tyo
Мнения: 1884
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 23:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: в покрайнините на EU
Контакти:

Re: !

Мнениеот tyo » Вто 30 авг 2005 10:29


vasstop написа:....Ако един стар диск ти е 30лв а нов е 42лв ти кой би предпочел?



понеже и аз започвам същото начинание,да си кажа чесно по-добре стар диск оргинален (разбира се в идеално състояние) отколкото New MADE in ......... :x
Моите дискове са в идеално състояние така,че не мисля да ги сменям.




Потребителски аватар
VR666
Мнения: 325
Регистриран на: Чет 08 юли 2004 19:38
Автомобил: VW Jetta
Двигател: CFFB 2011
Местоположение: Ботевград

Мнениеот VR666 » Вто 30 авг 2005 15:05


Днес питах по телефона и в една сливенска автоморга - 160 лв всичко.
За софийски автоморги не ми се мисли.
За 120 лв ще ми докарат от добичка автоморга (без дисковете).
Естествено, че може да се свали цената, но това е положението.

По принцип 30лв е шенкела, 30лв. диск, 30лв. супортта, така ли се казва
(това дето държи накладките и цилиндърчето е в него).

Ето малко Paste от http://volkswagen.msk.ru/ .
Лесно може да се сметне колко денги му е излязло на братушката.:stll think:


8.1.8 Установка на Golf3 зад: 226 диски
============================================================================
Теперь о задних тормозах с приблизительными минимальными ценами на новые (оригинальные) детали.
Что нужно менять из того, что установлено?

1) задние ступицы ~$85/шт. - у них есть "уши" для крепления скобы. У ступиц, которыми комплектуются машинки с барабанами их нет - не могли, кстати, ставить ступицы с ушами на все модели(???)

2) задние тормозные трубки. Те, которые стоят - гораздо длиннее. По идее, их можно обрезать и развальцевать (что я сначала и сделал), но качество такой работы довольно-таки отличается от заводского. Еще одна тонкость: трубки у нас стальные, а не медные, как на "Тазиках". У "тазов" такие манипуляции по "обрезанию" и развальцовке практикуются на раз. Я решил не рисковать. Заказывал трубки по ETKA. (~$2.5/шт.) Поставляются уже развальцованные (flanged) с гайками (кстати, такая развальцованная трубка с 2-мя гайками стоит как одна (!!!) гайка. Немцы - удивительный народ), но не гнутые - их ещё необходимо выгнуть по форме старых. Если не ошибаюсь, левая заказывается длиной 650 мм, а правая - 800. Правая получается на пару сантиметров длиннее, чем положено,но их можно убрать, дополнительно выгнув её немножко в сторону. Мне их выгибали в "Мустер-Авто" - там для этого есть специальное приспособление - в других местах (включая МВС, Интерпроект+)мне сказали, что будут гнуть их руками (!!!!) Как это можно сделать и что из такого выгибания может получиться, я не совсем представляю, даже используя всё своё воображение. :)))) И кем для этого нужно быть тоже... Да, ещё одна тонкость. Как я думаю (показал опыт), выгибать трубки (правую, по крайней мере) нужно, начиная с конца - с того места, куда будут накручиваться торм. шланги от суппортов - так будет удобнее убрать лишнюю длину (те самые пару сантиметров) в балку.

3) тросики ручного тормоза ~$12-14/шт. барабанные не подходят.

4) защитный щиток тормозного диска. Устанавливается вместо щитка, на котором крепится вся эта "ржавая чумовая байда" от барабанов. :))) ~$10/шт.

5) кольца для датчиков АБС. ~$2-2.5/шт. Снять с барабанов старые вроде бы нереально.


Что нужно нового? То есть, что в корне отсутствует на машинках с барабанами:

1) торм. диски. ~1400р./комплект (brembo)

2) торм. колодки ~650р./комплект (ferrodo) (народ почему-то ferrodo не хвалит, а я доволен (за исключением слегка избыточной черноты) и спереди у меня тоже brembo/ferrodo)

2) задние торм. шланги ~200р./2 шт.

3) задние суппорта ~$220/шт. (lucas/girling) (самый минимум, который мне могут дать в одной конторе - $140 за суппорт. Причём, говорят, что это будет Lucas и, видимо, ворованный. Наши уже везде! :)

4) скобы для задних суппортов ~$45/шт.

