Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
didoriginal
Фотограф на VWClubFest
Мнения: 2271
Регистриран на: Нед 23 яну 2005 16:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Претапициране на тавана - /ръководство + снимки/.

Мнениеот didoriginal » Чет 13 юли 2006 22:03


Срещал съм доста хора с такъв проблем. Решенията са 2 - да се занесе на майстор за претапициране или процедурата да се направи от самия вас. Както се досещате и аз съм от тази група хора (иначе защо ще седна да обяснявам как се прави :) ). Та.. избрах 2-рия вариант - да видим как съм се справил. :lol:

Колата е VW Passat B3 седан. Няма да обяснявам как съм свалил тавана и тем подобни, за да може темата да послужи като универсален guide (да поясня за хората скарани с английския - guide = ръководство).

Да приемем, че имаме демонтиран тавана от колата. При мен поне е ИМАЛО някога дунапрен между самия плат и тавана. След 16 години обаче този дунапрен се е поразложил "малко" и се рони на поразия. Ето какво представлява тавана:

Изображение

Изнасяме го на открито пространство, купуваме 500ml коресилин и започваме много яко търкане. Аз използвах гъби за миене на чинии, но имайте превид, че коресилина е доста силен и ги разяжда. Постепенно и те се разпадат, но все пак вършат работа. При мен 3 гъби бяха достатъчни. След процеса на почистване на тавана се откри следната картинка:

Изображение

Изображение

Коресилинът успя и да разреди старото лепило с което е лепен дунапрена. Вече си имаме поизчистен лепкав таван! :lol: :yahoo:

Сега идва момента да се избере плат за тавана. Изпрах стария, но беше прекалено захабен и лекьосан за да свърши работа. Отскочих до отсрещния блок при кварталното шивашко ателие. Жената която го държи ми е позната и я поразпитах дали има подобен на цвят и материя плат, и евентуално къде бих могъл да намеря. Нямаше такъв и се разбрахме да отидем до някакъв склад за платове на килограм в Обеля. Така и направихме. Намерихме много хубав и по-дебел от стария плат. Парчето излезе точно 5лв! :) :D Оставихме го с малко аванс острани - нека има! :)

И накрая, но не на последно място по важност остана лепилото. Даже може би то е най-важно. :roll: Препоръчаха ми някакво Канаконлит в тубички като на паста за зъби. 2.80лв. струваше една тубичка от 40мл. и аз взех 3 броя. И това беше голямата ми грешка. Лепилото е подобно на силикон, но стяга за 5мин. Докато мажех 1/5 от тавана то почти изсъхна. Нямаше да стане с него. Запалих колата и тръгнах към пазара на Красна Поляна да търся Хелмитекс (бях чел, че и с него става, въпреки, че ако избие някъде става лошо... лепилото пожълтява като изсъхне). Там има една железария малко по-надолу от дюнержийниците. Там мацката (продавачката) сподели, че предния ден е имала клиентка която е щяла да лепи пак разлепен таван и на нея са й препоръчали лепило за тапети + C200. Речено сторено... Взех лепило за тапети Bison i българско C200.

Изображение

Лошото е, че жената не знаеше в каква пропорция се смесват. Аз направих следното - изсипах 1/3 от съдържанието на BISON-a (около 50гр.) в 1.5 л. студена вода и добавих цялото C200. След 10 минутно енергично разбъркване се получи гъстичко лепилце на водна основа! :D

Изображение

Изображение

Нека факта, че лепилото е по-скоро бяло отколкото прозрачно да не ви плаши! ;) След като се разнесе добре върху тавана си става точно прозрачно! :)

Изображение

След като разнесох отгоре лепилото поставихме плата и започнахме да го изтегляме от средата към крайщата (Ние - Аз и Ventoman) ;). Решихме, че ще е добре да нанесем още една по-обилна ръка лепило. Така и стана. Махнахме плата който беше леко напоен и пак по обратната процедура. След това пак сложихме плата и се започна едно изглаждане... ужас! :maaad:

Изображение

Лошото на лепилото е, че бавно съхне. Но иначе когато реших да дооправя плата около плафона (бяха минали около 30-40 мин. след нанасянето на 2-рия пласт) лепилото беше хванало до такава степен, че повдигайки края на плата и тавана се вдигаше (а лепилото още беше влажно)! :bananarock Плата го оставих нарочно около 2-3 см. по-дълъг в крайщата за да може да се подгъне. Използвах почти цяла тубичка от гореспоменатото лепило КанакоНлит! ;) След доизкусуряването и втория слой лепило се откри следната мокра картинка.

Изображение

Не се притеснявайте - ето как изглежда тавана сега - след около 6 часа:

Изображение

Има забележко горе около сенниците, но така или иначе там няма да се виждат. :roll: Плата който взех е леко разтегателен - затова там ми изигра лоша шега. Но така или иначе няма как да се види там горе! :P

Да видим накрая равносметката:

Гъби - 1лв.
Коресилин - 1.80лв.
Плат - 5лв.
Лепило КанакоНлит за подлепяне на ръбовете - 2.80лв.
Лепило за тапети Bison и лепило C-200 - 4.40лв.

