Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
batko_miro
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря 31 окт 2007 11:37
Автомобил: VW Golf
Двигател: CHGA 2010
Местоположение: София

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот batko_miro » Сря 03 юли 2013 22:12


Milenkatara написа:Май са боядисвани. Не знам голф 3 да има с черни ? А сенниците боядисват ли се какво се правят черни ?

Има, има :c020




Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот Bai Sando » Чет 04 юли 2013 11:10


Всички пластмаси са боядисвани,понеже не намерих хубави черни.
Иначе има оригинално черни :th_up


Потребителски аватар
Karayotov
Мнения: 12
Регистриран на: Съб 05 ное 2011 19:08
Автомобил: WV Passat B3 1.6mi
Двигател: 1F 1989
Местоположение: София

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот Karayotov » Нед 04 авг 2013 17:59


Колеги, привет!
Реших да претапицирам тавана на моя пасат Б3, свалих кората ( поначупи се тук-там, но си действах сам, та ще я мъча да я зглобявам някак), почистих я с кореселин и парцал ( май сгреших с метода, много са ми неприятни тия миризми), махнах слоя дунапрен и остана тънък лепкав слой по самата кора, мисля че тук бях чел, че не пречело да се лепи върху него.
Мисля да използвам плат/тепих за тапициране на тонколони, защото приятел го е тествал и изглежда добре, трудно се оставят следи по него от несръчност и добре влиза в ъгълчетата( дори и да се среже в ъгъл, после не личи) и не е скъп - 5-6 лв/кв.м.
Имам следните питания:
1. Идеи с какво да укрепя потрошения "стереопор"(с шибидах съм)? Да го оставя да се крепи на дебелия плат, ако действам с предпочетения до момента?

2. Ще пречи, ли тънкия филм от лепило по кората? В случай че остане, с какво лепило ще си взаимодейства добре? Пак, ли с гореспоменатите в темата?
3. Къде в София продават тепих за тапициране на тонколони, намерих само няколко от Пловдив? Не ми се вярва да няма подобни оферти и в София.


Потребителски аватар
mania
Мнения: 1749
Регистриран на: Съб 27 яну 2007 11:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот mania » Нед 04 авг 2013 19:00


Здравейте, колеги! Дойде време и моят таван да се претапицира. Изчетох темите, които са предложили колегите и общо взето събрах необходимата информация. Интересуват ме само две неща, за които не начерих (или не съм догледал) дали е писано:

1. Как се свалят пластмасите на коланите, между предните и задните врати?
2. Кой е най-подходящият начин за самото тапициране:
- директно нанасяне на лепилото и лепене
- нанасяне на на лепилото, изчакване 15 мин и залепяне
- нанасяне на първи слой, изчакване 15 мин и нанасяне втоли слой и лепене
- нанасяне на пърни слой, изчакване 12 часа и тогава втори слой и лепене

Също колебая се между боите полихлоропрен на Селт и Момент. Селт е към 7 лв, а Момент 17... От друга страна и за двете имаше и добри и лоши отзиви.

Утре, вдругиден почвам работа. Ще кача и снимки.

Очаквам отзиви. Поздрави :)


Потребителски аватар
mania
Мнения: 1749
Регистриран на: Съб 27 яну 2007 11:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот mania » Вто 06 авг 2013 10:00


А ся ново 20... отпред стъклото е сменяно и е олепено със силикон. Ама така е залепено, че и таванът е залепен и не може се махне.

Някакви алтернативни идеи...?


Потребителски аватар
Karayotov
Мнения: 12
Регистриран на: Съб 05 ное 2011 19:08
Автомобил: WV Passat B3 1.6mi
Двигател: 1F 1989
Местоположение: София

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот Karayotov » Вто 06 авг 2013 11:32


mania написа:Здравейте, колеги! Дойде време и моят таван да се претапицира. Изчетох темите, които са предложили колегите и общо взето събрах необходимата информация. Интересуват ме само две неща, за които не начерих (или не съм догледал) дали е писано:

1. Как се свалят пластмасите на коланите, между предните и задните врати?
2. Кой е най-подходящият начин за самото тапициране:
- директно нанасяне на лепилото и лепене
- нанасяне на на лепилото, изчакване 15 мин и залепяне
- нанасяне на първи слой, изчакване 15 мин и нанасяне втоли слой и лепене
- нанасяне на пърни слой, изчакване 12 часа и тогава втори слой и лепене

Също колебая се между боите полихлоропрен на Селт и Момент. Селт е към 7 лв, а Момент 17... От друга страна и за двете имаше и добри и лоши отзиви.

Утре, вдругиден почвам работа. Ще кача и снимки.