5) болты крепления скоб к ступицам

6) болты крепления ступиц к балке (можно, конечно, и старые использовать, но...)

7) зажимы крепления тросиков ручного тормоза к суппортам. Цена как и у болтов - минимальная.

По идее, с деталями все. Что касается работы, то всё делал своими руками - на сервисе содрали бы баксов так 350-400, я думаю, а, может быть, даже больше. Ну и плюс отношение. Так, как я себе заделал, мне бы точно никто и нигде не сделал. Результат? :) В сравнении с тем, что было (когда тормозить "в пол" со 150 было страшновато), он превзошел все ожидания. :))
А что касается "колдуна", то я бы оставил свой (тем более, что его можно регулировать), но он у меня загнулся (стал подсасывать воздух после того, как машинка постояла некоторое время без торм.жидкости в задней левой трубке) и я уж купил тот, который нужен для задних дисковых тормозов (оригинальный стоит $120)
Roman@Golf3GT

==========================================================================


prj57
Мнения: 2189
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 12:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, Лондон
Контакти:

Мнениеот prj57 » Вто 30 авг 2005 19:22


не разбирам как можете да кажете че диска е в перфектно състояние, като не се вижда с око...... може да се е огънал може всичко, а съм виждал и кофти дискове дето са от такъв материал че като се допре с накладката и няма спирана а само триене и диска сатва ливам, бам след тва една локва и ако не гръмне става вълнообразен......по добре 79 лв от kanex.bg отколкото 7 дена в болница.....

лично мнение, без лоши чувства :wink:


Потребителски аватар
Sachko
Мнения: 643
Регистриран на: Нед 15 авг 2004 13:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bansko/Sofia
Контакти:

Мнениеот Sachko » Вто 30 авг 2005 20:49


prj57 написа:не разбирам как можете да кажете че диска е в перфектно състояние, като не се вижда с око...... може да се е огънал може всичко, а съм виждал и кофти дискове дето са от такъв материал че като се допре с накладката и няма спирана а само триене и диска сатва ливам, бам след тва една локва и ако не гръмне става вълнообразен......по добре 79 лв от kanex.bg отколкото 7 дена в болница.....

лично мнение, без лоши чувства :wink:


Бате ти ме узада4и :roll: та 4ак за болница ми говориш ..... :oops:
Аз казвам 4е дисковете са в добро състояние след като сам го сложил на колата си , пробвал сам как спира , дали не бие или тресе , наи накрая сам им харесал и ваншмия вид и сам решил да си ги взема (ако не беше така щеше да си ги варна в моргата и да продалжа с тарсенето)
П.С.-Исках само да ти го кажа тфа и да те помоля пове4е да не говорим по вапроса и да не разваляме на хората темата :twisted:


Потребителски аватар
tyo
Мнения: 1884
Регистриран на: Вто 01 фев 2005 23:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: в покрайнините на EU
Контакти:

Мнениеот tyo » Сря 31 авг 2005 9:24


tyo написа:...Моите дискове са в идеално състояние така,че не мисля да ги сменям.


prj57 написа:не разбирам как можете да кажете че диска е в перфектно състояние, като не се вижда с око...... може да се е огънал може всичко, а съм виждал и кофти дискове дето са от такъв материал че като се допре с накладката и няма спирана а само триене........


Понеже виждам,че темата с състоянието на дисковете SH е много важна ще ви опиша аз какво правя.
Занасям дисковете на стругар.Той след като ги центрова само ги "лизва" с ножа(казвам "лизва" защото не пуска стружка да им намали дебелината)Всеки който е виждал С11(марка струг :wink: )какви обороти "дига" знае за какво става дума,така че всякакво биене би си проличало.След това следва визуален контрол - оглежда се за евентуални пукнатини,шупли вътре в метала или явни разлики в структурата му.Ако всичко това мине ОК значи си имате дискове в идеално състояние :D


Потребителски аватар
niki7878
Мнения: 474
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 12:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот niki7878 » Сря 31 авг 2005 21:17


tyo написа:
tyo написа:...Моите дискове са в идеално състояние така,че не мисля да ги сменям.


prj57 написа:не разбирам как можете да кажете че диска е в перфектно състояние, като не се вижда с око...... може да се е огънал може всичко, а съм виждал и кофти дискове дето са от такъв материал че като се допре с накладката и няма спирана а само триене........


