Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
tonyM
Мнения: 282
Регистриран на: Нед 14 сеп 2008 9:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот tonyM » Нед 05 сеп 2010 18:54


Преди време се интересувах как стоят нещата с ъпгрейд към ESP http://forums.tdiclub.com/showthread.php?p=864980, но се оказа доста скъпо и трудоемко начинание.
Наскоро попаднах на подобна тема в същия форум http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=37354, но този път ставаше въпрос за ъпгрейд към ASR. Твърдеше се, че за целта трябва само подмяна на модула, няма нужда от добавяне на други датчици, евентуално само на бутона за изкл/вкл и подвързване към индикатора на таблото. Карам служебно Caddy-2006 с ASR, и знам предимствата на Traction Control-a на заснежен и заледен път. Реших да имам Traction Control и на моя Голф.
Направих справка с ел.схемите и те оправдаха твърденията във форума. Проверих и в ЕТКА и уточних номера на новия модул.
Големия въпрос, на който все още нямах отговор, беше дали ще работи новия модул при мен: двигател AKL, ABS-модул генерация МК20 и дросел с жило. Защото при задействане на ASR, освен механично въздействие върху спирачките, модула действа и електрически върху мотора, с цел да намали въртящия му момент. Твърди се, че това става по CAN-шината. Нормално и ABS-модула е свързан по CAN-шината с ECU-то, но не се знаеше дали в случая с ASR ще се получи, защото никъде нямаше информация за AKL+ASR. Примерно тук http://de.openobd.org/vw/golf_1j.htm има инфо за кодировката на МК20_ASR-модул за други двигатели, но не и за AKL. Все пак има за AGN и AGU, а те са с дросел с жило, и това ми даде надежди.
Продължих търсенето и попаднах на тези теми във форуми на братушките http://www.vwclub.org.ua/modules/newbb/viewtopic.php?viewmode=flat&type=&topic_id=23626&forum=1 , http://www.skoda-club.org.ua/forum/showthread.php?tid=23121&page=1 за успешен такъв ъпгрейд на Октавия-2 (2007) с AKL-мотор, но с ABS-MK60. Приятел с "хубава" ЕТКА ми помогна по VIN-номера на тази Октавия да уточним, че номера на дросела е същия като моя (с жило) и номера на ECU-то е същия (разбира се, с изключение на последните две букви). Това ми даде нова надежда, че може и при мен да се получи, и реших да пробвам.
След доста обикаляне по моргите, намерих и купих подходящ за мен ASR-модул: с номерация 1J0614417А (на моторчето) и 1J0907379R (на електрониката).
Подготвих бутона и окабеляването, после монтирахме модула.
Първо беше изпробван както колата беше на повдигача- включих първа и подадох плавно газ, след малко индикатора на таблото започна да мига, модула да трака, а при по-рязко подаване на газ- пак същото, но се усещаше и как "душеше" двигателя- точно това се чудех дали и как точно ще се получи при AKL- все пак управлението става по CAN-шината. После натиснах бутона и изключих функцията, индикатора на таблото светна постоянно, пак подадох газ, но този път модула не сработи.
На следващия ден нарочно спрях с едната гума на запрашен участък от пътя, тръгнах рязко и след малко пак същия ефект като по-горе.
Ще трябва да го изтествам по-обстойно в различни ситуации как работи (на влажен/кален/заснежен терен), но засега съм доволен. T.e. чакам снега :lol:

Най-вероятно съм първия собственик на VW с AKL-мотор и ASR от генерация МК20 или поне първия с такъв ъпгрейд. Ъпгрейда е лесен, защото се сменя само модула. Не се слагат никакви допълнителни датчици (както при ESP). Бутона може и да не се добавя, ако не е нужно принудително изключване на функцията. Ако е нужно наблюдение на сработването и състоянието на модула (включено/изключено), трябва да се подвърже и към таблото.

Експеримента е успешен :D Вече имам пълноценно работещ Traction Control.

Нещо, което ще помогне на търсещите модул за ъпгрейд- външните разлики между различните модули, с ASR и без ASR: http://volkswagen.msk.ru/forum/index.php?showtopic=104266&view=findpost&p=1813852 . Още една външна разлика между модули МК20 и МК60 е, че тези от МК20 имат 25-пинов конектор и външен кабел за моторчето. Също така трябва да се има впредвид, че външно модулите от генерация МК20 с ABS+EDS и с ABS+EDS+MSR+ASR са едни и същи! Т.е. разграничаването е по номерацията: ако моторчето е с номер 1J0614417А, модула е с ASR, освен това отдолу на пластм.капачка на електрониката трябва да пише следното: Steuergerät ABS/EDS/MSR/ASR.

При сканиране с VAG-COM на адрес 03, трябва да има ТОЧНО това инфо:

Address 03: ABS Brakes
Part No: 1J0 907 379 J (съответно букви R или AF)
Component: ASR 20 IE CAN 0001

При модули само с ABS или ABS/EDS, сканирането с VAG-COM на адрес 03 дава следното инфо:
......
Component: ABS 20 IE CAN... (за ABS)
......
Component: ABS/EDS 20 IE CAN... (за ABS/EDS)

Последна промяна от tonyM на Вто 07 сеп 2010 21:33, променено общо 4 пъти.




Потребителски аватар
kikata
Мнения: 534
Регистриран на: Съб 29 сеп 2007 20:57
Автомобил: vw passat b6
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Ъпгрейд на ABS към ASR за Голф 4

Мнениеот kikata » Нед 05 сеп 2010 19:03


Охаа топла, топла!! Браво колега :да:
Скоро и аз се заемам!!!