Очаквам отзиви. Поздрави :)


За въпрос 1:
Обяснявам как беше при мен( Пасат Б3)!
Ако говориш за пластмасите които крият болта на самият колан - при мен се вадят в посока от долу нагоре. Приплъзват се към тавана и се вадят. Няма щипки или др. захващащи механизми.
А ако питаш за пластмасата, която крие самата колонка: При нея свалих колана от колонката (държи се само на един болт). И откачих пластмасата само докъдето ми бе нужно за изваждане на кората на тавана, ако я бях извадил цялата, щеше да е необходимо да разглобявам и пластмасите на бода, защото минава под тях.
Надявам се да съм бил полезен :)


Потребителски аватар
toshara
Мнения: 1470
Регистриран на: Сря 17 юни 2009 13:21
Автомобил: MK2 Golf
Двигател: GTI PB 1990
Местоположение: Провадия

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот toshara » Пон 19 авг 2013 11:55


Колеги,в Събота си взех плат и полихлоропропеново лепило Селт.Въпроса ми е -нужно ли е и плата да се маже с лепило или само върху кората ще свърши работа?Благодаря предварително :beer


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот parno » Вто 20 авг 2013 7:10


само кората


euphoric
Мнения: 13
Регистриран на: Съб 21 апр 2012 23:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Димитровград

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот euphoric » Вто 27 авг 2013 18:32


Добър вечер! Малко оффтопик.. Помолиха ме да питам тук, и тъй като не намерих по-подходящо място.. надявам се да не е голям проблем (сериозно.. дано наистина не е проблем (не ме изяждайте :redface )). Та.. към въпроса - някой познава ли 'майстор' (сиреч човек :biggrin ), който се занимава с лепене/претапициране на тавана с ЛЮК, от Димитровград и района (Хасково, Харманли може и Стара Загора)?? Става въпрос за Голф 3-ка (която не е моя, на приятел(ка) :icon_lol ). Благодаря предварително на отзовалите се, както и още веднъж се извинявам ако поста ми не е на правилното място :love.vwclub


Потребителски аватар
G-HELL
Мнения: 527
Регистриран на: Пет 24 юли 2009 17:58
Автомобил: Golf MKIII
Двигател:
Местоположение: Лясковец, Велико Търново,България

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот G-HELL » Съб 02 ное 2013 7:12


Колата
е Голф 3 ~92год без люк. Взел съм плат за обличане на тонколони,
субуфери и прочие - 6лв/m3. Бях използвал подобен плат за самоделната ми
кора на багажника само, че онзи плат беше видимо по-тънък, "по-рашав",
по-разтеглив и се раздърпваше. Докато този е видимо по плътен от
лицевата страна е по-мекичък, а от другата страна по-твърд.В моят случай
ширината, която не се променя е 2 метра (която мисля да ползвам като
дължина) и ми отрязаха 1.6 метра (надявам се да стигне за ширината на
кората на тавана).Кората е поначупена понеже в един сервиз я бяха махали
за да ми изчукват вдлъбнатина на тавана и не се съмнявам в немърливоста
им.... (ще пада играчка). Подникнах под провисналият плат и "Ооо
чудо".. Кой знае колко още изненади се крият, но това не е толкова
важно...

Та да продължа по същество: идват въпросите за лепилото какво количество
и какъв вид ще бъде най-удачно? И аз се хвърлям май на тоя Селт, но имам малко съмнения дали ще издържи? Да не след 1 лято догодина по това време пак да правя таван и да не разяде таванската кора че тоя материа като го видях и...


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот vucata » Съб 02 ное 2013 19:29


Аз залепих моите карти по тавана със Бизон, 15тина лева е кутията 750мл. За сега държи здраво, другия месец ще направи 1 година без нито 1 паднала карта....като се има предвид, че всеки ги пипа дали са истински :mhihi


Потребителски аватар
drv_vl
Мнения: 2
Регистриран на: Сря 30 яну 2008 19:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот drv_vl » Съб 28 дек 2013 19:01