Понеже виждам,че темата с състоянието на дисковете SH е много важна ще ви опиша аз какво правя.
Занасям дисковете на стругар.Той след като ги центрова само ги "лизва" с ножа(казвам "лизва" защото не пуска стружка да им намали дебелината)Всеки който е виждал С11(марка струг :wink: )какви обороти "дига" знае за какво става дума,така че всякакво биене би си проличало.След това следва визуален контрол - оглежда се за евентуални пукнатини,шупли вътре в метала или явни разлики в структурата му.Ако всичко това мине ОК значи си имате дискове в идеално състояние :D


оххххх, не ви ли писна от BG MADE, нема ли да се нау4ите ,4е с живота 6ега не бивааааа


Потребителски аватар
vaskoto1
майстор Падна ли ми!
Мнения: 11995
Регистриран на: Пон 12 юли 2004 16:34
Автомобил: Passat B35i
Двигател: AGG
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот vaskoto1 » Сря 21 сеп 2005 20:06


tyo стига бе братче-нали на струга седи по един начин а на главината по съвсем друг... какво общо имат оборотите?
аман писна ми да ви говоря... :evil:
лижете си втората употреба дискове на разни стругове на Яките обороти и си мислете че всичко ви е наред!
ТО ПА БРАТЧЕ НА ЧОВЕК ДА МУ ОМРЪЗНЕ!!! живота си е ваш-правете каквото ви е угодно... :evil: :evil: :evil:


Потребителски аватар
VR666
Мнения: 325
Регистриран на: Чет 08 юли 2004 19:38
Автомобил: VW Jetta
Двигател: CFFB 2011
Местоположение: Ботевград

Мнениеот VR666 » Сря 21 сеп 2005 20:30


Ма не е само техния живот бе да му се невиди.
Колко невинни си заминават не е истина. :No


Потребителски аватар
Sachko
Мнения: 643
Регистриран на: Нед 15 авг 2004 13:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bansko/Sofia
Контакти:

!

Мнениеот Sachko » Чет 22 сеп 2005 14:30


Интересна теми4ка :twisted:
На мене друго ми е интересно ... хората които карат 10 годишни коли с оригиналните си спира4ни с-ми и те ли си играят с живота .... или на секи 3-4 месеца требва да си сменят дисковете и т.н. за да им е сигурно 4е няма да измрат :oops: ,
аиде да ви питам според вас колко от злополуките по патищата са поради теьни4еска неизправност и колко поради задкормилна неизправност :roll: ..... аз си мисля (без да сам гледал проу4вания) 4е 5% кам 95% а даже и по малко :idea: .....

А сега по темата ... понеже от 2 седмици сам с дискове отзад , аиде да земем да си спретнем едно тест4е .... с колите на хората които са писали в темата ( а за6то не и други) от 100 до 0 за колко метра ... е така да сме наясно кои кфо е направил :twisted: а какво е ползвал ще си разказваме след тест4ето ? (говорим за коли с стандартни спира4ни с-ми ...


Потребителски аватар
Syncro
Мнения: 1241
Регистриран на: Пет 11 юни 2004 11:59
Автомобил: Passat 1.8T
Двигател: ANB 1999
Местоположение: Габрово
Контакти:

Мнениеот Syncro » Чет 22 сеп 2005 15:27


vaskoto1 написа:tyo стига бе братче-нали на струга седи по един начин а на главината по съвсем друг... какво общо имат оборотите?
аман писна ми да ви говоря... :evil:
лижете си втората употреба дискове на разни стругове на Яките обороти и си мислете че всичко ви е наред!
ТО ПА БРАТЧЕ НА ЧОВЕК ДА МУ ОМРЪЗНЕ!!! живота си е ваш-правете каквото ви е угодно... :evil: :evil: :evil:

Тука не си прав.Когато универсала на струга има биене 2 стотни след обработка на детайла същия ще има биене 2 стотни.А какво е различното на седенето на главината?Движението е въртеливо и ако детайла в случая диска няма отклонение спрямо оста си то няма и да го има биенето
Иначе и аз съм против дискове втора употреба!