Потребителски аватар
bango.1
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 77
Регистриран на: Чет 10 дек 2009 13:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sf

Re: Ъпгрейд на ABS към ASR за Голф 4

Мнениеот bango.1 » Нед 05 сеп 2010 20:09


Браво Колега много полезно


Потребителски аватар
S_D_K
Мнения: 11
Регистриран на: Пет 30 окт 2009 22:11
Автомобил:
Двигател:

Re: Ъпгрейд на ABS към ASR за Голф 4

Мнениеот S_D_K » Пон 06 сеп 2010 15:25


:bowdown Ще пробжам и аз на моя AKL :applause:


Потребителски аватар
aradovanov
Мнения: 1115
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 1:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас

Re: Ъпгрейд на ABS към ASR за Голф 4

Мнениеот aradovanov » Пон 06 сеп 2010 16:16


Много ми е интересно това дали ще важи и за Г3 ТДИ със същия АБС?


Потребителски аватар
tonyM
Мнения: 282
Регистриран на: Нед 14 сеп 2008 9:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Ъпгрейд на ABS към ASR за Голф 4

Мнениеот tonyM » Вто 07 сеп 2010 6:36


aradovanov написа:Много ми е интересно това дали ще важи и за Г3 ТДИ със същия АБС?

Най-добре е да пробваш, за да разбереш.
Може би няма да работи коректно с модул от Г4, защото Г3 няма CAN-шина.
Ако все пак решиш да пробваш с такъв, провери дали има съответствие на ел.връзките.


Потребителски аватар
achodemo
Мнения: 1480
Регистриран на: Нед 05 окт 2008 22:50
Автомобил: GOLF IV
Двигател: AHF ASZ
Местоположение: Габрово

Re: Ъпгрейд на ABS към ASR за Голф 4

Мнениеот achodemo » Вто 07 сеп 2010 14:50


Сподели на каква цена го взе модула ?


Потребителски аватар
deversant
Мнения: 1229
Регистриран на: Пон 06 ное 2006 23:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: Ъпгрейд на ABS към ASR за Голф 4

Мнениеот deversant » Вто 07 сеп 2010 16:09


И аз искам такава шукариика,че зимата от сняг като премине на лед и същевременно оборотомера показва 1800 -мин. :Mr Green Fun веднага удря 4000 + и двигателя ревва... (неприятна работа)
Та требва си!


Потребителски аватар
tonyM
Мнения: 282
Регистриран на: Нед 14 сеп 2008 9:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Ъпгрейд на ABS към ASR за Голф 4

Мнениеот tonyM » Вто 07 сеп 2010 20:23




Потребителски аватар
donMaranzano
Мнения: 789
Регистриран на: Нед 08 фев 2009 15:52
Автомобил: Golf 4
Двигател: AQY
Местоположение: Plovdiv

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот donMaranzano » Нед 05 дек 2010 12:18


Колеги това някой може ли да го направи на един познат и къде и колко ще струва? Питам от негово име.


Потребителски аватар
deversant
Мнения: 1229
Регистриран на: Пон 06 ное 2006 23:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот deversant » Нед 05 дек 2010 17:47


А аз питам има ли го това нещо за ТДИ 110 коня 99"?И ако не от каква кола да търся ABS-помпа?


Потребителски аватар
tonyM
Мнения: 282
Регистриран на: Нед 14 сеп 2008 9:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот tonyM » Пон 06 дек 2010 7:34


deversant написа:А аз питам има ли го това нещо за ТДИ 110 коня 99"?И ако не от каква кола да търся ABS-помпа?

Слага се ASR на такива.
Ако те интересува какъв номер на ABS-модула да търсиш, кажи първо какъв е твоя в момента. Може да го видиш с ВАГ-КОМ на Адрес 03.


Потребителски аватар
tonyM
Мнения: 282
Регистриран на: Нед 14 сеп 2008 9:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот tonyM » Чет 16 дек 2010 18:32


Бачка супер ASR-a.
Днес наваля достатъчно сняг във Варна за тестове.
Дано няма екстремни ситуации, в които да се надявам той да ме спасява...


Потребителски аватар
alexx
Мнения: 1295
Регистриран на: Пон 11 апр 2005 22:26
Автомобил: SantaFe
Двигател:
Местоположение: София

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот alexx » Чет 16 дек 2010 18:41


ASR на кади го изключвам от 4 години :!:
По тъпа система не е измисляна еле пък на сняг :screwy
пробвай с изключен ASR и на включен как работи ABS-a
и не виждам реално от какво може да спаси ASR
... и да хвърлени пари на вятъра
... и не го сравнявай с ESP, няма нищо общо :!:
:beer


Потребителски аватар
Milanski
Мнения: 422
Регистриран на: Пон 25 фев 2008 15:20
Автомобил: VW Golf 4 110
Двигател:
Местоположение: София

Re: Добавяне на Traction Control на Голф4 (ABS->ABS+EDS+MSR+ASR)

Мнениеот Milanski » Чет 16 дек 2010 18:45


Аз също карам Cadyy 2006 г. с ASR , честно казано не виждам кой знае каква файда от него ( то има само ASR , без други работи , като тракшан контроли , еспита и др. ) . Имам въпрос към колегата пуснал темата , на кадито , което той кара сега при минусовите температури , когато вали сняг замръзват ли му перата на чистачките , моите стават целите в лед и нищо не чистят а само замазват по - стъклото . Немеца , ги е монтирал прекалено ниско , направо под капака седят и обдухването на предния прозорец , не помага понеже седят прекалено ниско , друг е въпросът и че няма загряване това чудо сега в студовете ( 2.0 SDI ) , термостата си е наред .



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 43 госта