Всичко - точно 15лв. :yeaha: :yeaha:

Да имаш тапициран таван в Passat-а си - PRICELESS! :bowdown




Потребителски аватар
Tishku
Мнения: 3141
Регистриран на: Пон 16 яну 2006 16:24
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София/Бургас

Мнениеот Tishku » Съб 15 юли 2006 20:42


Много добре и много икономично! Дано да нямаш повече ядове с него, ако не бях видял темата нямаше да разбера че си си го предапицирал! Браво! :wink:


Потребителски аватар
Kozunak
Мнения: 2105
Регистриран на: Сря 22 дек 2004 20:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Kozunak » Съб 15 юли 2006 20:50


супер, браво хоум мейд си е най-сладко да си го направиш! само трябваше по-малки снимки че тия са като билбордове. :lol:


Потребителски аватар
Kalinn
Мнения: 551
Регистриран на: Пет 09 юни 2006 20:54
Автомобил: Golf IV TDI GTI - 2002
Двигател: ARL
Местоположение: Карлово

Мнениеот Kalinn » Съб 15 юли 2006 20:53


Какъв е този плат които използваш?


didoriginal
Фотограф на VWClubFest
Мнения: 2271
Регистриран на: Нед 23 яну 2005 16:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот didoriginal » Съб 15 юли 2006 21:02


Kalinn написа:Какъв е този плат които използваш?


Не знам точно каква е материята... на пипане прилича на камуфлаж.


Потребителски аватар
тръба
Мнения: 1656
Регистриран на: Сря 13 юли 2005 23:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнениеот тръба » Съб 15 юли 2006 21:22


Ето го сега и моя вариант.Става въпрос за голф-2.Материята на тавана е като стиропор.Сваляте го и просто го боядисвате със спрей(аз избрах черен).Изхабих около3-4 флакона,т.е.-15-20лв.От половин година не е мръднал и съм много доволен.


Потребителски аватар
alien1
Мнения: 339
Регистриран на: Сря 31 авг 2005 12:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот alien1 » Пон 17 юли 2006 8:32


Евала на колегата за това което е свършил и за упътването, което ни е предоставил. :bowdown :applause:


Потребителски аватар
LD
Мнения: 106
Регистриран на: Пон 28 мар 2005 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе
Контакти:

Мнениеот LD » Вто 18 юли 2006 22:41


Много добре се е получило, Браво! :wink:
Исках да попитам как тази кора се захваща към тавана/купето/? :roll:


didoriginal
Фотограф на VWClubFest
Мнения: 2271
Регистриран на: Нед 23 яну 2005 16:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот didoriginal » Сря 19 юли 2006 9:02


Отстрани има щифтове! ;) Също така при слагането на пластмасите се укрепва допълнително! ;)


hristian37
Мнения: 1594
Регистриран на: Чет 24 ное 2005 15:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот hristian37 » Пон 24 юли 2006 22:11


така, сега да кажа и аз моя опит с таван на г2 с шибидах - свалих го, изчистих го, и го залепих с хелметекс - тавана на пасата не е оребрен това е добре, та след като го залепих стана супер ама изкара точно 1седмица и сега е супер зле- та въпроса ми е????? с българско лепило за тапети ще стане ли - от това дето е на прах???? как да го залепя като това лепило не стяга веднага и как да направя оребренията - като го изпъна и те се отлепват????? ще чакам отговори и напътствия защото съм твърдоглав и не смятам че си заслужава 80-100лв на тапицер при условие 4е аз си свалям и слагам тавана


hristian37
Мнения: 1594
Регистриран на: Чет 24 ное 2005 15:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот hristian37 » Пон 24 юли 2006 22:30


сега баща ми ми даде идея :idea: :idea: :idea: дали няма да стане с някой тапет -релефен а??? :?: :?: :?: :?:


didoriginal
Фотограф на VWClubFest
Мнения: 2271
Регистриран на: Нед 23 яну 2005 16:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот didoriginal » Вто 25 юли 2006 15:10


По-горе съм написал какво лепило да ползваш. Колкото до тапета - нещо не ми звучи добре... :roll:


hristian37
Мнения: 1594
Регистриран на: Чет 24 ное 2005 15:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот hristian37 » Вто 25 юли 2006 18:31


добре съгласен съм с тебе ама дай акъл как да направя оребренията защото гледам при тебе при сеника не е станало най добре а на мене целия таван назад от шибидаха не е равен а е на оребрения????


Потребителски аватар
тръба
Мнения: 1656
Регистриран на: Сря 13 юли 2005 23:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнениеот тръба » Вто 25 юли 2006 18:50


Със силикони разни...? :roll:


didoriginal
Фотограф на VWClubFest
Мнения: 2271
Регистриран на: Нед 23 яну 2005 16:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот didoriginal » Вто 25 юли 2006 19:38


Това при сенника се получи защото плата е ластичен. Но изобщо не се забелязва, изобщо! ;)



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 42 госта