Потребителски аватар
theater
Мнения: 93
Регистриран на: Съб 14 май 2005 20:37
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот theater » Чет 22 сеп 2005 16:04


Syncro написа:
vaskoto1 написа:tyo стига бе братче-нали на струга седи по един начин а на главината по съвсем друг... какво общо имат оборотите?
аман писна ми да ви говоря... :evil:
лижете си втората употреба дискове на разни стругове на Яките обороти и си мислете че всичко ви е наред!
ТО ПА БРАТЧЕ НА ЧОВЕК ДА МУ ОМРЪЗНЕ!!! живота си е ваш-правете каквото ви е угодно... :evil: :evil: :evil:

Тука не си прав.Когато универсала на струга има биене 2 стотни след обработка на детайла същия ще има биене 2 стотни.А какво е различното на седенето на главината?Движението е въртеливо и ако детайла в случая диска няма отклонение спрямо оста си то няма и да го има биенето
Иначе и аз съм против дискове втора употреба!

Бате, мисля, че Васко има друго предвид. В каталога пише колко е допуска за изтъняването на диска (без или със ръб). Независимо дали си си взел на струг ръба и дори и да няма биене при по-продължително натоварване и нагряване на диска може да се получат ексцесии. Поне аз така си обяснявам нещата. Аз лично мисля, че със спирачките шега не бива. :wink:

Поздрави !


Потребителски аватар
mafiacartel
Мнения: 965
Регистриран на: Нед 22 юли 2007 13:19
Автомобил: VW Golf 2 GTI G65
Двигател: PG
Местоположение: гр.Поморие

Мнениеот mafiacartel » Вто 11 сеп 2007 18:33


Колеги да ви питам смених си задния мост барабар с барабаните и си сложих дискове обаче ръчната ми нещо трудно хваща ,а накладките са си нови на 2000 км та предполагам ,че до сега е трябвало да си паснат по линийте на диска. И трудно се дърпа и трудно се връща ръчната а жилата са си чисто нови. От каде може да идва този дразнещ проблем ?


Потребителски аватар
ivkata
Мнения: 1146
Регистриран на: Пет 17 мар 2006 19:08
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Нови Искър

Мнениеот ivkata » Вто 11 сеп 2007 18:52


mafiacartel написа:Колеги да ви питам смених си задния мост барабар с барабаните и си сложих дискове обаче ръчната ми нещо трудно хваща ,а накладките са си нови на 2000 км та предполагам ,че до сега е трябвало да си паснат по линийте на диска. И трудно се дърпа и трудно се връща ръчната а жилата са си чисто нови. От каде може да идва този дразнещ проблем ?
Проблема е от самите спирачни апарати.Направи ли им профилактика ,преди да ги качиш на колата(разглобяване,почистване ако се налага подмяна на гумичките) ?Защото ако не си направил гореописаното от там са ти проблемите,а не от жилата! :idea:


Потребителски аватар
pRo_4_LiFe
Мнения: 515
Регистриран на: Съб 24 мар 2007 19:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: селото ВарнЪ..
Контакти:

Мнениеот pRo_4_LiFe » Вто 06 май 2008 16:31


Спорим с едни приятели и те са на мнение, че отзад може да се сложат дисковете от предницата (Г3). Вие как мислите, кое от предния апарат като части могат да се използват за заден мост ?


Потребителски аватар
K_Power
Мнения: 750
Регистриран на: Пон 13 фев 2006 23:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот K_Power » Вто 06 май 2008 16:43


Ти бате, за пореден път праиш ебахти изказванията! Отзад имаш голям и малък лагер, които седят в диска, нанизваш на оста, слагаш апарата и забравяш! Предните си е само диск! На струга какво му е ваското, не говорим за диск 3-4мм дебел, а се маха ръба, за да може да си вадиш накладките по нормален начин! А заден диск ми е много интересно от какво може да се изкриви, при положение, че няма толкова натоварване на него като тези на предното! Аха ... кой си сложел дискове втора ръка е тръгнал да умира, ми то е същото и с гумите ве! И аз карам с втора ръка гуми, и чисто нова гума след 6-8месеца каране не е нова гума! Ти на 6 месеца четири нови ли вадиш?
Стар диск ... няма лошо, стига да не е много изтънял!



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 42 госта