Здравейте,

Да споделя и моя опит с претапициране на таван (Г3 - комби). Постепенно плата на тавана увисна, първо откъм багажника, после отпред и накрая целия се отлепи и започна да ми подпира главата... :11
Вярно, зимата въобще не е време за такива дейности, но между празниците - защо пък не. Ето как:
1. Купих плат от магазина на "Кора стил" в Дървеница - много точни хора, дори дадоха и съвет кое и как! Не пестете от плата - при комби ви трябват поне 2,5 м.
2. Лепилото - пак от там, Henkel - 1 кутия, даже остана.
3. 2 бояджийски четки и 2 бр тел за чинии/тигани, малко шкурка (реално не я ползвах), 10-на свински опашки, бояджийско дунапренено валяче, щипки за пране.
Общ разход за всички материали - 47 лв.
Демонтаж: Таванът, специално при комбито, се сваля много лесно - за 30 мин, трябва само малка, права отвертка за сваляне на лайсните, както и кръстата, за да отвинтите джаджите. Първо се махат сенниците (надолу и със завъртане, дръжките и плафоните. Следват лайсните - трябва бавно и много внимателно, пластмасите стареят и стават крехки. Почнете от средата - колоната между вратите, отгоре надолу. Под нея има винтове, които държат краищата на съседните лайсни, най добре ги отвинтете и оставете на място. По същия начин, после свалете и задните колони, които държат задните колани; и там има същите винтове... Бавно и внимателно вадете всяка лайсна - дърпат се надолу. част от щипките излизат, други остават на място. Най добре вниматело ги извадете и сложете в лайсните - имат си жлебчета, внимавайте с посоката, някой са асиметрични. Лайсните от багажника могат да се махнат изцяло, другите оставете да висят и след като извадите кората, най-добре прикрепете със свински опашки :) Кората излиза през задния капак, но най-добре да сте двама - много е крехка!
Почистване:
Отнема около час (с паузи за цигара и бира :) ) Изстържете хубаво остатъците от стария дунапрен, после с тел за чинии много лесно се свалят по-лепкавите останки.
Мазане:
При мен отне около 45 мин. Задължително бъдете двама, самостоятелно няма да се получи добре! Измерете средата на плата, средата на кората, отблелжете, най добре първо наложете плата на кората и вижте от къде колко да подръпнете, отбележете.
Ние почнахме отзад, намазахме плътно половината задна част на кората, обилно, после и плата, рехаво и по малко! Внимавайте, важно е да не протече лепило през дунапрена, защото ще останат петна! Залепването е важн ода стане от двама души и най добре почнете от средата към края. Единия човек (по несръчния :) ) държи плата, другия лепи и търка с валячвето. По гънките на дръжките и сенниците - с валачето, а може и накрая с пръсти.. :stumm След като залепихме задната част, намазахме и предната и по същия начин залепихме и нея. Внимавайте- при мен от прегъвката остана гънка на плата и добре че я забелязах и опънах, иначе щеше да остане следа, все едно е спукана кората... Накрая, след като залепихме навсякъде, доопънахме краищата и ги захванахме отвсякъде с щипки за пране.
Кората съхна два дена, желателно на закрито и стайна температура (при мен - в общото мазе). Внимавайте - лепилото мирише силно (специално това - на ацетон и е добре да сте на проветриво място или си носете маска). След като изсъхне, с макетно ножче изрежете отвори за сенници, плафони и дръжки (не ги правете много големи, да не отзява после плата.
Монтаж:
Отнема около час и половина, пак задължително да сте двама души. Вземете си парчета чист и дебел картон - след като вкарате кората в колата, така най-добре става за подпиране преди монтажа и не остават дълбоки следи от пръсти! :)
Започнах от предните дръжки, после сенниците - преди това, внимавайте да не се подпети най-предната част, която е при стъклото. След като стабилизирате с дръжките и сенниците идва най-досадната част - лайсните :banghead
Започнете от някаква посока - примерно предните при шофьора и пасажера. После - тези при задните врати, после - тези в багажника. Не забравяйте (като мен) за винтчетата, които седят в краищата на лайсните при колонките на коланите. Тези лайсни сложете най-накрая, като внимателно наместете и напаснете щипките за височината на колана. Вземете си малка права отверка, с която най-лесно се наместват после профилите един към друг. За мое щастие не изгубих и не счупих нито една щипка или лайсна, може би защото ги извадих и сложих в жлебчетата, всяка на място. Внимавайте - лайсните се монтират с почукване с юмрук, но гледайте веднъж като ги сложите да не ги вадите повече - кората е крехка и много лесно може да се поотчупи някой ъгъл...
Ами това е - дано съм бил полезен. Няколко снимки с резултата по-надолу! :cool
Пожелавам на всички весели празници и щастлива нова година! :beer


chalaka
Мнения: 1
Регистриран на: Съб 29 мар 2014 22:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот chalaka » Съб 29 мар 2014 22:09


Колеги , къде от Варна мога да купя лепило CarmyFix cm43 ?


Потребителски аватар
Огито Ангелов
Мнения: 1130
Регистриран на: Пет 28 авг 2009 17:35
Автомобил: VW Golf III
Двигател: AFT
Местоположение: Варна

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот Огито Ангелов » Съб 05 апр 2014 14:27


Срещу стрелбището на бул. Янош Хуняди, е магазина.


Потребителски аватар
Kr1s0o
Мнения: 9
Регистриран на: Вто 03 ное 2009 17:44
Автомобил: VW Passat B7
Двигател: CFGB
Местоположение: Varna

Re: Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот Kr1s0o » Съб 05 апр 2014 19:03


Здравейте!
Претапицирах тавана на голфа (3ка) :D доста зор си беше, цял ден занимавка. Лепих с Ц200 и лепило за тапети. Дотук добре, на таваха хвана, но на шибидаха скапаната пластмаса неще да хване. Имате ли идея как да залепя плата за шибидаха? Плата е обикновен без дунапрен с Хелмевек нестава оцветява се в жълто :question



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alex2701, Google [Bot], mironski и 43 госта